А2- дебата Паско и Љубчо

Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Всушност, апсурдно е да се споредува Љубчо, кој стекнал само приучено знаење, исклучиво во контекст на пропагандно убедување, со еден археолог кој цел живот учел и ја практицирал историјата преку директен контакт со сите артефакти.
Po ovaa toja logika, ke treba da gi priznaeme site dokazani arheolozi,duri i onie od grckata strana,pri bidejki i oni cel zivot "ja ucele i prakticirale istorijata preku direkten kontakt.... itn." ? Ili preku nekoja nasa logika i nase primanje i razmisluvanje na nestata sami ke odlucuvame za avtoritetite i nivnata dokazanost? Taka da ne ja nametnuvaj dokazanosta na Pasko,ima i mnogu drugi dokazani so koisto ti ne se soglasuvas.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ме нажали она кое станал љубчо, на кого ли треба долгови да исплаќа, штом вака се однесува.
Или секогаш бил ваков?
Не ми се верува.
Мислам дека ептен се разочара од Македонскиот народ што гласаше против него 2002.
Според Љубчо, тој направал премногу за сите, посебно му беше криво за Дојранското езеро и за обновувањата во Охрид, што не доби поддршка од гласачите таму.
Но не треба така да се гледа на работите.
Тркалото се врти.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Po ovaa toja logika, ke treba da gi priznaeme site dokazani arheolozi,duri i onie od grckata strana,pri bidejki i oni cel zivot "ja ucele i prakticirale istorijata preku direkten kontakt.... itn." ? Ili preku nekoja nasa logika i nase primanje i razmisluvanje na nestata sami ke odlucuvame za avtoritetite i nivnata dokazanost? Taka da ne ja nametnuvaj dokazanosta na Pasko,ima i mnogu drugi dokazani so koisto ti ne se soglasuvas.

Не бе златна, туку да спротивставиме аргументи и врз основа на аргументите да оцениме кој е во право.

И за разлика од Грците, ние самите си ги негираме сопствените археолози.

Досега на 2 повици од наша страна Грците одбија соочување на научно ниво со цел расчистување на сите несогласувања.

А НАЈПАТЕТИЧНО е што сега вие опозиционерски ориентираните, најмногу плукавте по Љубчо, дека е предавник, бугарофил и сл. а сега што... е? Се крстите во истиот тој бугарофил и предавник.

Тоа сведочи за вашето ниво, мизерија.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Не бе златна, туку да спротивставиме аргументи и врз основа на аргументите да оцениме кој е во право.

И за разлика од Грците, ние самите си ги негираме сопствените археолози.

Досега на 2 повици од наша страна Грците одбија соочување на научно ниво со цел расчистување на сите несогласувања.
E taka,posto vo zivotot jas ne razlikuvam nasa i vasa istorija, za mene istorijata e edna dokazana preku fakti i datumi. I nikoj ne moze da bide negiran od narodot , tuku negiran samo od kontra-argumentite.
Toa sto grcite odbile soocuvanje e tolku ocekuvano,za niv sme samo negatori na nivnata istorija. A dali imalo soocuvanja na poveke istoricari od razlicni zemji ,nekade,ne sum zapoznaena,eve ti bi mozel da mi kazes.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе ти лафи си сестро, ни самата незнаеш што да кажеш само се трудиш да си ја држиш линијата на интерес.

Ниту се разбираш ниту имаш капацитет да разбереш што ти се пишува, затоа остани си во штабот и вегетирај, тролувај колку сакаш ако тоа ти го надоместува акутниот неебитис од кој партиски боледувате.
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
Паско одговараше од археолошка гледна точка.Љубчо немаше смисла за тоа што го зборува.Па каква конверзација може да се води ако соговорникот нема смисла за темата.
Темата за етногенезата не може да биде само од Историска или Археолошка гледна точка.Љубчо не е историчар ниту археолог туку лаик.За вакви теми треба интердисциплинарност,а не дијалог на лаик и професионален експерт.
Бисер на денот ...нов термин без значење хеленизација,откриен од Љубчо Георгиевски.
А за тие што не знаат,ментор му беше на Љубчо-: Гане Тодоровски.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Абе ти лафи си сестро, ни самата незнаеш што да кажеш само се трудиш да си ја држиш линијата на интерес.

Ниту се разбираш ниту имаш капацитет да разбереш што ти се пишува, затоа остани си во штабот и вегетирај, тролувај колку сакаш ако тоа ти го надоместува акутниот неебитис од кој партиски боледувате.
Dobro,jas sum vakva i onakva,ne se razbiram i ova i ona, so toa sto vo stabot ne mozam da bidam od edna ednostavna pricina - zatoa sto ne sum clen na niedna partija.
Ama toa ne e odgovor na moeto prasanje,dali imalo nekakov sobir na svetski dokazani istoricari , avtoriteti preku artefakti sto bi rekol ti, kade sto nezavisno ke se potvrdat istoriskite fakti, pa potoa bi imale posilni argumenti vo borbata so grckate dezinformacii. E tuka bi se dokazal i Pasko Kuzman.
Pa i na "predavnicite domasni" bi im bile zatvoreni ustite za navek.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Паско одговараше од археолошка гледна точка.Љубчо немаше смисла за тоа што го зборува.Па каква конверзација може да се води ако соговорникот нема смисла за темата.
Темата за етногенезата не може да биде само од Историска или Археолошка гледна точка.Љубчо не е историчар ниту археолог туку лаик.За вакви теми треба интердисциплинарност,а не дијалог на лаик и професионален експерт.
Бисер на денот ...нов термин без значење хеленизација,откриен од Љубчо Георгиевски.
А за тие што не знаат,ментор му беше на Љубчо-: Гане Тодоровски.
Разобличување на непријателите на Македонија.
Интересно ќе излезе еден ден, сите оние кои биле фраери во СРМ и ЈУ, излегуваат најголеми предавници на се` македонско.
Баш би сакал се да се разобличи, некола масовна лустрација, па да се на чисто работите.
За жал истото нема да биде, бидејќи нивните деца, роднини и пријатели се испобутани насекаде, па проблеми прават.
Сепак сум оптимист дека полека, за секого ќе има црно на бело што правел, како правел, што заслужил и кого предал.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Dobro,jas sum vakva i onakva,ne se razbiram i ova i ona, so toa sto vo stabot ne mozam da bidam od edna ednostavna pricina - zatoa sto ne sum clen na niedna partija.
Ama toa ne e odgovor na moeto prasanje,dali imalo nekakov sobir na svetski dokazani istoricari , avtoriteti preku artefakti sto bi rekol ti, kade sto nezavisno ke se potvrdat istoriskite fakti, pa potoa bi imale posilni argumenti vo borbata so grckate dezinformacii. E tuka bi se dokazal i Pasko Kuzman.
Pa i na "predavnicite domasni" bi im bile zatvoreni ustite za navek.
колку држави толку истории поточно колку историчари толку истории, зошто некој го оспорува нашето/моето право да напишам историја, да им давам значење на знаците, да ги читам од моја перспектива или едноставно да не се согласувам со официјалната бриселска мантра. мора да разбереме дека ние сме проблем повеќе на брисел отколку на атина бидејки брисел претендира на римската круна и грчката култура т.е тие, западните ''демократии'', си изградиле мит а мене ми го оспоруваат правото на мит, култура, приказна.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Dobro,jas sum vakva i onakva,ne se razbiram i ova i ona, so toa sto vo stabot ne mozam da bidam od edna ednostavna pricina - zatoa sto ne sum clen na niedna partija.
Ama toa ne e odgovor na moeto prasanje,dali imalo nekakov sobir na svetski dokazani istoricari , avtoriteti preku artefakti sto bi rekol ti, kade sto nezavisno ke se potvrdat istoriskite fakti, pa potoa bi imale posilni argumenti vo borbata so grckate dezinformacii. E tuka bi se dokazal i Pasko Kuzman.
Pa i na "predavnicite domasni" bi im bile zatvoreni ustite za navek.

Ти мислиш дека светските историчари се собрале и се договориле, усогласиле која е најверодостојната историја?


Пак, манипулативна теза. Бидејќи историјата ја произведувале, печателе, центрите на моќ и влијание.
Лондон, Парис, Берлин, Москва.

Според политичките интереси и тоа е се'.

Кога ти велам дека најголемите извори за Македонците, се земаат од нивните историски непријатели, треба доволно да ти говори колку е таа релевантна.

Ние денес цитираме Грчки извори и сакаме да си ја докажеме историјата, апсурд.
Исто како да ги земеме Бугарските извори кои велат дека сме Бугари.


Што се нашите умови помалку вредни од оние другите?


Ако бараш признание, тоа е учеството на македонските историчари на сите семинари во светов, археолошките акции, категоријата на значајни откритија, како Кокино на пример и сл.


Зарем Руската Академија на Науки е малку за потврдување на сериозноста на тврдењата на Тентов и Бошевски?

Официјална покана до нашите академици и официјална изјава дека Русите се согласуваат со теоријата за славјанските зачетоци на Балканот.

Грција ја краде македонската историја. Со вакво тврдење излегол рускиот академик Валериј Алексејевич Чудинов на меѓународниот конгрес "Предкирилската писменост и предхристијанската култура кај Словените" кој од 12 до 14 мај се одржа на Државниот универзитет во Санкт Петербург, Русија.
Истражувањата на египетскиот артефакт Каменот од Розета, кои ги прават професорот од Електротехничкиот факултет, Аристотел Тентов и академикот во МАНУ, Томе Бошевски, биле наведени како еден од многуте аргументи за ова тврдење.

ПЕРВЫј МЕЖДУНАРОДНОЫј КОНГРЕСС СЛАВјаН

12 маја 2008 года.
11.00. Актовыј зал университета.
Пленарное заседание:............

13 маја 2008 года.
10.00-12.50
14.00-17.00
Работа по секцијам:
Секција «Докирилловскаја письменность»
Руководитель секции: Чудинов Валериј Алексеевич

1. Антич Драголјуб Петрович, јарчевич Слободан Маринкович: Непрерывность культуры и письменности на Балканском полуострове с точки зренија техническо-физических условиј (Институт јадерных наук Винча, Белград, Сербија, кандидат техническо-физических наук, исследователь; публицист, политолог).

2. Арина Веста: Полјарныј год в рунах и образах русских сказок (Информационно-издательскиј Дом «АРС», писатель).

3. Boshevski Tome Petar, Tentov Aristotel Mihail: The Rosetta Stone: A Monument of Ancient Macedonian – Pre-Slavic Script and Language (Macedonian Academy of Sciences and Arts, Academician, PhD, Technical Sciences; Faculty of Electrical Engineering and Information Technology Computer Science Department, Full Professor, PhD, Technical Sciences)...

http://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Разобличување на непријателите на Македонија.
Интересно ќе излезе еден ден, сите оние кои биле фраери во СРМ и ЈУ, излегуваат најголеми предавници на се` македонско.
Баш би сакал се да се разобличи, некола масовна лустрација, па да се на чисто работите.
За жал истото нема да биде, бидејќи нивните деца, роднини и пријатели се испобутани насекаде, па проблеми прават.
Сепак сум оптимист дека полека, за секого ќе има црно на бело што правел, како правел, што заслужил и кого предал.
Љубчо???? од тоа време ли е и тој ????? одамна не сме имале таква ДЕМАГОШКА стока на тв...плус не ми е јасно кој допушта бугарски граѓанин да ме убедува во тоа дека погрешно гледам на својта хералдика...?????
....и бидејќи е ред секој да си го средува своето ѓубре...не ми е јасно до кога ова вмро-овциве ќе се праат на удрени...????
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
Gledam nekoj se povikuvaat na baranjeto na Makedonija da se formirat grupi od dvete strani za ispituvanje na istorijata.Toa i malo dete ke go odbie a ne Grcite.
Zarem mislite deka Grcija i svetot ke si gi poreknat iljadnicite istoricari koj pisuvale so vekovi za da moze nekoj da mu objasni deka gresel do den denes.
Ajde seriozni bidete ako vladata pravi populizam za doma ne mora da znaci deka toa ke i pomine i vo svetot.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Gledam nekoj se povikuvaat na baranjeto na Makedonija da se formirat grupi od dvete strani za ispituvanje na istorijata.Toa i malo dete ke go odbie a ne Grcite.
Zarem mislite deka Grcija i svetot ke si gi poreknat iljadnicite istoricari koj pisuvale so vekovi za da moze nekoj da mu objasni deka gresel do den denes.
Ajde seriozni bidete ako vladata pravi populizam za doma ne mora da znaci deka toa ke i pomine i vo svetot.
''Консензусот кој овоможува да се ограничи таквото знаење и да се дискриминира оној кој не знае [странецот, детето, ГлуБчо и другарите му] е она што ја сочинува културата на еден народ''
болдираното е мое остатокот на Лиотар
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Не ми се верува... Љубчо бугарчо му држеше лекција на „сезнајкото„ Паско... до кај стигнавме...дали Паско имаше страв од Љубчо татарчо или пак навистина немаше факти да му парира?????
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Не ми се верува... Љубчо бугарчо му држеше лекција на „сезнајкото„ Паско... до кај стигнавме...дали Паско имаше страв од Љубчо татарчо или пак навистина немаше факти да му парира?????
Па може вака да ги споредиш работите....

На иста маса имаш електро инжинер и филолог...

Тема на дискусија е структурирано програмирање....
На првиот тоа му секојдневие исто како отварање фрижидер, на вториот, па тој нешто прочитал недопрочитал...

Јас да сум на местото на првиот би изгубил желба за дискусија во првите 15 минути, истото се случи и со паско, особено во вториот дел од дебатата...

Глупо според мене да седнеш на маса филозоф и археолог....
И ај сега дискутирајте за историја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom