Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Во Бугариja има една речица- Народ,коjто не храни своja армиja,ке храни чужда.
Придржувам се наполно ком това...:toe:
Хе, некои "речици " се актуелни во некое време, во друго се смешки !! :)
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.865
Тогава каj е проблема сега?! Решили сме да купиме и да потрошиме пари... наши са си,трошиме си ги... :toe:
Државата веке доста години чека за нов борбен авион. Това са решили да прават-нека е така...
Само за информациja: около 10 години сум ставал и легал со звук на борбени авиони над главата си...
Баш ме интересира, нешто читав дека СААБ се нуди на Романците со Грипен а Америка со Ф16 и тоа половни.

Имаше еден пензиониран Романски офицер кој кажа дека би било добро Романија и Бугарија заедно да побараат понуда, има ли нешто за тоа?

Знам дека треба да ги мењаваат авионите и они, али ако не се лажам (поправете ме ако сум грешка) еден час лет со Грипен е 3000 ЕУР а еден час лет со Ф16 е 6000 ЕУР.

Плус Грипените чичка нови ке бидат а Ф16-те половни. Во Полска има дебата за нивните 48 Ф16, едни викаат супер, други велат за исти пари ист број нови Грипени можеле да земат и поевтино да биде одржуваето..

ОК, Америчкиот притисок и лоби се јаки али Грипенот е исто добар а поевтин за одржување.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Хе, некои "речици " се актуелни во некое време, во друго се смешки !! :)
Речицата е и во сила и днес...
Зашто не пршаш некои от балтиjските држави,как плакjaт доста пари (за нивниот стандарт) за да се обезбедува нивниот воздушен простор от чужди воjски ?:)

Баш ме интересира, нешто читав дека СААБ се нуди на Романците со Грипен а Америка со Ф16 и тоа половни.

Имаше еден пензиониран Романски офицер кој кажа дека би било добро Романија и Бугарија заедно да побараат понуда, има ли нешто за тоа?

Знам дека треба да ги мењаваат авионите и они, али ако не се лажам (поправете ме ако сум грешка) еден час лет со Грипен е 3000 ЕУР а еден час лет со Ф16 е 6000 ЕУР.

Плус Грипените чичка нови ке бидат а Ф16-те половни. Во Полска има дебата за нивните 48 Ф16, едни викаат супер, други велат за исти пари ист број нови Грипени можеле да земат и поевтино да биде одржуваето..

ОК, Америчкиот притисок и лоби се јаки али Грипенот е исто добар а поевтин за одржување.
Во право си. Зборува се за 3 вида авиони F-16,F-18 или Jas 39 Grippen или друг.
Има и можност Романиja+Бугариja да купат заедно една голема аскадрила и да ги користат заедничко...,но този вариант се повеке и повеке се одбива. Мора да се каже,дека Jas 39 Grippen секи пат намалува цената и имат доста преговори со министерство за одбрана и армиjaта почти се е ориентирала ком този авион. Ништо не е 100%,но ...
Станува збор за една от броjките 14-16-21 авиона. Броja ке се прецизира во последствие...
Некои кругови во армиjaта сакат да се купи доста понова технологиja,заштото след модернизациjaта на МиГ 29,тези авиони почти со ништо не са подобри.

Вчера владата одлучи да даде извонредни 300 милиона лева(150 милиона евро) за закопуване на нови хеликоптери,които веке беха договорени.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.865
Во право си. Зборува се за 3 вида авиони F-16,F-18 или Jas 39 Grippen или друг.
Има и можност Романиja+Бугариja да купат заедно една голема аскадрила и да ги користат заедничко...,но този вариант се повеке и повеке се одбива. Мора да се каже,дека Jas 39 Grippen секи пат намалува цената и имат доста преговори со министерство за одбрана и армиjaта почти се е ориентирала ком този авион. Ништо не е 100%,но ...
Станува збор за една от броjките 14-16-21 авиона. Броja ке се прецизира во последствие...
Некои кругови во армиjaта сакат да се купи доста понова технологиja,заштото след модернизациjaта на МиГ 29,тези авиони почти со ништо не са подобри.
Мое аматерско мислење е дека Бугарија и Романија најдобро ке направат ако побараат 2 ескадрили Грипени (по една секој) заедно за да се добие добра цена и чао.

Јебига, авиончето е супер, мултифункционално е а и поевтино е од конкуранцијата. Плус за одржување е мајка.

Нормално ке видиме лобирањето што ке направи.

А за МиГ 29 скоро читав статија од Американски пилот офицер кој со Ф16 бил во Бугарија и кога летале 1 против 1 и 2 против 2 со Бугарските Миг 29, ги оценил како рамноправни.

И „соборувањата“ (не вистински) биле 1:1 цело време. Збориме за искусна Американска единица со борбено искуство.

Борбите биле на средна и блиска одалеченост, без земни радари и АВАКС-и.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мое аматерско мислење е дека Бугарија и Романија најдобро ке направат ако побараат 2 ескадрили Грипени (по една секој) заедно за да се добие добра цена и чао.

Јебига, авиончето е супер, мултифункционално е а и поевтино е од конкуранцијата. Плус за одржување е мајка.

Нормално ке видиме лобирањето што ке направи.

А за МиГ 29 скоро читав статија од Американски пилот офицер кој со Ф16 бил во Бугарија и кога летале 1 против 1 и 2 против 2 со Бугарските Миг 29, ги оценил како рамноправни.

И „соборувањата“ (не вистински) биле 1:1 цело време. Збориме за искусна Американска единица со борбено искуство.

Борбите биле на средна и блиска одалеченост, без земни радари и АВАКС-и.
Не знам што си гледал,но при едно от интерву беше речено баш от американците,дека МиГ 29 е многу поманеврен при ниска скорост, а F-16 обратно е поманеврен при висока скорост. НО нека да не забораваме,дека е многу битен човека во авиона...:toe:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.865
Не знам што си гледал,но при едно от интерву беше речено баш от американците,дека МиГ 29 е многу поманеврен при ниска скорост, а F-16 обратно е поманеврен при висока скорост. НО нека да не забораваме,дека е многу битен човека во авиона...:toe:
It is the man, not the machine. Точно, со среќа со авионите, се надевам нема да купите половни авиони кои ке коштаат ѓавол ипол за одржување (како Полските).
 

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
Ама не ми е јасно едно, имате солидна авијација за балкански услови, зошто ви требаат понови модели на авиони во ситуација на светска криза, наместо да се штеди и рационално и функционално да се троши секој цент (мислам на капитални инвестици) купувањето на борбени авиони е невиден луксуз еднаков на глупост кого ке плашите нас или грците или турците :))
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ама не ми е јасно едно, имате солидна авијација за балкански услови, зошто ви требаат понови модели на авиони во ситуација на светска криза, наместо да се штеди и рационално и функционално да се троши секој цент (мислам на капитални инвестици) купувањето на борбени авиони е невиден луксуз еднаков на глупост кого ке плашите нас или грците или турците :))
Во 2012 ке излезнат от употреба МиГ 21 бис. Уште около 2005 година се зборува,дека на армиjaта требат нови борбени авиони,които да заменат МиГ 21 бис.
Всеки един пилот мора да има определени броj часови на годината. След намалуване на армиjaта ни от 110-120 000 тук останаха голем броj пилоти,които немат и на што да вежбат.Един дел се пензионираха,друг дел останаха во армиjaта.
А и МиГ 29 нема да е вовеки веков во редиците на армиjaта и колкото и да се модернизира това си е машина,коjaто след години мора да се смени.
Пари во државата има многу. Проблема е дека се чуват како резерви за да се држи курсот на бугарскиот лев ком еврото и да седи кредитниот реjтинг на државата стабилен. Баш и затова БГ сака да влезни колкото се може побрзо во еврозоната,за да може да користи тиja пари. 10-12 години БГ трошеше помалце отколокото има (немаше буджетен дефицит,а обратното излишак от 1-2-3%,така се натрупаха тези резерви)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Russia-lite.

Срамотилаци...
 
S

smart ass

Гостин
Мое аматерско мислење е дека Бугарија и Романија најдобро ке направат ако побараат 2 ескадрили Грипени (по една секој) заедно за да се добие добра цена и чао.

Јебига, авиончето е супер, мултифункционално е а и поевтино е од конкуранцијата. Плус за одржување е мајка.

Нормално ке видиме лобирањето што ке направи.

А за МиГ 29 скоро читав статија од Американски пилот офицер кој со Ф16 бил во Бугарија и кога летале 1 против 1 и 2 против 2 со Бугарските Миг 29, ги оценил како рамноправни.

И „соборувањата“ (не вистински) биле 1:1 цело време. Збориме за искусна Американска единица со борбено искуство.

Борбите биле на средна и блиска одалеченост, без земни радари и АВАКС-и.
Утнаа бе ајзенхорн..поодамна:)

Ги избраа второкласните Ф-16 ИАКО ПОСКАПИ,додека имаа на избор еурофајтер и Грипен.

Сега СААБ ја оспорува набавката оти е симптоматична..знаеш нели Швеѓание нудат оф-сет...и еве имаме пример со Унгарија...се држат до договореното:)

Штета Грипенот е супер авион,а овие Ф-16 се второкласни...сега ќе треба романците да трошат уште повеќе..али корупција Јебига..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Утнаа бе ајзенхорн..поодамна:)

Ги избраа второкласните Ф-16 ИАКО ПОСКАПИ,додека имаа на избор еурофајтер и Грипен.

Сега СААБ ја оспорува набавката оти е симптоматична..знаеш нели Швеѓание нудат оф-сет...и еве имаме пример со Унгарија...се држат до договореното:)

Штета Грипенот е супер авион,а овие Ф-16 се второкласни...сега ќе треба романците да трошат уште повеќе..али корупција Јебига..
Тука имаш грашка.Се уште ништо не е избрано.Се уште нема трг за избор ...
Еве ти интерву со министара на одбраната.
http://aeropress-bg.com/novini/36-news/161-bulgaria-new-fighter-angelov.html
Очекува се во краja на година да стане jaсно повеке...Еве една нова новина .
Започвува учението Sentry Gold 2010
http://aeropress-bg.com/novini/36-news/196-zapochna-uchenieto-sentry-gold-2010.html

Ке учествуват американски F-15 и бугарски МиГ 21 и МиГ 29.
Базата на коjaто ке се провежда ке Граф Игнатиево.

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.865
Утнаа бе ајзенхорн..поодамна:)

Ги избраа второкласните Ф-16 ИАКО ПОСКАПИ,додека имаа на избор еурофајтер и Грипен.

Сега СААБ ја оспорува набавката оти е симптоматична..знаеш нели Швеѓание нудат оф-сет...и еве имаме пример со Унгарија...се држат до договореното:)

Штета Грипенот е супер авион,а овие Ф-16 се второкласни...сега ќе треба романците да трошат уште повеќе..али корупција Јебига..
Не е уште официјално донесена одлука за купување.

А нешто си мислев за Грипенот, знаеш радарот и моторот на Грипенот се делумно или целосно направени под Америчка лиценца така што иако СААБ рекламира „независен избор“ не мора да значи дека е така.

На пример за секоја продажба мора со Американците да се договорат дека без дозвола нивна не може радарот и моторот да се дадат на изработка под лиценца во трета земја нити да се продатат нити пак ке можеш да ги сервисираш.

Врти сучи Американците ти се позади грб (гз).
 
Член од
10 март 2009
Мислења
79
Поени од реакции
2
A zosto mora da se americki ili evropski avioni? neli za poeftini pari mozat poftorno da kupat migovi i suhoi koi se isti a mozebi i podobri od f-16 i gripen a i za odrzuvanje se daleku poeftini.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.865
A zosto mora da se americki ili evropski avioni? neli za poeftini pari mozat poftorno da kupat migovi i suhoi koi se isti a mozebi i podobri od f-16 i gripen a i za odrzuvanje se daleku poeftini.
Дека се во НАТО. Плус ако земат Руска опрема секогаш кога ке направат нешто што на Русите не им се допаѓа (ракетен штит или подршка на некоја земја како Грузија со која Русите си имаат рчка) ке имаат проблеми како одбивање на Русите да продадат дополнителна опрема или одржување.

Американците истото го прават, не сакаа да ги ремонтираат Ф16-ките на Венецуела се додека Хуго Чавез не се закани дека ке ги продаде 16-ките на Иран.

Грипенот е најевтин за користење, 3000 ЕУР по саат време во воздух.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom