Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Brojot ti e od primenite dokumenti, ili vtoriot podolu od intervjuto...posto ja sum 138**/2013 i intervju 23**/2014 pozz i so srekja, a cekam dopolnitelna od 10 avgust 2015 so prv bratuced odneseni dokumenti
nekolku brojki sme razlika drugarce ama kako stojat rabotite ke pocekame uste dosta vreme nemaat pretedano nad10 0000 ama na arno samo neka izlezi.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Нема врска дека некој преферирал.На самата страна на ДАБЧ е истакнато здружението на Лазар Младенов и Битолското.Сепак ДАБЧ е институција и нема да си дозволи да истакнува здруженија и потоа да не ги признава за валидни потврдите на истите здруженија.
Прашањето е дали потврдите се како што треба за да поминат во ДАБЧ.По сите искуства претходно, од членовите кои пишуваат, најверојатно треба потврдите да се со статистика.Имаше членови кои беја одбиени со потврда од кај Лазар Младенов меѓутоа истата беше без статистика.Официјално здруженијата почнаја да издаваат потврди со статистика од есента 2015год.
А за здружението од Битола можам да потврдам дека сум битолчанец,абер немаја за потврдите.Кога се обратив до нив,ми рекоја дека ке ми иваделе потврда со која се тврди дека сум само нивни член без статистика.Ова беше лани летото а дали нешто е сменато во мегувреме, незнам.
немие јасно зошто ги мешате ДАБЧ и МИНИСТЕРСТВОТО заедно,ги ставате во исти кош,а се две одвоени институции,,кој поднесува по втор пат знае што сакам да кажам,ДАБЧ никогаш неправел проблем за потекло,,,ММИИННИИССТТЕЕРРССТТВВООТТОО е тоа кој правеле проблем,,пример случаевите од 2012 па нагоре,,прашањето е,,,дали министерството ке ги уважува потврдите што ги издаваат клубовите или ке се повтори 2012 (НЕДАЈ БОЖЕ) тоа се чека во моментов,,затоа и законот[DOUBLEPOST=1462836639][/DOUBLEPOST]
fala i site da si docekate
може ли да објасниш кога поднесе,кога интервју така се по ред,отколку за споредба колку време те фана!!инаку ЧЕСТИТО
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
немие јасно зошто ги мешате ДАБЧ и МИНИСТЕРСТВОТО заедно,ги ставате во исти кош,а се две одвоени институции,,кој поднесува по втор пат знае што сакам да кажам,ДАБЧ никогаш неправел проблем за потекло,,,ММИИННИИССТТЕЕРРССТТВВООТТОО е тоа кој правеле проблем,,пример случаевите од 2012 па нагоре,,прашањето е,,,дали министерството ке ги уважува потврдите што ги издаваат клубовите или ке се повтори 2012 (НЕДАЈ БОЖЕ) тоа се чека во моментов,,затоа и законот[DOUBLEPOST=1462836639][/DOUBLEPOST]
може ли да објасниш кога поднесе,кога интервју така се по ред,отколку за споредба колку време те фана!!инаку ЧЕСТИТО
Муабетот беше каква потврда е валидна(со или без статистика) за во ДАБЧ.Ете вчера некој напиша дека секакви потврди врвеле но биле форсирани на Петар Колев и зато останатите чекале подолго.Иначе знам дека МП прави проблем и без законо тешко ке биди, а кога ке се донеси со оглед на регионалните глупости(мигранти,кризи итн) господ само да ни е напомош.
Вчера еден дечко напиша дека бил во конзулатот во Битола и разговарал со службеникот,го прашал дали можи да се добие државјанство само со потврда?Службеникот му рекол дека потврдата не ти брка работа во МП.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Пак почнавме да шириме непроверени работи. Едно прашање до сите нас овде - дали било кој од нас познава човек што е стигнат на Финална проверка Само Со Потврда - А Не е Walkman ??? И второ и многу побитно, дали, во случаите каде што подносителот бил враќан на дополнителна проверка, бил враќан на дополнителна ПРЕД ИЛИ ПОСЛЕ појавувањето на пораката дека е на финална проверка?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Dobro a ima slucaj ovie sto se so stari dokumenti krstenici,vencanici od babi,dedovci da nosta i oni potvrdi.Da ne im baraat i niv
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
26
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

konecno vcera mi se smeni statusot dali moze nekoj da mi odgovori kolku otprilika bi cekal za potpis kaj vicepresidentot
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

konecno vcera mi se smeni statusot dali moze nekoj da mi odgovori kolku otprilika bi cekal za potpis kaj vicepresidentot
зависи ама отприлика 2-3 месеци веројатно... честитки и сподели отприлика кој број и кога година си[DOUBLEPOST=1462870670][/DOUBLEPOST]
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

konecno vcera mi se smeni statusot dali moze nekoj da mi odgovori kolku otprilika bi cekal za potpis kaj vicepresidentot
зависи ама отприлика 2-3 месеци веројатно... честитки и сподели отприлика кој број и кога година си
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
26
fala sekoj da si doceka inaku sum od 11** /2013 god odnesov original vencanica od brat na babami
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Пак почнавме да шириме непроверени работи. Едно прашање до сите нас овде - дали било кој од нас познава човек што е стигнат на Финална проверка Само Со Потврда - А Не е Walkman ??? И второ и многу побитно, дали, во случаите каде што подносителот бил враќан на дополнителна проверка, бил враќан на дополнителна ПРЕД ИЛИ ПОСЛЕ појавувањето на пораката дека е на финална проверка?
Има и такви и такви мислам. Најчесто мислам дека се пред, ама не знам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom