Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.091
Nema veze sto ke ti kazat ja sum isto so tatkovo poteklo i jas cekam godina i 1mesec do sega i mi pisuva na web stranata deka sum vo finalen status, taka da ke cekas uste
Има ли врска тоа дека се базирам на мајка ми за потекло ?
Документацијата на татко ми му беше во Ќустендил па морав врз база на мајка ми да поднесам документи.
Година и недела време сеуште стојам на задолжително согласување.
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
Nema uste nisto mi kazaa taa vecer na otvaranjeto licno od presedatelot na komisijata deka kon krajot na mesecov. Walkman dali si zabelezal koj e podnositel na zakonskiot proekt sega bas vidi na sajtot na parlamentot
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Има ли врска тоа дека се базирам на мајка ми за потекло ?
Документацијата на татко ми му беше во Ќустендил па морав врз база на мајка ми да поднесам документи.
Година и недела време сеуште стојам на задолжително согласување.
Ispod 15 meseci nema nikoj da bide razgleden maksikum 18 meseci e dodeka bides razgleden izmegu 15 I 18 meseci ocekuvajte pozitiven odgovor
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Иначе тие шо биле на интервју ноември во амбасада можат да се јават да им го кажат бројчето, минатата недела немаше ништо, денес се јавив и ми го кажаа
Ja u oktomvri bev na intervju i se javiv u ponedelnikot mi go kazaa brojceto. Se nadevam deka dogodina ova vreme i pasos ke imam
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
Koga podnese dop.dokumenti. najveke edna godina se ceka za odgovor dali pozitiven ili negativen,taka pisuvase nekoja strana nanazad
кога ми се смени статусот во дополнителна.. однесов документи од први братучеди цела лоза ја докажав март/2015 година, август/2015 однесов од прадедо документ од в.тарново... еве скоро цела година помина од кога ги доставив тие документи.. и стварно не знам што е и како е ....
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Nema uste nisto mi kazaa taa vecer na otvaranjeto licno od presedatelot na komisijata deka kon krajot na mesecov. Walkman dali si zabelezal koj e podnositel na zakonskiot proekt sega bas vidi na sajtot na parlamentot
- № 554-01-20, внесен от јуЛИАН КР'СТЕВ АНГЕЛОВ и група народни представители на 04.02.2015 г.

Mene pak mi kaza, do krajot na juni, juli.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
132
ti si revoltiran zaradi toa sto posrednickata ti prodava magla, normalno deka ke te zaitka malce na pocetokot. i mene posrednikot mi velese mozno e za 9meseci pa eve ne ispadna nisto.. tatko ili ne ke si cekas max 15meseci pa posle ke bidi nesto. takva si e procedurata a posrednicite ke te zamatkat malce samo da ti dadat lazna nadez[DOUBLEPOST=1458107267][/DOUBLEPOST]

i mene mi e taka smenat statusot od 2015 sum. ne sum pod 14god i ne sum so dokumenti od tatko.. ako e kako so velis ti znaci mozno e i mene pobrzo da me proverat. ili mozno e ovie brojcinja taka po slucajnost da se pusteni vo ponatamosna procedura.. neznam ni jas so da mislam
Denes bev vo sofija I toj status ne e isto kako prethodno sto bese zadolzitelna procedura... samo mi rekoa deka sega se selekiralo kaj kogo koga ke mu izleze ovaa na salter kaza kaj nekoj mos I sled 10 dni I sled dva meseci teka da ako taa loso kazala I jas vas ve lazam.....
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Dali ako zenami izvadi bugarski pasos posto ima rodnina so bugarski pasos, ke mozam i jas da izvadam pokraj nea
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Denes bev vo sofija I toj status ne e isto kako prethodno sto bese zadolzitelna procedura... samo mi rekoa deka sega se selekiralo kaj kogo koga ke mu izleze ovaa na salter kaza kaj nekoj mos I sled 10 dni I sled dva meseci teka da ako taa loso kazala I jas vas ve lazam.....
fala za informacijata, ali izvini ne te razbrav bas najubo.. sto mozi da mu izlezi ?? "ovaa na salter kaza kaj nekoj mos I sled 10 dni I sled dva meseci"
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
132
Ќе чекaме штo дa прaвиме инaку дoзнaв декa статусот препискатa се нaмирa в сoглaсувaне сo блa,блa знaчи декa документите се прaтени дo сите институции кoи дaвaaт мислење.Тoa се МВР,Труд и сoцијaлa,здрaвствo,Дaбч,Дaнс.Oни дaвaaт мислење секoј зa себе зa секoј кандидат пoсебнo и aкo се усогласени тoгaш стaтусoт се менувa вo финaлен стaтус пред глaсaње вo сoветoт.
Slicno kako sto I jas denes dobiv ista informacija deka seda se vrselo selektiranje na prepiskite I zenata na salter kaza se zaviselo od site komisii koi gi razgleduvaat prepiskite kaza ce moze I sled 10 dni ili sled dva meseca I teka natatak.... kaj kogo kako ke odlucele..[DOUBLEPOST=1458154331][/DOUBLEPOST]
fala za informacijata, ali izvini ne te razbrav bas najubo.. sto mozi da mu izlezi ?? "ovaa na salter kaza kaj nekoj mos I sled 10 dni I sled dva meseci"
Site komisii dabc... mvr... mp....odlucuvale kaj kogo za kolku vreme ce se smene statuso....
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Аз јуче рекох дека тие два статуса несу иста и да статус "задулжително саглусување" ке буде побрзо него само "образувана"
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
132
Аз јуче рекох дека тие два статуса несу иста и да статус "задулжително саглусување" ке буде побрзо него само "образувана"
Jas za tie dve nemam sumnja koe pobrzo ide..... Sumnjata bese pomegu poranesna PREPISKATA SE NAMIRA VO ZADOLZITELNA PROCEDURA I segasnata SE NAMIRA V PROCEDURA PO ZADOLZITELNO SAGLASUVANIJE
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Ако добро разбрах од сега се преписке селектиране ? Много преписки из 2015 век се пред финално разгчледување.
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Dali ako zenami izvadi bugarski pasos posto ima rodnina so bugarski pasos, ke mozam i jas da izvadam pokraj nea
Ne drugar ti nema da mozes da izvadis reku nejze bidejki po osnov brak treba 3 godini najmale u bugarija da ziveete. No ako ima ona pasos tebe ne ti treba po avtomatizam ke dobies rabotna dozvola i dozvola za prestoj vo sekoja eu drzava.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom