Библија v.s. Куран

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Biblijata e cela popra napraena, baska edna kniga a pravoslavci, katolici, protestanti, sabotari, adventisti, mormoni, baptisti, metodisti, born again, children of God,jehovini Svedoci....mnogu se a sekoj razlicno ja tumaci edna te ista biblia.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Biblijata e cela popra napraena, baska edna kniga a pravoslavci, katolici, protestanti, sabotari, adventisti, mormoni, baptisti, metodisti, born again, children of God,jehovini Svedoci....mnogu se a sekoj razlicno ja tumaci edna te ista biblia.
А кај вас муслиманите не испадна уште една муслиманска заедница која не ја признавате.
Е вака ќе се потрудам да ти објаснам сите освен Јаховините имаме иста Библија, освен Јаховините кој имаат свој и мислат дека само они се во право а ние не сме.
Католиците и Православните билде едно но мотото раздели па владеј преовладувале.
А со реформацијхата на Мартин Лутер настанале протестанските црква како Евангелска од која произлегоа Методистичка, Пентакосна Бабтистичка, Конгрешанска, Апостолска и многу други и после тука е и Адвентистилка кој се тие што вие ги велите саботари.
А за овие другите не знам и не сакам да се замарам.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
epa posto nejkes da se zamaras, zatoa lupas gluposti, toa tie polesno.
не сакам да се замарам кој се бидејќи има многу и не сакам да знам од кај се.
А ти си никој и ништо па мене да ми кажуваш дали јас лупам или не гледај ти да не тресеш зелени.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ete go hristijaninot se pokaza, licememeren, ati mislis si nesto poveke vreden od edno papagalce.sekoe edno stvorenje vredi poveke od gordelivite koi mislat deka bog ke gi spasi.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
ete go hristijaninot se pokaza, licememeren, ati mislis si nesto poveke vreden od edno papagalce.sekoe edno stvorenje vredi poveke od gordelivite koi mislat deka bog ke gi spasi.
Мене знаеш што ќе ме спаси тоа што верувам дека Исус умре за мене на кртсот и дека сега е на небото, дека ме сака и ми ги прости сите гревови.
Погледнете ги птиците небесни! Тие ниту сеат, ниту жнијат, ниту собираат во житници, и пак вашиот небесен Татко ги храни. Зар не сте вредни многу повеќе од нив?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa jas ne se pravam deka ke se spasam ni deka sum dostoen za spas, a ti em vikas ne si dobar em ke se spasis, ne ide toa. Dobroto drvo davba dobar plod.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
pa jas ne se pravam deka ke se spasam ni deka sum dostoen za spas, a ti em vikas ne si dobar em ke se spasis, ne ide toa. Dobroto drvo davba dobar plod.
Јас ќе се спасам тоа знам и Исус го вети, а Тоа што Господ ветува исполнува.
Ако одам по твојата теза дека ако не сум добар нема да се спасам па така никој нема да се спаси
Господ кажа сите се грешни.
Дај ми еден свет човек кој не греши али преку крвта Христова јас сум спасен.
МАртин Лутер имам разговор со Ѓаволот очи во очи и му рекол ти воа згреши ноа ваму наму. Знаеш што рекол Лутер земи хамер А1 Формат и напиши каде згрешив и Исус со неговата крв се ќе избрише и ќе бидам побел од снег.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
epa zatoa vie gresite uste poveke za da se zgolemi milosta bozja posto site sme gresni znaci se e dozvoleno??? logika.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
heh mi stana interesna temava i smesni greskive praveni neznam intereno mi e toa sto hristijanite veruvaat vo Isus kako nivni Bog znaci nego mu se molat i sl. no ona sto mene ne mi e bas jasno kako e mozno da Isus bide Bog koga samiot Isus gi kreval racete i Se molel na Gospod e sea objasnetemi ve molam kakoe mozno Gospod da se moli za Gospod a dodeka toa deka Kur'an-ot e izvadok od Biblijata toa se samo prazni zborovi duri i toj sto go napisa ova deka znae deka toa ne e vistina Kur'an-ot i Biblijata da se slicni no daleku od toa deka e izvadok zs ako e taka kazete mi kako e mozno da vo hristijanstvoto e dozvolen alkoholot znaci vinoto i tamu neznam sto drugo a dodeka vo Islamot toa e strogo zabraneto kako moze da ima vakvi razliki i striktni zabrani ako stanuva zbor za edna kniga i izvadok od nea...nemoze vo knigata da se dozvoluva a dodeka vo izvadokot istoto nesto da zse zabranuva heh teomolam toa e smesno..
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
heh mi stana interesna temava i smesni greskive praveni neznam intereno mi e toa sto hristijanite veruvaat vo Isus kako nivni Bog znaci nego mu se molat i sl. no ona sto mene ne mi e bas jasno kako e mozno da Isus bide Bog koga samiot Isus gi kreval racete i Se molel na Gospod e sea objasnetemi ve molam kakoe mozno Gospod da se moli za Gospod a dodeka toa deka Kur'an-ot e izvadok od Biblijata toa se samo prazni zborovi duri i toj sto go napisa ova deka znae deka toa ne e vistina Kur'an-ot i Biblijata da se slicni no daleku od toa deka e izvadok zs ako e taka kazete mi kako e mozno da vo hristijanstvoto e dozvolen alkoholot znaci vinoto i tamu neznam sto drugo a dodeka vo Islamot toa e strogo zabraneto kako moze da ima vakvi razliki i striktni zabrani ako stanuva zbor za edna kniga i izvadok od nea...nemoze vo knigata da se dozvoluva a dodeka vo izvadokot istoto nesto da zse zabranuva heh teomolam toa e smesno..
Rimjaknite 9/5 чии се и татковците, од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над сите, благословен во сите векови! Амин!
1 Jovanovo 5/20 Исто така, знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разум, за да Го познаеме Вистинскиот. И ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус Христос. Тој е вистински Бог и вечен живот.
Tit 2/13 очекувајќи ја блажената надеж и славното јавување на нашиот Сèмоќен Бог и Спасител, Исус Христос,
Evangelije od Jovan 20/28 Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”
Evangelie od Jovan 13/13 Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
Rimjaknite 9/5 чии се и татковците, од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над сите, благословен во сите векови! Амин!
1 Jovanovo 5/20 Исто така, знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разум, за да Го познаеме Вистинскиот. И ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус Христос. Тој е вистински Бог и вечен живот.
Tit 2/13 очекувајќи ја блажената надеж и славното јавување на нашиот Сèмоќен Бог и Спасител, Исус Христос,
Evangelije od Jovan 20/28 Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”
Evangelie od Jovan 13/13 Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум.

hello objasnimi na kratko samo ova Isus bese obicen covek neli od meso i krv kako e mozno da e gospod kako moze eden obicen covek da nareci sebesi bog da toj bil pratenik Gospodov no nisto poveke od toa e grev mi e stvarno toa sto vie defintivno ne znaete na kogo da se molite dali na edno obicno drvo napraveno kako Isus ili pak dase molis na onoj sto ne go gledas ne go slusas a toj te sozdal od nisto....zapamti samiot Isus se molel na Gospod togas kako e mozno toj da e Gospod....heh vidi go ova sam vikas deka Божјиот Син znaci Isus toj ne mozi da e bog neli...preispitaj se temolam
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
hello objasnimi na kratko samo ova Isus bese obicen covek neli od meso i krv kako e mozno da e gospod kako moze eden obicen covek da nareci sebesi bog da toj bil pratenik Gospodov no nisto poveke od toa e grev mi e stvarno toa sto vie defintivno ne znaete na kogo da se molite dali na edno obicno drvo napraveno kako Isus ili pak dase molis na onoj sto ne go gledas ne go slusas a toj te sozdal od nisto....zapamti samiot Isus se molel na Gospod togas kako e mozno toj da e Gospod....heh vidi go ova sam vikas deka Божјиот Син znaci Isus toj ne mozi da e bog neli...preispitaj se temolam
Филипјани: 2:6,7 6 Кој, иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато - тоа што е еднаков со Бога, 7 туку се лиши Самиот Себе, и зеде обличје на слуга станувајќи сличен со луѓето.

Ајде појасни го ова ЕДНАКОВ СО БОГ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom