Богат сиромав или сиромашен богаташ?

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Двата случаи се екстреми значи или имаш или немаш. Јас би сакал да сум некаде во средината помеѓу нив, бидејќи не верувам дека некој може да биде среќен ако нема воопшто матреијално богатство. Но се разбира да не се живее за материјалното туку за душевното... На пример како би посетиле некоја земја (душевно богатство) ако претходно не сме имале материјално богатство???
 
Б

Бат Елохим

Гостин
nekako ne se ostava mnogu izbor. mozes vednas da kazes bogat siromav ama nekako ne znam kolku iskreni se tie muabeti...a drugoto beter e po zabegano.
Nekoja zlatna sredina ke se najde.. da bide duhovno bogat, a finansiski kolku ima tolku :)

Ama definitivno ne mislam deka parite se garancija za sreka... Ustvari donekade mislam deka mnogu pari se vistinsko prokletstvo... ne za drugo... tuku se lazes deka imas se... a na krajot na denot ke sfatis deka nemas nisto!
Taka da glasam za bogatstvo sto ne skapuva!
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Неможам да се пожалам дека немам се што ми е потребно за живот ама неможам ниту да се сместам во класа на богаташи.. Али ипак не сум разгалено детиште и не добивам еден тон пари од дома.. За искачање редовно, а понекогаш и општо вака се осеќам како она првото.. Богат сиромав.. И кога пак би требала да бирам би го одбрала истото.. Среќата не е во парите. Среќна сум и кога неам е*ан денар во џеб (доста често), среќата е нешто многу подлабоко.
Тоест поинаку кажано..
Парите не се проблем, и така ги немаме!
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
НАЈубаво е кога и двете работи се усогласени :) да знаеш како да бидеш среќен со малку пари, а кога би имал пари да знаеш како да функционираш со нив... Коа ќе видиш, што ќе ти се пари ако не си среќен, а и да си среќен без пари, која е логиката? Така да, мислам дека и двете треба да се усогласуваат
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
НАЈубаво е кога и двете работи се усогласени :) да знаеш како да бидеш среќен со малку пари, а кога би имал пари да знаеш како да функционираш со нив... Коа ќе видиш, што ќе ти се пари ако не си среќен, а и да си среќен без пари, која е логиката? Така да, мислам дека и двете треба да се усогласуваат
да си среќен без пари значи да си богат од внатре, да си сакан и да сакаш,да имаш мир и да уживаш во то. не е битно дали имаш ферари и голема куќа битно е колку луѓе имаш околу тебе, колку умееш да ги направиш среќни тие шо ги сакаш и дали воопшто можиш. ако успејш да ги напрајш среќни а со то да си и ти среќен не ти требет пари.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Ако морам да изберам, богат богаташ:pipi:
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Факт е дека парите неможат да ја купат среката,но дефинитивно е поубаво да плачеш во БМВ отколку во фичо...така да-богат сиромав:):vozbud:
 

Сандар

Heartagram's child
Член од
27 ноември 2008
Мислења
168
Поени од реакции
2
Парите ми претставуват само сигурност...е сега неможам да кажам сиромав да сум ама сеќен..да имам доволно пари за да преживеам удобен живот...така може:kesa:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Кинеска мудрост за парите ...

Со парите можеш ...
... да купиш куќа, но не и удобност;
... да купиш кревет, но не и сон;
... да купиш часовник, но не и време;
... да купиш книга, но не и знаење;
... да купиш функција, но не и почит;
... да купиш доктор, но не и здравје;
... да купиш душа, но не и живот;
... да купиш секс, но не и љубов.

Е сега, би живееле како сиромав човек исполнет со нематеријални задоволства, или повеќе би биле богаташ, да купувате све што можете да замислите но без среќа? Или може има такви богаташи среќни?:coffee:
Сакам да имам онолку пари, колку што ќе заработам. Колку што ќе бидам способна да заработам. Ни денар повеќе, ни денар помалку. Без подли игри, без секс за работно место, без мито... Сакам да имам толку, колку што моите квалитети вредат. Не сакам да сум богата, не сакам да сум сиромашна.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не сакам да сум милионерка, ама не сакам ни да сум сиромашна. Сакам да имам доволно да си го прехранам семејството и да им обезбедам елементарни услови за живот без да се воздржувам до следната плата. Многу е лесно да кажеме дека е подобро да се биде сиромав и среќен отколку богат и несреќен, ама кога децата дома ќе ти плачат за чоколадо, а ќе немаш пари да им купиш баш да видам што е подобро тогаш и што би избрале. Зборовите се едно реалноста е друго.
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Ако морам да бирам помеѓу тоа да имам многу пари, да можам да си дозволам секаков луксуз, НО да бидам несреќна; и тоа да не можам да си приуштам посебен луксуз, да имам колку за задоволување на основните потреби, НО да бидам среќна со сите тие што ме опкружуваат, да сум здрава, мирна и спокојна; дефинитвно ќе го одберам второво.

Иако, најдобро би било да се има некаков баланс на овие две спротивставености.
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Повеќе би била сиромава а среќна отколку богата а тажна и несреќна, не му придавам големо значење на богатството :)
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Кинеска мудрост за парите ...
Со парите можеш ...
... да купиш куќа, но не и удобност;
... да купиш кревет, но не и сон;
... да купиш часовник, но не и време;
... да купиш книга, но не и знаење;
... да купиш функција, но не и почит;
... да купиш доктор, но не и здравје;
... да купиш душа, но не и живот;
... да купиш секс, но не и љубов.
Ја би одбрал сиромашен богаташ, кога би имал здравје, некој што ќе ме сака и сакам, здравје, удобност и сон а и знаење и почит па тогаш нема да ми требаат пари ...:pipi:
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
поке би избрал да сум сиромачен богаташ...би имал спокој би се трудел да постигнам нешо да направам да изградам нешто што знам дека сум го заслужил и шо сум вложил труд во него..така би дознал за шо се сум способен...за разлика од богатите сиромаси кои се шо сакаат можат да го купат...се освен љубов..мир..знаење,живот а тие се едни од најпотребните факти на човекот за убав живот....
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
52
Поени од реакции
3
Sreken e samo onoj koj misli deka e sreken, toj e sreken. (samo gledajte toa da ne se pretvori vo iluzija)
Covekot kolku i da ima se mu e malku.:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom