Бог/Богови = Вонземјани?

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
да не испадне темава препукување Куран Vs Библија ...и општ муабет и ваши фантазии ...
значи општо .. од религиозен аспект со подкрепа на религиозни цитати (како Езекиел), да пробаме/пробате да ги анализираме шо сакаат да кажат во нив, дали Вонземјани не имаат посетено, дали перцепцијата на старите народи на она шо го виделе го презентирале во она што денеска го знаеме како Бог/Богови .. итн ...
Ако не ја префрлам во Мистерии или ја бришам .. премногу општо дискусија водите ..
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Јас верувам дека Бог постои,бидејќи е насекаде околу мене и во мене самиот. :smir:
А во другиот пост што напиша ? Луѓето се плашеле од вонземјаните и си ги замислиле за Богови.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Од тука никој не гледал Star Gate, или Стар Трек?
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
Од тука никој не гледал Star Gate, или Стар Трек?
Јас сум фан на Star Gate и Star Trek.

Што се однесува на темева, можеби вонзенјани дошле, можеби не дошле што има јас да се замарам со тоа. "Направиле пирамиди", голема работа, каде се сега да го решат спорот со името.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
А во другиот пост што напиша ? Луѓето се плашеле од вонземјаните и си ги замислиле за Богови.
Па да де пријателче,нашите предци мислеле дека вонземјаните се некакви богови.Така и настанало многубоштвото и тоа што велам дека човекот има погрешна претстава за Бог во последниве неколку илјади години.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Па да де пријателче,нашите предци мислеле дека вонземјаните се некакви богови.Така и настанало многубоштвото и тоа што велам дека човекот има погрешна претстава за Бог во последниве неколку илјади години.
Грешка од епски размери.Како што напиша и ти во еден пост дега бог е во нас,тоа е и многубоштвото.Нашите предци не верувале во богови како во библијата или куранот(нешто супериорно од нас).Тие сите богови ги замислувале како делови од нив.Сите богови сочинуваат еден човек.Затоа и војувале боговите,затоа и според астрологијата славеле одредени богови(бидејќи бил периодот кога се активни).
 
Г

Господ

Гостин
Ах conspiracy theories владеат нели :)
Марсовците ова-Марсовците она.
Тука се да не уништат да ни ги испијат мозоците и само бабите шо слушаат дебилна музика ќе преживеат.:tapp:

Ај да не фурам многу оф-топик.
Значи тврдењето дека вонземјани ја создале земјава не ми е веродостојно од проста причина што не глеам ама баш никаква корист од создавање цела планета кога веќе имаш еден куп.
Да сме експеримент на некој...можно,зошто да не.И ние почнавме да создаваме форми на живот.

Реков и во Мистерии највозможна причина за посета и контакт е спознавање и истражување.
Понатака други раси може да си доаѓаат за ресурси,робови или едноставно се само на поминување при некое поголемо патување.
Прикаските на Езекиел скоро дефинитивно опишуваат средба со вонземски живот.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Значи тврдењето дека вонземјани ја создале земјава не ми е веродостојно од проста причина што не глеам ама баш никаква корист од создавање цела планета кога веќе имаш еден куп.
Па кој тврди дека вонземјани ја создале планетава???
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Грешка од епски размери.Како што напиша и ти во еден пост дега бог е во нас,тоа е и многубоштвото.Нашите предци не верувале во богови како во библијата или куранот(нешто супериорно од нас).Тие сите богови ги замислувале како делови од нив.Сите богови сочинуваат еден човек.Затоа и војувале боговите,затоа и според астрологијата славеле одредени богови(бидејќи бил периодот кога се активни).
А од каде им толкаво познавање од астрологијата на нашите предци пред неколку илјади години?Нели во тоа време човекот кога ќе погледнел кон небото гледал само сино небо и жолто сонце,а навечер само сива топка и малечки точки?
Од каде им познавање за зодијакот?
Да не имале телескопи случајно?
Зошто во сите пантеони има по 12 главни божества?
Како некој пред 3000 години кога била ерата на бикот,имал претстава за констелацијата Лав кога ерата на лавот била пред 10.000 год.?

Сето тоа некој од надвор го има научено човекот во древното минато.

--- надополнето ---

Наречи го претпоставка,замисла како сакаш.Спомнав conspiracy theories.Не си ја спознал оваа?
Дека алиени ја создале планетава?Прват сега читам за тоа и не верувам.Голема е планетава за таков потфат. :)
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Оп , ако може се да создава , значи може и се да уништува .. значи , може да ги уништи сите болести , сите гладови , нерамномерности во социјален статус , природни непогоди ( за кои некои тврдат дека се дело на Бог .. :S ) и нормално Пеколот сосе Рогатиот ..

Зашо не го направи тоа ? Казна ? ужива да гледа како страдаме ? Како умираме , како се убиваме ..

Доколку сите тие лоши работи не би постоеле би биле во Рајот зар не ?
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Доколку сите тие лоши работи не би постоеле би биле во Рајот зар не ?

Drugarce , rajot e imaginaren poim , toa sto si go boldiral ne e ..

Не е поентата кога не би постоеле , поенатата е зашо постојат и зашо Горниот не превзима нешо околу тоа ..

Капиш ?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
’’А на третиот ден, при разденување, зататни грмеж, засветкаа молњи, а густ облак се наднесе над ридот. Грмливо екна трубата, се стресе целиот народ што беше во логорот.

Мојсеј го поведе народот од логорот во пресрет на Бога. Застанаа при подножјето на ридот.
Планината Синај беше завиткана во дим, зашто Господ слезе на неа во оган. Се креваше дим како дим од печка. Целата планина се тресеше силно.
Звукот на трубата стануваше сè посилен. Мојсеј зборуваше, а Господ му одговараше со глас.
Господ слезе на Синајската Гора, на врвот, и Господ го повика Мојсеја на врвот на гората. Мојсеј се искачи.
Сега Господ му рече на Мојсеја: „Слези и опомени го народот, за да не навалува кон Господа да го види. Мнозина би загинале.
И самите свештеници, кои доаѓаат близу до Господа, треба да се очистат, за да не ги уништи Господ.
Народот не може да се искачи на ридот Синај - Му одговори Мојсеј на Господа - зашто Ти Самиот нè опомена: ‘Постави граници околу ридот и прогласи го за свет.
Слези и искачи се пак со Арона - му одговори Господ. Ама свештениците и народот нека не навалуваат да се искачат кон Господа, за да не загинат.” (Егзодус ll 19:16-24)

Каков е тој Бог кој може да зборува и кој му вели на Мојсеја да им рече на луѓето да не се приближуваат кон него зошто ќе бидат повредени?Значи тоа не е Бог туку некое суштество кое разговарало со Мојсеј.
Од што ќе бидат повредени луѓето?
Каков е тој татнеж и молњи при што се створил густ облак?Мене ова ми личи на некое летало кое се спушта на ридот и при тоа ствара голема бучава и вртежот на перките ствара густ облак прашина.А и тој што го управувал леталото опоменал да не се доближуват луѓето додека слетува за да не биде никој повреден.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Drugarce , rajot e imaginaren poim , toa sto si go boldiral ne e ..

Не е поентата кога не би постоеле , поенатата е зашо постојат и зашо Горниот не превзима нешо околу тоа ..

Капиш ?
А можеби постојат со причина. Како што реков да не постоеле ќе сме биле во рајот (а тоа дали рајот е имагинарен или не ќе дознаеш). Лошото и доброто се избалансирани на земјавава...секогаш мора да има две страни , добро и зло. Се одалечивме од темата УПС.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom