Браковите во минатото постабилни од сегашните

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Dali ste se zaprasale zasto brakovite na postarite lugje, babi, dedovci, traat po 50/60 god. t.e. do grob, za razlika od brakovite kaj pomladite lugje, koi ili totalno se raspagjaat(razvod) ili pak vo golema mera se raznisani i se drzat vestacki, poradi deteto/decata ??
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
Dali ste se zaprasale zasto brakovite na postarite lugje, babi, dedovci, traat po 50/60 god. t.e. do grob, za razlika od brakovite kaj pomladite lugje, koi ili totalno se raspagjaat(razvod) ili pak vo golema mera se raznisani i se drzat vestacki, poradi deteto/decata ??
Кај можеле баба ти и дедо ти да се разведат ? Тоа биле ќути и пуши бракови........
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
Зошто менталитетот на овие простори почна да се менува во позитивна насока. Додека нашите баби и дедовци, татковци и мајки седеле во неуспешни бракови од страв што ќе речат комшиите и фамилијата, денес тоа веќе заминува во минатото. Битна разлика е и еманципацијата на жената, порано си играла домаќинка и кога би го раскинала несреќниот брак немало каде да оди, денес има свои пари и слободно си заминува низ врата. И трета работа е изменетото гледиште кон бракот. Порано се сметало за нешто свето, денес повеќе и повеќе си ја добива вистинската дефиниција - институција.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Зошто менталитетот на овие простори почна да се менува во позитивна насока. Додека нашите баби и дедовци, татковци и мајки седеле во неуспешни бракови од страв што ќе речат комшиите и фамилијата, денес тоа веќе заминува во минатото. Битна разлика е и еманципацијата на жената, порано си играла домаќинка и кога би го раскинала несреќниот брак немало каде да оди, денес има свои пари и слободно си заминува низ врата. И трета работа е изменетото гледиште кон бракот. Порано се сметало за нешто свето, денес повеќе и повеќе си ја добива вистинската дефиниција - институција.
Шо би рекол еден а она може слободно да и иде у ПМ............да не ми замерат другите.

Сите се сега на тешки дроги ваљда
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.810
Зошто менталитетот на овие простори почна да се менува во позитивна насока. Додека нашите баби и дедовци, татковци и мајки седеле во неуспешни бракови од страв што ќе речат комшиите и фамилијата, денес тоа веќе заминува во минатото. Битна разлика е и еманципацијата на жената, порано си играла домаќинка и кога би го раскинала несреќниот брак немало каде да оди, денес има свои пари и слободно си заминува низ врата. И трета работа е изменетото гледиште кон бракот. Порано се сметало за нешто свето, денес повеќе и повеќе си ја добива вистинската дефиниција - институција.
Шо институција ќе беше тоа,ако толку лесно си прават помини-замини??

А децата што се во таа институција ....инвентар???
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.900
Шо институција ќе беше тоа,ако толку лесно си прават помини-замини??

А децата што се во таа институција ....инвентар???
каков инвентар...децата се колатерална штета...нив никој не ги прашува....
***
поголем процент од децата кои имале разведени родители тргнале по лош пат...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.499
Поени од реакции
14.651
Шо институција ќе беше тоа,ако толку лесно си прават помини-замини??

А децата што се во таа институција ....инвентар???

Брачните другари се инвентар зошто може да се смени кога ќе престане таа лажна стабилност. Децата не одат секогаш во таа институција, лицемерно е да ги злоупотребувате во таков контекст.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Тогаш зошто би постоеле бракови. Едноставно заедно живееш, кога ќе ти скурчи ај со здравје и нема делење ништо :icon_lol:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
Шо институција ќе беше тоа,ако толку лесно си прават помини-замини??

А децата што се во таа институција ....инвентар???
Нешто како биро за вработување. Одиш поднесуваш диплома и чекаш да те викнат. Кога ќе најдеш работа те одјавуваат, потоа после отказ пак се пријавуваш. И сето тоа за плави картони и за статистички податоци.
Децата се единствената причина поради која и одиш во бирото, во спротивно ќе делуваш во сива економија.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.499
Поени од реакции
14.651
каков инвентар...децата се колатерална штета...нив никој не ги прашува....
***
поголем процент од децата кои имале разведени родители тргнале по лош пат...
Уште поголем е процентот на деца во несреќен брак кои тргнале по лош пат.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.900
Уште поголем е процентот на деца во несреќен брак кои тргнале по лош пат.
Воспитувањето е најважен дел.
Какво воспитување ќе има дете кое го шетаат некое време кај мајката некое време кај таткото?
Какво воспитување ќе има дете во несреќен брак.
Важно, децата се колатерална штета во разводот
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Уште поголем е процентот на деца во несреќен брак кои тргнале по лош пат.
Колку познавам такви деца кои не се веќе деца а биле во такви бракови... Од најситен криминал до......
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Зошто менталитетот на овие простори почна да се менува во позитивна насока. Додека нашите баби и дедовци, татковци и мајки седеле во неуспешни бракови од страв што ќе речат комшиите и фамилијата, денес тоа веќе заминува во минатото. Битна разлика е и еманципацијата на жената, порано си играла домаќинка и кога би го раскинала несреќниот брак немало каде да оди, денес има свои пари и слободно си заминува низ врата. И трета работа е изменетото гледиште кон бракот. Порано се сметало за нешто свето, денес повеќе и повеќе си ја добива вистинската дефиниција - институција.
Денеска жената има свои пари и си заминува кај своите родители:pos:.Менталитетот почна ептен на позитивно да се менува, тука се согласуваме, пола деца наркомани, пола криминалци, пола девојчиња курви и спонзоруши(извини ако се пронајде), се растураат бракови зашто не и се јавил во 3 часот, а он се јавил во 3 :05.Во 9 часот навечер го дои детето, а откако ќе го успие му покажува цицки на колега преку скајп.Не, фала на таа еманципација која растури милион семејства.

Им благодарам на баба ми и дедо ми што биле прости.Простите и неписмените ја изградија оваа држава, а писмените, филозофите, либералите, демократите ја уништија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom