Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.209
Поени од реакции
15.714
Сум одел теретана пред 100 години,на кратко по 2-3 месеци,сега гледам преку 120ка вагата.Улежан максимално,освен по скали до 3ти што се качувам секој ден ниш друго.Ајде сега кажујте што како за почеток,да го одбегнам она гадно запаление на мускули.Кои вежби што како мевот да го издишам
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.820
Дај да ја активираме темата и со protips, новости, бодибилдинг од видно поле на науката?
Пример, шо работело за вас најдобро или се покажало најдобро. Дали водите некаква евиденција? Шо мислите дека е најбитно во тренингот, исхраната и општо бодибилдингот.
Интересни видеа прават Jeff Nippard и Ben Pakulski (со објаснување од научен аспект).

И дали можи некој да ми кажи од каде можам да најдам онакви алатки за мерење на масно ткиво?
Најбитна е постојаноста во тренингот и во исхраната. Основите се истите што се превртени во темава милион пати, не е ништо сменето.

Кои вежби што како мевот да го издишам
Јади помалце.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.006
Поени од реакции
10.733
Да али секој ден има нови истражувања и сл....
Џабе наука без да се стегниш ти со вежбање.
Плус живееме во вукојебина во која суплементите и храната се луксуз, не пак да следиш наука и да земиш квалитетни хормони или пак да користиш модерни справи и опрема.

Како што ти пиша @nE0n1nja само редовни тренинзи, среди ја исхраната колку што можеш, спиј 7-8 саати, помалку стрес ако е возможно и ќе направиш добро тело.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
333
Дај да ја активираме темата и со protips, новости, бодибилдинг од видно поле на науката?
Пример, шо работело за вас најдобро или се покажало најдобро. Дали водите некаква евиденција? Шо мислите дека е најбитно во тренингот, исхраната и општо бодибилдингот.
Интересни видеа прават Jeff Nippard и Ben Pakulski (со објаснување од научен аспект).

И дали можи некој да ми кажи од каде можам да најдам онакви алатки за мерење на масно ткиво?
Алатка за мерење масно ткиво калипер се викаше, имаш во полео спорт 300-400 денари беше.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Сум одел теретана пред 100 години,на кратко по 2-3 месеци,сега гледам преку 120ка вагата.Улежан максимално,освен по скали до 3ти што се качувам секој ден ниш друго.Ајде сега кажујте што како за почеток,да го одбегнам она гадно запаление на мускули.Кои вежби што како мевот да го издишам
Секој пат качувај се до последен спрат па после врати се до 3ти.
За вежбање ич не се форсирај на почеток само лагано, ич не се сили
2 пати по пола саат секс на ден

за еден месец ќе го снема мевот
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
5
Другари некој совет ако може, одам во теретана веќе некое време и качив доста на маса 85 кг сум е сега не сакам да бидам масивен туку да направам дефиниција, некои совети, вежби и слично ?
Автоматски споено мислење:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
745
Другари некој совет ако може, одам во теретана веќе некое време и качив доста на маса 85 кг сум е сега не сакам да бидам масивен туку да направам дефиниција, некои совети, вежби и слично ?
Автоматски споено мислење:
Се менува исхраната,се намалуваат хидратите постепено и додаваш кардио во тренингот.
Пратиш напредок 2 недели. Ако нема напредок,намалуваш хидрати 30-50гр. и пак пратиш напредок.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Другари некој совет ако може, одам во теретана веќе некое време и качив доста на маса 85 кг сум е сега не сакам да бидам масивен туку да направам дефиниција, некои совети, вежби и слично ?
Автоматски споено мислење:
Не се плаши дека брзо Шварценегер ќе станеш. Не се качува килажа брзо нон стоп. А и 85кг и не е нешто многу (зависи колку си висок).
Не јади многу и нема да се зголемиш.
Не форсирај многу на тежина, туку менувај го тренингот, вежбите, погоди го мускулот од друг агол.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.006
Поени од реакции
10.733
Чупево лапнало на бензиска компресор :) а како мала има паднато во вотка со магични тревки :D
Nataliya Kuznetsova
Measurements
  • Biceps - 18.5 inches (47 cm)
  • Chest - 50 inches (130 cm)
  • Height - 5 ft 7 in (170 cm)
  • Hips - 29 inches (74 cm)
  • Legs - 29.5 in (75 cm)[1]
  • Thigh - 28 in (71 cm)[4]
  • Waist - 27.5 inches (70 cm)
  • Weight - 225 lb (102 kg) (2017) – Russian powerlifting champ Nataliya Kuznetsova (PHOTOS)"
Capabilities
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.820
Чупево лапнало на бензиска компресор :) а како мала има паднато во вотка со магични тревки :D
Хахах, станала 5% nutrition репрезент од вчера, time to leave humanity behind :D
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
621
Поени од реакции
693
Другари некој совет ако може, одам во теретана веќе некое време и качив доста на маса 85 кг сум е сега не сакам да бидам масивен туку да направам дефиниција, некои совети, вежби и слично ?
Автоматски споено мислење:
Ако ништо друго, поќе треба труд да вложиш во вежбањето (напор). Ништо не мењаваш освен исхраната. Намалуваш од тоа сега што го јадиш 100-150 калории, (најчесто се намалува на ЈХ) и следиш тежина. Секое утро после мочкање и какање (ако ти се кака) се качуваш на вага и се мериш. Секој ден вредностите ги внесуваш во апликација што пресметува неделен просек. (Happy Scale за IOS) користам јас.
И тоа е то. Гледај неделата 300-500 грама телесна тежина да губиш. Кога ќе мавниш во ѕид, (нема промени за 2-3 недели) киниш уште 100-150 калории, и така натаму. Кардио би ти препорачал на крај, за финиш. Тежината ќе ти варира од ден на ден, некош поќе ќе имаш некош помалце.

Едит: Дефиниција бате, по 2-3 години тератана (освен ако не пијаш апој), она да гледаш како да вежбаш. Од тоа шо го имаш клаено поќето е сало, гликоген и вода. Да не се разочараш ко ќе слезиш на 75 пример. Си сака време и труд спортов
 
Последно уредено:
На врв Bottom