Банките во Македонија - креатори на криза?

Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
Банките во Македонија - креатори на дополнителна криза?!
А сепараирањето на одделните показатели во нивната профитабилност ги дава следите резултати:

  • за првите 6 месеци, сите банки во Македонија инкасирале околу 200 милиони Евра - (добро...);
  • од тие 200 милиони, 163 милиони Евра отпаѓаат на камати, а 37,6 милиони на банкарски провизии и надоместоци (од што може да забележиме дека над 25% од ови приходи отпаѓаат на банкарски провизии и надосместоци, што во никој случај не претставува дополнителна вредност за корисниците, освен, се разбира, за самите банки);
  • во просек секој вработен во Македонија (450.000 регистрирани вработени) за 6 месеци на некоја од банките и оставил по 130 Евра само на име на камати, или една минимална македонска плата (а во наредните 6 месеци ќе остави уште толку!);
  • статистички, секој вработен должи по 3.000 Евра во некоја банка, односно едно домаќинство со 2-ца вработени должи околу 6.000 Евра - без камати, да се разбереме!;
  • од тука произлегува дека просечно, едно семејство во Македонија на банките им должи вкупно 6.000 Евра без камати, плус 230 Евра камати, или околу 43 Евра секој месец, а вкупно 86 до крајот на годината.;
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Стари им се податоциве на странава или....
Дебитна е бесплатна во секоја банка, исто бесплатно е и отворање сметка, бесплатно е и добивање извод од сметка, а за префрлањето на таксените марки во уплатници прашајте во некое министерство.Толку од текстов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Да им е.ам све по список.
Како додаток на уводниот пост:

Све напраија да иде преку банки.
Пред 20 години постоеше плаќање надвор од банки. Сеа све е преку банки.
Порано фирмите имаа благајник кој делеше плата, сметки се плаќаа преку пошта и на друг начин....
Сеа буквално све иде преку банки. Субјектите (фирми, поединци...) само си подаваат со бројчиња преку компјутер, а парите се таму кај нив цело време.
Никад нема у моја продавница да има апарат за картици (ми е гајле за ефектите), никад нема да користам картица (освен ако морам преку интернет нешто да плаќам). Парите од плата ги вадам одма.
 
F

fantomX

Гостин
Едно мене ме интересира само, дали можи да се врши, ама да е легално истото, плаќање со компензација, стока за стока, без вклучени финансиски средства? Мислам дека можеше порано, ама сега...?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.198
Поени од реакции
21.348
Каматите се превисоки а тоа е само добро за банките и за штедачите. Да земеш кредит како обичен граѓанин ќе се одадеш од пари ама и со високите кредити се кочат инвестициите од приватниот сектор, нели со поефтини кредити повеќе фирми би зеле кредит за инвестиции вака потешко пошто не се исплаќа често пати. А и парите претежно ги вложуваат во државни обврзници но тука и државата има вина.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Обично кога на банките им оди добро тоа е добар знак за општата економија. Кога ќе колабираат сите сме го наебале. Македонските банки немаат апсолутно никаква врска со кризата во Еврозоната.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мене ова не ме чуди
Главните стопанска дејност се банките и во светот е така
Индустрија, земјодејство, рударство ... се послабо
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Едно мене ме интересира само, дали можи да се врши, ама да е легално истото, плаќање со компензација, стока за стока, без вклучени финансиски средства? Мислам дека можеше порано, ама сега...?
Може и сега.
Кој ќе ти каже како да работиш со твојата фирма за твој опстанок
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да им е.ам све по список.
Како додаток на уводниот пост:

Све напраија да иде преку банки.
Пред 20 години постоеше плаќање надвор од банки. Сеа све е преку банки.
Порано фирмите имаа благајник кој делеше плата, сметки се плаќаа преку пошта и на друг начин....
Сеа буквално све иде преку банки. Субјектите (фирми, поединци...) само си подаваат со бројчиња преку компјутер, а парите се таму кај нив цело време.
Никад нема у моја продавница да има апарат за картици (ми е гајле за ефектите), никад нема да користам картица (освен ако морам преку интернет нешто да плаќам). Парите од плата ги вадам одма.
Прометот преку сметка го евидентирам само за плата на вработените и тековни трошоци.Се друго ми е строго КЕШ
--- надополнето: 8 септември 2012 во 17:14 ---
Државата.

Државата зима тоа што сака а го даночи тоа што ќе остане.
Кој ја ебе државата.Таа да не ми обезбедува производсво,пласман и пари за плати и тековни трошоци.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Кој ја ебе државата.Таа да не ми обезбедува производсво,пласман и пари за плати и тековни трошоци.
Не али си има донесено доволно закони и има доволно изнудувачи ( полиција ) да ти прави што сака.

Ако не правиш како што сака тогаш ќе ти земе се и ќе идеш во затвор.

Моли се некој бизнисмен близок до власта да не си помисли дека бизнисот ти е профитабилен зошто тогаш ништо не те спасува.

.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Обично кога на банките им оди добро тоа е добар знак за општата економија. Кога ќе колабираат сите сме го наебале. Македонските банки немаат апсолутно никаква врска со кризата во Еврозоната.
Џабе објаснуваш не те капираат за жал
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не али си има донесено доволно закони и има доволно изнудувачи ( полиција ) да ти прави што сака.

Ако не правиш како што сака тогаш ќе ти земе се и ќе идеш во затвор.

Моли се некој бизнисмен близок до власта да не си помисли дека бизнисот ти е профитабилен зошто тогаш ништо не те спасува.

.
Законите се направени со многу дупки.
Правам јас како што сакам,а не можат да ми најдат ниедна неправилност за да ме стават во затвор.
Никој не сака производство,сите сакаат трговија и шверц комерц
Ако сака 7,65ка или 9ка меѓу рогови ич не ми чуе нека повели ќе добие без размислување.
--- надополнето: 8 септември 2012 во 17:39 ---
Обично кога на банките им оди добро тоа е добар знак за општата економија. Кога ќе колабираат сите сме го наебале. Македонските банки немаат апсолутно никаква врска со кризата во Еврозоната.
Па не би рекол дека им оди баш добро.Имаат пласирено многу кредити од каде што не можат да наплатат или да го продадат тоа што го конфискувале
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Па не би рекол дека им оди баш добро.Имаат пласирено многу кредити од каде што не можат да наплатат или да го продадат тоа што го конфискувале
Очекувано е да имаат и банките мали проблеми за време на криза. Но во глобала најаките играчи се стабилни дури имаат одлични профити стабилни биланси итн. Во основа не е загрозен банкарскиот систем во целина. Најголеми проблеми имаат помалите банки...Како и да е непостои некоја сериозна опасност сега за сега.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
jas redovno plakam preku banka i toa ne mi zima provizija, ama kako si ja pratamsmetkata sekoj mesec po 12 denari mi kinat za odrzuvanje na smetka, sto e 144 denari godisno, ako stavis grubo deka ima 1 milion smetki toa se godisno poveke od dva miliona evra samo zatoa sto smetkite postojat !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom