Блокада на Бит-пазар

T

Tetro

Гостин
И шо...денеска ете бев и шо да видам...за жалење биле они..абе нека си е*ат матер...за жалење биле секој втор петарди ,крадени телефони и шверцани цигари продава...:lud:
Па и за жалење се, најискрено.
Треба да им се даде продажни салони, со извор на топлина внатре, канцеларии, станови, автомобили,..... и сето тоа на сметка на државата, и пак нема да бидат задоволни и ќе мрчат дека се дискриминирани.


Додека од друга страна, има некои кои поштено си отвориле некое мало фирмиче и си вадат колку за да се прехранат, и пак ќе дојде братучед на нкој од првоспоменатите, ќе му се заканува со рекет секој месец, оти имал пушка у рака. :uvo:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Па и за жалење се, најискрено.
Треба да им се даде продажни салони, со извор на топлина внатре, канцеларии, станови, автомобили,..... и сето тоа на сметка на државата, и пак нема да бидат задоволни и ќе мрчат дека се дискриминирани.


Додека од друга страна, има некои кои поштено си отвориле некое мало фирмиче и си вадат колку за да се прехранат, и пак ќе дојде братучед на нкој од првоспоменатите, ќе му се заканува со рекет секој месец, оти имал пушка у рака. :uvo:

Едно оф-топик прашање...тоа едни ко долги црвени петарди 60 денара една..да не знаеш како се викаа? изгледа доста опасно
 
T

Tetro

Гостин
Едно оф-топик прашање...тоа едни ко долги црвени петарди 60 денара една..да не знаеш како се викаа? изгледа доста опасно
Најде кој да прашаш. :)
Не сум јас по тие бизниси, прашај го ILIR за тоа.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
po postovite se razbira deka golem broj od vas mislite deka ova operacija na policajcite koi tepale 15 god. dete so kundak po glava bila uspeshna,, deteto prodavalo cigari ilegalno ,
policajcite nesposobni da fatat nekoja golema riba trebalo da go fatat zatvorat kaznat maliot ok, no da go tepat deteto so kundak po glava??pa kade go ima toa ? i toa go podrzhuvate?
epa normalno deka tolpata od luge koga go videle toa deka protestirale so blokiranjeto na patot ,dali go podrzuvam toa? ne . no mislam deka isto taka policaecot koj shto go udiral deteto so kundak po glava treba da bide kaznet,, isto taka i lugeto koi go blokirale patot treba da bidat kazneti AKO POLICAECOT BIDE KAZNET,
problemot ne e vo bit pazar, vo sekoj grad sekoj pazar ima luge koi shto prodavat ilegalno , problemot e vo granicite treba da se fatat golemite ribi ,no golemiite ribi ne se fakat zatoa shto oni sorabotuvat so policajcite,ete tuka e problemot
Dobro dojdoa padobrancite, no za zhal samo pishuvat a ne chitat, zatoa vashite postovi bi trebalo vo kanta da se nosat bidejko nemat smisol ako se sporedat so toa shto go imam napishano jas

--- надополнето ---

Тој (и сите како него) брани и со тоа оправдува, луѓе кои вадат органи на живи лица и потоа ги убиваат. Тој брани и оправдува луѓе кои учествуваа во случајот "Мавровски работници" (да не пишувам по миљонити пат што се случуваше таму). Тој брани карикатура како Велија, кој обрал 17 мил. евра.
Се' само затоа што национално и/или религијски им е идентичен. Тука нема збор за некакви морално-етички универзални норми затоа што за него тие норми се гомно во споредба со националната или верска припадност.

И сеа ти тука очекуваш да осуди препродавачи на цигари и петарди (кои се и негова религија и негова националност).
Премногу ти се ентузијастички очекувањата, богами.
ti da ne si baba vanga shto mozhesh da gi znaesh moite misli?
hahaah smeshna si , jas ne go branam velija nitu go osuduvam on seushte e nevin se dodeka ne se dokazhe deka e vinoven zarem toa ne go znesh?
zadrugo tvojto nik ja pokazhuva tvojata lichnost Evil is the intention of causing harm or destruction
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Од една страна за осуда се блокадите на цели населби и палењата гуми и контејнери као да сме Бејрут. Се научија блокирај, тепај...такво насилство (да силуваш пола град со блокади) е глупост.
Но од друга би се подзамислил дали оние кои продаваат чорапи, цд-ња, петарди се среќни со тоа што работат на +50 и минус 10 и што не можат да си приуштат макар тезга на пазар?...што би работеле тие ако истото не им се дозволи? Дрога, кражби, глад, проституција, чирак кај механичар за беспари?
Или сите треба да се уапсат (да се ангажира цела армија) и битпазар и зелен пазар и буњаковец и сите пазари скопски и од други градови...или да се остават сите да продаваат.
И мене ме интересира како се бираат 3-4 ворица да им се одземе роба од стотици и стотици кои шверцаат околу и во пазарот?

Хехе, тони и тони петарди, облека...магија бе.

--- надополнето ---

Гледав да ја избегнам темава, но мислам ако веќе не треба да се суди за шопинг у Солун, не треба суд и кон тие што везден киснат надвор...не секој се раѓа во богата фамилија или има врски за работа
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Од една страна за осуда се блокадите на цели населби и палењата гуми и контејнери као да сме Бејрут. Се научија блокирај, тепај...такво насилство (да силуваш пола град со блокади) е глупост.
Но од друга би се подзамислил дали оние кои продаваат чорапи, цд-ња, петарди се среќни со тоа што работат на +50 и минус 10 и што не можат да си приуштат макар тезга на пазар?...што би работеле тие ако истото не им се дозволи? Дрога, кражби, глад, проституција?
Или сите треба да се уапсат (да се ангажира цела армија) и битпазар и зелен пазар и буњаковец и сите пазари скопски и од други градови...или да се остават сите да продаваат.
И мене ме интересира како се бираат 3-4 ворица да им се одземе роба од стотици и стотици кои шверцаат околу и во пазарот?

И како јас да внесам системче или компјутер без да ме види цариникот, а тони петарди, цигари, облека, виски...може да влезат...магија бе.
Среќни се, ја купуваат стоката за смешна цена и ја продаваат двојно - а сепак поевтино од дуќаните каде повеќето производи имаат стандард цена. Немаат давачки за осигурување (а утре ќе бараат пензија, дали инвалидска или пак социјална помош од ДРЖАВАТА), земаат бонови и се лечат со партиципација со данокот кој ти го плаќаш, ако им се запали нешто ќе дојдат пожарникари кои ти ги плаќаш со возила кој ти си ги купил а он не дал денар итн. Можат да си приуштат тезга, ама што ќе им е кога самите можат да направат - без притоа да плаќаат за неа на општината? Па после улиците не им чинеле, кал имало, вода немало,канализација јок итн... па од кај да има бе? Нема. А инаку, ете и сам како што кажа, можат да одвоат за една тезга и да продаваат легални работи - кромид, грав и слично.
А за внесување (од Косово) можеш шлепер да внесеш без притоа некој да те допре. Тетово го дели само 1 планина од Косово, која не е обезбедена ама баш со ништо.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Среќни се, ја купуваат стоката за смешна цена и ја продаваат двојно - а сепак поевтино од дуќаните каде повеќето производи имаат стандард цена. Немаат давачки за осигурување (а утре ќе бараат пензија, дали инвалидска или пак социјална помош од ДРЖАВАТА), земаат бонови и се лечат со партиципација со данокот кој ти го плаќаш, ако им се запали нешто ќе дојдат пожарникари кои ти ги плаќаш со возила кој ти си ги купил а он не дал денар итн.
Селективниот пристап е она што не е добро...ракијата пред зелен пазар, храната во пазарите (маслинки, сирење, бадеми, риба...на отворено), цд-ињата музика филмови, текстил (од битпазар до мавровка, пола зелен пазар), чевли...сето тоа е или сива економија и нелегално или (храна) е нехигиенски а според тоа крши барем еден-два закони.
Затоа велам, да...ако цела сива економија се прекине (ама буквално сите шишиња, цигари, маици...автомеханичари, лимари, ѕидари...), но не ако селективно се одберат 3-4 души и да се удри по нив. На овој начин ем некои се богатат (од Скопски Пазар до оние кои внесуваат роба) ем се удира по најситното кое не може да добие друга работа, а мора да донесе леб дома.
Ако граѓаните сметаат дека не е в ред ради даноци ок, нека ги бојкотираат, нека купуваат само од маркети и легални продавници...тогаш ќе намалат и цена и добивка.
Инаку ова е сегде присутно како инструмент за социјален мир, не само кај нас.

Btw, не е само Косово (осим можда засилено последниот период ради другите што влегоа во ЕУ)
Чистката на српската тобако-мафија ги открива и каналите во Македонија
КРИВОПАЛАНЧАНИ ВЕЌЕ НЕ ПРЕНЕСУВААТ БУГАРСКА СТОКА ПРЕКУ ГРАНИЦА

Да сумирам -нелегалност не оправдувам, но во ваква безработица и неселективност сепак не ги оправдувам ни овие инцидентни акции.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Кога последен пат влегла инспекција во Чаир? Гостивар и Тетово да не ги ни спомнувам... Овде плаќаме за се` и сешто, а таму нема паркинг, нема полиција, нема шлеп служба... Летово и есенва бев почесто на релација Скопје - Тетово - Гостивар, се зачудив што се случува таму. Замисли, влегувам во продавница каде плаќањето е во евра или во албански леки!!! Јас се зачудив, немаа денари да ми вратат. Во која држава живеат тие?

Да ти реплицирам на додатокот: Па не може јас да плаќам даноци, а ти да седнеш до мене и истата роба да ја продаваш на црно! Ако плаќаш даноци државата ќе ти гради фабрики, ако не плаќаш даноци и јас ќе трпам заради тебе. Па зошто бе јас да плаќам данок, за ти да земаш социјална помош? Не си способен да работиш легално? Зошто бе јас плаќам даноци, а да државата не ми даде 6000 денари месечно за да си седам дома, `ко оние рамковно што ги примија? Јас сум глупа што се школував? Требаше да си останам со 8. одд. за да можам да се вработам во државна администрација?

Струја почнавте сега да плаќате, откако дојде ЕВН! Замисли, ако јас задоцнам со плаќање на сметката за струја, иако сум редовен плаќач, јас си плаќам камата за задоцнувањето. За неплаќачите ЕВН не наплаќа камата, само си ги бара парите назад. Значи и тука сум дискриминирана! Вода сеуште не плаќате! А мене мајката ми се расплакува од давачки!

Секој што работи не легално треба да се казни, НЕ МИ Е ГАЈЛЕ КОЈ Е И ШТО Е!
Овие глупости ги читам веќе 3-4 години на овој форум, на секоја тема кај ке се споменуваат албанците во македонија, верувај исти прикаски, наследени од вашите дедовци изгледа од времето на Југославија, (не плаќат струја, не плаќат данок, само со криминал се занимаваат и така натака, се кај нив е диво), а пак ние се убивме од плаќаје хаха, моите комшии македонци 90% не плаќаат струја, освен тоа и кабловска крадаат, а ја си плаќаам редовно секој месец. Досадни и смешни сте веќе, ја па се си мислам дека ова пак е како резултат на тоа дека уште не сме успевале да се запознаеме како што треба, и едните и другите.

За вработувањата не треси ти се молам, моите барем се вработуваат по законски прописи, конкурси ова она, "вашите" се вработуваат без конкурси без ништо, онака вез никој да знае, среде ноќ никнуваат по 1000 вработувања по партиска линија, се вмровци. Кога следен пат ке се осмелиш вака да реплицираш, дај погледи малку наоколу, и кажи ми што гледаш, да не полниме само страни тука на кајгана безвезе муабети, било вака било онака. И јас имам факултет па никому ништо, уште сум невработен, а пак и нема никогаш да конкурирам за работа на државна админитрација.

Освен тоа, дај да се кладиме јас и ти дека јас како албанец ги имам сите сметки и давачки кон државата платено. Јас сум тој што сите сметки ке си ги фотографирам и постирам на форум, од сметки за струја, вода, данок, интернет, кабловска, дворно земјиште (со новиот закон), и така натака.

Но нема зошто да губам време за тоа кога знам дека пак ке почнете на вашиот претпознатлив стил, има два-тројца и така натака.


Фала ти друже, барем вака кажете што ни мислите, а не како овие другите што се малтретираат на друг начин.

Тој (и сите како него) брани и со тоа оправдува, луѓе кои вадат органи на живи лица и потоа ги убиваат. Тој брани и оправдува луѓе кои учествуваа во случајот "Мавровски работници" (да не пишувам по миљонити пат што се случуваше таму). Тој брани карикатура како Велија, кој обрал 17 мил. евра.
Се' само затоа што национално и/или религијски им е идентичен. Тука нема збор за некакви морално-етички универзални норми затоа што за него тие норми се гомно во споредба со националната или верска припадност.

И сеа ти тука очекуваш да осуди препродавачи на цигари и петарди (кои се и негова религија и негова националност).
Премногу ти се ентузијастички очекувањата, богами.
А кој ги брани тие што масакрираа во Луботен, и ги програсил како херои на нацијата, хехе секогаш ке имаш контр аргумент на тоа батка, не се обидувај со ниски удари нешто да постигнеш?

Албанците не го бранат Велија, туку токму вашите, и немој да се обидуваш да мешаш дневна политика на темата.


Од една страна за осуда се блокадите на цели населби и палењата гуми и контејнери као да сме Бејрут. Се научија блокирај, тепај...такво насилство (да силуваш пола град со блокади) е глупост.
Но од друга би се подзамислил дали оние кои продаваат чорапи, цд-ња, петарди се среќни со тоа што работат на +50 и минус 10 и што не можат да си приуштат макар тезга на пазар?...што би работеле тие ако истото не им се дозволи? Дрога, кражби, глад, проституција, чирак кај механичар за беспари?
Или сите треба да се уапсат (да се ангажира цела армија) и битпазар и зелен пазар и буњаковец и сите пазари скопски и од други градови...или да се остават сите да продаваат.
И мене ме интересира како се бираат 3-4 ворица да им се одземе роба од стотици и стотици кои шверцаат околу и во пазарот?

Хехе, тони и тони петарди, облека...магија бе.

--- надополнето ---

Гледав да ја избегнам темава, но мислам ако веќе не треба да се суди за шопинг у Солун, не треба суд и кон тие што везден киснат надвор...не секој се раѓа во богата фамилија или има врски за работа
Конечно некој да размислува на своја глава. Секоја чест.

Никој не го оправдува криминалот, далеку од тоа, но нека тоа го спречаат на граница, а не некој "Стојан" или "Адем" да го внесе тука целиот тој криминал внатре во државата а при тоа да се шета слободен, и ко ништо да не се случувало, и да заработи милиони, и сега овие од полицијата да глумаат шерифи, демек фателе криминалец, а кој бил тој? (16 год дете, кој за парче леб смрзнал на -20 цел ден, за 200 денари) е маломорген.
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Овие глупости ги читам веќе 3-4 години на овој форум, на секоја тема кај ке се споменуваат албанците во македонија, верувај исти прикаски, наследени од вашите дедовци изгледа од времето на Југославија, (не плаќат струја, не плаќат данок, само со криминал се занимаваат и така натака, се кај нив е диво), а пак ние се убивме од плаќаје хаха, моите комшии македонци 90% не плаќаат струја, освен тоа и кабловска крадаат, а ја си плаќаам редовно секој месец. Досадни и смешни сте веќе, ја па се си мислам дека ова пак е како резултат на тоа дека уште не сме успевале да се запознаеме како што треба, и едните и другите.

За вработувањата не треси ти се молам, моите барем се вработуваат по законски прописи, конкурси ова она, "вашите" се вработуваат без конкурси без ништо, онака вез никој да знае, среде ноќ никнуваат по 1000 вработувања по партиска линија, се вмровци. Кога следен пат ке се осмелиш вака да реплицираш, дај погледи малку наоколу, и кажи ми што гледаш, да не полниме само страни тука на кајгана безвезе муабети, било вака било онака. И јас имам факултет па никому ништо, уште сум невработен, а пак и нема никогаш да конкурирам за работа на државна админитрација.

Освен тоа, дај да се кладиме јас и ти дека јас како албанец ги имам сите сметки и давачки кон државата платено. Јас сум тој што сите сметки ке си ги фотографирам и постирам на форум, од сметки за струја, вода, данок, интернет, кабловска, дворно земјиште (со новиот закон), и така натака.

Но нема зошто да губам време за тоа кога знам дека пак ке почнете на вашиот претпознатлив стил, има два-тројца и така натака.

Фала ти друже, барем вака кажете што ни мислите, а не како овие другите што се малтретираат на друг начин.

Конечно некој да размислува на своја глава. Секоја чест.

Никој не го оправдува криминалот, далеку од тоа, но нека тоа го спречаат на граница, а не некој "Стојан" или "Адем" да го внесе тука целиот тој криминал внатре во државата а при тоа да се шета слободен, и ко ништо да не се случувало, и да заработи милиони, и сега овие од полицијата да глумаат шерифи, демек фателе криминалец, а кој бил тој? (16 год дете, кој за парче леб смрзнал на -20 цел ден, за 200 денари) е маломорген.
Само кажи ми, дали исто ќе се постапеше доколку тоа 16 годишно дете беше македонче ? Дали ќе излезеа албанците да блокираат пат со канти? - не, а немаше ни македонците. За секој втор фатен криминалец истото се прави - во Тетово барем 100 пати во мојот живот сум гледал плакати на кои се повикуваат блокади и протести поради уапсени личности. Нема бунење кога се работи за некој што го кршел законот - без разлика дали е 5 годишно дете или 80 годишен старец, македонец, албанец или англичанец.
И не, не ви мислам тоа (Хитлер сликата). Имам многу, многу пријатели албанци од кои сум видел а и они виделе многу добри работи, само што од кога почнав да го читам форумов гледам некое размислување кое не е како она што моите пријатели ми го покажуваат, ја гледам нетрпеливоста која ја има и она што просечниот албанец го чувствува за македонецот само поради тоа што е македонец. Јас не мразам албанец, ниту грк, ниту било што. Ги мразам оние политичари кои ги создаваат оние анти-македонски мислења и ставови кај албанците, грците и останатите. Ги мразам и оние кои се толку лековерни што тие ставови ги прифаќаат без да размислат. Ги мразам оние кои сакаат да ми наштетат мене на индиректен начин, преку мојата држава,или оние кои ме потценуваат затоа што сум македонец. Е за такви-да, заслужуваат и полошо од тоа што Хитлер го правел, затоа што во овие 20 години никој не видел НИШТО ЛОШО од оваа држава или од македонецот општо.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Само кажи ми, дали исто ќе се постапеше доколку тоа 16 годишно дете беше македонче ? Дали ќе излезеа албанците да блокираат пат со канти? - не, а немаше ни македонците.За секој втор фатен криминалец истото се прави - во Тетово барем 100 пати во мојот живот сум гледал плакати на кои се повикуваат блокади и протести поради уапсени личности.
Кој ти е крив бре друже кога народот нивен се сложен, и ромите си се бранат само вие немате ни тронка солидарност и емпатија спрема вашите - пред малце се тутунарите ги заебаваа мангупи од монополите ти и некои други се напнаа со слободен пазар , алчни биле, идиоти ... да не кажам што све не испокажавте за свои сопствени луѓе после криви ви се албанците. Почнете да си ги браните своите па после дојдете овде да солите памет . Звучиш како плачко - еј немојте да бидете толку јаки кога не газите на терен .
Нема бунење кога се работи за некој што го кршел законот - без разлика дали е 5 годишно дете или 80 годишен старец, македонец, албанец или англичанец.
Објасни ми зошто некој треба да го почитува законот кога власта сама не си го почитува ? Од процедури и постапки , до устав кршење па се до документации и корупција. ?Обичниот човек треба ама оној со партиска книшка не треба и не мора. Ако не можеш по магарето удри по самарот. Убаво ти пиша дардан ја зошто маваат по ситни риби а не по главните, од каде таа стока таму. Лесно можат да спречат да мине преку гранични премини ама милиони се во прашање. Зошто некој воопшто да плаќа давачки и данок ( да не кажам рекет) на државата кога не добива ништо за возврат - правда јок, здраство јок, цело скопје се удави во 4 сантима снег, патишта полни со дупки, водовод катастрофа, социјално касни редовно, субвенции даваат само за избори , парите одат во нечии џебови.
ЗОШТО ДА ПЛАЌААТ РЕКЕТ НА ДРЖАВАВА?!
Е за такви-да, заслужуваат и полошо од тоа што Хитлер го правел, затоа што во овие 20 години никој не видел НИШТО ЛОШО од оваа држава или од македонецот општо.
Хитлер дојде на власт бидејќи народот тамошен немаше храброст да се бори за себе . Сите страдаа од тоа ...
А оние што ги читаш албанци овде се комбинација од платеници и испрани мозоци исто како некои по форумов што вребаат за чиста македонија на чело со лавот нивен .
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Кој ти е крив бре друже кога народот нивен се сложен, и ромите си се бранат само вие немате ни тронка солидарност и емпатија спрема вашите - пред малце се тутунарите ги заебаваа мангупи од монополите ти и некои други се напнаа со слободен пазар , алчни биле, идиоти ... да не кажам што све не испокажавте за свои сопствени луѓе после криви ви се албанците. Почнете да си ги браните своите па после дојдете овде да солите памет . Звучиш како плачко - еј немојте да бидете толку јаки кога не газите на терен .
До каде би се стигнало ако за секој криминалец почнеме да блокираме патишта? Не се работи за тоа кој кого гази, туку кој ја доуништува нашава каква-таква држава.

Објасни ми зошто некој треба да го почитува законот кога власта сама не си го почитува ? Од процедури и постапки , до устав кршење па се до документации и корупција. ?Обичниот човек треба ама оној со партиска книшка не треба и не мора. Ако не можеш по магарето удри по самарот. Убаво ти пиша дардан ја зошто маваат по ситни риби а не по главните, од каде таа стока таму. Лесно можат да спречат да мине преку гранични премини ама милиони се во прашање. Зошто некој воопшто да плаќа давачки и данок ( да не кажам рекет) на државата кога не добива ништо за возврат - правда јок, здраство јок, цело скопје се удави во 4 сантима снег, патишта полни со дупки, водовод катастрофа, социјално касни редовно, субвенции даваат само за избори , парите одат во нечии џебови.
ЗОШТО ДА ПЛАЌААТ РЕКЕТ НА ДРЖАВАВА?!
Епа баш поради неплаќањето данок и здравството и правдата и сите сектори можат само да тонат. Ете, сакаат субвенции а поддржуваат неплаќање данок, па од каде пари за субвенции? И секаде и во секоја држава борбата против криминалот почнува од најдоле па се оди нагоре. Значи прво се апсат обични продавачи, потоа оние дистрибутери па за да се стигне до тој што ја донел таа стока во државата-секако, тоа може да се случи доколку полицијата се остави на раат да си ја врши својата работа, а не да се блокираат за да не успеат да извлечат информации за тоа кој му ја дал таа стока на тоа дете.
Каков-таков народ, заслужува какво-такво здравство, каква-таква полиција, какво-такво социјално и какви-такви патишта. Ако секој плаќаше данок, верувај ништо од ова што наброја немаше да биде така. Колку пари-толку музика.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
@ FighterTe

Само едно ке те прашам, се бунеше некој зошто го уапсија Бајруш Сејдиу?

Таквите босови нека ги фатат а не 16 год деца без разлика од која националност се, нека се и роми, македонци , албанци не ме интересира.
 
T

Tetro

Гостин
@ FighterTe

Само едно ке те прашам, се бунеше некој зошто го уапсија Бајруш Сејдиу?

Таквите босови нека ги фатат а не 16 год деца без разлика од која националност се, нека се и роми, македонци , албанци не ме интересира.
Тоа е проблемот. Ако не ги фатат денес 2-3, утре ќе излезе некој и ќе регрутира 200. Ќе продаваат на улица петарди, дрога, оружје,.... и ќе убиваат бе. Истото го има во Јужните држави на САД. Сакаш и тука да го има?
 
Г

Господ

Гостин
Извинете ама после 2001 само 2-3 години откако ги собравме кога немаа каде да одат ни го масакрираа северното население и сега треба во таквите да имам доверба и да проповедам соживот?!
Со истите тие што ме пратија во болница?!
Абе ајде...
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Тоа е проблемот. Ако не ги фатат денес 2-3, утре ќе излезе некој и ќе регрутира 200. Ќе продаваат на улица петарди, дрога, оружје,.... и ќе убиваат бе. Истото го има во Јужните држави на САД. Сакаш и тука да го има?
Нешто нејасно?

Босовите ако ги фатат дечко нема да има кој да ја шверцуваа робата, и нема да има никаков проблем, но проблемот е во тоа што власта свесно замижуваа пред тој криминал на граница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom