Библиски цитати

Член од
24 август 2011
Мислења
65
Поени од реакции
23
„Се огорчи Бог во срцето свое и рече:
Ќе ги истребам срцата зли, и човекот,
и животното, и ѕверовите и птиците небески,
оти се кајам што ги создадов!“

Прва Книга Мојсеева

Од Стариот Завет. Повеќе го сакам, за разлика од Новиот Завет кој е малку перење мозок, во стилот „Сврти го другиот образ“ трпи, трпи, и само трпи.
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
и за што терба да дискутираме тука ?
не сфаќам...
 
Член од
24 август 2011
Мислења
65
Поени од реакции
23
Треба да постирате Библиски цитати што ви се допаѓаат.
 
А

Антоние

Гостин
Антоние: Кајгана, дали ја читаш Библијата?

Кајгана: Не често.

Антоние: Епа има еден извадок кој што го имам запамтено. Езекиел 25:17- "Патот на правичниот човек е измачуван од секоја страна со безредијата на себичните и тиранијата на злобните луѓе. Благословен нека е оној, кој во име на хуманоста и добрата волја, ги штити слабите низ долината на темнината. Затоа што тој е вистинскиот чувар на своите браќа и пронаоѓачот на изгубени деца. И јас ќе мавам со УЖАСЕН ГНЕВ и ГОЛЕМА ОДМАЗДА по оние кои што ќе се обидат да ги отрујат и уништат моите браќа. И тогаш ти ќе знаеш дека јас сум БОГ, кога ќе ја постелам мојата одмазда врз тебе."
 
Н

нихилист

Гостин
Псалм 23-4 "Ако тргнам и низ долината на смртната сенка, нема да се уплашам од злото, зашто Ти си со мене. Твојот жезал и Твојата палка ме утешуваат."

Звучи многу подобро на англиски:

Even though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil, for you are with me; your rod and your staff, they comfort me.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Антоние: Кајгана, дали ја читаш Библијата?

Кајгана: Не често.

Антоние: Епа има еден извадок кој што го имам запамтено. Езекиел 25:17- "Патот на правичниот човек е измачуван од секоја страна со безредијата на себичните и тиранијата на злобните луѓе. Благословен нека е оној, кој во име на хуманоста и добрата волја, ги штити слабите низ долината на темнината. Затоа што тој е вистинскиот чувар на своите браќа и пронаоѓачот на изгубени деца. И јас ќе мавам со УЖАСЕН ГНЕВ и ГОЛЕМА ОДМАЗДА по оние кои што ќе се обидат да ги отрујат и уништат моите браќа. И тогаш ти ќе знаеш дека јас сум БОГ, кога ќе ја постелам мојата одмазда врз тебе."
Убав цитат, овековечен од бесмртниот Семјуел Џексон во вонвременското дело на Тарантино:

 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Псалм 23-4 "Ако тргнам и низ долината на смртната сенка, нема да се уплашам од злото, зашто Ти си со мене. Твојот жезал и Твојата палка ме утешуваат."

Звучи многу подобро на англиски:

Even though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil, for you are with me; your rod and your staff, they comfort me.
Овој цитат од серијата изгубени да не го имаш слушнато од Мистер еко ?? :D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Јован
1.1. „Во почетокот беше Словото, и Словото беше во Бога, и бог беше Словото.’
16.33 „ Ова ви го реков, за да имате мир во Мене. Во светот ќе имате маки; само не бојте се, зашто јас го победив светот.“
 
Член од
24 август 2011
Мислења
65
Поени од реакции
23
А Исус рече:
Јас сум воскресението и животот;
Кој верува во Мене, и да умре ќе живее.
И секој што живее и верува во Мене,
нема да умре довека.

Или ако сакате насликано и хумористично може и вака:

http://www.youtube.com/watch?v=vX1CvW38cHA
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Второзаконие 2:

34 Тогаш ги презедовме сите градови негови, ги разоривме сите градови, а и жените и децата не ги оставивме живи;
35 само добитокот им го зедовме и пленот од градовите, што ги презедовме.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
65
Поени од реакции
23
Ај сега изгледај ги двете видеа и извлечи логичен заклучок.

http://www.youtube.com/watch?v=MJ64yHXRA0A

http://www.youtube.com/watch?v=vX1CvW38cHA

Господ е насекаде. Мајката е природата. Насекаде е Бог, креаторот, затоа што без планетава немало ниту ние да постоиме. Ние сме Господ. Ние создаваме системи, нови, нови, нови, нови. Борбата против неправдата продолжува и се додека луѓето сфаќаат дека не постои живот и смрт и сите сме едно, се до тогаш луѓето нема да умрат. Кога ние ќе ги заборавиме овие фундаментални принципи тогаш злото (ѓаволот) ќе триумфира и тоа ќе биде крај за човештвото. Затоа:

А Исус рече:
Јас сум воскресението и животот;
Кој верува во Мене, и да умре ќе живее.
И секој што живее и верува во Мене,
нема да умре довека.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ај сега изгледај ги двете видеа и извлечи логичен заклучок.
...
Не сум сигурен дека те разбирам... Дал си паган, ил си будист, ил си, друже, пентакосталијане некои тазе...

Едно е сигурно: Христијанин не си, пошто природата кај христијаните не е мајка. И господ, викаат е еден, ама тешко да си и ти, или сите ние заедно. Тоа што го пишуваш е христијански ерес. Да сме сите ние заедно Бог, чуму тогаш суд, чуму рај и пекол.

Де прочитај тоа книгата подобро ;)
--- надополнето: Aug 28, 2011 8:24 PM ---
Инаку, here's my favourite verse:

 
Член од
24 август 2011
Мислења
65
Поени од реакции
23
И после јас не сум бил добар фотограф, хахаха.

Ама тоа ти е. Калимеро, нема правда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom