Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Здраво и чао :)
Да не знае некој како оди со изјавите од бугарскиот клуб на овие што се пратени на дополнителна проверка дали му ги уважуваат и ако не, зошто не? :)
 
D

Daniel_faca

Гостин
@Honkonk , blagodaram za korekcijata, sto se odnesuva do pogresna upotreba na termin.

I, uste edna mnogu bitna rabota kazavte, a toa go naveduvate vo delot od gore navedeniot Vas tekst-izjava, a se raboti za slednovo, citiram -"потврда е документ кој го добиваш (output) или во случајов документ во кој друг правен субјект за вас тврди "овој е Бугарин".

So ova ja objasnivte pravnata vaznost na potvrdata (или "удостоверение" на б'лгарски), ili nekoj ako povece saka, ja objasnivte pravnata 'tezina' na ovoj dokument.[DOUBLEPOST=1459420334][/DOUBLEPOST]
Fala decki!
Profesionalna situacija e kaj mene, rabotam naucno istrazuvacka dejnost, citanje, skimming, scanning, analitika i analiza na tekstovi, piisuvanje... ali eve, pomaga i za ovde :)
Samo napred....:)))
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва в 30-дневен срок, считано от 30.03.2016 г., да представите официални документи, издадени от компетентните институции, чрез които да се проследи роднинската вр'зка с лицата Цветанчо и Александар чиито копија на б'лгарски документи за самоличност са приложени. Da mi pomognete mislejne
Здраво Кирил, може да споделиш со сите нас дали во БИЛО КОЈ момент од твојата постапка, некаде поднесе изводи каде што докажуваш дека наведените лица ти се роднини? На пример, кога си поднесувал за произход..???[DOUBLEPOST=1459424787][/DOUBLEPOST]
Ajde luge trgna za napred od denes I mojot broj 3***/2015 e vo finalen status. So sreka na site!
Кога беше на интервју? пс гуд лак :D[DOUBLEPOST=1459425035][/DOUBLEPOST]Здраво дечки,

Сакам да споделам една "интересна" ситуација. Мој пријател, со број од 2013та, со поднесени доп документи од братучед лето 2014та - некни му излезе статус на преписка дека е нередовна (јас лично го проверив бројчето). Изреволтиран, отиде во Правосудие во Софија, си го кажува бројчето - и од шалтер се јавуваат на горен спрат каде му кажуваат замислете " СИСТЕМСКА ГРЕШКА" и дека државјанството му било излезено. Значи ако не одиш да си прашаш, ако се откажеш...пиши пропало. Која среќа во несреќа :)
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Здраво Кирил, може да споделиш со сите нас дали во БИЛО КОЈ момент од твојата постапка, некаде поднесе изводи каде што докажуваш дека наведените лица ти се роднини? На пример, кога си поднесувал за произход..???[DOUBLEPOST=1459424787][/DOUBLEPOST]
Кога беше на интервју? пс гуд лак :D[DOUBLEPOST=1459425035][/DOUBLEPOST]Здраво дечки,

Сакам да споделам една "интересна" ситуација. Мој пријател, со број од 2013та, со поднесени доп документи од братучед лето 2014та - некни му излезе статус на преписка дека е нередовна (јас лично го проверив бројчето). Изреволтиран, отиде во Правосудие во Софија, си го кажува бројчето - и од шалтер се јавуваат на горен спрат каде му кажуваат замислете " СИСТЕМСКА ГРЕШКА" и дека државјанството му било излезено. Значи ако не одиш да си прашаш, ако се откажеш...пиши пропало. Која среќа во несреќа :)
Koe brojce e drugarot tvoj od 2013?
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
107
Поени од реакции
107
Здраво Кирил, може да споделиш со сите нас дали во БИЛО КОЈ момент од твојата постапка, некаде поднесе изводи каде што докажуваш дека наведените лица ти се роднини? На пример, кога си поднесувал за произход..???[DOUBLEPOST=1459424787][/DOUBLEPOST]
Кога беше на интервју? пс гуд лак :D[DOUBLEPOST=1459425035][/DOUBLEPOST]Здраво дечки,

Сакам да споделам една "интересна" ситуација. Мој пријател, со број од 2013та, со поднесени доп документи од братучед лето 2014та - некни му излезе статус на преписка дека е нередовна (јас лично го проверив бројчето). Изреволтиран, отиде во Правосудие во Софија, си го кажува бројчето - и од шалтер се јавуваат на горен спрат каде му кажуваат замислете " СИСТЕМСКА ГРЕШКА" и дека државјанството му било излезено. Значи ако не одиш да си прашаш, ако се




откажеш...пиши пропало. Која

среќа во несреќа :)
Na intervju bev vo juli 2015[DOUBLEPOST=1459426201][/DOUBLEPOST]Me interesira kolku vreme pominuva otprilika da se smeni statusot od finalen do sledniot status?
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Sto pozitivni misli mu prati... Nemoj vise da mu pracas, molim te ![DOUBLEPOST=1459416322][/DOUBLEPOST]
Imase eden decko skoro ovde, sto objavi deka mu e odobreno BG drzavjanstvo so podnesena potvrda od BK kako dopolnitelen dokument.
Па јас не сум спремен колку тебе и ги немам сите информации и контакти.Зато му напишав реалено и логички...
Или не смеам да пишам воопшто!?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Dali nekoj od vas ima vlezeno vo ambasadata vo sk bez razlika za kakva i da bilo rabota bez da zakaze termin?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Dali nekoj od vas ima vlezeno vo ambasadata vo sk bez razlika za kakva i da bilo rabota bez da zakaze termin?
Во понеделникот, сестра ми,влезе да легализира документи без закажување и нормално за еден ден и беа готови
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Na intervju bev vo juli 2015[DOUBLEPOST=1459426201][/DOUBLEPOST]Me interesira kolku vreme pominuva otprilika da se smeni statusot od finalen do sledniot status?
8 месеци од интервју до статус- финален преглед

Солидно, одлично, браво! ако продолжат со ова темпо чекањето од интервју до земање пасош во рака ќе се намали на 12 месеци се на се. барем за тие од 2015
 
Член од
28 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
2
Sega se vrativ od Sofija,za intervju mi zakazaa na 25.04.2017 God.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom