Брсјаци

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од Arthokk Lionheart, 10 септември 2015.

1. IceIcko

IceIcko

Член од:
    8 август 2018
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    1
    Одлично :)
    Ако од машка страна. Татко ти, дедо ти.... Се сметале Брсјаци тестирај се на тестот обавезно. Ќе знаеш која хаплогрупа си.
    Јас платив 100 евра и се покажа дека моите предци дојдени се помегу првите во Европа а денес се малку. Највеќе со мојата хаплогрупа има во денешна Германија :)

2. Dexter26

Dexter26

Член од:
    24 април 2008
    Мислења:
    7.582
    Допаѓања:
    6.563
    Цела фамилија на татко ми - и од страна на неговиот татко и од страна на неговата мајка - потекнува од Струшка Малесија.

Пред нешто повеќе од 15 години ангажиравме тапетар кој тапацира мебел за да ни поправи стар кревет - ни го врати како нов. Подоцна откако се спријателивме со човекот, откривме дека и тој потекнува од Струшка Малесија, а од пред некоја година откривме дури и дека сме роднини - политички роднини, но сепак роднини. :)

Никогаш не знаеш какви изненадувања ќе ти приреди животот.

3. Kaiser

Kaiser Hidden Fortress

Член од:
    6 мај 2011
    Мислења:
    3.141
    Допаѓања:
    2.344
    Кој тест го правеше и дали си задоволен од резултатите, колку се детални?

4. IceIcko

IceIcko

Член од:
    8 август 2018
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    1
    Y-DNA тест се прави на 12 маркери. Тестот уште може да се направи и е бесплатен!

5. Kaiser

Kaiser Hidden Fortress

Член од:
    6 мај 2011
    Мислења:
    3.141
    Допаѓања:
    2.344
    Ме интересира која фирма го прави и дали лоцира географско потекло?

6. IceIcko

IceIcko

Член од:
    8 август 2018
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    1
    Точно географско потекло никој не може да ти даде.
    На тој тест може да ти дадат хаплогрупа па според хаплогрупата можеш да си видиш географско потекло.
    На пример ја направив ДНА тест преку https://www.familytreedna.com/sign-in?ReturnUrl=/my/download-files.aspx?Type=YDNA
    Добив хаплогрупа но тоа ме чинеше 100 евра. Резултатите на 12 маркери ми се совпаѓаат со некој Бугар и Германец. Толку тестирани во базата нивна се совпаѓаат со мене.
    За повеќе инфо околу мојата хаплогрупа на Балкан се обратив кај дечките од порекло.рс кои одлично ги познаваат и истражуваат генетските врски на Балкан.
    Изненаден сум позитивно од нив. Тие водат нивна ''балканска база'' па затоа познаваат како и која хаплогрупата е дојдена на овие простори.
    --- Споено дупло мислење, 14 август 2018 во 01:48 ---
    Која фирма?
    Poreklo.rs истражувањето го прави мислам дека преку државниот институт во Белград.
    Сепак можеш да ги прашаш.

Последно уредено: 14 август 2018 во 01:48
    На Kaiser му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: