БДП-то ни отиде во минус (-1,4%)

Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ај доста плукање по државата,па и споредување со некои земји кои имаат буџет колку цел балкан.Само се жалите немате за леб а колку што знам никој не умрел гладен во македонија.На кој му се свиѓа нека седи на кој не парталите и во земјите кои имаат позитивен раст,никој со сила не ве држи.А шиптарчинава и татарчинава нека си ги видат своите држави па после нека серат по форуми,по можност по НИВНИ форуми.



.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ај доста плукање по државата,па и споредување со некои земји кои имаат буџет колку цел балкан.Само се жалите немате за леб а колку што знам никој не умрел гладен во македонија.На кој му се свиѓа нека седи на кој не парталите и во земјите кои имаат позитивен раст,никој со сила не ве држи.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ај доста плукање по државата,па и споредување со некои земји кои имаат буџет колку цел балкан.Само се жалите немате за леб а колку што знам никој не умрел гладен во македонија.На кој му се свиѓа нека седи на кој не парталите и во земјите кои имаат позитивен раст,никој со сила не ве држи.А шиптарчинава и татарчинава нека си ги видат своите држави па после нека серат по форуми,по можност по НИВНИ форуми.
Доби лајк од мене ама сосема од други причини...Јас никогаш не се жалам од државата и од економијата. Бидејќи неверувам дека државата треба да ми обезбеди нешто...Дури и не се жалам од економски кризи. Зошто тие нудат одредени можности кој ги нема за време на експанзија. Да се жалам од економијата тоа ми е како да се жалам дека надвор денес е облачно и врне дожд...шит хепенс наша работа е да се адаптираме а не да ни е виновен дождот.
 
V

viktora

Гостин
Доби лајк од мене ама сосема од други причини...Јас никогаш не се жалам од државата и од економијата. Бидејќи неверувам дека државата треба да ми обезбеди нешто...Дури и не се жалам од економски кризи. Зошто тие нудат одредени можности кој ги нема за време на експанзија. Да се жалам од економијата тоа ми е како да се жалам дека надвор денес е облачно и врне дожд...шит хепенс наша работа е да се адаптираме а не да ни е виновен дождот.
Точно така,но сите овие плукачи и плачковци забораваат една работа државата е НАРОДОТ а не една или друга партија,каде има некоја револуција или протест,кој треба да се воздигне и да прозбори за своите права?Еве еден предлог,сите овие трчи лажи т.е бед мадер факер мужиња да испаднат со овие податоци пред влада или собрание.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Точно така,но сите овие плукачи и плачковци забораваат една работа државата е НАРОДОТ а не една или друга партија,каде има некоја револуција или протест,кој треба да се воздигне и да прозбори за своите права?Еве еден предлог,сите овие трчи лажи т.е бед мадер факер мужиња да испаднат со овие податоци пред влада или собрание.
Рибата смрди од главата, а за да се промени нешто треба да се излезе од апатијата дека работава е безнадежна и дека ништо не може да се смени. Од глад уште никој не умрел но натаму оди работава.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Кај ме позна бе Фрчко и на гзот ли имаш очи?
Па лесно те познав, само на тебе и латас и никој друг на свет (и пошироко) ви е порозево од најрозевото во земјата.

Ма и фрчко и миленко и јанко и сите по ред нека одат да јадат 'бурек'.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Миленко ти ли си бе?
Кај ме позна бе Фрчко и на гзот ли имаш очи?

Браво и за двајцата - слатко се изнасмеавме!

Инаку, според мое мислење, за да се ние колку толку поправиме, потребен е огромен годишен процент на раст
За мене е неразбирливо да има толкав број на невработени, а постојат потреби и тоа го задоволуваме од увоз
Погледнете - во дуќаните нема македонски макарони!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Albanija, BiH i Makedonija imaju najniži standard


Prema podacima MMF-a iz aprila ove godine Hrvatska ima 14.457 dolara, a Slovenija 24.533 dolara bruto društveni proizvod (BDP) po glavi stanovnika pa zauzimaju 32, odnosno 45 mesto na listi MMF-a.
Crna Gora je na 69. mestu, sa 7.317 dolara, a Srbija na 75 sa 6.081 dolarom bruto nacionalnog dohotka po glavi stanovnika.

Od zemalja u srednjoj i jugoistočnoj Evropi, najveći BDP po stanovniku imaju Slovačka na 41. mestu, Mađarska na 47, Turska na 59, Rumunija na 65. i Bugarska na 70. mestu MMF-ove liste.

http://www.pressonline.rs/kategorija/read/albanija-bih-i-makedonija-imaju-najnizi-standard
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Отидовме у п.м.

Индустриското производсво во август 2012та падна за 8,1%


Очигледно и во третиот квартал ќе продолжиме со позитивната рецесија
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Отидовме у п.м.

Индустриското производсво во август 2012та падна за 8,1%


Очигледно и во третиот квартал ќе продолжиме со позитивната рецесија
БУУУУУУУУУУУ

http://www.kapital.com.mk/mk/makedonija/88107/novi_118_vrabotuvanja_vo_administracijata_po_ramkoven.aspx

"Притоа, ваквата одлука доаѓа во услови кога македонската економија и официјално влезе во рецесија. И додека државите од регионот со рецесијата се спревуваат преку отпуштање службеници од администрацијата..."
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
извор Капитал
ТОЧНО ЕДНА ГОДИНА ИНДУСТРИЈАТА ВО МИНУС



Државниот завод за статистика објави дека индустриското производство во август паднало за 8,1%, што всушност, е 12 месеци континуиран пад. Тоа значи дека главните индустриски сектори на кои се потпира домашната економија точно една година се заглавени во тешка криза.
Во металската, хемиската, нафтената индустрија, рударството има најголем пад на производството, но уште позагрижувачки е што очекувањата на менаџерите на компаниите до крајот на годинава се дури и попесимистички. Некои компании очекуваат дека во следните неколку месеци ќе мора дури и да го преполоват производството.
Лошите состојби во индустријата беа предвесник на рецесијата што ја почувствува домашната економија. Економистите велат дека најновите податоци за индустриското производство ќе придонесат и во третиот квартал статистиката да прикаже пад на БДП, што значи дека не се очекува брзо излегување од оваа криза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom