Бог/Богови = Вонземјани?

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Македонците се микс од народ кој живеел заедно со еѓипќаните во тој период и биле средната класа и словенците. Мислам дека ова првото се потврди и со интерпретацијата на средниот напис на Каменот од Розета од страна на наши лингвисти, кои тврдат дека симболите на тој напис се скоро идентични со тие на Античките Македонци. Од таму доаѓа лавот и сонцето како симбол на Македонците, Африка :D ....

Може затоа и Аце навратил таму, да си го посети местото на неговите предци? :D
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Ја мисллам дека отишол употрага по знаење а и таблициве на тот он ги има дадено на широките маси и сакал целото знаење дотогашнно у светот да им го даде на обичните луге. Затоа и ја основал библиотеката во Александрија која шетачите по црвениот тепих ја палеа два три пати.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Ако не е конкретизирано, може да се однесува на било кое место, галаксија, односно постанок -за целата вселена, ништото -почетокот пред времепросторот (пред бигбенгот нема теорија ниту што било ниту каква физика владеела пред ББ), одвојување на светлина од темнина односно почеток на хемиска еволуција и макроеволуцијата на вселената...и слични претпоставки кои би можеле да се изведат од описот за постанокот на Се. Ако добро се сеќавам, определени се условно 7 еволуции, а ние од нив со сигурност ја знаеме само микроеволуцијата. Се друго е само претпоставка па врз основа на вакви претпоставки...интересно за размислување ама глава може да заболи од вакви мисли :)

Ме интересира дали постанокот на светот опишан во Библијата (земам Библија пошто во Куранот не знам дали е и како е опишан истиот) се однесува конкретно на нашата планета, дали е негде спомнато воопшто за кој свет, небо и земја и Градина се работи?
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
211
Поени од реакции
23
e citaj i star zavet ke vidish iam mnogu cudni raboti

--- надополнето ---

Evo i maite so 2012 vrakanje na "bogovite" ne se fakajte za zbor , bogovi , bog , i tie predviduvaat nivno vrakanje , a ne propast , dosle pokazale i nie ja sjebavme i ke dojdat da ja sredat ,kaj niv se uste ne mozat da objasnat nekoi drevni gradbi , a ako gi gledash od avion licat na kosmodrom , a dane ja spomnuvam i bagdatskata baterija , aj soe baterija , a zasho im treba baterija , a i da spomnam i ikonata vo edna crkva vo kosovo ( imashe tema i za toa ) spaceshutle i covek primitivec vo nea , taka da ima neso vo toa vozemjani bogovi , pa evo vo filmovite red planet ili contact , ima nekoja logika, a sho darvin e 100 posto vo pravo???
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако не е конкретизирано, може да се однесува на било кое место, галаксија, односно постанок -за целата вселена, ништото -почетокот пред времепросторот (пред бигбенгот нема теорија ниту што било ниту каква физика владеела пред ББ), одвојување на светлина од темнина односно почеток на хемиска еволуција и макроеволуцијата на вселената...и слични претпоставки кои би можеле да се изведат од описот за постанокот на Се. Ако добро се сеќавам, определени се условно 7 еволуции, а ние од нив со сигурност ја знаеме само микроеволуцијата. Се друго е само претпоставка па врз основа на вакви претпоставки...интересно за размислување ама глава може да заболи од вакви мисли :)

Ме интересира дали постанокот на светот опишан во Библијата (земам Библија пошто во Куранот не знам дали е и како е опишан истиот) се однесува конкретно на нашата планета, дали е негде спомнато воопшто за кој свет, небо и земја и Градина се работи?
Всушност излегоа многу луди теории за периодот пред Биг Бенгот. Бидејќи се нови, не се подржани со некои премногу јаки факти, но се работи во тој правец.

Да, станува збор за научни теории. Теоретска физика.

Тоа што праша за Библијата, претпоставувам дека симболично се мисли на целиот универзум. Барем јас така го сфаќам делот од Genesis :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.186
Поени од реакции
4.822
Од тука никој не гледал Star Gate, или Стар Трек?
Добро е се опишано, разгледани се сите можности на тие филмови...
Дали знаеш што е проблемот Апокалипто? -Постојат луѓе кои тврдат дека и тие филмови се дело на Владите кои имаат пакт со вонземјаните, со цел да не подготват за тоа што следува...
А бе во цел свет постојат луѓе што веруваат во се.... во тоа дека Бог не создал, го создал универзумот... што не...
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Срамота ова од вас, постоел еден бог а и вечно ке постои и не се глупирајте јас пак мислев во македонија се христијани со цврста вера а тие веруваат во други богови само 1 ке ви кажам ме разочаравте БОГ Е ЕДЕН И ЕДИНСТВЕН!

Јас како православен христијанин верувам во бог, верувам во Исус и неговото воскресение и како што пишува во библијата дека рекол бог никогаш не прави идоли на боговите и не се моли на статуи или други измислени работи и јас ова го почитувам.:pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Од тука никој не гледал Star Gate, или Стар Трек?
Ме! Ме! Ме! :D

Јас сум фан на Star Gate и Star Trek.

Што се однесува на темева, можеби вонзенјани дошле, можеби не дошле што има јас да се замарам со тоа. "Направиле пирамиди", голема работа, каде се сега да го решат спорот со името.
Поголем дел би застанале на наша страна. Неправда е неправда, без разлика во кој ќош од галаксијава се наоѓаш.

Значи тврдењето дека вонземјани ја создале земјава не ми е веродостојно од проста причина што не глеам ама баш никаква корист од создавање цела планета кога веќе имаш еден куп.
Не гледаш ни една корист? Јас гледам пак повеќе од една корист.

Секако дека е можно да се создаде планета. Со доволно развиена технологија.

Послаби цивилизации го менуваат лицето на планетата со тераформирање. Поразвиени цивилизации можат да создаваат цели планети. Уште поразвиени цивилизации можат да местат цели ѕвездени системи и се до најразвиените кои можат да создадат нов универзум.

Пред да се изнасмееш, ова е детално обработено и презентирано како научни теории од страна на научници. Продлабочена верзија на Кардашев скалара на вонземски цивилизации каде имаш и тип IV, тип V, и тип VI. Тоа последното е теорија на еден теоретски физичар. Дека ако го земеме CERN и додадеме едно 20ина милениуми време, би биле блиску до тој степен на технологија.

Па кој тврди дека вонземјани ја создале планетава???
Јас.

Срамота ова од вас, постоел еден бог а и вечно ке постои и не се глупирајте јас пак мислев во македонија се христијани со цврста вера а тие веруваат во други богови само 1 ке ви кажам ме разочаравте БОГ Е ЕДЕН И ЕДИНСТВЕН!

Јас како православен христијанин верувам во бог, верувам во Исус и неговото воскресение и како што пишува во библијата дека рекол бог никогаш не прави идоли на боговите и не се моли на статуи или други измислени работи и јас ова го почитувам.:pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop::pop:
Темава не е за дебата дали постоел еден Бог или не. Туку збориме за боговите од митологијата, во периодите на многубожтвото, дали тие биле вонземјани кои се претставувале како богови, или биле сметани за богови од страна на примитивците. Можеше малку да внимаваш за што е темава а не вакво оф топик мислење да даваш.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
David Ike... според него вонземјаните ни се богови, создале некој хибирд помеѓу луѓето и рептилите и они го контролираат светот.
 
Г

Господ

Гостин
Секако дека е можно да се создаде планета. Со доволно развиена технологија.

Послаби цивилизации го менуваат лицето на планетата со тераформирање. Поразвиени цивилизации можат да создаваат цели планети. Уште поразвиени цивилизации можат да местат цели ѕвездени системи и се до најразвиените кои можат да создадат нов универзум.
За тераформинг знам дека се менува атмосферата,флората фауната,топографијата и така натаму али да се создавале цели планети па дури и универзуми прв пат слушам.Ипак ако имаат како да си ги платат сметките,fine by me :)
Иначе,terraforming има и на играта Spore :)

И озбилно зошто некој би трошел огромни суми(ваљда има некоја вонземска валута)за да создаде планета кога може да создаде вештачки живот кој ќе го приспособи да живее според условите на веќе дадена природна планета.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
10.800. do 8.640. — доба на Лав
8.640. дo 6.480. — доба на Рак
6.480. дo 4.320. — доба на Близнаци
4.320. дo 2.160. — доба на Бик
2.160. дo 0. — доба на Овен
0 до 2.160 - доба на Риби итн

Луѓето пред 4000 години знаеле и ја креирале добата на Лавот од пред 10.000 години?
Имаш грешка од 10 години.Луѓето ги креирале овие доби или ери,па затоа тие астролошки и математички пресметале за добата на лавот(пред 10000 год.)
исто како и за добата на водолијата(која е после рибите).

--- надополнето ---

Тот, или Хермес, амбасадарот на "боговите" и луѓето :D

Да, со потекло од Атлантида, мека на вонземските култури, хехе

Интересно парче, не сум читал до сега, но дефинитивно ќе проверам за што станува збор.
Од кај сега Атлантида.Од Охрид бил човекот.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
David Ike... според него вонземјаните ни се богови, создале некој хибирд помеѓу луѓето и рептилите и они го контролираат светот.
Да го образложам гореспомнатото, бидејќи е натрупано без врска:

Вонземјаните позирале за богови, или биле сметани за такви од примитивците.

Наводно создале хибрид помеѓу нас и вонземска раса која НИЕ и даваме етикета дека е рептилска, поради карактеристиките.

Нема сигурно да ги набројуваш карактеристките и особините, били физички или од друг тип секој пат кога ќе треба да ја спомнеш таа раса, нели?

Имаат некои особини кои ги прават да личат на нешто рептилско, и тој термин е профатен. Инаку таа раса доаѓа наводно од Alpha Draconis, и е на база на водород, не јаглерод.

Кажи ми, колку рептилски животни форми имаме ние кои се на база на водород?

За тераформинг знам дека се менува атмосферата,флората фауната,топографијата и така натаму али да се создавале цели планети па дури и универзуми прв пат слушам.
Ти викам тераформација е техника со која се менува лицето на некоја планета. Со поразвиени техники можно е менување и на делови од внатрешноста.

Подоцна формирање на планета од екстернални материјали (астероиди, прашина, гасови итн.), но тоа не спаѓа во тераформација, тоа веќе бара друг термин кој ние се уште го немаме измислено.

Создавање на универзуми е теоретски можно. Ако ја најдам статијата која ја читав ќе те цитирам повторно и ќе ставам линк за да прочиташ.

Ова спаѓа во научни теории, не е обична теорија :D. Мислам дека имаше веб страна каде ова детално се обработуваше со користење на надградена верзија на скалата на Кардашев за вонземски цивилизации.

Ипак ако имаат како да си ги платат сметките,fine by me :)
Иначе,terraforming има и на играта Spore :)
Не сум ја играл се уште, а планирав да ја симнам одамна :). Интересна е воопшто?

И озбилно зошто некој би трошел огромни суми(ваљда има некоја вонземска валута)за да создаде планета кога може да создаде вештачки живот кој ќе го приспособи да живее според условите на веќе дадена природна планета.
Ќе треба да ги прашаш тие што ја создале планетава :D

Јас можам само да шпекулирам. Веројатно планирале самите да се населат овде па се предомислиле. А, толку развиена цивилизација не би имала ни потреба да населува планети, барем според мене. Можеби создаваат планети и 'посадуваат' живот на нив?

Можеби планетите им се еден вид "градина" на нив? Притоа создавајќи флора и фауна на планетите? Само нагаѓам овде.

Од кај сега Атлантида.Од Охрид бил човекот.
Тау Цетијанците Климент и Наум биле од таму :D
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
да не испадне темава препукување Куран Vs Библија ...и општ муабет и ваши фантазии ...
значи општо .. од религиозен аспект со подкрепа на религиозни цитати (како Езекиел), да пробаме/пробате да ги анализираме шо сакаат да кажат во нив, дали Вонземјани не имаат посетено, дали перцепцијата на старите народи на она шо го виделе го презентирале во она што денеска го знаеме како Бог/Богови .. итн ...
Ако не ја префрлам во Мистерии или ја бришам .. премногу општо дискусија водите ..
Пред да продолжи темава во тотална научна фантастика без поткрепа ... би ве замолил повторно на она кое предходно го напишав горе во црвено, за да има смисол да остане во религија ... :smir:
Сега малце релакс :) и ако некој има нешто во насоката која би требало да биде нека ме извести по ПП или на профил за да ја отклучам ...

ЧИТАЈ ПОСТОВ ПРЕД ДА ПОСТИРАТЕ :smir:
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Можеш ли да ја врзеш Плејадата со вериги и да ги разврзеш врските на Орион,да ја изведеш Деницата во вистинско време, да ја водиш Мечката со нејзините млади? (Јов 38:31,32)

Во овие стихови очигледно се зборува за Соѕвездијата Плејада,Орион,Мечките и ѕвездата Деница.
Како луѓето пред 4000 години знаеле за овие соѕвездија на небото?Од каде им толкаво познавање од астрономија кога немале телескопи?
Се мисли дека Јов живеел пред околу 2000 год.п.н.е.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Можеш ли да ја врзеш Плејадата со вериги и да ги разврзеш врските на Орион,да ја изведеш Деницата во вистинско време, да ја водиш Мечката со нејзините млади? (Јов 38:31,32)

Во овие стихови очигледно се зборува за Соѕвездијата Плејада,Орион,Мечките и ѕвездата Деница.
Како луѓето пред 4000 години знаеле за овие соѕвездија на небото?Од каде им толкаво познавање од астрономија кога немале телескопи?
Се мисли дека Јов живеел пред околу 2000 год.п.н.е.
А кај нас Кокино? 6000 п.н.е.?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom