Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Еве на пример во битола имало на крајот на 19 век 7,000 власи и 5,500 евреи
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
i so pecatenje na ovie stranici ce prilozime deka od mestoto kade sto poteknuvame site se bugari i to ce ni bidi dokaz za doponitelen dokument??
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Селото од каде што потекнуваат дедо ми и баба ми 100% биле бугари o_O
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
rabotava e so site makedonski sela se prikazani kako 100% bugari
 
S

simpleman

Гостин
Предлагам да отвориш на интернет да прочиташ и после тоа да разговараме
Ми ја избришале претходната објава,пак ќе прашам дали мислиш како доказ да се приложи статистичката графа со етнографски податоци од Кнчов?И колку си сериозен во ова? Конкретен одговор уште не даде.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
ја најдовме казата после Шо?? :cuc:
Ми ја избришале претходната објава,пак ќе прашам дали мислиш како доказ да се приложи статистичката графа со етнографски податоци од Кнчов?И колку си сериозен во ова? Конкретен одговор уште не даде.
Апсолутно не
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Ми ја избришале претходната објава,пак ќе прашам дали мислиш како доказ да се приложи статистичката графа со етнографски податоци од Кнчов?И колку си сериозен во ова? Конкретен одговор уште не даде.
Финтата е што ништо конкретно тој незнае друже, слушнал нешто ова она, сака да изгледа паметен ама ништо конкретно не пишува или пак сака нешто да продаде за пари.... нешто од тие две е.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Финтата е што ништо конкретно тој незнае друже, слушнал нешто ова она, сака да изгледа паметен ама ништо конкретно не пишува или пак сака нешто да продаде за пари.... нешто од тие две е.
Еве на еден дешко му помагам да дојде до документ и после тоа ке го замолам да ви пише на форумот и тој ке ви каже дали знам или незнам.[DOUBLEPOST=1401810215][/DOUBLEPOST]
Финтата е што ништо конкретно тој незнае друже, слушнал нешто ова она, сака да изгледа паметен ама ништо конкретно не пишува или пак сака нешто да продаде за пари.... нешто од тие две е.
Финтата е што ништо конкретно тој незнае друже, слушнал нешто ова она, сака да изгледа паметен ама ништо конкретно не пишува или пак сака нешто да продаде за пари.... нешто од тие две е.
Финтата е што ништо конкретно тој незнае друже, слушнал нешто ова она, сака да изгледа паметен ама ништо конкретно не пишува или пак сака нешто да продаде за пари.... нешто од тие две е.
Пари имам доволно за мене и не ми требаат ,никогаш не би земал од друг а уште помалку од луге кои што маката ги натерала да вадат бг пасоши и можеби ги даваат последните пари. Срам да ти е
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
jas mislam deka ako neso znajs dobro e da kazis na site i da se spasime od dopolnitelni dokumenti i da ne si prajme filmoj pad na vlada borisov ova ona!!!
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Филкомак, луѓето те напаѓаат затоа што даваш или нецелосни, или пасивно-агресивни одговори. Навистина не е тешко ако сакаш да помогнеш да ја напишеш во еден пост целата процедура и што точно однесе.

На мене лично ми излезе указот (имав крштение од дедо), се сликав и го чекам пасошот. Така да не ти го кажувам ова поради мене.

Но, помогни им на луѓето што чекаат со директен, опширен пост за тоа што точно однесе. Со водење инат никој нема да добие.

Според тоа што го прочитав сметам дека селото од кое што е дедо ти било 100% бугари во книгата на Кнчов. Значи, на база на тоа и на изводот на дедо ти, индиректно се докажува дека е Бугарин. Така?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
ДАБЧ издавала происходи на косовци, врз основа на две историски книги, каде што било наведено дека на Косово живеат Бугари. Тоа падна, и така почна целава криза.
Сега, дали ова функционира со Кнчо, не знам. Инаку, точно е дека се одобрени голем број на молби, особено меѓу првите вратени, бројчиња 5-6-7 илјади. Во април се објавени 330 во протокол, во мај 530, значи бројката расте. Можеби е врзано со новиот заменик министер, кој има полесна рака за делење;)
 
S

simpleman

Гостин
ДАБЧ издавала происходи на косовци, врз основа на две историски книги, каде што било наведено дека на Косово живеат Бугари. Тоа падна, и така почна целава криза.
Сега, дали ова функционира со Кнчо, не знам. Инаку, точно е дека се одобрени голем број на молби, особено меѓу првите вратени, бројчиња 5-6-7 илјади. Во април се објавени 330 во протокол, во мај 530, значи бројката расте. Можеби е врзано со новиот заменик министер, кој има полесна рака за делење;)
Се растурија од одобрување,како никогаш досега.До крајот на годинава се во план бројката на одобрени да стигне до 30000 молби,за да се надминат самите себе а и претходната влада.;)
 
Член од
2 март 2014
Мислења
44
Поени од реакции
19
Тие одобруваат ама пак не е тоа што треба да биде. Тие треба да одобруваат многу повеќе него сега што одобруваат. А и тие што ги одобруваат не се по ред што значи одобрените се со некој документ и затоа имаат предност пред сите нас
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
https://mjs.bg/25/1286/ , ovde pisuva deka treba da dostavis dokument i da bide preveden na bg jazik deka si rastecki bugarin :) ....paa kolku sto jas go svakam, dovolno e da najdes dokument od dedo-baba koj se rodeni pred ili za vreme na bugarsko (41-44 год ) , i ako toa primer e IZVOD sega izvaden i preveden na bugarski sega , a izvodot pokazuva deka baba-dedo ziveele vo toa vreme, i so moj izvod isto taka preveden na BG, dokazam deka e toj moj dedo-baba...ustvari ne bi trebalo da ima problem. Zatoa sto na izvestuvanjeto na linkot ne pisuva deka treba bugarski star dokument, tuku moze i preveden dokument koj ke dokaze deka tvojata familija ziveela vo Mk vo vremeto koga sme bile pod bg ropstvo. Taka go svakam jas, a i razbrav deka taka luge pravat, vadat sega izvodi za babi-dedovci gi preveduvaat i gi nosat.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
https://mjs.bg/25/1286/ , ovde pisuva deka treba da dostavis dokument i da bide preveden na bg jazik deka si rastecki bugarin :) ....paa kolku sto jas go svakam, dovolno e da najdes dokument od dedo-baba koj se rodeni pred ili za vreme na bugarsko (41-44 год ) , i ako toa primer e IZVOD sega izvaden i preveden na bugarski sega , a izvodot pokazuva deka baba-dedo ziveele vo toa vreme, i so moj izvod isto taka preveden na BG, dokazam deka e toj moj dedo-baba...ustvari ne bi trebalo da ima problem. Zatoa sto na izvestuvanjeto na linkot ne pisuva deka treba bugarski star dokument, tuku moze i preveden dokument koj ke dokaze deka tvojata familija ziveela vo Mk vo vremeto koga sme bile pod bg ropstvo. Taka go svakam jas, a i razbrav deka taka luge pravat, vadat sega izvodi za babi-dedovci gi preveduvaat i gi nosat.

Јас однесов крштение од бугарска црква, значи на бугарски јазик (и тоа оригинален, не прифаќаа копии; потоа ми го вратија). Значи, документот беше на бугарски и немаше тука никаков превод.

Е сега, ако со тој документ донесеш други документи на македонски со кои целта ќе ти биде да го докажеш сродството со тој предок (на пример, изводи за раѓање, за венчавање и слично), се разбира тие ќе треба да се преведат на бугарски.

На пример, да речеме дека имаш баба која е родена во Бугарија и имаш нејзин извод за раѓање или крштение. Тоа е во ред, но како ќе докажеш дека си во сродство со неа? На изводот има едно презиме (моминското) а во македонската лична карта друго (венчаното). Во тој случај, за да го докажеш сродството, треба да имаш извод за раѓање од тебе и твојот родител, бугарскиот извод (или крштение и сл.) на баба ти, но и извод за венчавани затоа што таму стојат и моминското и венчаното име.

Е сега, некои од тие документи ќе бидат на македонски и нив ќе треба да ги преведеш преку судски преведувач.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom