Бесплатни 100 Twitter Followers

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Да, сигурно не ја бранам Брколинда :D
Не реков за заземање на страни. Пример јас додека има бомби не твитам. Не дека ќе сменам нешто, или ќе цитирам клештење на Мамли. ТОа се менува на протести, не на твитер, не на фејсбук, не во ДК.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.602
Поени од реакции
69.999
Што знам, ич не ми се јасни тие програми за добивање или купување следачи. Поентата е да те следи некој што сака да те следи, без разлика дали е тоа на Твитер или Инстаграм. Јас следам луѓе кои сакам да видам што имаат да кажат и никогаш не би ми паднало на памет да барам повеќе следачи или такви работи...
Кога немаш другари во реалниот живот, ќе бараш бесплатни следачи на твитер :kruna:
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
За тие што не разбираат или се прават дека не разбираат - овие следачи се за сопственици на вебсајтови. 95% од нив го прават тоа на почетокот за да ја зголемат базата да добијат на легитимитет. Идиотски е да си додаваш следбеници на личен профил освен ако немаш 10 годинки.
Жал ми е што неколку идиоти ја уништуваат секоја тема. @Colt Willcox во овој случај мислам на тебе, човече толку си исфрустриран што ме пратиш на тема на Социјални мрежи. Не знам што да ти кажам освен дека малку не си во ред во главата. Дали јас треба да доаѓам на твоите теми во којшто правиш извештај од 6та фудбалска лига, Километар пост. Кој нормален го прави тоа? Кој има време за тоа воопшто? Не знам зошто си исфрустриран кога имаш време за такви глупости треба да си пресреќен. Возрасен човек што има време да оди на утакмици секој ден и да поднесува извештаи на форум е среќен човек. Барем вработи се во некој спортски медиум или научи англиски па работи на Интернет како мене. Или имаш доволно пари?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
^
Чекај, просветли ме. Сакаш да кажеш дека за да добиеш легитимитет ти требаат духови од твитерџии, лажни фејсбук фанови, инстант следачи на инстаграм или било што на било која друштвена мрежа?
Мислам ебате сајтот кој не може да воспостави контакт со потенцијален потрошувач.

Изгледа имаме различни гледишта за тоа како би служеле тие фирми, сајтови на друштвените мрежи.
Пример јас сум постпејд на Уан, и воопшто корисник на нивните услуги.
Купив телефонче од нивната мрежа 2be. Ми зедоа податоци, телефончето во ред. Бројот не ми беше активен. Три дена бројот не беше активен. им пишав на твитер, за 15 минути добив линк за сам да си го активирам бројот.
Крајот на ноември барав во прилепски Уан htc. Ладно ме одбија дека нема таков телефон. Дури и дека го нема ни во Скопје. Се вратив дома, и на твитер им пишав на уан. Ми рекоа дека ако го сакам телефонот го има во Прилеп. Ми побараа број. Ми се јави батката од салонот, ми рече да појдам таму по телефонот. Истиот што половина час пред тоа ладно ме одби и извади кутија со пет такви хтц телефони.

Мислам џабе твитер профил со 5-10 илјади следачи ако некој од нив не ти излезе во пресрет за што и да е. па биди фирма, сајт или индивидуалец.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
^ зависи што градиш. Ако имаш Authority Site секоја чест. Мојот е фокусиран на adsense.
Кога почнуваш на твитер ќе заследиш 50 души ќе добиеш 20 и така секој ден додека не стигнеш до бројка 5:1. Тоа делува психолошки на тие што се потенцијални следачи (нешто е чудно сајт со 200 следачи и 2000 што ги следи. Затоа ќе набилдаш до 1.000 и после ќе си ги додаваш нормално. Дел од тие ghost followers ќе си отидат ама ти пак ќе бидеш во позитива. Плус ќе те има почесто на срч енџинот. Не зборам за билдање 10.000 следачи.
Мислев дека работиш со сајтови? Ако е така немој да ми кажеш и дека не веруваш во купени backlinks? Па тоа 95% од сајтовите го прават. Освен ако немаш долгоречен план да ставаш висококвалитетна содржина година две три и да инвестираш во сајтот без да очекуваш добивка (значи со загуба) и после тоа да видиш дали ќе има ефект тогаш во ред. Мојата инвестија е вкупно 20 долари и моето потрошено време (кое патем ме чини затоа што можам да го монетизирам на друг начин). Може ќе пропадне може не ама загубата ќе биде мала.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
^ зависи што градиш. Ако имаш Authority Site секоја чест. Мојот е фокусиран на adsense.
Кога почнуваш на твитер ќе заследиш 50 души ќе добиеш 20 и така секој ден додека не стигнеш до бројка 5:1. Тоа делува психолошки на тие што се потенцијални следачи (нешто е чудно сајт со 200 следачи и 2000 што ги следи. Затоа ќе набилдаш до 1.000 и после ќе си ги додаваш нормално. Дел од тие ghost followers ќе си отидат ама ти пак ќе бидеш во позитива. Плус ќе те има почесто на срч енџинот. Не зборам за билдање 10.000 следачи.
Мислев дека работиш со сајтови? Ако е така немој да ми кажеш и дека не веруваш во купени backlinks? Па тоа 95% од сајтовите го прават. Освен ако немаш долгоречен план да ставаш висококвалитетна содржина година две три и да инвестираш во сајтот без да очекуваш добивка (значи со загуба) и после тоа да видиш дали ќе има ефект тогаш во ред. Мојата инвестија е вкупно 20 долари и моето потрошено време (кое патем ме чини затоа што можам да го монетизирам на друг начин). Може ќе пропадне може не ама загубата ќе биде мала.
Каков Authority Site, каков AdSense, какви купени backlinks, мислиш некој те разбира што збориш? Благе везе немаат ни од страници, ни од ништо. Едвај знаат што е Твитер, а ти им збориш за купени backlinks и Authority Site. :D

^
Чекај, просветли ме. Сакаш да кажеш дека за да добиеш легитимитет ти требаат духови од твитерџии, лажни фејсбук фанови, инстант следачи на инстаграм или било што на било која друштвена мрежа?
Мислам ебате сајтот кој не може да воспостави контакт со потенцијален потрошувач.

Изгледа имаме различни гледишта за тоа како би служеле тие фирми, сајтови на друштвените мрежи.
Пример јас сум постпејд на Уан, и воопшто корисник на нивните услуги.
Купив телефонче од нивната мрежа 2be. Ми зедоа податоци, телефончето во ред. Бројот не ми беше активен. Три дена бројот не беше активен. им пишав на твитер, за 15 минути добив линк за сам да си го активирам бројот.
Крајот на ноември барав во прилепски Уан htc. Ладно ме одбија дека нема таков телефон. Дури и дека го нема ни во Скопје. Се вратив дома, и на твитер им пишав на уан. Ми рекоа дека ако го сакам телефонот го има во Прилеп. Ми побараа број. Ми се јави батката од салонот, ми рече да појдам таму по телефонот. Истиот што половина час пред тоа ладно ме одби и извади кутија со пет такви хтц телефони.

Мислам џабе твитер профил со 5-10 илјади следачи ако некој од нив не ти излезе во пресрет за што и да е. па биди фирма, сајт или индивидуалец.
Беркут, пријателе, како што кажа Брутус, бројот на следачи влијае психолошки на потенцијалниот клиент. Не знам зошто не може да сфатите. Еве вака, најпросто. Од каде попрво би купил некој производ, од сајт со 113 лајкови/следачи и нула ривјуа за производот, или од сајт со 69,450 лајкови/следачи и 793 позитивни ривјуа за производот?

Збориме за тотално непознати сајтови (за тебе), за кои прв пат слушаш.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Каков Authority Site, каков AdSense, какви купени backlinks, мислиш некој те разбира што збориш? Благе везе немаат ни од страници, ни од ништо, едвај знаат што е Твитер, а ти им збориш за купени backlinks и Authority Site. :D


Беркут, пријателе, како што кажа Брутус, бројот на следачи влијае психолошки на потенцијалниот клиент. Не знам зошто не може да разберете. Еве вака, најпросто. Од каде попрво би купил некој производ, од сајт со 113 лајкови/следачи и нула ривјуа за производот, или од сајт со 69,450 лајкови/следачи и 793 позитивни ривјуа за производот?

Збориме за тотално непознати сајтови (за тебе), за кои прв пат слушаш.
Не знам мислам дека Беркут беше во темата SEO за почетници па затоа напишав. Инаку свесен сум за ниското познавање на луѓево за работа преку интернет...т.е. кога ќе размислам за ниското познавање за било што во животот:) (политика не мешам оставам простор дека имам целосно погрешен став :-P).
назад на темата. Целта ми е да терам без инвестиции едно 4-5 месеца може и повеќе освен во пишување (релативно) интересни текстови претежно rewriting од други популарни сајтови ( им ставам и извор мада не знам тоа дали е потребно?). Ако има некаков било каков ќар следува вложување во фејсбук реклами, adwords и нормално во backlinks. Сега за сега после некој 30 дена работа (околу 30 текста) има цели 100 центи ќар од адсенс хаха. Тие 100 центи ги вадам за 5 минути од амазон ривјус скоро секој ден има по еден два.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
^ зависи што градиш. Ако имаш Authority Site секоја чест. Мојот е фокусиран на adsense.
Кога почнуваш на твитер ќе заследиш 50 души ќе добиеш 20 и така секој ден додека не стигнеш до бројка 5:1. Тоа делува психолошки на тие што се потенцијални следачи (нешто е чудно сајт со 200 следачи и 2000 што ги следи. Затоа ќе набилдаш до 1.000 и после ќе си ги додаваш нормално. Дел од тие ghost followers ќе си отидат ама ти пак ќе бидеш во позитива. Плус ќе те има почесто на срч енџинот. Не зборам за билдање 10.000 следачи.
Мислев дека работиш со сајтови? Ако е така немој да ми кажеш и дека не веруваш во купени backlinks? Па тоа 95% од сајтовите го прават. Освен ако немаш долгоречен план да ставаш висококвалитетна содржина година две три и да инвестираш во сајтот без да очекуваш добивка (значи со загуба) и после тоа да видиш дали ќе има ефект тогаш во ред. Мојата инвестија е вкупно 20 долари и моето потрошено време (кое патем ме чини затоа што можам да го монетизирам на друг начин). Може ќе пропадне може не ама загубата ќе биде мала.
брат, јас не сум олмајти барак Обама па ќе ја следам само жена му, а ќе ме следи цела Америка и пола свет. Јас работам на принцип follow back. Ако ме заследиш, ќе те заследам. Ако видам интересни твитови, пак ќе те заследам и без да ме заследиш.

Ова ти 3 годишен резултат. Првите 1000 следачи ги имав во август лани. Јас сум обичен сламотресач на твитер. Твитам тоа што ми паѓа на ум, не оправам држава. Не сум фирма :) Што мислиш како Златна Книга има добар reach (45то место) на македонски твитерџии? Има некаде илјада следачи и толку следи. Има интересен начин на твитање (читај реклама) и така прави интеракции и се себе промовира.
Каков Authority Site, каков AdSense, какви купени backlinks, мислиш некој те разбира што збориш? Благе везе немаат ни од страници, ни од ништо. Едвај знаат што е Твитер, а ти им збориш за купени backlinks и Authority Site. :D


Беркут, пријателе, како што кажа Брутус, бројот на следачи влијае психолошки на потенцијалниот клиент. Не знам зошто не може да сфатите. Еве вака, најпросто. Од каде попрво би купил некој производ, од сајт со 113 лајкови/следачи и нула ривјуа за производот, или од сајт со 69,450 лајкови/следачи и 793 позитивни ривјуа за производот?

Збориме за тотално непознати сајтови (за тебе), за кои прв пат слушаш.
Ти ако сакаш имај најдобар производ на свет, и најефтин да е, ако не знаеш како да го изрекламираш, ќе ти скапува по магацин. Јас кога купував од интернет мк продавници, прво се консултирав со продавачот. Се регистрирав на тие сајтови, и прашав за производите што ме интересираат.
Пример ти ги давам техномаркет и купиоддома.
Едната ти е мрежа на продавници низ мк, другата е сместена во некоја собичка.
Се регистрирам на техномаркет и барав печатач. Го немаше во Прилеп, на сајтот го имаше. Ги прашав дали можат да го достават Прилеп, јас да си го купам. И по две години сеуште немаат вратено одговор. Истиот си го порачав преку Нептун.

Купиоддома. Се регистрирав, прашав, порачав. Вечерта во 11 порачав, другиот ден во 2 ми стаса производот дома.
А продавачот ми рече дека за два дена доаѓа. Притоа бев и контактиран од сајтот и од доставувачот.
И од Алиекспрес ако порачувам прво контактирам и барам податоци. Претходно продавачот го одбирам на бројот на порачани производи, и бројот на оценки.

И сајтот со 113 лајкови може да стане 60 илјаден ако има контакт и информации. Рекламата продава ама и продавачот, ако не му ги покажеш кавлитетите, џабе е се.
+
Не знам мислам дека Беркут беше во темата SEO за почетници па затоа напишав. Инаку свесен сум за ниското познавање на луѓево за работа преку интернет...т.е. кога ќе размислам за ниското познавање за било што во животот:) (политика не мешам оставам простор дека имам целосно погрешен став :-P).
назад на темата. Целта ми е да терам без инвестиции едно 4-5 месеца може и повеќе освен во пишување (релативно) интересни текстови претежно rewriting од други популарни сајтови ( им ставам и извор мада не знам тоа дали е потребно?). Ако има некаков било каков ќар следува вложување во фејсбук реклами, adwords и нормално во backlinks. Сега за сега после некој 30 дена работа (околу 30 текста) има цели 100 центи ќар од адсенс хаха. Тие 100 центи ги вадам за 5 минути од амазон ривјус скоро секој ден има по еден два.
Темава е во социјални мрежи, не е во интернет заработка.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Темава е во социјални мрежи, не е во интернет заработка.
После долго мислење се решив да ја ставам во Социјални мрежи. Ете предлог за @Acid - нов подфорум - Интернет заработка. Знам дека има тема Интернет заработка ама таа е сведена само на информации за PTC. Тоа е еден фрагмент (и тоа ептен мал и според мене бескорисен) од начините на заработка на Интернет. Или нека се смени името на Интернет трговија пошто таму најктуелно кој што си купил од интернет.
А иначе 5.000 followers за три години многу слабо за мене. Се разбира добро е ако ти е личен профил. Ја го отворив пред еден месец (за бизнисот) и имам 1300 од кои не знам...едно 1000 не се баш реални:)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
А иначе 5.000 followers за три години многу слабо за мене. Се разбира добро е ако ти е личен профил. Ја го отворив пред еден месец (за бизнисот) и имам 1300 од кои не знам...едно 1000 не се баш реални:)
Првата илјадарка следачи ја имав во август 2014-та. Сега имам преку 5000. Две години немав активност. Да, личен профил е. Се разбира не со моја слика или премногу лични податоци.
И ајде јас како потенцијален твој купувач, како да купам нешто ако напрам анализа дека имаш нереални 1000 индонезијци, кинези, пакистанци, марсовци кои се задоволни од твојата услуга? Посебно кога би видел пример дека немаш интеракција од типот на reply, rt?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Првата илјадарка следачи ја имав во август 2014-та. Сега имам преку 5000. Две години немав активност. Да, личен профил е. Се разбира не со моја слика или премногу лични податоци.
И ајде јас како потенцијален твој купувач, како да купам нешто ако напрам анализа дека имаш нереални 1000 индонезијци, кинези, пакистанци, марсовци кои се задоволни од твојата услуга? Посебно кога би видел пример дека немаш интеракција од типот на reply, rt?
Не, не продавам ништо. Информативен портал е. А ќе се изненадиш колку малку луѓе проверуваат такви работи. Башка да се разбереме зборуваме за сајтови на АНГЛИСКИ јазик. На македонски не се исплати да работиш освен ако не си Acid :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
Ти ако сакаш имај најдобар производ на свет, и најефтин да е, ако не знаеш како да го изрекламираш, ќе ти скапува по магацин. Јас кога купував од интернет мк продавници, прво се консултирав со продавачот. Се регистрирав на тие сајтови, и прашав за производите што ме интересираат.
Пример ти ги давам техномаркет и купиоддома.
Едната ти е мрежа на продавници низ мк, другата е сместена во некоја собичка.
Се регистрирам на техномаркет и барав печатач. Го немаше во Прилеп, на сајтот го имаше. Ги прашав дали можат да го достават Прилеп, јас да си го купам. И по две години сеуште немаат вратено одговор. Истиот си го порачав преку Нептун.

Купиоддома. Се регистрирав, прашав, порачав. Вечерта во 11 порачав, другиот ден во 2 ми стаса производот дома.
А продавачот ми рече дека за два дена доаѓа. Притоа бев и контактиран од сајтот и од доставувачот.
И од Алиекспрес ако порачувам прво контактирам и барам податоци. Претходно продавачот го одбирам на бројот на порачани производи, и бројот на оценки.

И сајтот со 113 лајкови може да стане 60 илјаден ако има контакт и информации. Рекламата продава ама и продавачот, ако не му ги покажеш кавлитетите, џабе е се.
Зошто мешаш скапување во магацин и рекламирање!? Нормално дека прво треба да го изрекламираш производот, како инаку ќе дојдеш до потенцијален купувач!?

Лајковите и ривјуата за производот, како што кажав, имат психолошко влијание во онаа pre-sale фаза, кога купувачот се двоуми дали да го купи производот од кај тебе или од кај Брутус. Tие треба да внесат одредена доверба во него и да го убедат да го купи производот од кај тебе.

Ако ти продаваш производ (пр. маица или блуза) и имаш 113 лајкови на сајтот и нула ривјуа за производот, а Брутус за сличен производ има 68,473 лајкови и 968 позитивни ривјуа од задоволни "купувачи", од каде ќе ја купиш маицата? Зошто на eBay или Амазон најчесто купуваш од продавачи кои имаат висок рејтинг и позитивни ривјуа за производот?

Ако 10,000 потенцијални купувачи треба да изберат помеѓу сајт/производ со 113 лајкови/нула ривјуа, и сличен таков производ со 68,473 лајкови и 968 позитивни ривјуа, 99% од тие луѓе ќе се одлучат за овој вториот. Тоа е целата поента.

Не знам мислам дека Беркут беше во темата SEO за почетници па затоа напишав. Инаку свесен сум за ниското познавање на луѓево за работа преку интернет...т.е. кога ќе размислам за ниското познавање за било што во животот:) (политика не мешам оставам простор дека имам целосно погрешен став :-P).
назад на темата. Целта ми е да терам без инвестиции едно 4-5 месеца може и повеќе освен во пишување (релативно) интересни текстови претежно rewriting од други популарни сајтови ( им ставам и извор мада не знам тоа дали е потребно?). Ако има некаков било каков ќар следува вложување во фејсбук реклами, adwords и нормално во backlinks. Сега за сега после некој 30 дена работа (околу 30 текста) има цели 100 центи ќар од адсенс хаха. Тие 100 центи ги вадам за 5 минути од амазон ривјус скоро секој ден има по еден два.
Ако правиш rewriting, нема потреба извор да ставаш, гледај само текстот да поминува copyscape и да не содржи фрази исти како во оригиналот.

За да имаш ќар, треба да имаш посетители. За 30 дена не може да очекуваш ништо, не е уште индексиран сајтот како што треба, немаш посетители. Засега нема потреба да вложуваш во ништо, ставај текстови и прави web 2.0 линкови (квалитени, со добар контент), и следи статистика. Уствари, има многу работи кои треба да ги направиш, но, да не го дрвиме, не е темата за тоа, ако треба нешто пиши ми ПП.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Зошто мешаш скапување во магацин и рекламирање!? Нормално дека прво треба да го изрекламираш производот, како инаку ќе дојдеш до потенцијален купувач!?

Лајковите и ривјуата за производот, како што кажав, имат психолошко влијание во онаа pre-sale фаза, кога купувачот се двоуми дали да го купи производот од кај тебе или од кај Брутус. Tие треба да внесат одредена доверба во него и да го убедат да го купи производот од кај тебе.

Ако ти продаваш производ (пр. маица или блуза) и имаш 113 лајкови на сајтот и нула ривјуа за производот, а Брутус за сличен производ има 68,473 лајкови и 968 позитивни ривјуа од задоволни "купувачи", од каде ќе ја купиш маицата? Зошто на eBay или Амазон најчесто купуваш од продавачи кои имаат висок рејтинг и позитивни ривјуа за производот?

Ако 10,000 потенцијални купувачи треба да изберат помеѓу сајт/производ со 113 лајкови/нула ривјуа, и сличен таков производ со 68,473 лајкови и 968 позитивни ривјуа, 99% од тие луѓе ќе се одлучат за овој вториот. Тоа е целата поента.


Ако правиш rewriting, нема потреба извор да ставаш, гледај само текстот да поминува copyscape и да не содржи фрази исти како во оригиналот.

За да имаш ќар, треба да имаш посетители. За 30 дена не може да очекуваш ништо, не е уште индексиран сајтот како што треба, немаш посетители. Засега нема потреба да вложуваш во ништо, ставај текстови и прави web 2.0 линкови (квалитени, со добар контент), и следи статистика. Уствари, има многу работи кои треба да ги направиш, но, да не го дрвиме, не е темата за тоа, ако треба нешто пиши ми ПП.
Само уште ова - na alexa уште нема никаков ранкинг после 30 дена. Дали е тоа нормално :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
Само уште ова - na alexa уште нема никаков ранкинг после 30 дена. Дали е тоа нормално :)
Нормално е. После неколку месеци очекувај некаков ранкинг. А и не е толку важен Alexa ранкингот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom