Бенефиции за крводарителите во Македонија

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.680
Поени од реакции
4.802
Od kaj iskoci ova za participacijava i oslobovanje od plakjanje.
Ne funkcionira toa u praksa.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.991
Поени од реакции
14.789
јас имам давано 22 или можеби повеќе пати.не ги бројам ,но се знатно повеќе од 20
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Od kaj iskoci ova za participacijava i oslobovanje od plakjanje.
Ne funkcionira toa u praksa.
Како не функционира кога имам преку 700евра на стоматолошки напраено и за тоа не сум платил ни денар,само даваш картонче и копија од печатот и се е у реду
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Дарителите на крв кои даруваат крв повеќе од десет пати се ослободени од Партиципација во цената на некои здравствени услуги како:

амбулантно-поликлиничка здравствена заштита
лабараториски прегледи и анализи
ренгентски прегледи, ехографски снимања, преглед со скенер и магнетна резонанца
специјалистички лекарски преглед
болничко лекување и рехабилитација (заклучно со 30-тиот ден, вклучувајќи и болничка исхрана)
лекување на болести на уста и заби


Само ова, во други држави повеќе :)
Сигурна си за ова и што подразбира ова(со примери) да знам зашто ќе треба да ги посетувам :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сигурна си за ова и што подразбира ова(со примери) да знам зашто ќе треба да ги посетувам :D
да, на стоматологија функционира, само како што кажа Будалетинка ќе треба картончето да им го дадеш за крводарител, јас си идам на чистење забен камен ко чоек :D
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Сигурна си за ова и што подразбира ова(со примери) да знам зашто ќе треба да ги посетувам :D
Чистење камен,пломби ,лекување,па и на хирургија ми вадеа 8ца со сите талсанати и ништо не ми земаа т.е требаше конците да ги платам али и тие не ми ги наплатија
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Фала многу, јас имам потврда што ми ја издадоа, ми рекоа фотокопија да носам од нејзе... Супер чим е за тоа, се тоа треба да завршувам, порано се утепав од давање пари, сеа секој ден од инает ќе им одам :icon_mrgr:
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Фала многу, јас имам потврда што ми ја издадоа, ми рекоа фотокопија да носам од нејзе... Супер чим е за тоа, се тоа треба да завршувам, порано се утепав од давање пари, сеа секој ден од инает ќе им одам :icon_mrgr:
А имаш отидено у фзо да ти стават печат у книшка??
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
А имаш отидено у фзо да ти стават печат у книшка??
Хмм... Не знам дали иам печат во книшката, мислам дека треба да имам, средив се што се однесува до тоа, мислам дека неам никаков проблем...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како што кажа Кафеделмар, само на трансфузија не чекаш, си има и натпис фино лепо, но еднаш јас отидов таму и имаше старци што кампуваа уште од 6 сабајле пред клиниката, ќе ме истепаа кога тргнав да си влезам, едно чиче па ми вика голема работа што си крводарител :pos:
А и таму се чека уште рано сабајле има редица како првооделенци на систематски преглед се. Убаво ти кажале дека крводарителите се никој и ништо.
Па и не се разбираат кога некој мора да влези преку ред. Еднаш ги замолив за една мин да влезам ми требаше печат, а они не не ние како чекаме од сабајле и ти ќе чекаш. Викам ај вие цел ден сте дома и немате друга работа. :pos:
--- надополнето: 11 септември 2013 во 02:09 ---
Како не функционира кога имам преку 700евра на стоматолошки напраено и за тоа не сум платил ни денар,само даваш картонче и копија од печатот и се е у реду
Важи ли ова за приватни стоматолошки ординации што работат со сини картони? :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
А и таму се чека уште рано сабајле има редица како првооделенци на систематски преглед се. Убаво ти кажале дека крводарителите се никој и ништо.
Па и не се разбираат кога некој мора да влези преку ред. Еднаш ги замолив за една мин да влезам ми требаше печат, а они не не ние како чекаме од сабајле и ти ќе чекаш. Викам ај вие цел ден сте дома и немате друга работа. :pos:
--- надополнето: 11 септември 2013 во 02:09 ---


Важи ли ова за приватни стоматолошки ординации што работат со сини картони? :D
Фондот им рефундира, значи важат ако имаат склучено договор, односно работат со сини картони. За секој случај, прашај пред да седнеш на стол :D
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Важи ли ова за приватни стоматолошки ординации што работат со сини картони? :D
Да бе ,дури праќаат кола и од дома да те земе:D:D
Јас тука у Драчево што сум прашал никој не сака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom