Близнаците на Менгеле

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Јес да бил надпросечно интелегентен и гениј сам по себе, но кој доктор имал и ќе има прилика да прави експерименти врз толку многу живи и здрави луѓе?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Јес да бил надпросечно интелегентен и гениј сам по себе, но кој доктор имал и ќе има прилика да прави експерименти врз толку многу живи и здрави луѓе?
Moжеби тоа и било клучот на неговата генијалност и достигнување.
Неограничени човечки ресурси.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Навистина, некои дури и го нарекуваат татко на генетиката. Менгеле бил супериорен лекар и генетичар, тоа што му недостигало човечност е друга работа. Во секој случај, никогаш не искажал каење за тоа што го правел, најверојатно сметал дека тоа што го прави е за повисоки цели, веројатно се водел по девизата на Макијавели: целта ги оправдува средствата. Но, склон сум да верувам дека доста од неговите испитувања не биле залудни, најверојатно сојузничките лекари „украле“ нешто од него.
Највероватно,они ги поштедиле сите позначајни научници во поглед на млазниот и ракетниот погон,исто така направиле и со јапанците.

http://en.wikipedia.org/wiki/Unit_731
 
С

Сатори

Гостин
Ова можеби ќе звучи грозно но...
Менгеле ги вадел очите на децата што имале сина боја и мислам дека ги ставал на други тела.
А знам дека нацистите во земјите во светот за да добијат повеќе русокоси луѓе, се претставувале како модна агенција каде примале само русокоси луѓе и си сини очи, за подоцна тие да бидат присилени да се размножуваат меѓусебно.
Менгеле бил монструм со секое значење на зборот.
Да живеев во тоа време значи отидов од рака, не само очите и кожата ќе требаше да ми ја трансплантираат на друго тело.
А мислев дека како плавуша сум сигурна.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom