Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
После 3 месеци на финална денес или вчера ми се смени статусот во
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Бројче 42**/2015 со воена книшка. Аирлија нека е.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
31
Mene mi se smena pred mesec i nesto statusot deka se ceka za potpis od Viceprezidenta.Dali nekoj ima informacija dali Viceprezidenta gi potpisuva ukazite?
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Cestitki do tie sto cekaat potpis!
Kako sto mozam da zabelezam, osobeno "ponovite" od 2015 godina, site se so stari dokumenti ili slicno. Kako da ne zabelezav nekoj SAMO so potvrda da dobil. Ili pak proishodite od 2015 pretezno se samo so stari dokumenti i braka sestri so bg pasosi??? Dodusa ima od krajot na 2015 pa navaka i so potvrdi proishodi no tie izgleda ne stignale na red.
 
Член од
20 август 2016
Мислења
36
Поени од реакции
12
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Може некој да ми каже што е ок да се одговори на овие прашања на интервјуто ?

Дали имаш друго гражданство освен македонското?
Дали некој од твоето семејство има б'лгарско гражданство?
Каква полза имаш од б'лгарско гражданство?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Може некој да ми каже што е ок да се одговори на овие прашања на интервјуто ?

Дали имаш друго гражданство освен македонското?
Дали некој од твоето семејство има б'лгарско гражданство?
Каква полза имаш од б'лгарско гражданство?[/

Нема тука oк. Ќе oдгoвoриш штo е вистинито. Не мoжеш дa лaжеш aкo имaш другo државјанство oдвен мaкедoнскo. Или aкo некoј oд твoетo семејство имa бугарскo кaкo ќе сoкриеш. Мене мр прaшaa дaли имaм блиски рoднини вo бугарија oдгoвoрив не. Ќе прoврaт све не џaбе преписката стoи вo мвр и дбк тoлку дoлгo
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
4
Ako imas roditel roden vo bugarija ti avtomatski imas bugarsko drzavjanstvo po член 6 od zakono za bg grazdanstvo.Sega ostanuva da chekam da vidam so ke bidi.(zatoa mene mi ja prekratija prepiskata veke sum bg grazdanin samo nema dokumenti i so srekja se iznachekav jas edna godina i tri meseci za dzabe ke spodelam na forumov so ke bidi pozz
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Додека чекаме промени чисто една интересна работа. Со припојувањето на Македонија кон Бугарија во 1941 година, на СИТЕ тогашни жители на припоените територии БГ им доделува државјанство по автоматизам со декрет. Истата таа одлука никогаш не е поништена од страна на БГ.

И ете сме ние 70-тина години подоцна со апсолутно баби и дедовци од сите страни БГ државјани, во процедура на докажување на потекло и маратонско чекање?

Во најмала рака при имање на доволно голем организиран интерес и средства ваквиот начин на докажување и чекање би бил прогласен за неуставен на Уставен суд во Бугарија...

Чисто да си знаете сите. :)
без заебанции,,но ај ако сакаш објасни ми го појасно,,интересна инфо..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom