Безбедносни системи и видео надзор, дигитални снимачи

Член од
15 февруари 2012
Мислења
52
Поени од реакции
142
Поврзувањето на компјутер оди на следниот начин.
1.Се вградува посебна видео картица на слободниот PCI слот што го имаш на матичната плоча,се инсталира софтвер кој ке го трансформира видео сигналот од камерата и ке овозможи да се запише на меморијата од компјутерот(на Хард диск)
2.Цените варираат,но само да знаеш дека поевтините видео карти немаат своја РАМ меморија,па ја користат меморијата од компјутерот,и неговата брзина се намалува.Но ако го користиш само за видео надзор тогаш нема проблеми,но ако ти е и за работа тогаш ке треба подобра конфигурација
3.Цените почнуваат од некои си 800денари за PICO 2000 со 4 влеза за 4 камери до 50евра за GEOVISION 850/1000 но видео карта за 8камери со екстензија за 16
4.Има и друга варијанта а тоа е DV-R или дигитален видеорекордер кој записот го запишува на хард диск.Е сега тука цените се доста паднати(Кина...)така да може да се најде и за мала сума добар рекордер кој пак го приклучуваш на ТВ на видео влез и ја гледаш камерата во живо.
5.Цените на камерите се доста паднати.Значи една економска класа на камера со 680тв линии,со IR диоди за нокно гледање и weather proof кукиште можеш да ја најдеш за 30евра.За неа ке ти биде потребен исправувач од 220/12в и 1А струја(може и појак не е проблем)

Се надевам дека објаснав добро...
Да те замолам да ми одговориш кој софтвер е најдобар да се инсталира на IP, за трансвормација на видео сигналот од камера и каде може истиот да го обезбедам.

.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
23
Дали може од обична камера за пц со некој си 5мега пиксели да се стави пред врата за домашни услови каде што има светло не се потребни диоди за камерата не е изложена на дожд..Да го надокнадам кабелот и од пред врата го спојам со пц и со некоја програма да снима на надворешен хард диск значи потребно ми е само за една камера и тоа би било тоа ако знае некој нека ми пише
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Дали може од обична камера за пц со некој си 5мега пиксели да се стави пред врата за домашни услови каде што има светло не се потребни диоди за камерата не е изложена на дожд..Да го надокнадам кабелот и од пред врата го спојам со пц и со некоја програма да снима на надворешен хард диск значи потребно ми е само за една камера и тоа би било тоа ако знае некој нека ми пише

Тешко бидејки USB портата работи на +5V така да на поголемо ратојание ке добиеш голем пад на напони и камерата нема да работи......
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.421
Поени од реакции
747
Истово како и Делукс и јас сум го размислувал одамна. А што ако и дадеш на камерата пример напојување од адаптер 5V, па само 2-те жици за сигналот од камерата да ти бидат конектирани со 2-те жици од усб кабелот?
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
Aj edno prashanje od mene: Na DVr-ot nikako nemozam da gi vidam portite(port numbers) shto treba da gi otvoram na ruterot. Dali ima nekoi zaednicki porti za site ili dali moze da se otvorat site porti. DVR-ot e nekoj nikenski yytrade.Ako moze nekoj da mi pomogne da mi kaze koi porti da gi otvoram zaso sto nemozam da go gledam preku internet za sega samo preku Lan.Fala unapred pozz.

Izvinete za Latinica
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Molam za pomos
Imam GeoVision spored karticka i kako e kazano e 600, instalirav na win 7,8,32 i 64 bitna softverot od cd simnat ne mi dava da vklucam kamera. Go imam vtoriot kabel so cnc konektori pin i audio kao go nemal. Kakva kamera i kade gresam?
Blagodaram[DOUBLEPOST=1411463589][/DOUBLEPOST]Друже може помош околу картичката и инсталација
Поздрав[DOUBLEPOST=1411463622][/DOUBLEPOST]
Да те замолам да ми одговориш кој софтвер е најдобар да се инсталира на IP, за трансвормација на видео сигналот од камера и каде може истиот да го обезбедам.

.
Друже може помош околу картичката и инсталација
Поздрав[DOUBLEPOST=1411464020][/DOUBLEPOST]
Molam za pomos
Imam GeoVision spored karticka i kako e kazano e 600, instalirav na win 7,8,32 i 64 bitna softverot od cd simnat ne mi dava da vklucam kamera. Go imam vtoriot kabel so cnc konektori pin i audio kao go nemal. Kakva kamera i kade gresam?
Blagodaram[DOUBLEPOST=1411463589][/DOUBLEPOST]Друже може помош околу картичката и инсталација
Поздрав[DOUBLEPOST=1411463622][/DOUBLEPOST]

Друже може помош околу картичката и инсталација
Поздрав
кога се инсталира софтверот за катичка мора и IP адреса?[DOUBLEPOST=1411468611][/DOUBLEPOST]


Комбинација од сензор за движење и CCD камера интегрирани во едно.Нуди заштита како сезнор за движење во алармен систем и видео камера.Најмногу се користи во објекти каде има опрема со осетлива материја како и на места каде е потребен дискретен видео надзор.

Омразена кај вработените,а омилена кај работодавците:vozbud::vozbud:
--- надополнето: 15 декември 2012 во 14:18 ---


Сензор за детекција на чад и отворен оган(топлина)
На овој сензор никој не придава големо значение се додека не се случи некоја хаварија.Работи на ист принцип како и сензорот за движење,но со таа разлика што IR сензорот се наога внатре во кукиштето и детектира проток на воздух.Ако количината се зголеми тогаш тој преминува во алармна состојба.
--- надополнето: 15 декември 2012 во 14:21 ---


Паник тастер безжичен....
Неопходен дел од еден алармен систем,но никој не му придава големо значење.Емитира тивка дојава до мониторинг центарот,за да се делува што е можно поефикасно без последици.
--- надополнето: 15 декември 2012 во 14:26 ---


Надворешна сирена.Најважниот дел од еден алармен систем.Двојно оклопена со самозаштита од недозволено отварање и со сопствено напојување.Времетраење на свирење на сирената зависи од времетраењето на настанот,како и од неовластеното отварање на истата.Изработена од ABS пластика во разни форми.Сила на свирење во зависност од производителот.Кај нас нема правилник за db на сирената,но во ЕУ е дозвоелно макс.70db...
--- надополнето: 15 декември 2012 во 14:32 ---


IR бариера.За мене светска работа но само каде се има метална ограда.Домет од 5-15м.Радиус 30степени агол.Со опција за reduce false alarm како и ширење на IR зраците.

Пошто незнам дали ќе дојдам во контакт со Вас а гледам доста објаснување имам GeoVision 650/800(s) со цд и никако да добијам слика на панелот кој ми се инсталира. Пошто ми треба а веќе ја имам без првиот кабел само со цнц конектори за во дуќан со 8 камери ќе завршам работа. Но како може ли помош не ми треба ништо од додатоците барем не во прво време
Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Хмм баш ми требаше ваква тема... Да разјаснам јас што ми треба.. Ми требаат 5 камери и dvr рекордер.. Читав и не можам да ја пресметам резолуцијата на камерите.. Знам дека се пресметува резолуцијата на камерите во телевизиски линии но колку линии треба за сликата да биде чиста (нормално ми треба да има чиста снимка и навечер)? Колку квалитетни се безжичните безбедносни камери? Дали преносот до dvr-от може да се оствари преку повеќе ѕидови? Која големина на диск треба да ја земам за снимките да да се зачуваат барем 15 дена од сите камери? Дали може снимките да ги префрлам директно од dvr-от на компјутер? И каде на најдам dvr со 5 камери за добра цена? И уште нешто сакам да подржува апликација за да можам да следам преку интернет што се дешава...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.599
Хмм баш ми требаше ваква тема... Да разјаснам јас што ми треба.. Ми требаат 5 камери и dvr рекордер.. Читав и не можам да ја пресметам резолуцијата на камерите.. Знам дека се пресметува резолуцијата на камерите во телевизиски линии но колку линии треба за сликата да биде чиста (нормално ми треба да има чиста снимка и навечер)? Колку квалитетни се безжичните безбедносни камери? Дали преносот до dvr-от може да се оствари преку повеќе ѕидови? Која големина на диск треба да ја земам за снимките да да се зачуваат барем 15 дена од сите камери? Дали може снимките да ги префрлам директно од dvr-от на компјутер? И каде на најдам dvr со 5 камери за добра цена? И уште нешто сакам да подржува апликација за да можам да следам преку интернет што се дешава...
Е друже, ова ти е веќе сериозен проект и ова туку така нема никој да ти го даде.
Ќе ти дадам само 1-2 информации, ... камерата да гледа навечер ти треба со инфрацрвени и подобро е да биде поврзано со кабел него безжично. Безжично се користи само за да имаш пристап до интернет и да можеш од далечина да гледаш. Други детали се плаќаат, извини, но некои од нас овде лебот го вадиме од овакви проекти. ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Едно време ги имше во АМЦ и не ми требаа,сега кога ми требаат незнам каде да најдам да купам PC-DVR card?

Знае некој дали од НИКОБ рекламата што одеше на телевизија за аларм и обезбедување за 20 месечна претплата е уште валидна?
Ако знае некој да пише број
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo, prvo se izvinuvam za latinicava, vtoro sakam da prasam bidejki me interesira za edna uplata, dali nekoj znae kolku vreme se cuvat snimkite od bezbednosnite kameri na makedonskite posti?
Автоматски споено мислење:

Zdravo, prvo se izvinuvam za latinicava, vtoro sakam da prasam bidejki me interesira za edna uplata, dali nekoj znae kolku vreme se cuvat snimkite od bezbednosnite kameri na makedonskite posti?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom