Бодибилдинг суплементи

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Ако верувате дека 100% е ист составот со тој на паковката гнасно се лажете. Не ме ни чуди овие labdoor и слични да се поткупувани од разни компании за добар review. Тешка пара се врти во суплементскава индустрија.

Овие од лабдор што се топ 10 само myprotein ми се познати, другите брендој прв пат ги среќавам. (изгледа дека сме мал пазар и отепани)



Еден македонски "гуру" ми се колнеше во Ultimate Nutrition Prostar, "најдобар" "ти ништо не знајш" "јас 20 години вежбам" демек колку поскап толку подобар. Па после да испадни ON се најдобри.

П.С Ако има некој продавница за суп, нека кажи, ќе му кажувам на сите што ги знам да купуваат од кај вас за замена на попусти. Ебати гуру-то ебати
Ако не се лажам Ultimate Nutrition затвори, има само еден погон за нон Еу земји и Индија.

Околу анализите, затоа има повеќе истражувања, не можеш во денешно време на никого да му веруваш, но тие горе доле мора да се точни бидејќи денес секој може да тестира...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Ако не се лажам Ultimate Nutrition затвори, има само еден погон за нон Еу земји и Индија.

Околу анализите, затоа има повеќе истражувања, не можеш во денешно време на никого да му веруваш, но тие горе доле мора да се точни бидејќи денес секој може да тестира...
Да, амурика затворија. Незнам дали имаат други погони. Знам дека сеуште се продаваат суплементи кај нас, дали од залихи дали ново производство, незнам.
 
Член од
7 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
8
Здраво, првпат се заинтересирав за суплементи и протеини и не сум баш добро информиран, па би ве замолил за совет.
Вежбам веќе 5 месеци кардио и теретана без никакви суплементи и додатоци. Проблем ми е што немам многу време да подготвувам оброци и се хранам поретко, а и не се хранам доволно после тренинг.

Би сакал да ми препорачате некој додаток кој би го користел во исхраната како би го хранел мускулот доволно. Не барам wow резултати, не барам брз раст и сл. туку би сакал да го одржувам телото и полека да расте мускул. Веќе ослабев 5 кг, ме фаќа страв да не ми опадне мускул или може трескам зелени :D.

Дали да земам некој протеин или нешто друго? И кој производител, продавница низ ск? Начин на користење, дозирање...
Позз
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Здраво, првпат се заинтересирав за суплементи и протеини и не сум баш добро информиран, па би ве замолил за совет.
Вежбам веќе 5 месеци кардио и теретана без никакви суплементи и додатоци. Проблем ми е што немам многу време да подготвувам оброци и се хранам поретко, а и не се хранам доволно после тренинг.

Би сакал да ми препорачате некој додаток кој би го користел во исхраната како би го хранел мускулот доволно. Не барам wow резултати, не барам брз раст и сл. туку би сакал да го одржувам телото и полека да расте мускул. Веќе ослабев 5 кг, ме фаќа страв да не ми опадне мускул или може трескам зелени :D.

Дали да земам некој протеин или нешто друго? И кој производител, продавница низ ск? Начин на користење, дозирање...
Позз
Од 24 часа, дневно имам слободни 4 часа максимум, во тие пред спиење припремам 4 до 6 оброци за денот кој следува (Во рерна месо за 2 оброци ја делам тавата на два дела на еден дел мисиркино/пилешко на друг ослиќ, на рингла јајца, ориз и компири, во еден сад клавам овесни протеин и некои семиња и што има од замрзнато бобинасто овошје и во друг правам кронфлекс/гриз, протеин и боровница). За сите оброци потребни ми се помалку од 30 минути (Во меѓувреме имаш време да си чепкаш и на социјални мрежи... :icon_mrgr:) и 10 минути да ги измијам работите што сум ги извалкал... Храната си ја носам на факултет, работа и некогаш на кафе и воопшто не ми е грижа, имам цел и тоа е тоа... :anco::rolleyes:

Whey, ќе ти помогне во секој случај при подготовка на оброци итоа премногу за останатото немаш ни потреба ако исхраната ти е во ред...
 
Член од
7 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
8
Од 24 часа, дневно имам слободни 4 часа максимум, во тие пред спиење припремам 4 до 6 оброци за денот кој следува (Во рерна месо за 2 оброци ја делам тавата на два дела на еден дел мисиркино/пилешко на друг ослиќ, на рингла јајца, ориз и компири, во еден сад клавам овесни протеин и некои семиња и што има од замрзнато бобинасто овошје и во друг правам кронфлекс/гриз, протеин и боровница). За сите оброци потребни ми се помалку од 30 минути (Во меѓувреме имаш време да си чепкаш и на социјални мрежи... :icon_mrgr:) и 10 минути да ги измијам работите што сум ги извалкал... Храната си ја носам на факултет, работа и некогаш на кафе и воопшто не ми е грижа, имам цел и тоа е тоа... :anco::rolleyes:

Whey, ќе ти помогне во секој случај при подготовка на оброци итоа премногу за останатото немаш ни потреба ако исхраната ти е во ред...
Фала ти @Macedonian97 ќе се обидам со готвење, ваљда ќе успеам да се снајдам како тебе. Btw кој whey го препорачуваш?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Фала ти @Macedonian97 ќе се обидам со готвење, ваљда ќе успеам да се снајдам како тебе. Btw кој whey го препорачуваш?
Моментално користам MP whey, preworkout (MusclePharm), ON креатин бидејќи имам попусти па ми доаѓа солидна цена...
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Ако немаш многу време за спремање на оброци секој ден, можеш да зготвиш поголема количина за 2-3 дена, јас така правам. Пример одеднаш готвам 1.2кг стек и имам за 3 дена (8 оброци по 150гр), или ориз одеднаш 500гр и го делам на 5 оброци по 100гр. Салата зелка, зелена, морков, брокула истоправам поголема количина и од таму зимам за секој оброк. Вака готвам 2 пати неделно, еднаш четврток и еднаш недела, се заштедува доста време.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Ако немаш многу време за спремање на оброци секој ден, можеш да зготвиш поголема количина за 2-3 дена, јас така правам. Пример одеднаш готвам 1.2кг стек и имам за 3 дена (8 оброци по 150гр), или ориз одеднаш 500гр и го делам на 5 оброци по 100гр. Салата зелка, зелена, морков, брокула истоправам поголема количина и од таму зимам за секој оброк. Вака готвам 2 пати неделно, еднаш четврток и еднаш недела, се заштедува доста време.
И од тој стекот по три дена забите да си ги скршиш кога ќе касниш :)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
И од тој стекот по три дена забите да си ги скршиш кога ќе касниш :)
Pro tip: Искини го на парчина плус 5 мин ако имаш проблем со стекот јас го правам со сенф, сол, чили и пипер го оставам 3 до 4 часа и сочен е и по 3 до 4 дена...
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
И од тој стекот по три дена забите да си ги скршиш кога ќе касниш :)
Стекот го сечам на помали парчиња одприлика 2 на 2 цм, и така го готвам. Нема никаков проблем, ни тврд ништо. Нема проблем што дури и ладен го јадам на работа без повторно греење. Моментално користам овој од стокомак Inner File што е, 175ден кило мислам. Ако имаш повеќе средства и земеш свеж (пример од месара или на Житница) уште подобар би бил вкусот. За зачин користам сол, пипер, оригано, лук во прав, а некогаш ставам и пасирани домати или сенф, многу добар вкус излегува.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Има некој суплементирано DHEA?
Позитивни, негативни искуства? Вреди барем малку од малку?
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Јас немам користено DHEA. Мене ме интересира за DAA, искуство и дали вреди?
 
M

Macedon1um

Гостин
Има некој купувано од овие ?

Колку што разгледував по другиве продавници, голдов има најниска цена кај нив
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Има некој суплементирано DHEA?
Позитивни, негативни искуства? Вреди барем малку од малку?
Не вреди.
Јас немам користено DHEA. Мене ме интересира за DAA, искуство и дали вреди?
Д-Аспартинска би ти користела во PCT заедно со останатите лекови за да зголемиш ниво на тестостерон, секако тоа трае само 10тина денови со неа после тоа скоро и да нема ефект, ја земаат често тие што земаат SARMS.

Не си ги давајте парите, значителна мускулна маса нема да добиете ни со DHEA ни со D-AA.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Има некој купувано од овие ?

Колку што разгледував по другиве продавници, голдов има најниска цена кај нив
Аман бе 10 денари поевтин. Подолу од 3000 не го имам најдено јас досега
 

Kajgana Shop

На врв Bottom