Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
M

Macedon1um

Гостин
Околу муабетот: Ако купувате стан/куќа за сопствени потреби и то како се исплаќа. За издавање треба добра математика оти често не се исплаќа со вакви напумпани цени.
Не сум сигурен колку се точни информацииве aма се ми се чини Германија има доста напумпани цени
Пазете споредба Аделаид (лево) и Штудгарт (десно), рента за еднособен скоро иста а за трособен 20-30% поскап ама вистинската разлика е кај онаа за купување м2

Untitled.png
А просек плата поголем во Аделаид отколку во Штутгарт
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Да, цените во Германија експлорираа. Големите седум, Минхен, Штутгарт, Берлин, Хамбург, Франкфурт, Келн и Диселдорф се над нормала а Минхен моментално поред една студија е најнапумпан пазар за недвижнини.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Околу муабетот: Ако купувате стан/куќа за сопствени потреби и то како се исплаќа. За издавање треба добра математика оти често не се исплаќа со вакви напумпани цени.
Во Шведска се исплаќа и да го издаваш дури го отплаќаш, ете ќе земам за пример, ако подигнам јас кредит од 50 000 евра и го отплаќам тој кредит на подолг временски период од 30 години, тој е максимумот, ми доаѓа да плаќам месечна рата од 190 евра некаде. Значи за 3 години јас ќе вратам многу мала сума околу 7000 евра, истиот тој стан ако го издавам за месечна кирија од 600 евра за тие 3 години ќе земам 21 600 евра, од овие пари одземам 7000 евра за што плаќам месечна хира ( одржување на станот ) значи ќар сум 7000 евра и згора за само три години.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Во Шведска се исплаќа и да го издаваш дури го отплаќаш, ете ќе земам за пример, ако подигнам јас кредит од 50 000 евра и го отплаќам тој кредит на подолг временски период од 30 години, тој е максимумот, ми доаѓа да плаќам месечна рата од 190 евра некаде. Значи за 3 години јас ќе вратам многу мала сума околу 7000 евра, истиот тој стан ако го издавам за месечна кирија од 600 евра за тие 3 години ќе земам 21 600 евра, од овие пари одземам 7000 евра за што плаќам месечна хира ( одржување на станот ) значи ќар сум 7000 евра и згора за само три години.
Се исплаќа ако самата не си под кирија оти тука ти одат другите пари. Иначе не сум верувал дека во Шведска становите се 50.000 Евра некако многу малку ми изгледа. Или во кој град толку се цените? Во Германија исто има за тие пари али во тие места каде што никој не сака да живее.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Се исплаќа ако самата не си под кирија оти тука ти одат другите пари. Иначе не сум верувал дека во Шведска становите се 50.000 Евра некако многу малку ми изгледа. Или во кој град толку се цените? Во Германија исто има за тие пари али во тие места каде што никој не сака да живее.
За така правиме муабет, ако имаш кај да спиеш како овие шо ги зедов за пример, си живеат во куќа а станот им е во Малме.
Со киријата си го покриваат кредитот, одржување на станот и сметките кај што живеат.
Инаку за 50 000 евра можиш да најдиш гарсоњера, во Сконе тука спаѓаат Малме, Трелеборг, Лунд, Хелаинборг и други помали градчиња, за 70 000 евра можиш да најдиш добар стан.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Го изнафаливте животот во странство, големи плати...
Секој Швеѓанин годишно заработува над 26.000 евра
Просечна плата 2200€. А странците најчесто заработуваат помалку.
Најди ми еден во Шведска кој заработува помалце од 2000 евра, обичен легач во Шведска зема 1500 евра, без да се појави на работа.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Не би се отселил барем сега за сега. Работам во ИТ, платата ми е десетина пати повисока од просечната и животот е поветин тука.
Во странство би требало да плаќам кирија, повисоки даноци, а нема ни да имам фамилија. Џабе ми се пари и мир кога не би имал поблиска фамилија (барем за мене е така). На 25 години сум комплетно независен, а секако и од државата немам некаква зависност во поглед на работа. Освен имот и една фирма. Дококу имам посериозен здрасвтен проблем спремен сум и во странство да се лекувам.
Овие што кукаат дека не се живеело тука ради колку лошо било опшеството. Да лошо е и ми се гади, а поготово од политичарите, али не се замарам и она малку време што го имам си го посветувам максимално да уживам во приорда, шетња, вожња и сл. Едноставно не преферирам интеракција со луѓе многу.

ПС. Анкеатава е неправедна и го фаворизира иселувањето по секоја цена. Треба да се додаде опција НЕ. Ping админи!!!
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не би се отселил барем сега за сега. Работам во ИТ, платата ми е десетина пати повисока од просечната и животот е поветин тука.
Во странство би требало да плаќам кирија, повисоки даноци, а нема ни да имам фамилија. Џабе ми се пари и мир кога не би имал поблиска фамилија (барем за мене е така). На 25 години сум комплетно независен, а секако и од државата немам некаква зависност во поглед на работа. Освен имот и една фирма. Дококу имам посериозен здрасвтен проблем спремен сум и во странство да се лекувам.
Овие што кукаат дека не се живеело тука ради колку лошо било опшеството. Да лошо е и ми се гади, а поготово од политичарите, али не се замарам и она малку време што го имам си го посветувам максимално да уживам во приорда, шетња, вожња и сл. Едноставно не преферирам интеракција со луѓе многу.

ПС. Анкеатава е неправедна и го фаворизира иселувањето по секоја цена. Треба да се додаде опција НЕ. Ping админи!!!
А воздухот од каде ќе го купиш, од Солун? Почекај за некоја година кога ќе ти здосади пуштање џобчиња и интеграции.

Не се замарам со политика категоријава на луѓе ми е хит. :cuc:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Истиот што се плачеше дека за струја има сметка од смешни 1200 ден и потрошено 200 киловати за тие 2-3 дена додека бил во станот. :Д








Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.961
Поени од реакции
17.764
Ок реално човекот си е во право за неколку работи со тоа и се согласувам со финансискиот дел од постот но не и со вториот дел.
Но секој човек си е различен по карактер па некој работи не допираат до него како воздухот,извршителите,безбедноста во државата,работничката класа и се останато.
Си гледаат да има за нив и од ден за ден.

Ама тоа е лично право,секој си има право на избор така да нема љутиш иако за мене сеуште не е прифатливо и неможам да разберам како на некој не му е важно каков воздух дише или па оди на работа за 250е додека газдата на неговиот труд прави милиони.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Истиот што се плачеше дека за струја има сметка од смешни 1200 ден и потрошено 200 киловати за тие 2-3 дена додека бил во станот. :Д








Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Епа или не е на висока плата или сепак се замара со политика.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Истиот што се плачеше дека за струја има сметка од смешни 1200 ден и потрошено 200 киловати за тие 2-3 дена додека бил во станот. :Д








Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Ако е платата висока не значи дека треба да толерирам крадење. Во случајот е решивме мистеријата и не сум бил оштетен. Си ги ценам парите.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тој што има не се прави циган за ситни пари и не оди да тропа на сто врати за да му ги вратат. ;)

Не само тоа ако ти расчепкам по мислењата ќе најдам како се распрашуваш за нешто да купиш до одредена смешна сума, смешна е за некој што зема 10 пати повеќе од просек. :Д





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
А воздухот од каде ќе го купиш, од Солун? Почекај за некоја година кога ќе ти здосади пуштање џобчиња и интеграции.

Не се замарам со политика категоријава на луѓе ми е хит. :cuc:
За воздухот сте во право, за среќа го избегнувам Скопје колку што е можно повеќе. А за џобчиња тоа би го рекле џаболебарите, во меѓувреме си направив цел дигитален продукт и без многу замарање ми вади минимална плата во МКД и тек е во подем...
Автоматски споено мислење:

Тој што има не се прави циган за ситни пари и не оди да тропа на сто врати за да му ги вратат. ;)

Не само тоа ако ти расчепкам по мислењата ќе најдам како се распрашуваш за нешто да купиш до одредена смешна сума, смешна е за некој што зема 10 пати повеќе од просек. :Д





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Далеку од тоа дека се сметам за богаташ. И таа плата не ме прави богат особено кога во истовреме инвестирам во нова куќа и сл. Да не навлагам многу, прашањето со провизиите ми беше повеќе да научам него да имам за цел да заштетдам некоја ситна сума. :D
Автоматски споено мислење:

Воздухов не верувам дека некогаш ќе се среди во вакво криминогено опшество. Во Аеродром се градат згради на секој чекор и кој воздух го барате тука. Новиов градоначалник ветуваше многу во тој поглед ништо не исполни. Фирмите што градат лесно ги подмитуваат пошто имаат многу пари и ова нема да се среди се додека не дојде власт што ќе почне да затвора криминалци. После референдумот не верувам во политичари и сватив дека сите доаѓаат тука да крадат и да изиграваат пиуни. Така да не сакам да си го трошам времето на тоа, а не дека не допира до мене.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom