Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
3
Има некој инфо дали продолжија со разгледување на 2015 год.(крај на ноември и декември)?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.. Intervju 19 oktomvri 2015 65../2015 na finalna bev 2 meseci i 15 dena. Mersi Maika Blgariq. Sos sreka na site
Bravo be 90posto cekaat najmalku 4 meseci i povece alal da e mnogu brzo inaku za potpis po dva meseci i povece cekaat
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Jas sum na finalna od pred edna nedela-intervju 11/2015 vo ambasada. Ama baram da mi odogvorite dali so brat so bugarsko drzavjanstvo se dobiva 100% drzavjanstvoo????
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Cestito na site nego ne se razbravme :) vie ste bile u sofija na intervju :) ja u skopje i dekemvri sum vlezen u sistem. i mesec dena ne se mrdnati :) uste ednas so sreka.

Nie bevme 6 dusi koga odevme i site sme vo oktomvri i na site ni se smeni denes

Nie bevme 6 dusi koga odevme i site sme vo oktomvri i na site ni se smeni denes
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Чисто логично размислување за промената на датите за интервју. Доколку е точно дека ги поместуваат не очекувајте промена веднаш. 15000 и нешто беа пред една недела пријавени. Сите тие бројчиња да се закажат повторно треба време. Затоа проверувајте и чекајте. Можеби вашиот број ќе дојде на ред после 2 несеци за да добие нов датум. Сите сакате сега и веднаш бре луѓе. Малку практично размислувајте. Дај Боже уште еден тим да оформиле како што и планираа. Тогаш сигурно ќе имаме нови датуми за интервју.
DAJ BOZE DA IMA POMESTUVANJE SAMO DALI E SIGURNA INFORMACIJAVA[DOUBLEPOST=1475100867][/DOUBLEPOST]
Чисто логично размислување за промената на датите за интервју. Доколку е точно дека ги поместуваат не очекувајте промена веднаш. 15000 и нешто беа пред една недела пријавени. Сите тие бројчиња да се закажат повторно треба време. Затоа проверувајте и чекајте. Можеби вашиот број ќе дојде на ред после 2 несеци за да добие нов датум. Сите сакате сега и веднаш бре луѓе. Малку практично размислувајте. Дај Боже уште еден тим да оформиле како што и планираа. Тогаш сигурно ќе имаме нови датуми за интервју.
DAJ BOZE DA IMA POMESTUVANJE SAMO DALI E SIGURNA INFORMACIJAVA
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
mislis vo idnina da gi osporat drzavjanstvata?
Таман работа да ги оспорат. Поентата беше дека апсолутно на секој Македонец со предци од Македонија и вера, јазик и култура во контекст на бугарската итекако му следува државјанство. Лично очекувам поголеми олеснyвања ако имаат бар еден или двајца паметни. (а ги имат и повеќе) :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
I kaj mene ima promena na statusot :
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија "
Broj 64xx/2015
Intervju juli 2015 vo ambasada vo sk
Dokumenti: Sveditelstva od osnovno od tatko

Aj pa I site da si docekate :)

I sega koga ce potpise viceprezidet ( posle 2-3 meseci) ce odis vo sofija da go podignes ukazot ili ce cekas da dojde vo ambasada i jas kako i ti sum preku ambasada zatoa i prasuvam
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
27
I sega koga ce potpise viceprezidet ( posle 2-3 meseci) ce odis vo sofija da go podignes ukazot ili ce cekas da dojde vo ambasada i jas kako i ti sum preku ambasada zatoa i prasuvam
Dvajca luge sto dobro se upateni vo rabotava(od koj eden sto mi gi spremi dokumentite za vo ambasada) me posovetuvaa obavezno da se podigne ukazot od sofija. Vo ambasada ke cekas da pristigne diplomatskata posta(stiga 2 pati godisno - prolet I esen) - taka da moze da se propusti prvata posta. Potoa imalo uste eden - dva meseca cekanje za maticen broj ako prodolzuvas so procedurata vo ambasada. Taka da planiram da prodolzam vo sofija. Si go pobarav pin-ot preku mail I mi go pratija(za da mozes da zakazes termin koa ke ti iskoci).[DOUBLEPOST=1475132068][/DOUBLEPOST]
I sega koga ce potpise viceprezidet ( posle 2-3 meseci) ce odis vo sofija da go podignes ukazot ili ce cekas da dojde vo ambasada i jas kako i ti sum preku ambasada zatoa i prasuvam
Dvajca luge sto dobro se upateni vo rabotava(od koj eden sto mi gi spremi dokumentite za vo ambasada) me posovetuvaa obavezno da se podigne ukazot od sofija. Vo ambasada ke cekas da pristigne diplomatskata posta(stiga 2 pati godisno - prolet I esen) - taka da moze da se propusti prvata posta. Potoa imalo uste eden - dva meseca cekanje za maticen broj ako prodolzuvas so procedurata vo ambasada. Taka da planiram da prodolzam vo sofija. Si go pobarav pin-ot preku mail I mi go pratija(za da mozes da zakazes termin koa ke ti iskoci).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom