Бермудски триаголник

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
ice dmx напиша:
misterija ipol :) tuku me interesira zosto nikoj ne otisol tamu da ispituva sto kako se slucuva i dali uste minat tamu brodovi i avioni?
Minat avioni i Brodovi, kako ne? Imaat istrazuvano i zaklucok deka tuka vremeto zastanuva(bermudski tri.)
Nekoi so avion ko letale nad nego, na aerodromot stignale 10 min pokasno. Toa se gledalo od casovnicite nivni koi bile 10 min. ponazad od casovnikot na aerodromot i dr.
 

*OSS*

Commentless.
Член од
13 мај 2007
Мислења
818
Поени од реакции
43
Бермудски Триаголник

Бермудскиот триаголник е зона во Атлантскиот океан која се протега помеѓу Мајами-Бермудите-Порторико. Не се знае дали навистина нешто таму постои или се` се случува како резултат на човечка грешка. Се проценува дека регионот околу Бермудскиот триаголник проголтал повеќе од 140 брода и авиони со повеќе од 1.000 луѓе повеќе од кои не биле најдени.

Теории

Постојат голем број неразрешени несреќи и многу теории за нивните причини. Едно можно решение е да се предизвикани од невреме, урагани, кои често се појавуваат над областа. А друго, дека има пореметување на земјината магнетосвера. Некои пак мислат дека е дело на пирати.

Прв случај
Меѓу првите мистерии поврзани со Бермудскиот триаголник е пронаоѓањето на бродот Мери Селеста. Во 1872 година напуштениот брод бил пронајден околу 500 километри подалеку од неговата патна линија по која требало да се движи, помеѓу градовите Њујорк и Џенова. Немало никаков знак од екипажот што бил составен од 10 луѓе, ниту пак се знаело што се случува со нив. Од бродот недостигал спасувачкиот чамец, но се останува мистерија.

Други настани

1947: Воениот авион „C-45 Superfort“ исчезнал на 1.000 милји од Бермуди.

  • 1948: Четиримоторниот авион „Tudor IV“ исчезнал со 31 патник.
  • 1948: ДЦ-3 исчезнал со 32 патници и со екипажот.
  • 1949: Исчезнал уште еден „Tudor IV“.
  • 1950: Бил загубен џиновскиот авион „Globemaster“ на Американската воена авијација.
  • 1950: Американскиот товарен брод ЅЅ „Sandra“, долг 120 метри, потонал без трага.
  • 1952: Исчезнал британски транспортен авион со 33 патници.
  • 1954: Авионот на Американската морнаричка авијација „Lockheed Constellation“ исчезнал со 42 патници.
  • 1956: Хидроавион на Американската морнарица „Martin P5M“ исчезнал со 10 члена на екипажот.
  • 1962: Авион-танкер „KB-50“ на Американската воена авијација исчезнал без трага“.
  • 1963: Американскиот крстосувач „Marina sulphur queen“ долг 140 метри, исчезнал со целиот екипаж. Од бродот не биле дадени сигнали за опасност, ниту се пронајдени неговите остатоци.
  • 1967: Исчезнал и US-122 преправен во транспортен авион.
  • 1970: Му се губи трагата на францускиот товарен брод „Milton Latrides“.
  • 1973: Германски товарен брод „Anita“ од 20.000 тони исчезнал заедно со 32 члена на екипажот.
хмм доста чудно нели? што ќе кажете за ова? знаете нешто повеќе??
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
веќепостоечка тема
http://www.forum.kajgana.com/showthread.php?t=2013&highlight=%F2%F0%E8%E0%E3%EE%EB%ED%E8%EA

едит.@OSS-како и да е, можеше само линк од википедија да оставиш.
не ме интересирало ова многу, ама некои прашања ме интересираат: последна несреќа била во 1973та, а после оваа нема веќе несреќи? дали има некакви истражувања во поново време на оваа тема? дали сепак нешто е разјаснето и пронајдено(мислам во поново време, со денешна технологија)?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
*OSS* напиша:
Што да кажам? Copy-paste од друга страна, без наведување на изворот, е еднакво на крадење. Е тоа.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
mnogu interesna tema za razgovor,
u sekoj slucaj poucna tema,osven deka e mistericen del od atlanskiot okean drugo neznam
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Bermudski triagolnik....uste ste tamu???
Aj ne gubete vreme , pa Miami vi e na pola saat ...:)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ама филмот е Зверски...
Иначе мора да има нешто таму :)
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Ma nishto nema. False alarm, spored mene. Eventualno magnetno pole (shto ne e neshto vonzemsko..blah), povekje e mediumska propaganda.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Има повеќе теории за бермудскиот триаголник

1. Првата теоорија тврди , дека нема никакви паранормални појави кои предизвикуваат , исчезнување на бродовите во Бермудскиот триаголник.

2. Втората теорија зборува за физички сили , непознати на науката , кои периодично ствараат дупка на небото , која вовлекува се што ќе се најде на пат .

3. Третата теорија се однесува на природата на водата во Саргасовото море. Се мисли дека за ово е виновна непозната компонента на морската вода.

4. Четвртата теорија тврди дека во Бермудскиот триаголник повремено се ствара временска дупка, во која бродовите и авионите патуваат во минатото или иднината.

5. Петата е нај реална теорија и зборува за испарување на природни гасови од подводните карпи , кои на површината ствараат меури , кои
може да прењвртат брод.

Повеќе тука
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
шо да кажам за Бермутскиот триаголник.Кој поминал од таму не се вратил.Имат регистрирано од неколку брода последниот сигнал од нив било дека ПОТОНУВАМЕ ВО ДЛАБОКА ДУПКА, СЕ СЕ ВРТИ ОКОЛУ НАС СЕ Е БЕЛО НИШТО НЕ ГЛЕДАМ. да не должам многу др пат повеке
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
ZNAM DEKA MISLAT DEKA IMA DOLU NEKOI MAGNETI I TIE MAGNETI GI PRIVLEKUVAAT BRODOVITE,AVIONITE I DR.
ZASTO POrano koga lugeto patuvale tamu nosele kompasi
i koga proagale vo bermudskiot triagolnik kompasot pocnal mnogu brzo da se vrti i zatoa mislat deka ima magneti

a dr. neznam
bi sakal da odam tamu da vidam so ke mi se sluci so edno brodce:vozbud:
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
lele... nemate pojma kolku odamna me ima zaintrigirano ovaa tema.... ima neshto tamu, mozebi ne e nisto od ona sto se zbori i prikazuva no nesto mora da ima. Koja misterija ej...
 
J

JohnnyMass

Гостин
-={K-O-R-U-N}=- напиша:
Гледајте го филмот THE TRIANGLE (за тие што не го гледале)! Филмот трае околу 7-8 саати, поделен е на 3 дела, ама ко шпанска серија, не ко посебен дел! Филмот е праен по фактите и по познавањата и претпоставките што ги имаат за бермудскиот триаголник!
Башка и многу е добар филмот, на сите што пишуваат тука, за оваа тема, ке ви се свиѓа 100%!
Е да филмот е стварно коска.Им препорачувам на сите што пишале на оваа тема да си го изнајмат и да го гледаат.Ќе утрошите 7 саата ама нема да зажалите.Мене од што ми се свиѓаат вакви работи си го најдов оригиналот и си го изрежав.:smir:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Јас ја гледав скратената верзија САМО 4 и пол сааати!!!
закон е филмот само не е темата за тоа, ама сепак има добра теоријаз со магнетното поле и делумно е вистина бидејќи навистина има аномалија во тој дел од земјината топка, како и во Јапонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom