Бенефиции за крводарителите во Македонија

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да бе ,дури праќаат кола и од дома да те земе:D:D
Јас тука у Драчево што сум прашал никој не сака
По можност да е откриено BMW :P
Утре ќе прашам дали е безпари за крводарители. :icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
дали стоматолошките услуги се бесплатни за крводарителите?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
дали стоматолошките услуги се бесплатни за крводарителите?
зависи кои, сигурно не очекуваш порцелани да ти стават бесплатно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
мислев на поправање
Чистење камен, пломби какви сакаш, џебови, тоа е бесплатно. Е сеа ако имаш некоја сложена дијагноза тоа не знам, ама овие секојдневниве интервенции се бесплатни. И треба да имаш потврда од трансфузија дека си крводарител.


п.с. имаш и вадење на заб и тешко вадење на заб име на интервенција само да знаеш, второво е мислам ако ти се скршат корењата и останат внатре е тоа не знам дали подлежи на ова, прашај си најдобро таму.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
Чистење камен, пломби какви сакаш, џебови, тоа е бесплатно. Е сеа ако имаш некоја сложена дијагноза тоа не знам, ама овие секојдневниве интервенции се бесплатни. И треба да имаш потврда од трансфузија дека си крводарител.
фала на одговорот, јас ја отворив темава и прашувам за ова бидејќи мојот стоматолог за обично поправање на заби ми рече дека мора да платам иако сакав да му дадам потврда од ФЗО за 10 пати дарувано крв
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
фала на одговорот, јас ја отворив темава и прашувам за ова бидејќи мојот стоматолог за обично поправање на заби ми рече дека мора да платам иако сакав да му дадам потврда од ФЗО за 10 пати дарувано крв
Ама приватњак ли е стоматологот? Ако има договор со ФЗО е бесплатно, јас за на клинички центар знам дека 100% е бесплатно.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
стоматологот ми е матичен доктор и има склучено договор со ФЗО затоа ми беше чудно
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
фала на одговорот, јас ја отворив темава и прашувам за ова бидејќи мојот стоматолог за обично поправање на заби ми рече дека мора да платам иако сакав да му дадам потврда од ФЗО за 10 пати дарувано крв
Bi trebalo obicna plomba, cistenje zaben kamen i sitna intervencija da ne se naplakja ako si krvoidaritel so potvrda do FZO za nad 10 pati daruvanje.
E sega, ako te najdat zelen....
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Исто е и со скоро сите матични гиниколози, имаат случено договор со ФЗО, а не признаваат крводарителство. Исто е и со Неуромедика која не го признава крводарителството за ништо.
Не е само за еден зелен работата.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ako imaat skluceno dogovor so FZO, moraat da ja ispocitguvaat krvodaritelskata beleska. Samo ke im ostavite kopija od dokumentot, pa neka se gonat u trilepepizdemateirne.
Moreeee, da ne im zatreba na enkoj niven blizok krv. Posle ke gi vidam.
Plus, ako ve odbijat, treba d ase pozalite soodvetno vo FZO i daim se objasni ubavo.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Еве некои од сметките што сум ги зачувал од клиника
IMG_20131023_230327gdfg.jpg
^^^^^^Ова е првата измама што ми ја направија ,ниту ми беше скршен забот ниту имав крварење,за 3минути станав од столицата на орална. Ме однесе тој докторот кај негов пријател да ми го вади (иако можеше да се поправи забот) и му кажа дека сум крводарител и да ака цена најјака. Тоа ти е апашка држава

IMG_20131023_230407chbcdg.jpg
^^Панорамска снимка исто бесплатно
IMG_20131023_230438cbcvbcvn.jpg
^Чистење целосно ,два -три пати (минимум еднаш годишно е препорачливо) сум бил на ова и кога ке искочиш од ординација право во WC на огледало ,мерации забите




Иначе сеа ми кажаа дека за некоја година нема да можеш да си идеш на клиника кога сакаш ,ке мора упат од обичен стоматолог и само со некои компликации да бидеш за да идеш таму.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Пак ќе повторам, секој кој има документ за ослободување од партиципација не плаќа ни денар за се она кое е регуларно и регулирано со договор од ФЗО и/или спаѓа во категорија услуги кои се подложни на партиципација.
Сега, за коронка, мост, вилица...се тоа што не иде преку фондот, се плаќа во целост, но сето тоа кое е регулирано, со копија од потврда се ненаплаќа :)

Елем, ако има скулен договор со ФЗО, а не прифаќа потврда за ослободување од партиципација преку крводарителство, пријавете. Нека папанот го испапа.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
И да ке забравев сега имало некој нов ‘‘печат‘‘ за крводарител кој треба да се земе од ФЗО ,во петокот бев на забар и ми рекоа сега може со овој али нареден пат да ми донесеш од новиот.
Бев во ФЗО (кај најмрзливите,најарогантните,најбезживотните...морони) ми дадоа да потполнам едно барање и се остава од стариот печат фотокопија и ми рекоа да дојдам наредната недела да го земам тоа како потврда било.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
И да ке забравев сега имало некој нов ‘‘печат‘‘ за крводарител кој треба да се земе од ФЗО ,во петокот бев на забар и ми рекоа сега може со овој али нареден пат да ми донесеш од новиот.
Бев во ФЗО (кај најмрзливите,најарогантните,најбезживотните...морони) ми дадоа да потполнам едно барање и се остава од стариот печат фотокопија и ми рекоа да дојдам наредната недела да го земам тоа како потврда било.
Тоа ќе е потврда или уште еден печат ќе удараат во здравствената книшка? Бидејќи некаде бараат не само да имаш печат за ослободување од партиципација, туку да носиш и фотокопија, а некогаш бараат и фотокопија од првата страна на книшката.
Инаку со печатот имаш бесплатна физикална терапија(тоа го користев пред 2 години, за сите беше по 500ден за 10-15дена, за мене 0. За снимки магнетна/компјутер се наплаќа по 7-9000, со сини картони спуштаат на 500-700, но со потврдата/печатот = 0ден.
Да не пишувам во друга тема ќе прашам овдека. Уште кога беше првото пререгистрирања нели имавме да потполниме барања за електронски здр. картички, остававме мобилни да ни се јават бла бла... Што бидна со тоа, еве веќе 2 години и кусур пројдоа, никој ништо не се јавува. Дали треба да се оди во фзо или да прашувам кај матичната до кај е процедурата? Се работи за невработени лица. Сини картони немаме дома од јули можеби, дали престанаат да издаваат, господ знае.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom