Бугарите повторно се закануваат

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Порачано од бугарските ЕУ пратеници како уцена, исто како и со Грција.

Башка, да го погледнеме одблиску извештајот од Стразбур?
Башка изгласано от парламентарците на сите 27 држави членки или со други зборови - европскиот парламент.
Многу ми е интересно како се порача едно или второ или трето на повеке от 700 пратеници.
Па ако знаете како се изпорачуват работите - изпорачаjте си и вие.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Чекаj сега, ке зборуваме за вашите односи со Србиja и Албаниja или за вашите односи со нас? Jaс не ти давам пример за нашите односи со Украjна,па биди така фин да не ми даваш и ти примери со други држави. Нашите билатерални односи нема потреба да стават трилатерални или квадратерани.
Примерите ти се како за нагледно средство...

Значи права на македонско малцинство кај вас , права за бугарско малцинство кај нас. Училиште на македонски кај вас училиште на бугарски кај нас.Споменици ваши кај нас , споменици наши кај вас. Македонска партија кај вас , бугарска партија кај нас.

Штом тоа не беше јасно ете ти го кажано на најпрост начин.

Еве ти една интересна статиja во "Утрински" от днеска.
Македонското МНР бара реципроцитет за сите барања на Софија

Заменик-министерот за надворешни работи, Зоран Петров, од вчера е на политички консултации во Софија, официјално поради унапредување на билатералната соработка меѓу двете држави во сите области од заемен интерес и на планот на евроатлантските интеграции. Ова е прва средба по подолг период меѓу бугарски и македонски функционери, откако односите се затегнаа со барањето на Софија за потпишување спогодба за пријателство и соработка. Петров ќе се сретне и со шефот на дипломатијата, Николај Младенов, а од двете страни се потврдува дека, покрај другите прашања, тема ќе биде и содржината на спогодбата.

Од македонското МНР вчера најавија дека ќе се договара помош од Бугарија за евродирективите, а околу спогодбата ќе се инсистира на генерален реципроцитет, односно тоа што го бара Софија - сама да го примени и на своја територија. Или поедноставно, на барањето да се признае бугарското малцинство во земјата да одговори со признавање на нашето во Бугарија. Тоа значи дека Македонија ќе бара реципроцитет и за градењето бугарски споменици во земјава и за прекин на говорот на омразата, но таков одговор е неприменлив во однос на барањето на Софија за заедничко славење на одредени празници. Според МНР, откако беа испратени нашите контрабарања, официјално од Софија имало молк за понудената спогодба.
A што се секираш ти дали ние имаме или немаме споменици за правење кај вас. Господинот Петров ако кажал дека сака реципроцитет на тема споменици сигурен сум дека веќе има .

Да напамтам и што Ви препорача европската комисиja во известаja за напредака на РМ.
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2010-0024+0+DOC+XML+V0//EN
Underlines the importance of reconciliation and understanding in the region, which are part and parcel of European values and principles, and encourages the former Yugoslav Republic of Macedonia and neighbouring countries to engage actively in developing and implementing confidence-building measures in the fields of education and cross-border cooperation and generating a common understanding of history; calls on the authorities of the former Yugoslav Republic of Macedonia and neighbouring countries to avoid actions and statements which might adversely affect such efforts; notes that joint celebrations of common historic events with neighbouring EU Member States contribute to a better understanding of history and the maintenance of good neighbourly relations;
Врв на уште едно безобразие .
Пошто они не не канат натерајте ги вие со сила инаку ние силно ќе плачеме...:tapp:

Втори цитат
Calls on the authorities in the former Yugoslav Republic of Macedonia to take the necessary measures to discourage "hate speech" relating to neighbouring EU Member States in the media and similar statements in school textbooks;

Вие сакате да бегате от нешто,што ви е препорачано...
Нема говор на омраза кај вас , нема говор на омраза кај нас.

РЕЦИПРОЦИТЕТ ЗА СЕ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Примерите ти се како за нагледно средство...

Значи права на македонско малцинство кај вас , права за бугарско малцинство кај нас. Училиште на македонски кај вас училиште на бугарски кај нас.Споменици ваши кај нас , споменици наши кај вас. Македонска партија кај вас , бугарска партија кај нас.

Штом тоа не беше јасно ете ти го кажано на најпрост начин.
Лесно да го пишеш,ако не ге гледаш што е подпишувано преди това. Односите ни не почнуват от днес. Школо на македонски-нема како да стане - декларациja 1999 година. Можам да ти кажам - бугарско школо го чекаj скоро во Охрид - от министерство за образование можеш да наjдеш повеке информациja.
Споменици - е уште те чекам да кажеш кои са вашите споменици во БГ. Што ке обновувате?!
Партиите - тук не се дозволуват етнически партии. За вас не знам.

A што се секираш ти дали ние имаме или немаме споменици за правење кај вас. Господинот Петров ако кажал дека сака реципроцитет на тема споменици сигурен сум дека веќе има .
Или просто господинот Петров само сака, без да знае што е репроцитет.
Или господинот Петров зборува вака,заштото така му е наредено.

Врв на уште едно безобразие .
Пошто они не не канат натерајте ги вие со сила инаку ние силно ќе плачеме...:tapp:
Безобразие е да се помират две страни? Германиja и Франциja можат,зашто ние да не можем? Нивното е безобразие?

Нема говор на омраза кај вас , нема говор на омраза кај нас.

РЕЦИПРОЦИТЕТ ЗА СЕ.
Е ajде де, чекаме този момент да започне да се прилага, ама 10 години не го видовме.
Репроцитет за СЕ, просто не е можен. Това са празни зборови и уште поинтересното е това,што сакате да се отметнете от това што сте подпишали преди.
Уште те чекам со репроцитета за подржуване на РМ за безусловен врез во ЕУ и НАТО.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Лесно да го пишеш,ако не ге гледаш што е подпишувано преди това. Односите ни не почнуват от днес. Школо на македонски-нема како да стане - декларациja 1999 година. Можам да ти кажам - бугарско школо го чекаj скоро во Охрид - от министерство за образование можеш да наjдеш повеке информациja.
Споменици - е уште те чекам да кажеш кои са вашите споменици во БГ. Што ке обновувате?!
Партиите - тук не се дозволуват етнически партии. За вас не знам.
Иако не сум правник знам дека Декларација е документ кој содржи договорена норма, но не е правно обрзувачки за државите.Слободно пушти го низ вода...
Значи школо во Охрид школо во Благоевград .....
Не се дозволени етнички партии кај вас а турската и ромската поради масовна хипноза изгледа не ги гледате.Па бидете коректни до крај и во уставот забранете само македонски партии и здруженија.

Или просто господинот Петров само сака, без да знае што е репроцитет.
Или господинот Петров зборува вака,заштото така му е наредено.
Од неговите настапи на нашите медиуми сметам дека е достојна личност да го претставува македонскиот интерес.

Безобразие е да се помират две страни? Германиja и Франциja можат,зашто ние да не можем? Нивното е безобразие?
11 Октомври ли сакате да го славиме заедно ?!

Е ajде де, чекаме този момент да започне да се прилага, ама 10 години не го видовме.
Репроцитет за СЕ, просто не е можен. Това са празни зборови и уште поинтересното е това,што сакате да се отметнете от това што сте подпишали преди.
Уште те чекам со репроцитета за подржуване на РМ за безусловен врез во ЕУ и НАТО.

Ако потпишување на ваков Договор како сте си го срочиле сами е услов за ваша подршка за ЕУ и НАТО тогаш треба да му ставите друг наслов , зошто за пријателство сигурно не е.
Ако се постигне реципроцитет по секое прашање поставено на маса , за поддршката - влез во ЕУ и НАТО и немора премногу да се напрегатe и нема да има потреба од реципроцитет по тоа прашање.

ПС..Уште од некој пример нема да има штета.

Заедница на Хрвати во Македонија.

Македонци во Хрватска
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Како може насила да не натерате да славиме со вас..??? Е уште на овој принцип од европејските демократски вредности не можам да се изначудам.

Не бе стварно ме интересира? Еве например Македонија не сака да слави таму негде по татарските простори Илинден, ниту пак чувствува за потребно да организира на своја територија заеднички чествувања.

На што би се темелело ова барање и што има европско во него, стварно не ми е јасно.
Ова е најглупавото можно нешто што можело да се измисли од бугарска страна.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Никоj насила нема да те натера да славиш. Во това можеш да бидеш убеден. Некоj насила тера Германци, Французи, Италианци и така натаму да слават?
Отмина времето,когато се махаше со рака,со знаменца и така натаму за поздрав со сила.
Истото е все едно да ме прашаш,како насила ке ме натераш да влезна со тебе во една зала - пример европскиот парламент. Малце смешно а?
Не бе стварно ме интересира? Еве например Македонија не сака да слави таму негде по татарските простори Илинден, ниту пак чувствува за потребно да организира на своја територија заеднички чествувања.
На што би се темелело ова барање и што има европско во него, стварно не ми е јасно.
Ова е најглупавото можно нешто што можело да се измисли од бугарска страна.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не бе стварно ме интересира? Еве например Македонија не сака да слави таму негде по татарските простори Илинден, ниту пак чувствува за потребно да организира на своја територија заеднички чествувања.
На што би се темелело ова барање и што има европско во него, стварно не ми е јасно.
Ова е најглупавото можно нешто што можело да се измисли од бугарска страна.
Ами и да сакате вие, ние не неможеме да ви осигуриме да славите по татарските простори. Това може да го направи само руската федерациja. Ком неja тиja прашаниja...
Сакаш да ми кажеш,дека французите и германците са поглупи заштото слават заедно?
Што имало европско - подхода ком разрешаването на проблемите е европски,а не азиjaтски - да се изтепаме. Еве тука е тенката граница и разлика.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Това дали е обврзовачка или не - може само суд да каже. Не сме ни ти,ни jaс хората да кажат.
Факт е дека целите односи на двете држави се развиват врз база на тази декларациja веке повеке от 10 години.
Дефиниција за декларација
Ако ви е доволна што запињате толку со потпишување на Договор.
За школото - веке ти кажав. Това даже не зависи от вашата влада. Еве ти и повеке подробности. Има аплицирали,има дадени пари и така натаму...
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_menu/projects/national_programs/2010pl11_roden_ezik_spisak_klasirani.xls
Биди љубезен и објасни како тоа не зависи од нашата влада . Илегално ли планирате да го правите?!

За славене - има што да се измисли, не се секираj. Пример ти е 2 Август и уште многу други.
АСНОМ ли сакате да го славиме заедно ?!

Договора не е само за подржка на РМ, има комплексни прашаниja-пример ти е пругата,пример ти са нови гранични премини, пример ти е бугаро-македонска трговска комора и уште и уште....
Вие сте се врзали за 2-5 прашаниja,заровивте глава внатре,кои са само един МАЛ дел от целината.
Само да ти припамта,како вашата влада криеше неколко години от вас договора,па беше грм когато во Софиja ви го поставиха прашането на медиумите.
Владата има поддршка од македонското граѓанство да го брани македонскиот интерес, тоа е важно и според реакциите на вашиот екс-амбасадор изгледа тоа и добро го прави. Дали криела дали некриела не ме интересира.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ами и да сакате вие, ние не неможеме да ви осигуриме да славите по татарските простори. Това може да го направи само руската федерациja. Ком неja тиja прашаниja...
Сакаш да ми кажеш,дека французите и германците са поглупи заштото слават заедно?
Што имало европско - подхода ком разрешаването на проблемите е европски,а не азиjaтски - да се изтепаме. Еве тука е тенката граница и разлика.
Ама ти стварно ја тупиш со тоа Германците и Французите. Тоа биле други времиња, други услови и геостратегиски потреби.
Сакам уште да ми кажеш кои празници ги слават заедно Франција и Германија и што се подразбира под славење?
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Заедничко славене ке бидеше од полза за еманципирането на вашата земjа.
Од друга страна заедничко славене вероватно ке доведе до друго мисленjе односно Бугариjа, а тоа е загрозувачко односно македонскиот идентитет.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А што би можеле да славиме заедно?

Сан Стефанска Бугарија?

Окупацијата во 1 и 2 С.В.?

Пресудата за смрт на Сандански?

На Балканот доволни се експериментите, а евентуалното “славење“ на националните празници може да доведе до погрешни впечатоци, имајќи ги во предвид претензиите и тенденциите на Бугарија, бугарската политика, историографија и генералното мислење за Македонија.

Едноставно ПРЕМНОГУ спорни точки, за да можеме да преминеме на такви лицемерни демонстрации.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
305
Поени од реакции
50
Bratot шо е окупирала БГ во 1 ве. воина и ми даи определение шо е окупациа?

И нашите херои од пиринот, хероите на нас 99% од пиринците са ваши?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Bratot шо е окупирала БГ во 1 ве. воина и ми даи определение шо е окупациа?
Окупација ти е привремено насилно навлегување на дел или целокупната територија на една земја со вооружени сили на друга земја и воспоставување на привремена окупаторска власт.

Малце, од историјата:
http://bg.wikipedia.org/wiki/Фердинандова_чешма

Не споменувајќи ја бугарско-српската спогодба од 1912 која беше дополнителна причина на војната за македонска територија.

И нашите херои од пиринот, хероите на нас 99% од пиринците са ваши?
Малку дискутабилна поделбата меѓу “ваши“ и “наши“ кога станува збор за Пиринска МАКЕДОНИЈА. Како и да е, вам никој не ви забранува да славите Македонци за херои, како што ние не сме обврзани да ги славиме НАШИТЕ кои работеле за ВАШИТЕ интереси.

Ние никогаш нема да го славиме Коте како што нема да го славиме Ванчо.

Можеме на пример да го чествуваме Петар Драганов и Вапцаров.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
153
Поени од реакции
10
Бугарско - Македонски преговори во Задунаjски Кенефистан за подпишување договор за приjателство:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom