Бракот како институција некогаш и денес

  • Креатор на темата Anonymous
  • Време на започнување

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ти рече груб пример и јас мислам дека е навистина груб затоа што неможеш работите да ги претставиш баш така како во твојот пример. Бракот е "жива материја", не е се во него "или се сакаме - или не". Мал милион фактори секојдневно случувајќи се одлучуваат дали бракот се одржува или не, и не зборам за бракот само, воопшто човекот, па и животот. Неможеш да ги кристализираш работите така.

Сега да те прашам јас тебе нешто, ај кажи ми дали мислиш дека во 100% од случаите на неверство дали секогаш треба да се извини и да бара прошка тој што ја направил прељубата? :wink:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Coldheart може да се случи да сакаш некого, но пак да го изневериш ... точно е тоа дека доколку навистина го сакаш, нема да го изневериш, но сепак се случува ... навистина ја кога сакам некоја, ама баш ич не ми се помислува на други женски - барем не како кога немам врска ... онака и неколку пати сум имал шанси, но едноставно не можам ... посилно е од мене и не можам да ја изневерам ... но ... сепак има едно НО кое остава место за можноста ти да не си при себе во тој момент - не мора пијан да си ... едноставно ќе се занесеш и опуштиш и ќе сфатиш што си направил откако ќе го направиш тоа (ќе ја изневериш) и што тогаш???
Точно е тоа дека доколку сакаш некого не ма да го изневериш, но според мене 90% .... јес да доколку дознаам дека мене ме изневерила некоја цура, нема никогаш да и простам ... довербата ќе падне на нула и после тоа врската ќе биде излишна 8)
 
Член од
14 април 2005
Мислења
37
Поени од реакции
1
Како тоа беше прашањето на темава?

Дали бракот има шанса?

ОДГОВОР - НЕМА

Дали семејството има шанса?

ОДГОВОР - АКО ПОД СЕМЕЈСТВО ПОДРАЗБИРАШ САМО ДЕЦА; ДА

Она другоно маж и жена - љубов, тоа не постои.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не се согласувам дека љубов не постои. Но, тврдам дека неверството незначи дека љубовта исчезнала.
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
17
Поени од реакции
1
koja ljubov, sprema tatkovinata kje ostane?:)))))
sedi bre
:)))
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Кејв, ти не си компетентна да збориш. Знаеш на што мислам :lol: :lol: :lol:
Нема љутиш. :wink:
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Brakot ima sansa i semejstvoto ima sansa.
Koj misli poinaku ili ne e siguren vo ova, ili ne ja dostignal vistinskata zrelost ili nemal dovolno sreka.
Tamu kade sto ima ljubov nema neverstvo (ni po greska). :wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Видете, по 16-ти пат ќе повторам дека и каде што има огромна љубов може да се случи неверство. Не го поддржувам неверството како појава, но едноставно може да се случи. И треба да се прости доколку неверникот искрено се покае и не планира понатаму да продолжи со изневерување.
А бракови каде што нема изневерување, а нема ни љубов ни разбирање?
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
Видете, по 16-ти пат ќе повторам дека и каде што има огромна љубов може да се случи неверство. Не го поддржувам неверството како појава, но едноставно може да се случи. И треба да се прости доколку неверникот искрено се покае и не планира понатаму да продолжи со изневерување.
А бракови каде што нема изневерување, а нема ни љубов ни разбирање?
Vo pravo si ....licno jas bi prostila neverstvo od takov vid....afera samo za cisto dobar sex moze da napravi problemi vo brak ali ako se ima ljubov, razbiranje i komunakacija moze da se sredi se...koga se ima ljubov se ima i sila da se prosti....neverstvo od takov vid e najmal problem....zato sho moze voopshto da ne te izneveri a pak da imas nikakov brak.A ako dojde i mi kaze deka se zaljubil vo nekoja druga na pocetokot valjda ke se lutam i nerviram ali so tek na vreme ke pomine....ne moze da odis protiv cuvstvata i srceto kolku i da sakas....mozokov e takov da mozes da go iskontrolirash....srcevo jok :wink:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Kleopatra напиша:
Brakot ima sansa i semejstvoto ima sansa.
Koj misli poinaku ili ne e siguren vo ova, ili ne ja dostignal vistinskata zrelost ili nemal dovolno sreka.
Tamu kade sto ima ljubov nema neverstvo (ni po greska). :wink:
I jas ne mislam deka e taka. Eve trgni od slednovo ... nieden covek na svetov go nema vo sebe se ona sto ti go sakas. Tvojot partner ima poveke raboti sto ti odgovaraat i zatoa ste zaedno. No sto ako slucajno, nekade zapoznaes nekogo sto ima nesto drugo vo sebe sto nedostiga kaj tvojot partner... kolku i da si zaljuben-a epten golema e sansata da go izneveris. Toa sekako kako sto kaza i regeangel moze da pomine samo kako edna seks avanturicka sto iako ne e ic lesno moze da se prosti ... A ako istoto se povtori dva ili poveke pati, togas nema ljubov i togas e definitivno kraj na vrskata ili brakot :wink: 8)
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Ако сакаш искрено и ако таа љубов ти е возвраќана нема ни да ти падне на памет неверство бидејќи за тебе сексуален партнер/ка кој/која те возбудува ќе биде само твојот партнер/ка така да кај другите нема да го бараш она што веќе го имаш туку со нив ќе комуницираш на поинаков начин. (другарски, пријателски, познанички...)

Значи, неверство во искрена љубов е исклучено.

Доколку и покрај т.н.стабилна врска имате неверни мисли значи дека љубовта која ја имате не ве исполнува ни емотивно ни физички а тоа значи дека се залажувате во љубовта и ја немате онаа вистинската.

Од друга страна секогаш треба да се има на ум дека човек за да несебично прима пред се треба несебично да дава.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Клеопатрец, не се работи за искрена љубов или не, за неверни мисли или за проневерни, едноставно-и најсовршениот брак има кризи, едноставно се случуваат моменти, разочарувања, падови и успони...се е можно и во најсовршениот брак.
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
fakt e deka nema sovrshnstvo vo nishto....pa i vo brakot....so pobrzo se svati toa to polesno ke e za ponataka :wink:
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Sovrsen brak ne postoi zatoa sto i lugeto ne se sovrseni. A dobar brak se osniva na mnogu kompromisi i na onie mali nesta koi te ispolnuvaat so sreka samo so pomislata na niv, a isto mnogu bitno e iskazuvanjeto na emociite.
Mnogu od lugeto koi se sami imaat visoki kriteriumi pri baranjeto na nivniot "idealen/na" partner/ka, a so toa se zatvoreni vo edna vrska, odnosno tie se vo iscekuvanje i na sekoj kiks od partnerot ocenuvaat so minus bodovi a ne pruzaat nisto (za da pruzat nesto treba drugiot da dade zasluga).
Koga covek malku ocekuva, sekogas e prijatno iznenaden koga ke dobie nesto nad ocekuvanjeto.
Isto vo najgolemi slucai na nesrekni vrski i brakovi vlijaele neprifakanjeto na eden od partnerite od prijatelite i / ili familijata na drugiot partner.
Kako sto rekov, sovrsenstvo nema, samo kompromis.
 
Член од
14 април 2005
Мислења
37
Поени од реакции
1
Ај вака да ги поставиме работите.

Како може да има и љубов и супер брак и неверство и тоа да е нормално. :?

Во спортски речник - :wink:

Тренер на фудбалски тим има тим од 11 луѓе кој победува на секој натрепревар без исклучок еве да речеме две години по ред. Се функционира беспрекорно. И онда Тренерот ќе смени некој играч? Не затоа што тимот функционира, така...па нормално дека е така. Е има сега и суицидни тренери па ќе го уништат тимот чисто од хедонистички причини.

Не бре луѓе брак-како институција нема да постои во иднина, а сега изумира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom