Боливија ја призна Македонија под уставно име!

P-S-G

ЃОРЧЕ НАД СЕ ДРУГО...
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.087
Поени од реакции
20
Да живее Боливија, Да живее Ево Моралес, Да живее и да ни е вечна МАКЕДОНИЈА!!! 131 ајдеееее :oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe: Да видам сега ''интелектуалците'' на А1 како ќе го оценат признавањево, ќе кажат Ево бил неписмен Индијанец и Боливијциве имале рогови и коа збореле плукале ко лами и не е важно многу тие што не признале, требале Португалија и Шпанија да не признаат :violent1:. Не ми е ни битно што ќе кажат, како тргна годинава за 3 дена 2 земји не признаваат :eek:jea:. И сеуште има неписмени кои би направиле отстапки :tapp:. ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА И ДА НИ Е ВЕЧНА !!!
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Сега околу признавањето за Зимбабве пишав дека е удар по јајца за Грците вториот боли повеќе. Важи се она што пишав за Зимбабве и за Боливија. Не сум знаел дека кога некоја држава за да ви го признае уставното име треба да биде најдемократска најбогата и по можност цела влада да им биде со згодни жени. Од кога почна анализата за тоа кави Држави не признаваат да станува топ тема ? Ова тема ја наметнуваат оние кој не им чини признавањето жално е што некој ја прифаќаат ова страна на дискусијата . Се сложувам дека ова признавање нема да ни донесе повеќе инвистиции се сложувам дека во Македонија има сиромаштија, но ова е борба за нашата иднина. Се надевам дека 2011 ќе биде многу подобра невработеноста ќе се намали и ќе се подобрат некои сегменти од општеството. Кој може да ја однесе македонија на вистинскиот пат незнам не сум баш сигурен ! Но знам дека Бранко никогаш нема да направи нешто добро за Македонија последното нешто во што го убедуваше народот беше приватизацијата велеше дека така мора да биде. Како резултат на таа приватизацијаа лугето кој останаа без работа работат како сезонци луге од 50 години работат физичка работа ,за ова не е крив Груевски дали сака да им помогне сигурно сака но треба да разбереме дека Македонија не е мокна да одвоои толку пари дури и кога би направила законски измени. Знам дека е оф топик па нека бришат ако сакат. Бранко го смени знамето уставот и ја донесе придавката како може тоа да се заборави ? СДСМ имаше Влада каде што Премиерот на Владата јавно испадна и кажа дека си дава оставка поради неможноста да се справи со корупцијата во Владата. Премиер беше Хари. Толку би пишал страв ме да не ме банират.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Фала на провокација.
Не ја сфати поентатам и ред други работи,
гледам пишуваш но не читаш и пред тоа што имам пишувано.
Се курчиш одма.
Зборам за тоа дека ништо народов не добива со ова, ништо.
И ме мрзи да ти објаснувам стварно.
A бато што очекуваш ти сега Боливија шлепер кока да ни испрати да џвакаме?Јас,ти како индивидуалци не добиваме ништо,но самото признавање е општо добро за државава...незнам што да речам... О.о
 

MartinFCB

Fcb
Член од
22 октомври 2010
Мислења
317
Поени од реакции
47
Благодарам Боливија. Како ни почна годинава, се надеваме дека до крај сите ке не признаат под нашето уставно име.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Ајде аирлија нека е и нека се множат! За неколку месеци сите 190 држави да не признаат под уставното име. Фала на Боливија!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
24 мислења се избришани од темава. Темата не е ВМРО, ниту СДСМ, а уште помалку тутунарите, или економијата или избори...

Темата си ја пишува во насловот и држете се до неа.

А инаку за ваша информација, дипломатијата за држави како нашата мали и политички незначајни е многу битна. Секоја дипломатска врска, особено поврзана со името е успех за Македонија. Дипломатијата си нема врска ни со економија, ни со ништо поврзано со внатрешната политика, раздвојте ги тие работи.

И ич не ми е гајле за внатрешната политика на Боливија и Зимбавбе, се додека не почитуваат нас и додека имаат коректни дипломатски односи со нас. А ги имаат, како што гледаме. И сигурно повеќе ќе ја почитувам Боливија отколку Франција која е една игнорантна држава со кловн за претседател која иако е ооо толку демократска, не признава малцинства, ускрати милион права, си игра курташак со своите граѓани и се разбира има негативен дипломатски однос кон нас. Е па јас ги сакам они кои мене ме сакаат, не лижам гз на луѓе кои едноставно си играат играчки со мене.

И да, не ми е јасно како може дипломатска победа да не го прави некој среќен, ама тоа е... Македонија е....
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Мене ме прави среќен тоа што не признала Боливија, но не треба да се слави нешто што е повеќе дотигнување на целата земја и македонскиот народ како истрајност, а не на одредена политичка партија. Ако идеме така, во кое време не призна САД?
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
И да направиме паралела зошто сме куртон од народ. Пред некој ден Косово го призна, мислам Папуа Нова Гвинеја, замислете таму?!, да се води дебата каква е таа држава, мала голема, ваква или онаква. Ама они си го знаат нивниот национален интерес, никогаш од некој од нив нема да чуеш критика околу ова. Само пофалби! Така и треба браво Косовари знаете што сакате и ич не ви дреме кој ве признал и каков е. Тоа е еден Ваш плус во светов! Читам овдека и се чудам што народ бевме што стока бевме! Не заслужуваме ништо! Сите на групно харикири! Све куртони и пицопевци! Пи*колизци и полтрони!
 
М

Мартин`

Гостин
И да направиме паралела зошто сме куртон од народ. Пред некој ден Косово го призна, мислам Папуа Нова Гвинеја, замислете таму?!, да се води дебата каква е таа држава, мала голема, ваква или онаква. Ама они си го знаат нивниот национален интерес, никогаш од некој од нив нема да чуеш критика околу ова. Само пофалби! Така и треба браво Косовари знаете што сакате и ич не ви дреме кој ве признал и каков е. Тоа е еден Ваш плус во светов! Читам овдека и се чудам што народ бевме што стока бевме! Не заслужуваме ништо! Сите на групно харикири! Све куртони и пицопевци! Пи*колизци и полтрони!
Се согласувам.

Затоа и тешко нас дека некогаш ќе не биде, секогаш кај нас Македонците си ги гледаат првен своите лични интереси. Наместо да се гледаат првен државните они служат на некои X особи спонзорирани намерно да ги прават тие работи ....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Уште кога се срочуваше референдумското прашње ми стана јасно со кој ќе си имам работа во потенцијално независната нова држава...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
:eek:ftopic:Уаааа за Боливија, тие не се свесни каков виоврат народ признаваат!

Он топик Браво за македонската дипломатија што успеа да издејствува Боливија да не ословува со нашето вистинско име...
Дога? Не! Благодарам.
Признавање? Да! Благодарам, Боливија.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
ЕДИТ.

Он топик : Me like bolivia , имаат добар претседател и успеа да протурка правото на чиста вода да биде уште едно човеково право ( макар на хартија во ООН)
О и она за наркоманијата не баш точно луѓето во Боливија во голема мера потекнуваат од домородните народи и дел од традицијата им е џвакање на листови од кока и пиење чај од нив што поинакво од кокаинот помалце сконцетрирано и дава чуство на енергичност нешто како енергетски пијалок им се фаќа .

ДАЈ ПОРАСНЕТЕ ВЕЌЕ ЕДНАШ И НАУЧЕТЕ ДА ДИСКУТИРАТЕ КАКО ВОЗРАСНИ !!!!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
То бе браќа боливијци то се бараше. Инаку сега добив желба да седнам со некој боливиец јас ќе го честам од мојата домашна ракија а тој мене да ме чести од неговите домашни листови од кока, па ќе наздравиме.
 
S

Shaman

Гостин
А ја ве читам вас и не ве разбирам. За А1, јасно ми е, ама вие... амеби. По повод признавањето на Боливија, ти имаш потреба да напишеш со среќа нека ни е? Па не ни се роди син бе море феилбук. Не признала држава, се дешавало тоа околу 130 пати последниве 20 години. :tapp:
По која болна и ретардиран логика, радоста од тоа што некоја држава не признала под уставно име
и желбата тоа да се сподели со остатокот од македонците и другите граѓани на македонија е глупост ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom