Берза во 2023 во Македонија и надвор од Македонија

Член од
29 декември 2021
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво здраво.

Одприлика околу 2 недели разгледувам алтернативни начини на заработување. Велгов во affiliate marketing али многу споро оди. Развив една страна, но сепак треба време за да дојде до печалка. И затоа се завртов кон берза. Разгледував, читав, истражував како работи. Дојдов до сознание на идекс фондовите(Index funds). Како работат и како зимаат провизија. И дојдов до брокери. Сватив кои се и што се, но незнам кои се достапни брокери во Македонија. Кога пишам Online broker in Macedonia на топ ниво излава. https://www.interactivebrokers.hu/en/home.php (Interactive Brokers).

Мои прашања се:
-Која е минималната сума со која би можел да почнам?
-Дали 50 евра за почеток месечно се доволно?
-Со кој online broker имате искуство?
-Дали може и како во Македонија да купам акции на пример од Алкалоид, Гранит...?

Ми треба било каков пасивен income бидејки се што правам го правам сам. И сакам самостојно да се школувам. Било каква помош и информација е добредојдена :D .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Здраво здраво.

Одприлика околу 2 недели разгледувам алтернативни начини на заработување. Велгов во affiliate marketing али многу споро оди. Развив една страна, но сепак треба време за да дојде до печалка. И затоа се завртов кон берза. Разгледував, читав, истражував како работи. Дојдов до сознание на идекс фондовите(Index funds). Како работат и како зимаат провизија. И дојдов до брокери. Сватив кои се и што се, но незнам кои се достапни брокери во Македонија. Кога пишам Online broker in Macedonia на топ ниво излава. https://www.interactivebrokers.hu/en/home.php (Interactive Brokers).

Мои прашања се:
-Која е минималната сума со која би можел да почнам?
-Дали 50 евра за почеток месечно се доволно?
-Со кој online broker имате искуство?
-Дали може и како во Македонија да купам акции на пример од Алкалоид, Гранит...?

Ми треба било каков пасивен income бидејки се што правам го правам сам. И сакам самостојно да се школувам. Било каква помош и информација е добредојдена :D .
Ако во affiliate marketing не си сФатил, тука те чека уште поинтересен свет ;)
Пасивен приход со 50 евра месечно може да очекуваш за едно 40 години од сега, а дотогаш да сме здрави и живи.
Ако сакаш да се школуваш и да вадиш приход, оди фати некоја работа, по можност надвор за да заштедиш што е можно повеќе.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Здраво здраво.

Одприлика околу 2 недели разгледувам алтернативни начини на заработување. Велгов во affiliate marketing али многу споро оди. Развив една страна, но сепак треба време за да дојде до печалка. И затоа се завртов кон берза. Разгледував, читав, истражував како работи. Дојдов до сознание на идекс фондовите(Index funds). Како работат и како зимаат провизија. И дојдов до брокери. Сватив кои се и што се, но незнам кои се достапни брокери во Македонија. Кога пишам Online broker in Macedonia на топ ниво излава. https://www.interactivebrokers.hu/en/home.php (Interactive Brokers).

Мои прашања се:
-Која е минималната сума со која би можел да почнам?
-Дали 50 евра за почеток месечно се доволно?
-Со кој online broker имате искуство?
-Дали може и како во Македонија да купам акции на пример од Алкалоид, Гранит...?

Ми треба било каков пасивен income бидејки се што правам го правам сам. И сакам самостојно да се школувам. Било каква помош и информација е добредојдена :D .
Оди земи мотика. Работи нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom