Бог/Богови = Вонземјани?

Член од
14 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Денес завидов еден член како пишува оти вонземјаните ни биле Богови. Па би го замолила тука да пишува,а не во подфорум Мистерии. Да видам зошто мисли дека вонземјаните ни се Богови. Баш интересно од негова страна зошто да мисли така. Па еве и и другите да ги слушнам да видам што мислат за тоа.
Јас мислам дека не е можно тоа и дека Бог не створува Богови како што знаеме сите вонземјаните се мноштво (како што ги замислуваме), но ајде да видиме другите што викаат.
Сосем е логично дека со напредна технологија би изгледале како Богови во очите на примитивни цивилизации, но теоријата дека вонземјаните дошле и ни дале технологија (пирамиди?) е толку дискредитирана, а сигурно уште поневеројатно е дека тоа е некое омнипотентно суштество. Нема никаков нагол скок во историјата на која било цивилизација. Ние да се вратиме наназад неколку милениуми би изгледале како семокни кон нашите предци, а камоли па некоја напредна вонземска цивилизација.
Како и да е, би прашал дали тој сака да каже дека само би изгледале или дека навистина овие наводни средби се всушност Бог, а ние не сме сфатиле.
 
B

Black Guard

Гостин
Одговорот за се пишано погоре ти е:



:icon_mrgr:

Имаш докази??

Зарем експериментот ќе биде несовршен а сигурно не ќе да е прв од таков размер,мора да има докази не зборам за мистерии тукун за релевантен доказ,оти ова дека вонземјаните го направиле е само претпоставка нешто како нашироко прифатената интерпретација од копенхаген за квантаната физика-дека ни кажува само веројатности-интерпретација која лично не ја прифаќам.

Поверојатна е Hidden variables али ова не е квантна физика сакам да ти кажам не може да одиме по логиката елиен се и го оставиле експериментот,мора материјален доказ,цврст факт исто како што гравитација не забрзува со точно 9.8(2)м/секунда ниту повеќе ниту помалку,или нешто налик прва,втора и трета космичка брзина-зборам за таков факт-има или нема?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Имаш докази??

Зарем експериментот ќе биде несовршен а сигурно не ќе да е прв од таков размер,мора да има докази не зборам за мистерии тукун за релевантен доказ,оти ова дека вонземјаните го направиле е само претпоставка нешто како нашироко прифатената интерпретација од копенхаген за квантаната физика-дека ни кажува само веројатности-интерпретација која лично не ја прифаќам.

Поверојатна е Hidden variables али ова не е квантна физика сакам да ти кажам не може да одиме по логиката елиен се и го оставиле експериментот,мора материјален доказ,цврст факт исто како што гравитација не забрзува со точно 9.8(2)м/секунда ниту повеќе ниту помалку,или нешто налик прва,втора и трета космичка брзина-зборам за таков факт-има или нема?

А зошто сметаш дека нема доказ, само заради тоа што нам ни е непознат, недостапен итн..

Некојпат го гледаме и го знаеме, само она што другите сакаат да го видиме, и не многу повеќе од тоа, од проста причина што никој не чувствува потреба да трага по некои работи.

Јас не би бил толку категоричен околу непостоењето на докази, ниту би ги отфрлил туку така конспираси теориите за еден куп работи.
 

Zebulon

Шабан страјкс агејн
Член од
20 јули 2012
Мислења
143
Поени од реакции
156
Има сличен докторат одбранет во Мала Речица кој го третира истиот проблем. Насловот е „Како подрумот му паднал на глава на Арбен Џафери -- хуманоидност кај хемороиди“
Го подрече Арбен! Слово ти урокливо!!!
http://forum.kajgana.com/threads/Почина-Арбен-Џафери.62899/
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Имаш докази??

Зарем експериментот ќе биде несовршен а сигурно не ќе да е прв од таков размер,мора да има докази не зборам за мистерии тукун за релевантен доказ,оти ова дека вонземјаните го направиле е само претпоставка нешто како нашироко прифатената интерпретација од копенхаген за квантаната физика-дека ни кажува само веројатности-интерпретација која лично не ја прифаќам.

Поверојатна е Hidden variables али ова не е квантна физика сакам да ти кажам не може да одиме по логиката елиен се и го оставиле експериментот,мора материјален доказ,цврст факт исто како што гравитација не забрзува со точно 9.8(2)м/секунда ниту повеќе ниту помалку,или нешто налик прва,втора и трета космичка брзина-зборам за таков факт-има или нема?
Има, во нашето генетско стебло :).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имаш докази??

Зарем експериментот ќе биде несовршен а сигурно не ќе да е прв од таков размер,мора да има докази не зборам за мистерии тукун за релевантен доказ,оти ова дека вонземјаните го направиле е само претпоставка нешто како нашироко прифатената интерпретација од копенхаген за квантаната физика-дека ни кажува само веројатности-интерпретација која лично не ја прифаќам.

Поверојатна е Hidden variables али ова не е квантна физика сакам да ти кажам не може да одиме по логиката елиен се и го оставиле експериментот,мора материјален доказ,цврст факт исто како што гравитација не забрзува со точно 9.8(2)м/секунда ниту повеќе ниту помалку,или нешто налик прва,втора и трета космичка брзина-зборам за таков факт-има или нема?
Забрзање не се мери у метри/секунда;)
 
B

Black Guard

Гостин
Забрзање не се мери у метри/секунда;)
F=m*a

Едит ај појасно


Единица за забрзување во SI е метар во секунда за секунда (m/s2), а постои и несистемската единица гал (Gal) која се применува во гравиметријата и е еднаква на 1 cm/s².
Ако ошо и патлиџани не се сложуваат јас не сум виновен



Има, во нашето генетско стебло :).

Дај кажи де,докажи??

Ова ќе биде револуционерно!!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Дај кажи де,докажи??

Ова ќе биде револуционерно!!
Не сум генетичар со огромна hi-tech лабораторија и разно разни други средства на мое располагање за да можам да ти докажам. Јас поставувам тврдење мое, останува на науката мене да ме докаже во право или погрешно со тек на време.

Погледни ги резултатите од истражувањето на Starchild Skull на пример. На страна импликациите дека вонземјаните кои не посетиле можат да прокреираат со нас, тоа исто така докажува и дека ние имаме делум од таа "вонземска" ДНК.

Да не започнувам со тајните на целуларната генетика, особено човечката митохондрија :).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
F=m*a

Едит ај појасно
Ако ошо и патлиџани не се сложуваат јас не сум виновен
Абе основни работи у физика не знаеш а бладаш за од време на време и за квантна механика :facepalm:
И не е 9,8(2) m/s² туку http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_acceleration односно
зависи од http://en.wikipedia.org/wiki/Latitude
Да занемариме дека масата зависи од брзината - http://en.wikipedia.org/wiki/Lorentz_factor
Не викам дека сум некој физичар, ама ти основни познавања немаш, а бладаш овде за некои закони
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Абе основни работи у физика не знаеш а бладаш за квантна механика :facepalm:
И не е 9,8(2) m/s² туку http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_acceleration односно
зависи од http://en.wikipedia.org/wiki/Latitude
Да занемариме дека масата зависи од брзината - http://en.wikipedia.org/wiki/Lorentz_factor
Не викам дека сум некој физичар, ама ти основни познавања немаш, а бладаш овде за некои закони

Јас одамна велам , да ја баталите физиката на подфорумов религија.

Смешно изгледа тоа од страна:)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Јас одамна велам , да ја баталите физиката на подфорумов религија.

Смешно изгледа тоа од страна:)
Абе у суштина физиката и не е толку битна, ама не бива некој да се прска со некое знаење а забрзање не знае што е.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Абе у суштина физиката и не е толку битна, ама не бива некој да се прска со некое знаење а забрзање не знае што е.

Затоа и велам дека се смешни обидите да се искористи физиката или нешто друго во дискусија која е пред се од философски карактер:P
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Затоа и велам дека се смешни обидите да се искористи физиката или нешто друго во дискусија која е пред се од философски карактер:P
Не, нема филозофија у религијата.....а зависи па што се подразбира под религија така да.......:)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не, нема филозофија у религијата.....а зависи па што се подразбира под религија така да.......:)

У реду е. Не навлагам поише. Доста сме дискутирале на оваа тема досега:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom