Болничко искуство!!!

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Што е тоа примариус и магистер во медицината?
Што и да се, пола од докторите не ги заслужуваат. Се покажаа колку знаење и стручност имаат.

Има разлика од мозочен удар до мозочен удар, ако напишеш нешто повеќе околу дијагнозата, можеби и ќе најдеш повеќе информации и можеби ќе се најде некој кој ќе може да ти помогне и правилно да те упати.
Има разлика, не викам не. Тука станува збор за церебрален мозочен удар кој има оштетено поголем дел од мозокот и поради тоа има доведено до парализа на некои од екстремитетите. При лекувањето се појавија други компликации за кои беше потребно да се прават специјални испитувања. Ни рекоа дека апаратите за тие испитувања не работат, но тоа беше една обична лага која се посочува кон секој пациент чиј живот е во опасност. Но да не фатевме ,,познати" и да стигнеме до увото на директорот, ќе мислевме дека тоа не ни постои. Испитувањата се направија како исклучок за пациентот, што укажува дека апаратите работат.
Се дадоа резултатите кај доктор и неможеа да препознаат за што станува збор. Па ајде членот од моето семејство го префрлаа од оддел во оддел, за на крај да ни кажат дека го испишуваат зошто толку било од лечењето.

Ем компликациите нерешени, ем мозочниот удар недолечен, ем уште се наоѓа во животна опасност...., а они го ослободија за дома, а како терапија Билобил. Иронични смешки. И ние сега дома стравуваме од тоа што ќе биде без лекарски надзор и терапија. Господ нека ни е на помош.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Што и да се, пола од докторите не ги заслужуваат. Се покажаа колку знаење и стручност имаат.


Има разлика, не викам не. Тука станува збор за церебрален мозочен удар кој има оштетено поголем дел од мозокот и поради тоа има доведено до парализа на некои од екстремитетите. При лекувањето се појавија други компликации за кои беше потребно да се прават специјални испитувања. Ни рекоа дека апаратите за тие испитувања не работат, но тоа беше една обична лага која се посочува кон секој пациент чиј живот е во опасност. Но да не фатевме ,,познати" и да стигнеме до увото на директорот, ќе мислевме дека тоа не ни постои. Испитувањата се направија како исклучок за пациентот, што укажува дека апаратите работат.
Се дадоа резултатите кај доктор и неможеа да препознаат за што станува збор. Па ајде членот од моето семејство го префрлаа од оддел во оддел, за на крај да ни кажат дека го испишуваат зошто толку било од лечењето.

Ем компликациите нерешени, ем мозочниот удар недолечен, ем уште се наоѓа во животна опасност...., а они го ослободија за дома, а како терапија Билобил. Иронични смешки. И ние сега дома стравуваме од тоа што ќе биде без лекарски надзор и терапија. Господ нека ни е на помош.
Само билобил?[DOUBLEPOST=1425389442][/DOUBLEPOST]
Ш
Има разлика, не викам не. Тука станува збор за церебрален мозочен удар кој има оштетено поголем дел од мозокот и поради тоа има доведено до парализа на некои од екстремитетите.
Ама објасни сеа o_O
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Само билобил?
Да. И Естенонот го спомнаа, ама тој како повеќе табу тема да е.

Исто морам да нагласам дека докторот кој се улизуваше на пациентите во вид на ,,злато доктор" и кој го водеше пред тоа пациентот и му препишуваше лекови пред мозочниот удар (, а не е од Државна), кога му јавивме за состојбата ни рече јас незнам што да правам, не се обраќајте кај мене. И покрај се што се случува, застапени се и проблеми со срцето и дијабетес, но терапијата сите доктори различно ја даваат. Никој не гледа на тоа колку е паралелна со мозочниот удар и моменталната ситуација.

Немам зборови!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
10
Поени од реакции
5
Mene bolnichko iskustvo kako blic me potsekja samo na momentot koga pred 9 godini imav soobrakjajka i mi beshe skrshena ednata kluchna koska. *** Koga majka mi me odnese na dezurno kaj voena bolnica.Me sednaa vo chekalnata zatoa sto nekoja baba sto mislela deka ja zabolelo neshto bila pred mene i nemala vreme da me pushti preku red. I taka jas si sedev 15ina min dodeka se stiskav so drugata raka na mestoto mi techeshe krv po bluzata nadolu. SE OSEKJAV KAKO DA SUM U SRED SNIMANJE SO FREDDY KRUEGER ahh Bog da cuva CCC
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Mene bolnichko iskustvo kako blic me potsekja samo na momentot koga pred 9 godini imav soobrakjajka i mi beshe skrshena ednata kluchna koska. *** Koga majka mi me odnese na dezurno kaj voena bolnica.Me sednaa vo chekalnata zatoa sto nekoja baba sto mislela deka ja zabolelo neshto bila pred mene i nemala vreme da me pushti preku red. I taka jas si sedev 15ina min dodeka se stiskav so drugata raka na mestoto mi techeshe krv po bluzata nadolu. SE OSEKJAV KAKO DA SUM U SRED SNIMANJE SO FREDDY KRUEGER ahh Bog da cuva CCC
Како знаеш дека бабата немала сериозен проблем?
Хипертензијата, на пример, е посмртоносна од клучна коска, во секој случај.
Бог да чува ако персоналот пие кафе или се клешти, не ако помага на пациент.
И мене пензионерите во ЈСП не ми се омилени, ама на работа тие што ги гураат старците, ургирам да си почекаат.
Минатиот петок маж од 40 години бутна едно бабе, се погрижив таа прва, а тој последен да заврши работа.
Малку почит према старите и малку емпатија нема да ве убие, не заборавајте дека не станувате помлади.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Како знаеш дека бабата немала сериозен проблем?
Хипертензијата, на пример, е посмртоносна од клучна коска, во секој случај.
Бог да чува ако персоналот пие кафе или се клешти, не ако помага на пациент.
И мене пензионерите во ЈСП не ми се омилени, ама на работа тие што ги гураат старците, ургирам да си почекаат.
Минатиот петок маж од 40 години бутна едно бабе, се погрижив таа прва, а тој последен да заврши работа.
Малку почит према старите и малку емпатија нема да ве убие, не заборавајте дека не станувате помлади.
Не е тука персоналот виновен! Хипертензијата е неодложна медицинска состојба ама не и ургентна!
Крварење после сообраќајка е ургентна состојба до докажување на спротивното!

Бабата била дојдена таму да се прошета и да си напраи муабет.
Можела:
1. Да си ги испие лекарствата за крвен притисок
2. Да отиде кај матичниот лекар

Кога ќе се напуни чекалната со вакви 20 баби, ќе се дешаваат вакви работи со чекање со саати
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не е тука персоналот виновен! Хипертензијата е неодложна медицинска состојба ама не и ургентна!
Крварење после сообраќајка е ургентна состојба до докажување на спротивното!

Бабата била дојдена таму да се прошета и да си напраи муабет.
Можела:
1. Да си ги испие лекарствата за крвен притисок
2. Да отиде кај матичниот лекар

Кога ќе се напуни чекалната со вакви 20 баби, ќе се дешаваат вакви работи со чекање со саати
Тоа е до свеста на пациентот, никако до свеста и совеста на персоналот.
Ако дојде пациент, на Ургентно, и се жали од било каква болка, вртоглавица итн. должен е персоналот тоа да го испита пред да констатира дека е обична хипохондрија, застапена кај повозрасната популација.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Тоа е до свеста на пациентот, никако до свеста и совеста на персоналот.
Ако дојде пациент, на Ургентно, и се жали од било каква болка, вртоглавица итн. должен е персоналот тоа да го испита пред да констатира дека е обична хипохондрија, застапена кај повозрасната популација.
Знае убаво персоналот што треба да испита, не е од вчера. Проблемот е кога ќе настапат на сцена сезнајковци кои се "знаат" и солат памет.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Знае убаво персоналот што треба да испита, не е од вчера. Проблемот е кога ќе настапат на сцена сезнајковци кои се "знаат" и солат памет.
Ептен убаво ако со крајче од око проценуваат дали ти е нешто или не.
Стварно професионално.

Како знаеш дали има некој напад на паника или срцев удар, додека не го испиташ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Ептен убаво ако со крајче од око проценуваат дали ти е нешто или не.
Стварно професионално.

Како знаеш дали има некој напад на паника или срцев удар, додека не го испиташ?
Затоа реков дека знаат што треба да испитаат!!!

Од ваквите сезнајковци ко тебе, се создава непотребна гужва во која пациентот кој навистина има срцев удар мора да чека :гомце::вонзем:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Да, сигурно е од тоа.
Или не сфати во кој правец беше коментарот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom