Бигфут, Алмас, Јети...(алката која недостасува)?

Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Кој се тие десет научници и колку се релевантни, работат за владата, за пари или за слава?
Доколку постоеше такво суштество, досега ке имаше барем едно фатено од локални ловџии, кај нас во тиквешко езеро локални рибари извлекоа сом од околу 800 кила, потоа дојдоа нуркачи и утврдија дека на дното на езерото има многу големи дури и неподвижни сомови, сакам да кажам дека не мора да одат специјалци или научници за да фатат или да утврдат дали постои такво суштество..
Ведеата денес неможе да се земат како релевантен доказ, овде верувам дека се согласуваме, други докази не ни постојат, освен оние смешни траги кои исто така неможат да се земат како релевантни докази, властите во САД воопшто не се замараат со такви бесмислени работи, ним им оди во прилог обичните граѓани да се замараат со тие глупости додека се креира поредокот, бесплатно одвлекување на внимание.
Единствени суштества кои не се истражени се наоѓаат во длабочините на океаните, за кој порано се мислеше дека не постои жив свет заради вечниот мрак и ниските температури, но со напредокот на технологијата со мини подморници открија дека таму има суштества кои виреат на такви услови, ретки но сепак има. А за да опстои една животински вид на бигфуд големо влакнесто суштество во американските шуми, а за тоа до сега да не се знае или да се верува дека е мистерија затоа што никој неможе да фати или убие такво суштество, а сепак може да направи снимки или да поставува камери, или да го слика со камера во раце одалечен на само неколку метри е смешно..
Еве да ги оставиме научниците настрана оние кои се „обиделе “ да откријат нешто....зошто ниту еден локален жител не фатил или не убил такво суштество?? тоа ке му донесе светска слава од историски размери, нека тргнат во лов група на побогати луге опремени со најтвижн снајпери и друга скапа опрема и нека фатат :toe:
„Мистеријата“ за овие суштества е еднаква со „мистеријата“ за вампири баба роги и дедо мраз :)
Не сваќаш што сакам да кажам.Владата на САД се интересира за нив исто колку и за Сардините.Не се замара за ниедно животно а не па за нешто што не е ни докажано дека постои.Не велам јас дека постојат или непостојат туку сакав да кажам - зошто сите истражувачки екипи НАМЕРНО оставаат неразјаснето.И „Мистеријата“ за овие суштества е еднаква со „мистеријата“ за вонземјани,за нив има истражувања.Никој не истражува дали постои баба рога:)
 
?

..........

Гостин
- зошто сите истражувачки екипи НАМЕРНО оставаат неразјаснето.И „Мистеријата“ за овие суштества е еднаква со „мистеријата“ за вонземјани,за нив има истражувања.Никој не истражува дали постои баба рога:)
Затоа што „истражуваат“ оние 0,01% искомплексирани научници кои сакат слава и популарност :) сите други 99.9 ја отфрлаат можноста дека постои тоа суштество :)

И не е еднаква мистеријата со мистеријата дали постојат вонземјани, бигфут сигурно не постои, а за вонземјани сеуште не се знае но веројатноста е огромна земајки во предвит големината на универзумот, туку ај да не го тупиме :) се изнамачив на темава за едно бигфут:pos: а шотуку седнав да јадам...:):smir:
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
219
Поени од реакции
5
spored amerikanskite naucnici postojat samo trojca lugje vo SADso ovaa telesna konstitucija,odnosno sansite se 1 prema 100 milioni ova da e covek
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Абе Геџо, за огормен дел од нив веќе има посебни теми.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Па еве шанса да се дискутира за сите "чудовишта" на едно место :) , можеби има некои а не се наброени .... или бриши ја шо знам :)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Не го изгледав целото видео... Дали го има Чудовиштето од езерото Лок Нес!? Незнам зошто, ама нешто ме тера да верувам дека постои :D
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Темата беше споена бидејќи има веќе тема за ваквите чудовишта. Продолжете со дискусија :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Мене ме занима која е Алма.
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Мене ме занима која е Алма.
Алмас се вика, инаку тоа е азиска, поточно монголска верзија на бигфут и јети, само повеќе клони кон човечката раса - да го парафразирам чичко Амди Бајрам :)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Мене ме занима која е Алма.
Суштество кое се верува дека живее во централна Азија и Монголија. Многу наликува на човек, но има и примеси од мајмун. Името буквално на Монголски му значи див човек. Последен пат бил виден во 1992. Исто така, било пријавено како виден во 1972 и 1985. :)

И не, Алма му е името, Алмас е како множина.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Научниците ја решија мистеријата за Јети?
Тајната за Јети би можела да биде конечно решена благодарение на најновите ДНК докази. Анализите на влакната, за кои се верува дека потикнуваат од Јети, митското хуманоидно суштество кое лута низ планините, покажаа дека неговата ДНК се поклопува во целост со ДНК од древните поларни мечки.

Problem solved? Or...money needed. :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom