Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

T

Tamora

Гостин
Ме советуваа најмалку еден час послем теретана да не јадам ништо доколку сакам да ослабам колку е ова точно ?
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Може да ми кажете најефикасна тренинг програма за дефиниција која е? по колку серии / повторувања ?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Здраво,

да ве прашам вас по искусните :) сега пошто престанавме со тренинзи, и треба нели да си одржуваш форма, да си трчаш секој ден, да вежбаш и така.па еве секојден си трчам на баирот и сакам да земам тегови за нозе што се по 2kg, некој ми вели дека ке се „набијам“ точно ли е ?? инаку сега во септември ке наполнам 17 години, а висок сум 173-175см.. сакам да ујачам во нозе :)
A, да, имам и справа Total Gym 1000 , си вежбам и на неа.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Може да ми кажете најефикасна тренинг програма за дефиниција која е? по колку серии / повторувања ?
Дефинирај дефиниција.
--- надополнето: 20 јуни 2013 во 13:56 ---
Здраво,

да ве прашам вас по искусните :) сега пошто престанавме со тренинзи, и треба нели да си одржуваш форма, да си трчаш секој ден, да вежбаш и така.па еве секојден си трчам на баирот и сакам да земам тегови за нозе што се по 2kg, некој ми вели дека ке се „набијам“ точно ли е ?? инаку сега во септември ке наполнам 17 години, а висок сум 173-175см.. сакам да ујачам во нозе :)
A, да, имам и справа Total Gym 1000 , си вежбам и на неа.
Нема да се набиеш а нема ни да се ујачаш. Тегови за нозе се overrated.
--- надополнето: 20 јуни 2013 во 13:57 ---
Ме советуваа најмалку еден час послем теретана да не јадам ништо доколку сакам да ослабам колку е ова точно ?
Не е точно. Пола саат макс саат после теретана баш треба да јадеш.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Добро бе толку многу калории се трошат со возење ролери
Вчера бев по стаза од кај жабар до влае и назад ми покажа една апликација 700 и нешто другата 500 и нешто како и да е многу некако
Што мислите
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.506
Поени од реакции
6.140
Веќе подолго време за време на вежбање чуствувам болка кај лактот во делот кај завршува трицепсот. Вчера кога вежбав трицепс болката стана неподнеслива но некако го истуркав тренингот до крај.

Имал некој вакви слични болки? Како сте се справиле со истите? :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Веќе подолго време за време на вежбање чуствувам болка кај лактот во делот кај завршува трицепсот. Вчера кога вежбав трицепс болката стана неподнеслива но некако го истуркав тренингот до крај.

Имал некој вакви слични болки? Како сте се справиле со истите? :)
Најверојатно triceps tendon повреда.

Не форсирај со килажите, истегнувај го трицепсот пред и меѓу серии.

И оваа вежба заменија со оваа.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Здраво,

да ве прашам вас по искусните :) сега пошто престанавме со тренинзи, и треба нели да си одржуваш форма, да си трчаш секој ден, да вежбаш и така.па еве секојден си трчам на баирот и сакам да земам тегови за нозе што се по 2kg, некој ми вели дека ке се „набијам“ точно ли е ?? инаку сега во септември ке наполнам 17 години, а висок сум 173-175см.. сакам да ујачам во нозе :)
A, да, имам и справа Total Gym 1000 , си вежбам и на неа.
Користи скали, качување и симнување помага многу, Стоилов го гледав пред 3-4 години работеше на скали и кратки шпринтови :D

Не сум тренирал ракомет, побарај на гугл вежби за ракомет, плус тоа што ти имаат кажано тука, али според тоа што ја гледам играта, побитно ти се кратките шпринтови отколку трчање маратонски каде губиш време а не добиваш ништо. Конкретно за нозе, ете скали и скокање на јаже најверојатно.

Добро бе толку многу калории се трошат со возење ролери
Вчера бев по стаза од кај жабар до влае и назад ми покажа една апликација 700 и нешто другата 500 и нешто како и да е многу некако
Што мислите
Мене ми се гледа многу, али можно е. Јас вчера извозев можеби 20 километри со ролерки. Ти покажува колку километри има жабар-влае?
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Мене ми се гледа многу, али можно е. Јас вчера извозев можеби 20 километри со ролерки. Ти покажува колку километри има жабар-влае?
5 km и назад све на све 13 вчера извозев за тие калории

Sent from my iPad 4 using Tapatalk HD
 
O

Orion.

Гостин
Ви прави ли жештинава потешкотии во вежбањето? Има ли теретана у Скопјево со нормална температура за вежбање а да не е чланарина астрономски висока? Идам во една маалска теретана, има клима али исто ко да нема. Отварам прозори, надвор уште пожешко:LOL:. Па и овие сезонскиве копиљаци и дебели тетки милион на број, што им текнува да вежбаат два ебани месеца пред одмор и мислат дека ќе се набилдаат/ ослабат, ја прават просторијата УШТЕ пожешка. Сахара човече, сауна!!
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.098
Поени од реакции
20.044
Ви прави ли жештинава потешкотии во вежбањето? Има ли теретана у Скопјево со нормална температура за вежбање а да не е чланарина астрономски висока? Идам во една маалска теретана, има клима али исто ко да нема. Отварам прозори, надвор уште пожешко:LOL:. Па и овие сезонскиве копиљаци и дебели тетки милион на број, што им текнува да вежбаат два ебани месеца пред одмор и мислат дека ќе се набилдаат/ ослабат, ја прават просторијата УШТЕ пожешка. Сахара човече, сауна!!
И ја навистина незнам што им текна на овие што беа дебели и среќни преку зима, сега да се потат и место да зафаќаат в теретана.. Така се слабеело, еден месец пред одмор...

А успат едно прашања за сите:
Што се случува со телото/мускулот доколку внесувам помалку калории од maintenance границата, а протеини колку што е потребно (и притоа вежбам со ист интензитет/тежини како кога сум во калориски плус)?

а) губам мускулатура
б) се чистам и одржувам мускулатура
в) или нешто сосема трето? (наведи што)

Ај некој од поискусните батки нека ми каже кратко и јасно, без многу филозофирање (да не го мачам). :)
Gjoroski
sajSiGa
Myers
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И ја навистина незнам што им текна на овие што беа дебели и среќни преку зима, сега да се потат и место да зафаќаат в теретана.. Така се слабеело, еден месец пред одмор...

А успат едно прашања за сите:
Што се случува со телото/мускулот доколку внесувам помалку калории од maintenance границата, а протеини колку што е потребно (и притоа вежбам со ист интензитет/тежини како кога сум во калориски плус)?

а) губам мускулатура
б) се чистам и одржувам мускулатура
в) или нешто сосема трето? (наведи што)

Ај некој од поискусните батки нека ми каже кратко и јасно, без многу филозофирање (да не го мачам). :)
Gjoroski
sajSiGa
Myers
Слабееш масти, чуваш мускул (губиш и мускул али помалце)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.098
Поени од реакции
20.044
Слабееш масти, чуваш мускул (губиш и мускул али помалце)
Аха, ОК.. А за да расте мускулот, задолжително мора да си во калориски плус, во спротивно само тапкаш в место?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Аха, ОК.. А за да расте мускулот, задолжително мора да си во калориски плус, во спротивно само тапкаш в место?
Дап. Чиста физика.
И не е баш тапкање во место пошо губиш масти и мускулот ти е поизразен и изгледаш поголем, ама масата е иста (ако не и помала).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom