Бездомници

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Capo Kapistec напиша:
Abe tebe samo ti se stavaat i te molat za 10 denari. Vo cel svet takvite bezdomnici napagaat luge posebno devojki, gi siluvaat, ograbuvaat i slicno. Toa e globalna pojava i nema ama bas nikakva vrska so naslovot na temava!
True......
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
RealGirL напиша:
Не верувам во напишаново!
Правото им дозволува да се пијанчат и да се легачат на клупи?
А зашто беше првата реакција ЛоЛ?
Првата слика не е ѓубре?
А ти виде негде девојка со пешкир иако и тоа не е нормално,во такви паркови забрането е да се оди а не пикник да се прави!
Требало Пумба да стави слика каков останува паркот после завршувањето на забавата!
Se dodeka edna licnost ne go prekrshuva javniot red i mir, toj mozhe da bide pija, ili pa da zaspije na klupa. Da, pravoto im go toa dozvoluva, taka da prvata slika ne e gjubre. Devojka so peshkir e najnormalna rabota, Central Park vrie od takvi lugje, koi pravat piknik, si go tepaat slobodnoto vreme. A kakov ostanuva parkot, takvi sliki nema momentalno, a za takvi eventualni sliki, site sme krivi, deka nikoj od nas sobral neshto od zemja pa da go frli na korpa podole....wait a minute, koi korpi? Skopje nema korpi....Get it??
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
CuCeNcE напиша:
Aj направи споредба Америка колкава е со Македонија.Нормално дека таква голема метропола ќе има такви проблеми, дури и поише. Не дека во другите земји нема вакви проблеми али сепак мислам дека за мала држава како нашава ова е премногу. И не само тоа.Да не правиме муабет за отпадоци и такви ствари што ги има насекаде. Тоа мислам дека нигде го нема до толку како што го има кај нас
Sigurna si? Odi vo Montreal, Vancouver, Berlin i kazi mi dali e taka.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Што знам.... лично мене оваа тема и овие слики ми се доста контрапродуктивни.... мислам така бидејќи тоа го има во секој голем град... и е дел од симбиозата што го обликува самиот град.... едноставно без нив не би "функционирал правилно"....

Разликата во тоа што немаме слики од некој бездомник како спие на клупа или од цигани излезени на пикник од други големи градови толку пофалени од ваша страна како Љубљана, Ванкувер, Берлин и тнт е во тоа што никој не ги слика негативностите од својот град и не ги аплоадирува на интернет :toe:

Ете прост пример.... побарајте ми слики од Струга (значи мој роден град).... ај погодете од три пати какви слики ке ви пратам?
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Eko1 напиша:
Што знам.... лично мене оваа тема и овие слики ми се доста контрапродуктивни.... мислам така бидејќи тоа го има во секој голем град... и е дел од симбиозата што го обликува самиот град.... едноставно без нив не би "функционирал правилно"....

Разликата во тоа што немаме слики од некој бездомник како спие на клупа или од цигани излезени на пикник од други големи градови толку пофалени од ваша страна како Љубљана, Ванкувер, Берлин и тнт е во тоа што никој не ги слика негативностите од својот град и не ги аплоадирува на интернет :toe:

Ете прост пример.... побарајте ми слики од Струга (значи мој роден град).... ај погодете од три пати какви слики ке ви пратам?
Па добро бе човеку незнам какви слики ќе дадеш.Ама ај дај да видам.И добро мислиш дека секогаш мора да ги истакнуваме убавините на нашиот град.Јас не викам дека нема убавини нашиот град......
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Abe moze sme necisti,pieme u parkovi,prljame,ali barem nema ubistva,u mkd dali ima 5 ubistva godishno,eve u posledno vreme ima pedofilija,ali toa ne e niso vo sporedba so amerika.
Ne mi e gajle dali e cisto ili prljavo se dur mozam slobodno bez straf da si se shetam u naselba u bilo koe vreme..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Државата треба да им обезбеди услови за живот..ама од шо се многу неможе на сите да стигнит
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Одамна размислував на ова поле гледам има здруженија за све и свашта почни за животни па заврши до црквата и ГТЦ Скопје.Немој да се разбереме нешто погрешно немам ништо против животните и Црквите во Мк.И јас сум против злоупотреба и мачење на животни.Ама од сите здруженија не се најде ниту едно да излезе со пароли за правата на бездомниците да се вакцнираат и да им се помогне колку толку.Колку што знам не ни постои такво кое што ке застане позади правата на бездомниците.Протестираат скандираат прават циркуси а овие луѓе како и да не постојат во државава биле мртви или живи никој него интересира.И тие се луѓе кои по играта на судбината завршуваат на улица и се оставени сами како знаат и умеат да живеат.Сакаме да бидеме добри луѓе изградени со морал и етичност а забораваме на основното помогни му на оној на кого му е потребна помош.
Ке го правиме општеството поубаво за живеење и ке градиме свет кој ке го оставиме подоцна за помладите да го наследат па мајку му не иде тоа така кога основното го немаме решено а тоа е КАКО ДА СЕ ДАДЕ РАКА НА ОНОЈ КОЈ МУ Е НАЈПОТРЕБНА ке решаваме квази проблеми кој немаат никаква вредност и ке се мачиме за тој проблем а забораваме што е да се биде ЧОВЕК.
Ке решаваме за животни а не за луѓе кој АПСУРД ние основното го немаме решено а веќе сме отишле далеку мислиме тече млеко и мед.Срамота и греота е да си правиме паметни и да мислиме дека све ни е подмачкано кога ке подразмислиме подлабоку на ова прашење ке сватиме немаме мрднато од почетна точка а се лажеме самети себеси и другите дека сме далеку и усовршени за решавање на други посложни проблеми
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.859
Поени од реакции
11.090
Па подобро да се потрошеше нешто за изградба на објекти за овие луѓе, отколку толку потрошени милиони за имбецилното шминкање на Скопјево.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
ПА не ние сме напредна држава каде што никој не сака да работи изјавата на министерот за социјала.Ние немаме такви проблеми најниско задолжена земја пример за соживот работа има на секое ќоше правиме стандарди за други држави пример сме з сите други ПРОБЛЕМИ КОЈ СПОМНА ПРОБЛЕМИ НЕМАМЕ ПРОБЛЕМИ просечна нето плата е околу 21 249.
А на се повеќе е јазот помеѓу богатите и сиромашните кај младите невработеност околу 50%
СЕ НА СЕ ГЛЕДАНО СУПЕР ЗЕМЈА СМЕ
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
А социјални станови нема за нив ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom