Белград заговара идеја за размена на територии

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Ама пази Србија бара размена на територии а косово нејќе незнам што не е јасно тука. Значи Косово дефакто е постабилна држава од Србија штом го одбива ова и вика нејќеме важа Територија ама и своја недаваме, горе доле се сложувам пошто размена доколку би се случила пак ке се запали Бакалан. Унгарците ќе ја бараат Војводина , Србите Република Српска, Боснаците Санџак, Албанците западна Македонија , Македонците Преспа мала или голема небитно, со еден збор нови војни , нови жртви уште крв а крвта тече од сите....

Дај изјава од Србскиот државен врв дека бара размена на територија. Албански весник е ирелевантен извор.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Според Уставот Косово и Метохија е составен и неделив дел од Србија.Значи дали е тоа Прешево или Џаковица или Чачак или Суботица тоа е апсолутно исто.И како може на пример да се преговара да се разменат териториите на Чачак и Суботица т.е.да се земе Суботица а да се даде Чачак .Со кого ќе ги разменуваат кога има само еден газда на тие територии.Самиот газда со себе да си разменува сам свои територии.Значи таквиот предлог да доаѓа од српска страна тоа е апсурдно.Тоа веројатно е идеал на косовските институции зошто со тоа Србија директно би го признала Косово и би признала друг газда на својата земја.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.272
Според Уставот Косово и Метохија е составен и неделив дел од Србија.Значи дали е тоа Прешево или Џаковица или Чачак или Суботица тоа е апсолутно исто.И како може на пример да се преговара да се разменат териториите на Чачак и Суботица т.е.да се земе Суботица а да се даде Чачак .Со кого ќе ги разменуваат кога има само еден газда на тие територии.Самиот газда со себе да си разменува сам свои територии.Значи таквиот предлог да доаѓа од српска страна тоа е апсурдно.Тоа веројатно е идеал на косовските институции зошто со тоа Србија директно би го признала Косово и би признала друг газда на својата земја.
Србија би била среќна кога би добиле некое делче од Косово , пошто подоцна нема да има никакви шанси , косовската влада има направена стратегија за северот , веќе се гради една населба на северниот дел на Митровица , каде ке се вратат албанците , потоа има срби кои се подготвени да се интегрираат во Косово , има пратеници и министер од српска националност , има срби кои го дочекуваат како гостин косовскиот премиер Хашим Тачи (змија) во нивните села, лека полека ке се елиминираат паралелните институции во Косово , исто како беше прекината мрежата на српските мобилни оператори , со време се ке дојде на свое место , и во Србија може да дојдат на власт демократски сили кои ке ја признаат реалноста , а тоа е дека Косово је РЕПУБЛИК.
А зошто србите кои се родени во Косово не можат да патуваат без визи во Шенген зоната ? Иако имаат српски пасоши ? Зошто истите мораат да чекаат Косово да го добие визното олеснување , ЕУ вети дека и за Косово ке има визна либерализација , иако според вас Косово не е независна држава.

Иди малце накај Косово прошетај се , и гледај дали е можно Србија да ја врати некогаш. Goodbye Srbijo
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Србија би била среќна кога би добиле некое делче од Косово , пошто подоцна нема да има никакви шанси , косовската влада има направена стратегија за северот , веќе се гради една населба на северниот дел на Митровица , каде ке се вратат албанците , потоа има срби кои се подготвени да се интегрираат во Косово , има пратеници и министер од српска националност , има срби кои го дочекуваат како гостин косовскиот премиер Хашим Тачи (змија) во нивните села, лека полека ке се елиминираат паралелните институции во Косово , исто како беше прекината мрежата на српските мобилни оператори , со време се ке дојде на свое место , и во Србија може да дојдат на власт демократски сили кои ке ја признаат реалноста , а тоа е дека Косово је РЕПУБЛИК.
А зошто србите кои се родени во Косово не можат да патуваат без визи во Шенген зоната ? Иако имаат српски пасоши ? Зошто истите мораат да чекаат Косово да го добие визното олеснување , ЕУ вети дека и за Косово ке има визна либерализација , иако според вас Косово не е независна држава.

Иди малце накај Косово прошетај се , и гледај дали е можно Србија да ја врати некогаш. Goodbye Srbijo

Идам на Видовдански марш 3 пати по ред , бев сеа пред нецела недела џабе вртиш слама небива борба се наставља Косово је Србија !
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Kosovo e REPUBLIK,blagodarenie na Amerika,ama nikogas nema da stapni vo ON,posto Amerika ne e edinstvena sila da odlucuva koj treba a koj ne treba da bidi vo ON.Megunarodnite zakoni mora da se pocituvaat,kazi mu na edna Gruzija koja ima ist problem so Osetija i Abhazija,da ti go priznaat Kosovo,ili na eden Azerbejdzan koj maka maci so Nagorno Karabah...apsolutno situacijata so site ovie e totalno ista...samo zal mi e sto Slobo ne ja projavuvase idejata za vlez vo NATO vo 1990tite,ako ja projavuvase taa zelba,sega Kosovo seuste ke si bese Srpsko...

Racak incidentot e falsifikat od strana na Vilijam Voker i kompanija...imase etniko cistenje od dvete strani,ama ne veruvam deka trebase da se prevzemi bombardiranje...Albancite ne moze da izbegaat od toj argument deka Severna Albanija ne bese kontrolirana od strana na armijata vo 1997,a celo ukradeno oruzje zavrsuvase vo Kosovo.

Da se navratam na temata,ne znam sto da mislam.Ne veruvam deka Belgrad bi rizikuval da mu odstapi teritorija na gastabajteri (pardon starosedelci...ironija)...

Da ''ucis'' mali deca da zboruvaat se najloso za Srbite e ramno na fasizam,toa tokmu go pravea Albancite vo Kosovo...nesto koga ne e fer ne e fer...
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Србија би била среќна кога би добиле некое делче од Косово , пошто подоцна нема да има никакви шанси , косовската влада има направена стратегија за северот , веќе се гради една населба на северниот дел на Митровица , каде ке се вратат албанците , потоа има срби кои се подготвени да се интегрираат во Косово , има пратеници и министер од српска националност , има срби кои го дочекуваат како гостин косовскиот премиер Хашим Тачи (змија) во нивните села, лека полека ке се елиминираат паралелните институции во Косово , исто како беше прекината мрежата на српските мобилни оператори , со време се ке дојде на свое место , и во Србија може да дојдат на власт демократски сили кои ке ја признаат реалноста , а тоа е дека Косово је РЕПУБЛИК.
А зошто србите кои се родени во Косово не можат да патуваат без визи во Шенген зоната ? Иако имаат српски пасоши ? Зошто истите мораат да чекаат Косово да го добие визното олеснување , ЕУ вети дека и за Косово ке има визна либерализација , иако според вас Косово не е независна држава.

Иди малце накај Косово прошетај се , и гледај дали е можно Србија да ја врати некогаш. Goodbye Srbijo
Која е разликата меѓу Косоварите и Нацистите од Втора Светска Војна?
 
H

HITCH

Гостин
Не ги правдам воопшто ама барем тоа заговарање за размена беше помеѓу наша и туѓа територија.А ова е внатре во Србија да има размена на територии.
Па Мала Преспа не е размена на своја терторија? Како мала Преспа стана Албанска територија? Само да те потсетам дека ние веќе имаме трампано своја територија за своја (Св. Наум припаѓа на Албанија, ама ни го дадоа за дел кај Дебар)

Јас мислам дека Косово ќе си остане протекторат :toe:
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Па Мала Преспа не е размена на своја терторија? Како мала Преспа стана Албанска територија? Само да те потсетам дека ние веќе имаме трампано своја територија за своја (Св. Наум припаѓа на Албанија, ама ни го дадоа за дел кај Дебар)

Јас мислам дека Косово ќе си остане протекторат :toe:
Toa што јас и ти знаеме дека Мала Преспа е македонска тоа е само наше гледање.Ама за жал Мала Преспа е дел од Албанија и така ќе биде се додека ние не би ја освоиле а Албанија после тоа во некој мировен договор не го потпише тоа.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Која е разликата меѓу Косоварите и Нацистите од Втора Светска Војна?

razlikata e sto nacistite bea goneti od cel svet, a kosovarite obratno, tie zemat podrska od cel svet,protiv Srbija:tapp:

Svetot znae kade e pravdata

Naskoro Srbija ko nokia:tapp:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
razlikata e sto nacistite bea goneti od cel svet, a kosovarite obratno, tie zemat podrska od cel svet,protiv Srbija:tapp:

Svetot znae kade e pravdata

Naskoro Srbija ko nokia:tapp:
Bas naprotiv vie gi ucite decata od mali da imaat fashisticka omraza kon Srbite :tapp: toa ve pravi identicni na fashisti, da si govorime iskreno :tapp:

--- надополнето ---

Која е разликата меѓу Косоварите и Нацистите од Втора Светска Војна?
Nema nikakva razlika...i dvete frakcii rabotea za ista ideologija...brisenje na narod...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.272
Европратеничката на Германија Дорис Пак , ја обвини Србија дека врши терор во северна Митровица и ја загрозува сигурноста во Косово , со цел да ја постигне поделбата на Косово. Таа рече дека србите на Косово не треба да бидат манипулирани од властите на Србија.

/
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.118
Поени од реакции
4.755
Косово е само пион на Американците против Русите. И се се случи кога Русија имаше мало влијание, пред 11 години во 1999 година. Ама ситуациите се менуваат брзо, се губи влејание, а тоа се покажа во последните неколку години со запирањето на проширувањето на НАТО и неговото тргнување по надолна линија која евентуално ќе доведе до распад на НАТО. Тоа ќе биде доста забрзано од војната во Авганистан.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.272
Косово е само пион на Американците против Русите. И се се случи кога Русија имаше мало влијание, пред 11 години во 1999 година. Ама ситуациите се менуваат брзо, се губи влејание, а тоа се покажа во последните неколку години со запирањето на проширувањето на НАТО и неговото тргнување по надолна линија која евентуално ќе доведе до распад на НАТО. Тоа ќе биде доста забрзано од војната во Авганистан.
Бичемо и руски пиони ако треба , само Србија никад више да се врати на Косово Републик.

Неможам да ја сфатам оваа тага на македонците како тебе за Србија , додека тагувате за Србија ..... во Македонија ...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Србија би била среќна кога би добиле некое делче од Косово , пошто подоцна нема да има никакви шанси , косовската влада има направена стратегија за северот , веќе се гради една населба на северниот дел на Митровица , каде ке се вратат албанците , потоа има срби кои се подготвени да се интегрираат во Косово , има пратеници и министер од српска националност , има срби кои го дочекуваат како гостин косовскиот премиер Хашим Тачи (змија) во нивните села, лека полека ке се елиминираат паралелните институции во Косово , исто како беше прекината мрежата на српските мобилни оператори , со време се ке дојде на свое место , и во Србија може да дојдат на власт демократски сили кои ке ја признаат реалноста , а тоа е дека Косово је РЕПУБЛИК.
А зошто србите кои се родени во Косово не можат да патуваат без визи во Шенген зоната ? Иако имаат српски пасоши ? Зошто истите мораат да чекаат Косово да го добие визното олеснување , ЕУ вети дека и за Косово ке има визна либерализација , иако според вас Косово не е независна држава.

Иди малце накај Косово прошетај се , и гледај дали е можно Србија да ја врати некогаш. Goodbye Srbijo
Како бе да се интегрираат во Косово?
Пред 3 дена на протест беше убиен доктор а 12 посериозно ранети во подметната бомба во српскиот дел на Митровица, вчера беше застрелан српски пратеник 4 пати, за среќа преживеа и за многу други злосторства се случуваат на таа територија, а никој досега не бил уапсен за овие случувања? Зошто? Затоа што се директни наредби од плитичкиот (криминален) врв на Косово на чело со Тачи кој има намера со вакви заплашувања да ги натера на масовно селење и преостанатите Срби во Косово.

А зошто толку многу треба да не засегаат овие случувања? Затоа што истото и на нас ни се пишува во блиска иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom