Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
30 ноември 2019
Мислења
84
Поени од реакции
5
Има и железни има и пластични полнети со нешто (песок вајда или слично).Шелезните се поскапи секогаш.Прегледај го приврзокот 276410
Последните 3 се железни така?

Исто и вратило би купил само незнам..гледам има вратило за на врата што е околу 1000ден мада ми изгледа ептен лошо
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
@boomlakashaka Јас имам сет бучици oд надвор пластифицирани а внатре се бетон. Ги имам од 2012 и нема проблем, добри се како за вежбање за по дома. Негативната страна им е што се доста погломазни од железните и не смееш да ги трескаш од земја зашто ќе се здроби бетонот внатре.

Вратило имам вакво со години, го земав на времето за 1.200 од Топ Шоп. Ако ти пасува на вратата (некаде не пасува поради дебелината на ѕидот) тогаш нема гајле супер е. Негативна работа е што ќе ти остави трага на ѕидот над рамката од вратата а и на самата рамка кај што притиска на 2 места од страните. Јас ставам тенки крпчиња. И не знам колку кила може да издржи, јас сум 70-71.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.571
Поени од реакции
12.277
Последните 3 се железни така?

Исто и вратило би купил само незнам..гледам има вратило за на врата што е околу 1000ден мада ми изгледа ептен лошо
Јас имав пластични со олово внатре, со години останаа како нови (еве ти слика какви беа кога ги продадов, правите делови странично е пресечено во сликањето од блиску).
tegovi-re-preview.png
Ќе треба само да внимаваш да не ги фрлаш од високо, моите ги имав купено одамна од бидифит (на крстосницата Водњанска-Јордан Мијалков (поранешна Железничка).

Еве ти линк од фб страната на овие, колку што видов имаат метални плочки 150 ден за 1кг и кратки шипки од по 500 денари парче (само провери дали е исти отворот на плочките со шипката) или вакви сетови 2х10кг за 2800. 
Член од
5 април 2010
Мислења
509
Поени од реакции
145
@boomlakashaka Јас имам сет бучици oд надвор пластифицирани а внатре се бетон. Ги имам од 2012 и нема проблем, добри се како за вежбање за по дома. Негативната страна им е што се доста погломазни од железните и не смееш да ги трескаш од земја зашто ќе се здроби бетонот внатре.

Вратило имам вакво со години, го земав на времето за 1.200 од Топ Шоп. Ако ти пасува на вратата (некаде не пасува поради дебелината на ѕидот) тогаш нема гајле супер е. Негативна работа е што ќе ти остави трага на ѕидот над рамката од вратата а и на самата рамка кај што притиска на 2 места од страните. Јас ставам тенки крпчиња. И не знам колку кила може да издржи, јас сум 70-71.
За вратилото имам слично и можам да кажам е најдобро нешто што го имам земено.Го имам можеби повеќе од 7 години. За тежина ме има оздржано со 35кг+ на мој тогашни 72, ама тоа мислам зависи и од квалитетот на рамката. Земи си не му ја мисли за вратилото ќе ти се најде во многу прилики. За теговите имав земено истао така пред 6 7 години од топ шоп еден сет пластифицирани а ододоздоле бетон, искрено ми завршуваат некад работа ама кога би можел да земам други одма би ги сменил. Многу се гломазни, дури и 10кг кога ќе склопиш за curls да шравиш не се баш најугодни. Земи си железни ако си во можност, како и да е ќе си ги користиш долго време.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
29
Поени од реакции
11
Дечки ме уби монотонија со теговите од 15 кг по дома од кога престанав да идам во теретана ради ситуацијава да не речам дека веќе ми здосади.Сепак теретана си е теретана. Ми текна да сменам малце и да почнам со активно вежбање на шипкиве на кеј и покрај ладното време. Може ли со овој начин на тренинг да се задржи формата,изгледот или сепак да си се задржам на теговите? Знам дека е најдобро комбинација од двете но сега времето и обврските не ми дозволува такво нешто. Се надевам ќе се вратат работиве у нормала со ковидов ,а до тогаш ќе се снаоѓам вака уште некое време.:unsure:(n)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
Дечки ме уби монотонија со теговите од 15 кг по дома од кога престанав да идам во теретана ради ситуацијава да не речам дека веќе ми здосади.Сепак теретана си е теретана. Ми текна да сменам малце и да почнам со активно вежбање на шипкиве на кеј и покрај ладното време. Може ли со овој начин на тренинг да се задржи формата,изгледот или сепак да си се задржам на теговите? Знам дека е најдобро комбинација од двете но сега времето и обврските не ми дозволува такво нешто. Се надевам ќе се вратат работиве у нормала со ковидов ,а до тогаш ќе се снаоѓам вака уште некое време.:unsure:(n)
Се разбира дека може, отпор си е отпор нема врска дали тег или телесна тежина. Најдобро е да комбинираш и со теговите дома а и на шипки, на пример една мускулна партија ако ја вежбаш 2 пати во неделата, еднаш оди на шипки а следниот пат со теговите. Или комбинација во ист тренинг, почни на шипки, врати се дома и финиширај со тегови. Јас така правам и саат ипол максимум ми треба, сосе одење и враќање.

Само не е баш паметно да вежбаш надвор периодов на волку загаден воздух. Јас начекувам ветровит ден ако има да подисчисти малку па тогаш одам, инаку периодов само тренинг во затворено.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
103
Поени од реакции
255
Билдери- имам 68кг, висок 177цм, телото ми е скоро целото дефениција, т.е чист бес сало. Имам брз метаболизам, во фамилијата сите скоро се држиме на слична телесна тежина и височина. Во теретана идам 5 дена во неделата, едино проблем што ми ствара е дека многу по малку качувам килажа, е сега од вас барам совети околу вежбањето со килажите и теговите, дали да земам некој суплементи, на пример гејнер или креатин, што да се јаде Пред тренинг и После тренинг и по колку време. Иначе главnата цел ми е да накачувам маса што побргу... сакам да идам некаде до кај 80 кг не е битно времето, него полека полека да одам напред и да накалувам килограми
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.318
Поени од реакции
827
Билдери- имам 68кг, висок 177цм, телото ми е скоро целото дефениција, т.е чист бес сало. Имам брз метаболизам, во фамилијата сите скоро се држиме на слична телесна тежина и височина. Во теретана идам 5 дена во неделата, едино проблем што ми ствара е дека многу по малку качувам килажа, е сега од вас барам совети околу вежбањето со килажите и теговите, дали да земам некој суплементи, на пример гејнер или креатин, што да се јаде Пред тренинг и После тренинг и по колку време. Иначе главnата цел ми е да накачувам маса што побргу... сакам да идам некаде до кај 80 кг не е битно времето, него полека полека да одам напред и да накалувам килограми
На сабајле 8 варени белки, една чаша јогурд и две лепчина на тостер. Одма после јадеш порциа овез мешан со замрзнато овошје. Помеѓу оброк добро е една доза веј протеин и една шака фстак.. Ручек фактички пред тренинг телешко месо со тестенина. После 3 саати одиш на тренинг. Одма после тренинг 30гр декстроза со 5гр креатин и 10гр ЕАА(есенцијални амино киселини пожелно во прав). После сат време пилешки стек со компир батат или ориз. Пред спиење 30гр сирење, една таблета омега 3,магнезиум и легнуваш. Исто и пред спиење можиш веј протеин да го измешаш со грчки јогурд и да му дададеш дробен лешник. Оваја исхрана месечно кошта 6000-8000денсри без суплементи ама ќе растиш без да трупаш сало. Ако гледаш дека немрдаш на вага, ќе ги зголемиш хидратите.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.372
Поени од реакции
11.729
Почнав да вежбам дома со ластици ради ситуацијава која е излезена од контрола. :D

Зедов од Стокомак 0 до 13кг за 300 денари, ги виткам, превиткувам и се снаоѓам некако, далеку се од тег но се надевам дека ќе останам во каква таква форма неколку месеци.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
Почнав да вежбам дома со ластици ради ситуацијава која е излезена од контрола. :D

Зедов од Стокомак 0 до 13кг за 300 денари, ги виткам, превиткувам и се снаоѓам некако, далеку се од тег но се надевам дека ќе останам во каква таква форма неколку месеци.
Jaс не вежбам со ластици, ама имам сочувано една добра заедница кај што можеби ќе најдеш некои интересни рутини и вежби: https://www.tapatalk.com/groups/strandpulling/

Инаку и на Гугл можеш да бараш вежби под поимот strandpulling.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.705
Поени од реакции
1.958
Здраво дечки... Почнав да одам во теретана, денес ми беше 10 ти ден... Сакам да добијам мислење или совет... Имам 27 години, последните неколку години сум улежан од спорт, и качив на килажа... Имав 96 кг кога почнав во теретана, а висок сум некаде околу 1.83м. Сега после 10 дена имам 92 кг, значи внимавам и на исхрана, почесто јадам помали количини и претежно гледам да е храна богата со протеини (ручекот си го јадам нормално што и да е без леб само и со повеќе салата), со тоа што за доручек јадам шејк од Хербалајф.
Да поминам сега на прашањето првите 5 дена ги вежбав сите мускули, потоа ги поделив во групи: Гради-грб, Рамо - рака, нога- стомак и еден ден кардио само. Целта ми е прво да намалам на килажа (мислам да го изгубам салово на стомак и спољерите), и да зајакнам.
Вежбам со помали килажи ама повеќе повторувања( на пр. Гради на бенџ ако можам максимум 55 кг, вежбам со 45 ама 3 пати по 15 повторувања). Секој ден на крај од тренинг правам некоја серија стомачни и вежби за страничен стомак ( по мое спољери :D ). До сега немам прерипано ден, денот за кардио го вежбам без тежина само на лента за трчање и тоа го рачунам како по релаксиран тренинг (ден за одмор).
Дали вежбам правилно или би требало да променам нешто во групите на мускули или со килажа помалку повторувања поголема килажа?
Сега за сега вака ми оди супер и добро се осеќам, мотивиран сум да не прекинал со вежбање. Поздрав
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
со тоа што за доручек јадам шејк од Хербалајф.


Прави кардио секој ден, еден ден не е ништо. Вежбај Push Pull Legs 6 пати неделно или Full Body 3 пати неделно, со тоа што ќе избереш compound вежби како Bench Press, Overhead Press, Squat, Deadlift итн (google).. Toj bro split рамо-рака батали го :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.372
Поени од реакции
11.729
Jaс не вежбам со ластици, ама имам сочувано една добра заедница кај што можеби ќе најдеш некои интересни рутини и вежби: https://www.tapatalk.com/groups/strandpulling/

Инаку и на Гугл можеш да бараш вежби под поимот strandpulling.
Вежбите ги знам скоро сите, со логика и снаоѓање ќе го направиш движењето што ти треба, е сега дали ќе има ефект или џабе ќе тегнам како будала ќе видиме кога здравје ќе се се вратам во теретана, или случка ако се снабдам со тегови.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.318
Поени од реакции
827
Здраво дечки... Почнав да одам во теретана, денес ми беше 10 ти ден... Сакам да добијам мислење или совет... Имам 27 години, последните неколку години сум улежан од спорт, и качив на килажа... Имав 96 кг кога почнав во теретана, а висок сум некаде околу 1.83м. Сега после 10 дена имам 92 кг, значи внимавам и на исхрана, почесто јадам помали количини и претежно гледам да е храна богата со протеини (ручекот си го јадам нормално што и да е без леб само и со повеќе салата), со тоа што за доручек јадам шејк од Хербалајф.
Да поминам сега на прашањето првите 5 дена ги вежбав сите мускули, потоа ги поделив во групи: Гради-грб, Рамо - рака, нога- стомак и еден ден кардио само. Целта ми е прво да намалам на килажа (мислам да го изгубам салово на стомак и спољерите), и да зајакнам.
Вежбам со помали килажи ама повеќе повторувања( на пр. Гради на бенџ ако можам максимум 55 кг, вежбам со 45 ама 3 пати по 15 повторувања). Секој ден на крај од тренинг правам некоја серија стомачни и вежби за страничен стомак ( по мое спољери :D ). До сега немам прерипано ден, денот за кардио го вежбам без тежина само на лента за трчање и тоа го рачунам како по релаксиран тренинг (ден за одмор).
Дали вежбам правилно или би требало да променам нешто во групите на мускули или со килажа помалку повторувања поголема килажа?
Сега за сега вака ми оди супер и добро се осеќам, мотивиран сум да не прекинал со вежбање. Поздрав
Herba lajf direkno vo gjubre i da si zemes whey protein, kreatin,EAA, vitamin c, kalcium, magnezium, omega 3.
Gradi grb vezbaja na vremeto a i sega nekoj trenirat so toj split ali pocetnik voopsto neni treba da gi gleda tie vezbi a kamoli da gi pravi posto naturalec so toj split tesko do oporavak. Kardio 3 pati nedelno i ke si zapocnis push pull legs split kako za start vo naredni meseci.
Mal intezitet, golem volumen batali. To duri ko ke stanis iskusen. Ke si pravis od 10 do 12 povtoruvanja vo seria znaci so tezina so koja sto od 12pati ne ke mozis pojke da krenis. Vtora seria 8 povtoruvanja i treta serija isto 8 povtoruvanja. Eve edno malo pojasnuvanje koe ke ti e od polza. Site sme pocnale isto kako tebe, ni bilo macno i tesko, naporno ama se se uci taka da dajsi vreme za rezultati.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.705
Поени од реакции
1.958
Ви благодарам на советите, ќе разгледам на Јутуб како идат вежбите за push pull legs...
Хербалајф земав бидејќи се пријавив на еден предизвик од нивна страна за 21 ден кој ќе направи најдобра промена на своето тело, а бидејќи бев доста поправен и решив да запишам теретана очекував да има добри резултати, а има добра награда за први 3 места, и онака да го допијам овој не планирам пак да зимам тоа.
Заборавив да пишам дека дека кардио во теретана ми е на лента трчање и плус некој вежби, а дома 4-5 пати над 40 минути вежбам на Орбитрек.
 
На врв Bottom