Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.009
Поени од реакции
1.476
moze da pisis nesto povekje detali?
imam eden svabo na rabota, kazuva deka go tera nekoe vreme vekje,
ama ne mi e sportski tip, a i plus svabo :pos:

ne me interesira toj del okolu kaloriite. jas imam brz metabolizam
i se ubivam od jadenje za da drzam nekoi 94kg.
mislam deka spomnuvaat nesto vo vrska so obnovuvanje na organizmot
vo dolgite periodi koga ne se vnesuva hrana.
mozes li da pisis, so bi bile beneficii za nekoj so nema problem so kalorii,
nema potreba od dieta, dali bi imal nekoi znacajni zdravstveni pridobivki?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.571
Поени од реакции
12.277
moze da pisis nesto povekje detali?
imam eden svabo na rabota, kazuva deka go tera nekoe vreme vekje,
ama ne mi e sportski tip, a i plus svabo :pos:

ne me interesira toj del okolu kaloriite. jas imam brz metabolizam
i se ubivam od jadenje za da drzam nekoi 94kg.
mislam deka spomnuvaat nesto vo vrska so obnovuvanje na organizmot
vo dolgite periodi koga ne se vnesuva hrana.
mozes li da pisis, so bi bile beneficii za nekoj so nema problem so kalorii,
nema potreba od dieta, dali bi imal nekoi znacajni zdravstveni pridobivki?
Ако баш те интересира, еве ти што точно се случува во телото за време на ова, човекот зеде нобелова награда.

Добро е од здравствена гледна точка, а од аспект на диета кога ќе се регулира нивото на шеќер во крвта ги немате тие cravings (моменти на криза за храна), плус после 12ти час некаде почнува телото драстично да топи од масните резерви.

Еве ти и насоки:
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
29
Поени од реакции
11
Ако баш те интересира, еве ти што точно се случува во телото за време на ова, човекот зеде нобелова награда.

Добро е од здравствена гледна точка, а од аспект на диета кога ќе се регулира нивото на шеќер во крвта ги немате тие cravings (моменти на криза за храна), плус после 12ти час некаде почнува телото драстично да топи од масните резерви.

Еве ти и насоки:
Покрај мастите дали се губи и на мускулна маса? Баш поради ова сум секогаш скептик за било какви диети од овој тип
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.571
Поени од реакции
12.277
Покрај мастите дали се губи и на мускулна маса? Баш поради ова сум секогаш скептик за било какви диети од овој тип
Не постои диета на светот при која ќе намалиш на целокупната тежина без да изгубиш мускулна маса.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.473
Поени од реакции
7.664
Член од
18 април 2015
Мислења
34
Поени од реакции
77
Јас имам скоро 2 години терано, со цел да ослабнам. Во комбинација на ниско јаглехидратна диета и вежбање HIIT имав многу добри резултати. Бидејки беше во комбинација а не сама неможам убаво ти кажам колку бенифит имав само од неа. Инаку на кратко оваа диета или не е ни диета начин на исхрана, има медицински бенифит и ја препорачуваат доктори на лица со проблеми дијабет или инсулинска резистивност. Поентата е има луѓе кои што и да јадат секогаш многу им се крева инсулинот јадеш 6пати во ден имаш 6пати качување многу на инсулинот. Со овој начин на исхрана ако ја правиш 8/16 во 8 часа колку и да пати јадеш а највероватно нема се повеќе од 3 поголеми оброци бидејки е мал временски период.. ќе имаш само тогаш покачување на инсулинот а во другите 16часа имаш мирување, во текот на времето покажано е дека со следење на оваа диета има стабилизирање на колку се покачува инсулинот. Други истражувања велат дека делува и на хормонот на раст (за мускули) така да и тоа е бенифит ама тоа немам премногу истражувано. Се користи и за без држење диета и следење на калории - ненамерно да ги намалиш бидејќи во 8 часа потешко е многу калории и оборци да изедеш. И последно ова и го имам осетено е дека имаш подобра да ја наречам.. ментална мозочна активност помалку замор, поголема концентрација, ама тоа субјективно е. Јас ја има користено и за слабеење, и во спремање на издржливост- полумаратон, и во качување на мускулна маса и сила и ми била добра и сум немал никакви проблеми- тука фактор се секако и калориите ако внесуваш доволно немаш гаље. Лично имам следенено и 8/16 и 6/18 поголеми фастинзи од 1 ден немам правено, моментално поради обврски само прескокнувам доручек и некаде не јадам по 14-15 саата не се многу преоптоварувам. Исто така на почеток треба време на навикнување. Можеш да си наместиш периодот на јадење тебе коа ти одговара, лично сакам покасно да јадам за да си легнам сит и така у спиење ти идат 7 саата, одколку да јадеш сабаље 8 до поручек 16 па после у 20 ти се пријаде пример. И можеш да експрементираш со фастинг ама немора секој ден пример 3 дена во неделата..
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
84
Поени од реакции
5
Морам да седам дома заради коронава
Како би вежбал дома без тегови?
Склекови стомачни тоа да ама грб бицепс?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.154
Поени од реакции
8.797
Морам да седам дома заради коронава
Како би вежбал дома без тегови?
Склекови стомачни тоа да ама грб бицепс?
Земи си тегови еднорачни на кои може да менуваш тежина. Верувај за да се одржиш во форма за горен дел од телото ќе можеш токму со еднорачните тегови, склекови, вратило и разбој ако имаш топ.
За грб згибови и веслање со еднорачен тег на кој ќе наставиш килажа, со надфат и потфат ќе правиш варијации за веслањето. Згибовите тесни широки, надфат потфат варијации.
Рамо, комплетно можеш да го испукаш со еднорачните тегови. Предно, задно, средно, има многу вежби.
Бицепс, еднорачни тегови, трицепс еднорачни тегови, имаш миљон вежби по нет.
За гради склекови, варијации, со нозете качени на стол или кревет или спуштени на земја, позиција на раце тесни широки, потисок со еднорачните тегови и развлекување со еднорачните.

Од секогаш сум со мислењето дека еднорачните тегови се најважната алатка за вежбање горен дел тело, без разлика дали си дома или во теретана, бучици се основата на се'.

Седум месеци вака вежбам, не се вратив сеуште во теретана зашто мислам дека пак ќе има затворање, се осеќам океј во поглед на формата, малце појачување на јадење и тоа е тоа, ќе го издржиме периодов.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
29
Поени од реакции
11
Морам да седам дома заради коронава
Како би вежбал дома без тегови?
Склекови стомачни тоа да ама грб бицепс?
Ако неможеш да си купиш било какви тегови купи си некое вратило ако имаш услови или онакви ластици за вежбање. А крај краева наполни туби со вода :D Види и на интернет имаш секакви вежби во домашни услови ама најдобро купи си еднорачни тегови јас сега така вежбам периодов.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.154
Поени од реакции
8.797
Од каде да си порачам еднорачни тегови може некој предлог?
Прати на реклама 5 огласи, за тегови и на старо да купиш не е нешто страшно, јас на старо ги купив, железо е јебига. И во ранерс продавнициве има шанси да најдеш.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
84
Поени од реакции
5
Прати на реклама 5 огласи, за тегови и на старо да купиш не е нешто страшно, јас на старо ги купив, железо е јебига. И во ранерс продавнициве има шанси да најдеш.
Гледав на ранерс нешто има еднорачни ококу 3000 4000ден по 30 40кг
Исто има и вратила само незнам какви се
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
84
Поени од реакции
5
Не ми е јасно овие еднорачните на ранерс железо се или? Не пише
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
940
Има и железни има и пластични полнети со нешто (песок вајда или слично).Шелезните се поскапи секогаш. Screenshot 2020-11-28 070028.jpg
 
На врв Bottom