Безусловен приход по жител

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не моит така :icon_lol:.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Абе сеа, не е темава колку е успешна власта и какви поволности дава дражавата да отвориш фирма.
Муабетот е дали за похуман живот, за посоцијално општество, државата треба да дава, пример по 50 евра на секој жител, пример над 21 година ? Чисто да имаат луѓето сигурни пари за леб и лекови

Истовремено да ги укине сите субвенции ( земјоделски, соларни системи, купи куќа, социјални, трето дете,пето дете, незнамкои...), да го растерети буџетот од нишај врата-административци. Или да прераспредели пари од буџетот наместо, пример, пратеници од дијаспората, ( само гласањето ја чини државата 2 мил. евра ), да се укинат патни трошоци на пратениците, да се укине репрезентација, користење на службени возила вон работно време......., .
Многу ?
пола Косово и Албанија ќе се прикаже државјани на РМ за да земи по 50 евра месечно...
Една Словенија и Хрватска уште немаат таква работа...Хрватска најави старосна пензија без стаж, со услов 10г континуиран жител, ама ни тоа не профункционира... Грција имаше 600 евра фамилиарна пензија за стари лица над 60години ама услов беше да останат да живеат во селата од кај што беа...
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Iame nie vakvo. Dodusa zasega ne e za site ama pokriva bajagi visoka brojka. Se vika da se piknis vo drzavno.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Канада ќе им дава џепарац на Канаѓаните

Властите на Онтарио објавија дека експериментот ќе почне во текот на годината и ќе ја опфати целата провинција. Во експериментот жителите ќе добиваат месечни чекови за покривање на основните животни трошоци за храна, превоз, облека и сметки. И ова ќе го добиваат сите жители.

Во Финска има сличен проект во кој жителите добиваат околу 800 евра месечно,
во Холандија сумата е околу 900 евра.

Околу дилемите дали овие пари ќе само создадат мрзливи работници, се цитира една студија од 2013-та, според која луѓето на кои им бил обезбеден "основниот приход" имале 17% подолго работно време и заработувале 38% повеќе.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Канада ќе им дава џепарац на Канаѓаните

Властите на Онтарио објавија дека експериментот ќе почне во текот на годината и ќе ја опфати целата провинција. Во експериментот жителите ќе добиваат месечни чекови за покривање на основните животни трошоци за храна, превоз, облека и сметки. И ова ќе го добиваат сите жители.

Во Финска има сличен проект во кој жителите добиваат околу 800 евра месечно,
во Холандија сумата е околу 900 евра.

Околу дилемите дали овие пари ќе само создадат мрзливи работници, се цитира една студија од 2013-та, според која луѓето на кои им бил обезбеден "основниот приход" имале 17% подолго работно време и заработувале 38% повеќе.
..коа тврдев дека Маркс е далековид гение, некој овде не убедуваше во спротивното.. тоа што некои мангупи најпацерски ја искористија идеата за да ја растурат и раскостат Русија и да ја доведат на просјачки стап , а Германија да ја уназадат и десеткуваат е сосема друга работа...
Дефинитивно комунизмот , во софистицирана форма чука на врата:):):):)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Абе сеа, не е темава колку е успешна власта и какви поволности дава дражавата да отвориш фирма.
Муабетот е дали за похуман живот, за посоцијално општество, државата треба да дава, пример по 50 евра на секој жител, пример над 21 година ? Чисто да имаат луѓето сигурни пари за леб и лекови

Истовремено да ги укине сите субвенции ( земјоделски, соларни системи, купи куќа, социјални, трето дете,пето дете, незнамкои...), да го растерети буџетот од нишај врата-административци. Или да прераспредели пари од буџетот наместо, пример, пратеници од дијаспората, ( само гласањето ја чини државата 2 мил. евра ), да се укинат патни трошоци на пратениците, да се укине репрезентација, користење на службени возила вон работно време......., .
Многу ?
..неее баш супер е, ама ти попрво ќе висиш на канделабра ко угасена сијалица , отколку што ќе го спроведеш тоа. Тоа ти доаѓа ко проектот : симни ми ја Месечината..., пали само кај попалени женски...и само во одредени моменти при дадени услови и за точно одредени цели. :):):)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
ФИНСКА ОД ЈАНУАРИ ПОЧНУВА СО ЕКСПЕРИМЕНТОТ

Месечно по 560 евра на секој невработен

За две илјади Финци државата следната година подгтотвува „остварување на утопијата“: ќе добиваат пари секој месец без никакви обврски, па дури нема да мораат ни да бараат работа.

Се работи за експериментално воведување на таканаречен основен универзален доход, веќе познат под англиската скратенка UBI (universal basic income).
За некои основниот доход е замка која на работодавците ќе им овозможи да ги отпуштаат вработените со мирна совест, а за други замаец кој ќе ја зголеми потрошувачката и ќе го искорени сиромаштвото.

Во секој случај, утописниот сон во кој никој не е на улица, не е гладен, не носи партали и има сигурен приход секој месец за кој не мора да исполни никакви улсови се шири и во други земји и експериментално се испробува во некои места во Холандија и Канада, а за тоа се расправа и во Нов Зеланд.

Финците за тоа дискутирале до 9 септември, а сега, и без анализирани резултати на расправата, одат во примена од 1 јануари 2017 година.
Така по случаен избор помеѓу невработени кои примаат паричен надомест а ќе бидат изберени 2000 од нив и секој ќе добива по 500 евра месечно.
После две години ќе биде споредено однесувањето на таа група невработени со еднаква група која и понатаму ќе прима редовен надомест од бирото, која исто така изнесува 560 евра.

Разликата е во тоа што тестираните ќе може да се вработат а приходот и понатаму ќе им остане, додека остантите невработени ќе ја изгубат помошта ако најдат работа.

Интересно е дека за основниот доход се залагаат и некои неолиберални економисти, уште од Милтон Фридмен. Идејата е основен доход да добие секој кој не заработува доволно за живот, а би била одредена и граница на приходи после која основниот доход би и се враќал на државата.

Но, има и такви кои тврдат дека основниот доход за секој е неолиберална замка, со кој само би се постигнало работодавците да можат да делат откази со мирна совест и без социјален притисок. Така би можеле да го задржат само најмалиот број на вработени кои тогаш и сами би работеле под терет на закани дека ќе завршат на основен доход кој веројатно нема да биде доволен за живот на средната класа, кој би вклучувал автомобил, годишен одмор, школување на деца.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Абе сеа, не е темава колку е успешна власта и какви поволности дава дражавата да отвориш фирма.
Муабетот е дали за похуман живот, за посоцијално општество, државата треба да дава, пример по 50 евра на секој жител, пример над 21 година ? Чисто да имаат луѓето сигурни пари за леб и лекови

Истовремено да ги укине сите субвенции ( земјоделски, соларни системи, купи куќа, социјални, трето дете,пето дете, незнамкои...), да го растерети буџетот од нишај врата-административци. Или да прераспредели пари од буџетот наместо, пример, пратеници од дијаспората, ( само гласањето ја чини државата 2 мил. евра ), да се укинат патни трошоци на пратениците, да се укине репрезентација, користење на службени возила вон работно време......., .
Многу ?
Супер е дефинитивно , остануе уште да се кандидираш , освоиш власт и спроведеш тоа... :) Биљмезиве кои се мењаат таму тоа никогаш нема да го направат, се гледа од минатите 25-30 години и од авион....што и да зборат и маткаат народ.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
TEMELJNI PRIHOD
'SVAKA ODRASLA OSOBA DOBIT ĆE MJESEČNO 462 EURA'
Španjolska pokreće veliki eksperiment na 100.000 domaćinstava


Španjolska vlada predvođena socijalistima planira pokrenuti program temeljnog dohotka za najugroženija domaćinstva pogođena krizom koju je izazvala pandemija koronavirusa.
Očekuje se da će vladin plan biti odobren idućeg utorka, a u početku je biti namijenjen za najmanje 100.000 domaćinstava.
U okviru ovog programa svaka će odrasla osoba u kućanstvu imati osigurani mjesečni dohodak u iznosu od najmanje 462 eura (oko 3500 kuna). Ova svota, napominju iz vlade, može se ovisno o potrebama nadopuniti drugim pogodnostima.
Ovo nije prvi pokušaj uvođenja minimalnog dohotka u Europi. Nešto slično već su uvele i Finska i Italija, no eksperimenti nisu imali velikog utjecaja na stopu nezaposlenosti.
Španjolci tvrde da će njihov program dati prioritet obiteljima, uključujući i kućanstva sa samo jednim roditeljem. Plan je da se program povećava i kasnije da se dosegne oko milijun domova.
Ministar socijalne skrbi Jose Luis Escrivá rekao je da će plan djelovati kao "trajna sigurnosna mreža za najugroženije".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom