Бољковац:Хрватска ја започна војната!

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Не... Ама го земаа Книн, кој никогаш, АМА БАШ НИКОГАШ НЕ БИЛ ХРВАТСКИ и за тамошните Срби Книн е како Бања Лука во Република Српска или Београд во Србија...

И да не беа западните сили кои им помагаа на усташите никогаш немаше ни да го окупираат и завземат...
Па и Босна никогаш не била српска територија па пак Милошевиќ ја нападна..
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Па и Босна никогаш не била српска територија па пак Милошевиќ ја нападна..

:pos2::pos2::pos2:... Не била Српска...??? :pos2::pos2::pos2:Дај ми доказ леба ти...
Кој ти го кажа ова Клинтон...??? Или Мадлин Олбрајт...??? Или Тони Блер...??? :tapp::tapp::tapp:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Не... Ама го земаа Книн, кој никогаш, АМА БАШ НИКОГАШ НЕ БИЛ ХРВАТСКИ и за тамошните Срби Книн е како Бања Лука во Република Српска или Београд во Србија...

И да не беа западните сили кои им помагаа на усташите никогаш немаше ни да го окупираат и завземат...
делија околу окупирањето односно ослободувањето на книн кој како сака една работа ќе кажам,а тоа е не само за книн туку за целиот тој рат или војна,дека беше се однапред испланирано од двете страни,ќе ти дадам неколку примери
1.Зашто во сред окупација на вуковар туѓман продава околу 200 тенкови на обединетите арапски емирати пратка која била договорена уште во 88 год.
2.Зошто во олуја немаше толку голем број на погинати војници од страна на србската страна т.е војската
3.Зошто при истата акција хрватите немаат испукано на одредени места ни куршум а сепак ги завземааат односно ослободуваат
Мислам дека се доста нели овие примери а ако не слободно имаш еден куп емисии побарај ги по архивие на тогашните телевизии па ќе ти стане јасно дека србите гинеа само за милошевиќ да се наполни со кеш на кој ова не му е јасно тогаш се уште живее во голема заблуда
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
делија околу окупирањето односно ослободувањето на книн кој како сака една работа ќе кажам,а тоа е не само за книн туку за целиот тој рат или војна,дека беше се однапред испланирано од двете страни,ќе ти дадам неколку примери
1.Зашто во сред окупација на вуковар туѓман продава околу 200 тенкови на обединетите арапски емирати пратка која била договорена уште во 88 год.
2.Зошто во олуја немаше толку голем број на погинати војници од страна на србската страна т.е војската
3.Зошто при истата акција хрватите немаат испукано на одредени места ни куршум а сепак ги завземааат односно ослободуваат
Мислам дека се доста нели овие примери а ако не слободно имаш еден куп емисии побарај ги по архивие на тогашните телевизии па ќе ти стане јасно дека србите гинеа само за милошевиќ да се наполни со кеш на кој ова не му е јасно тогаш се уште живее во голема заблуда
Можеби тамошните Срби беа продадени од некого... Од таму ЈНА се повлече одамна пред усташите да нападнат...
Ај ти одговори ми, зошто сега во тие стари Српски земји нема ниеден Србин...??? И дали тебе ти е мило за тоа...???

А еве и во Босанско Хрватската Федерација и денес се случува истото што и порано... Онаму кај што се враќаат Србите во оној дел каде што има муслимани и ден денес им се палат Православните Цркви...
http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Novi-napadi-na-SPC-u-Bosni.sr.html
Како ти како Православен гледаш на овие работи...??? И дали барем малку те заболува кога некаде се палат ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ...???
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
По редослед на збиднувањата Србите се тие кои почнаа со тензии и отцепувања.

17 Август 1990 Србите прават референдум во своите општини за отцепување од Хрватска (Книн) и почнуваат со блокади на патиштата и одбиваат да ја признаат легитимно избраната власт во Загреб

30 Септември 1990 година Србите прогласуваат еднострано Автономија на сите краеви каде живеат, и почнуваат да поставуваат свои органи на власт

22 Декември 1990 Хрватска го прогласува новиот устав каде Србите не се повеќе констутивен народ.

23 Декември 1990 Словенија организира референдум за независност

Значи први кои почнаа со референдуми, отцепувања, непризнавања на легитимни власти и блокади на патишта и комуникации се сепак Србите.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
znaci spored tebe,i poveketo na forumov, ne e problem ako nekoj ja napadne Srbija,problem e samo ako Srbija napadne nekoj,ili ako se brani?
Не бе..Јас сум рекол...Србија секогаш е жртвата..Србија никогаш ниту нападнала некого, ниту пак вршела воени злосторства..
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Можеби тамошните Срби беа продадени од некого... Од таму ЈНА се повлече одамна пред усташите да нападнат...
Ај ти одговори ми, зошто сега во тие стари Српски земји нема ниеден Србин...??? И дали тебе ти е мило за тоа...???

А еве и во Босанско Хрватската Федерација и денес се случува истото што и порано... Онаму кај што се враќаат Србите во оној дел каде што има муслимани и ден денес им се палат Православните Цркви...
http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Novi-napadi-na-SPC-u-Bosni.sr.html
Како ти како Православен гледаш на овие работи...??? И дали барем малку те заболува кога некаде се палат ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ...???
друже секој пат кога ќе ги видам тие снимки желудник ми се превртува очи ми се крвават и никогаш не ми било нит ќе ми биде мило за вакви работи пошто и кај нас седешава сл. ситуација но ја само ти кажувам дека таа војна беше една од најпрљавата до сега што ја памети историјата а за тоа не треба да ги кривиш нит хрватите пошто ним дамнешна желба им е независност која си ја добија по крвав пат мене мислата ми беше друга али јбг. А за немањето србин мислам дека некои полека полека почнаа да си се враќаат во родниот крај зборам за хрватска,за босна незнам
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
По редослед на збиднувањата Србите се тие кои почнаа со тензии и отцепувања.

17 Август 1990 Србите прават референдум во своите општини за отцепување од Хрватска (Книн) и почнуваат со блокади на патиштата и одбиваат да ја признаат легитимно избраната власт во Загреб

30 Септември 1990 година Србите прогласуваат еднострано Автономија на сите краеви каде живеат, и почнуваат да поставуваат свои органи на власт

22 Декември 1990 Хрватска го прогласува новиот устав каде Србите не се повеќе констутивен народ.

23 Декември 1990 Словенија организира референдум за независност

Значи први кои почнаа со референдуми, отцепувања, непризнавања на легитимни власти и блокади на патишта и комуникации се сепак Србите.

Што трескаш бе... Србите никогаш не би побарале автонимија, ако таа твоја легитино избрана ФАШИСТИЧКО НАЦИОНАЛИСТИЧКА власт на Туѓман не стави шаховници на капите на полицијата... А во таа полиција имаше и Срби кои се побунија и не сакаа да ја сменат тогашната петокрака во фашистичка шаховница и и откажаа послушност на Туѓмановата власт... Е така беше... а и во Сплит да не беа криви Србите...??? И во сите останати касарни каде што на војката им беше искључувана струјата и други работи...
Е море Лет 3, ти тоа убаво го знаеш, само не ми е јасно зошто не го кажуваш...???
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
И да не беа западните сили кои им помагаа на усташите никогаш немаше ни да го окупираат и завземат...

Ај уште еднаш прочитај ја темавава и размисли убо, пред да го тропниш ова.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Што трескаш бе... Србите никогаш не би побарале автонимија, ако таа твоја легитино избрана ФАШИСТИЧКО НАЦИОНАЛИСТИЧКА власт на Туѓман не стави шаховници на капите на полицијата... А во таа полиција имаше и Срби кои се побунија и не сакаа да ја сменат тогашната петокрака во фашистичка шаховница и и откажаа послушност на Туѓмановата власт... Е така беше... а и во Сплит да не беа криви Србите...??? И во сите останати касарни каде што на војката им беше искључувана струјата и други работи...
Е море Лет 3, ти тоа убаво го знаеш, само не ми е јасно зошто не го кажуваш...???

ХАХАХААА
еве успеа дури и да ме насмеиш.
Па зарем србите од капите хрватски се исплашија???
А инаку еве како изгледаше грбот на Социјалистичка Република Хрватска во СФРЈ



Види шаховнице богати !!!

Немаше НИКАКВИ провокации ни напади се додека Србите ПРВИ не почнаа да создаваат некои автономии, краини, да печатат свои пари да се вооружуваат и прават блокади. Дотогаш беше напната ситуација али мирна. Историјата, Фактите покажуваат дека првите чекори се направени и првите куршуми се испукани од страна на Србите во Хрватска. Дури отпосле, со месеци се донесоа устави на Словенија, Хрватска, и референдуми за отцепување од СФРЈ.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Немаше НИКАКВИ провокации ни напади се додека Србите ПРВИ не почнаа да создаваат некои автономии, краини, да печатат свои пари да се вооружуваат и прават блокади. Дотогаш беше напната ситуација али мирна. Историјата, Фактите покажуваат дека првите чекори се направени и првите куршуми се испукани од страна на Србите во Хрватска. Дури отпосле, со месеци се донесоа устави на Словенија, Хрватска, и референдуми за отцепување од СФРЈ.
Тотално ПОГРЕШНО... Незнам каде си го научил тоа, ама тотално си во заблуда...
Кажи ми кое хрватско село беше педерски гранатирано од страна на Србите ...??? (збориме за почеток на војната) ... Додека Борово село и многу такви како него беа подмолно и кукавички гранатирани во ноќните саати , со цел да исценираат конфликт...
Погледај и во емисиите на BBC кога ги правеа со наслов "Смртта на Југославија", па ќе видиш кои први почнале... Бидејќи знам дека ги мразиш Србите, овие твои муабети не ти држат вода... :toe:

Најубав доказ... Од самите нив...

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Boljkovac-Tudjman-je-zeleo-rat-po-svaku-cenu.sr.html
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
А бе од ко ја запалија војната Србите почнаа после да плачат.
Дубровник, во светски рамки убав град, град со историја па гранатиран и бомбаррдиран, Вуковар, 60.000 војници со тешка артилерија и авијација против 700 бранители, Загреб, ракетиран повеќе пати од Книн...
Сепак се започна од Србите. Први правеа реферндум за отцепување, први прогласуваа краини и посебни држави, први нападнаа и убија. Па после кога не им успеа планот “Еми тие се педери...“
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Откако ја изрежираа онаа таканаречи војна во Словенија се виде колку е саатот, само не ми е јасно како ние се извлековме од таа калакурница,
Gligorov & Rugova :toe::toe:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
А бе од ко ја запалија војната Србите почнаа после да плачат.
Дубровник, во светски рамки убав град, град со историја па гранатиран и бомбаррдиран, Вуковар, 60.000 војници со тешка артилерија и авијација против 700 бранители, Загреб, ракетиран повеќе пати од Книн...
Сепак се започна од Србите. Први правеа реферндум за отцепување, први прогласуваа краини и посебни држави, први нападнаа и убија. Па после кога не им успеа планот “Еми тие се педери...“
e pa aj kazi mi zasto togas Boljkovic go negira seto toa?i zasto priznava deka hrvatska ja pocnala vojnata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom