Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 август 2016
Мислења
69
Поени од реакции
34
Drugar tie sto se do 27.11.2015 so brojce sega se na red za vo finalna, do niv se e vlezeno na finalna a pomalite imaat i pasos zemeno. Jas bev na intervju oktomvri 2015 ama brojceto mi e so data vlezeno vo sistem so 01.12.2015 i iskreno se nadevam deka do kraj na mesec ke vlezam na finalna.
I jas bev na intervju vo oktomvri 2015 na finalna sum veke dva meseci
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo 2014 e vo zimski son.dali ima nekoj promeni ili info sto se slucuva 11 meseci na dopolnitelna. So odneseni dokumeti. Pa do kolku moze da traje ovaa rabota. Od novo da podneseme pobrzo ke projdese .[DOUBLEPOST=1473795738][/DOUBLEPOST]Zdravo 2014 e vo zimski son.dali ima nekoj promeni ili info sto se slucuva 11 meseci na dopolnitelna. So odneseni dokumeti. Pa do kolku moze da traje ovaa rabota. Od novo da podneseme pobrzo ke projdese .
 
Член од
15 август 2016
Мислења
69
Поени од реакции
34
Zdravo 2014 e vo zimski son.dali ima nekoj promeni ili info sto se slucuva 11 meseci na dopolnitelna. So odneseni dokumeti. Pa do kolku moze da traje ovaa rabota. Od novo da podneseme pobrzo ke projdese .[DOUBLEPOST=1473795738][/DOUBLEPOST]Zdravo 2014 e vo zimski son.dali ima nekoj promeni ili info sto se slucuva 11 meseci na dopolnitelna. So odneseni dokumeti. Pa do kolku moze da traje ovaa rabota. Od novo da podneseme pobrzo ke projdese .
Terba prvo da zavrsat so 2013 pa posle 2014 mislam[DOUBLEPOST=1473797027][/DOUBLEPOST]
Zdravo 2014 e vo zimski son.dali ima nekoj promeni ili info sto se slucuva 11 meseci na dopolnitelna. So odneseni dokumeti. Pa do kolku moze da traje ovaa rabota. Od novo da podneseme pobrzo ke projdese .[DOUBLEPOST=1473795738][/DOUBLEPOST]Zdravo 2014 e vo zimski son.dali ima nekoj promeni ili info sto se slucuva 11 meseci na dopolnitelna. So odneseni dokumeti. Pa do kolku moze da traje ovaa rabota. Od novo da podneseme pobrzo ke projdese .
Terba prvo da zavrsat so 2013 pa posle 2014 mislam
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Постов е од 08.12.2015

Да пријавам дека пројдов на интервјуто, конечно! Едноставни беа прашањата во стилот што си по националност, дали некој од семејството има бугарско државјанство, дали имам роднини во Бугарија, колку често патувам таму, каде и што работам, зошто сакам државјанство и што планирам со него, да набројам 3 државни празници... На време ме повикаа и за точно 15 минути завршив. Гужва немаше.

Сега имам бројче и пин со статус "Образувана преписка" а ми рекоа дека за година до година и пол ќе има финален статус.

Епа нека е на здравје чекањето.
со какви документи за потекло си??само БККС или некој од фамилијата??сречно
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Се знае како е побрзо побрзо е ако директно си отидеш во софија затоа што во амбасада ги праќаат документите по пошта и треба време.Е сега за закажување незнам колку се чека
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
со какви документи за потекло си??само БККС или некој од фамилијата??сречно
Брат на дедо ми има државјанство и живее во Бугарија со исто фамилијарно презиме па преку него.
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
zdravo dali nekoj znajs imase ovjaveno cenovnik za pasosi i licni karti i slicno dali znaj nekoj na koja stranica bese objaveno vrtam ni stranive ama ne mozam da najdam blagodaram odnapred pozz
 
D

dimitars

Гостин
Член од
14 септември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Имам две прашања:
Ме интересира времетраење на постапката за следнава порака:
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. На овој статус чекам од мај месец. Инаку родена сум во Бугарија меѓутоа практично немам живеено таму (само првите неколку години), врз тој основ поденсов барање.

Второто, поважно, колку време би траела процедурата кога ќерка ми би аплицирала за пасош врз основ на моето државјанство, ако биде одобрено.

Однапред благодарам.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Здраво,
Имам две прашања:
Ме интересира времетраење на постапката за следнава порака:
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. На овој статус чекам од мај месец. Инаку родена сум во Бугарија меѓутоа практично немам живеено таму (само првите неколку години), врз тој основ поденсов барање.

Второто, поважно, колку време би траела процедурата кога ќерка ми би аплицирала за пасош врз основ на моето државјанство, ако биде одобрено.

Однапред благодарам.
Ako si rodena vo bugarija ne treba da ja mines procesurata dabc,intervju i taka natamu.Si vasis izvod od knoga na rodeni odis vo opstina za egn i odis da se slikas.Golema greska pravis koj te izvea baka?isto kako dete kajnas koga ce se rodi so iVod odis opatina i posle go slikas za pasos.Auuuuu koj te nasuka vaka[DOUBLEPOST=1473856421][/DOUBLEPOST]
Здраво,
Имам две прашања:
Ме интересира времетраење на постапката за следнава порака:
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. На овој статус чекам од мај месец. Инаку родена сум во Бугарија меѓутоа практично немам живеено таму (само првите неколку години), врз тој основ поденсов барање.

Второто, поважно, колку време би траела процедурата кога ќерка ми би аплицирала за пасош врз основ на моето државјанство, ако биде одобрено.

Однапред благодарам.
Ako si rodena vo bugarija ne treba da ja mines procesurata dabc,intervju i taka natamu.Si vasis izvod od knoga na rodeni odis vo opstina za egn i odis da se slikas.Golema greska pravis koj te izvea baka?isto kako dete kajnas koga ce se rodi so iVod odis opatina i posle go slikas za pasos.Auuuuu koj te nasuka vaka
 
Член од
14 септември 2016
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Ziveam vo Srbija (Belgrad) 29 godini. Roden sum vo Strumica, a moite roditeli se po poteklo od Makedonija. Vo poslednite nekolku meseci planiram da apliciram za bugarsko drzavjanstvo i pasos, no ima premnogu informacii. Planiram da najdam advokat da mi gi zavrsi dokumentite. Mojot cicko (na tato brat mu) ima bugarsko drzavjanstvo. Go dobi pred 7-8 godini, isto taka preku posrednik. Da li mozam cicko mi da go stavam kako vrska da dobijam potvrda za poteklo? Ne znam on kako go dobija, samo dade pari na posrednik. Se izvinuvam za los jazik. :)
 
D

dimitars

Гостин
Zdravo na site. Ziveam vo Srbija (Belgrad) 29 godini. Roden sum vo Strumica, a moite roditeli se po poteklo od Makedonija. Vo poslednite nekolku meseci planiram da apliciram za bugarsko drzavjanstvo i pasos, no ima premnogu informacii. Planiram da najdam advokat da mi gi zavrsi dokumentite. Mojot cicko (na tato brat mu) ima bugarsko drzavjanstvo. Go dobi pred 7-8 godini, isto taka preku posrednik. Da li mozam cicko mi da go stavam kako vrska da dobijam potvrda za poteklo? Ne znam on kako go dobija, samo dade pari na posrednik. Se izvinuvam za los jazik. :)
Vrskata preku cico ti mozes da ja iskoristis vo sekoj slucaj.
Prvo treba da izvades dokument za poteklo (poreklo) a nego ke go izvadis so kopii od pasosot na licnata karta i pasosot na cico ti , ke ti izdadat dokument od DABC proizhod i posle na baza na nego ke apliciras za intervju i bg drzavjanstvo.
Celata postapka mozes da ja vodes preku konzulat vo BGD ili NIS.
I ne se zaletuvaj so posrednici samo ke ti zemat pari a moze i da ne ti zavrsat rabota.
POzz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom