А1 Македонија (VIP)

Член од
9 јануари 2021
Мислења
709
Поени од реакции
728
Да ве прашам во врска со интернетот за дома што го нудат 50 или 100 мегабита ПРЕКУ 4Г рутер, дали и колку има лимит на трафик, пример ти велат неограничен, но според политика за фер користење на колку гигабајти или терабајти е ограничен.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
50Mbps - 500GB (2/1 после користењето се намалува)
100 Mbрs - 1000GB (2/1 после користењето се намалува)
Неограничен ти е интернетот не се секирај, после искористувањето пак имаш интернет не е како во Телеком да ти бараат 200 денари за 100GB.
Имаш опција 100GB да до купиш во А1 за 299 денари што е поскапо за разлика од Телеком и брзината е ограничена на 20/1Mbps.
Вчера имаше некој проблеми со мрежата и интернетот паѓаше, ама после се стабилизира.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.150
Поени од реакции
10.524
Здраво. Опцијата за размена е достапна за М, L, XL и XLL тарифите, додека за Ѕ не е достапна.
За нетфликс можеш да активираш и да ја деактивираш преку Мојот А1 апликацијата.
Jas sum A1 ultra M, kade moze da se aktivira preku aplikacija? Jas eve otvoriv, ama ne mozam da se snajdam. Izgleda treba da odam direktno tamu.

Actually sega otvoriv na veb stranata i pishuva deka akcijata za podarok na netflix vazi do 18.04.2024 godina. Taka da, pretpostavuvam ke prodolzam da si plakjam netflix posebno. :D
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.145
Поени од реакции
564
go menuvaat toa, ako sakas porano od 3 meseci mozes da pobaras vo salon "baranje za predvremeno obnovivanje dogovor" i ke ti odgovorat uste vo tekot na denot.
ps Не сакам воошто да продолжам или обновам пред истек на рокот

Еве го одговорот од а1 (како што и мислев):

Почитувани,
Би сакале да Ве известиме дека претплатничкиот договор може да се раскине со писмено барање поднесено лично од носителот/потписникот на договорната обврска со валиден документ за лична идентификација во најблискиот А1 продажен салон.

Доколку потписникот на договорната обврска не е во можност лично да го поднесе барањето за раскинување на договорниот однос, тогаш тоа може да го направи во негово име друго лице кое што е ополномоштено од носителот со валиден документ - Полномошно заверено од нотар и валиден документ за лична идентификација.

Доколку потписникот на договорот се наоѓа во странство, тогаш за издавање и заверка на полномошното потребно е да се обрати во дипломатско-конзуларното претставништво во земјата каде што се наоѓа

Воедно, би сакале да напоменеме дека нема можност за раскинување на договорот без пенали доколку истиот не е истечен.

Ви благодариме на разбирањето.

Прашањето беше дали може да се раскине договор пример 2-3 месеци пред истекот
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
825
Поени од реакции
485
Да ве прашам во врска со интернетот за дома што го нудат 50 или 100 мегабита ПРЕКУ 4Г рутер, дали и колку има лимит на трафик, пример ти велат неограничен, но според политика за фер користење на колку гигабајти или терабајти е ограничен.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Net M ima 500 GB, Net L ima 1000 GB... Vikaat neogranicen zatoa sto se namaluva brzinata otkako ke se potrosi (ne se isklucuva ili doplakja). Pojakiot paket ima bolje ruter.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Решив да измерам 5G vs 4G брзини во центарот на Велес и не знам како но 4G во Велес е со побрз download. Како е кај вашата моментална локација? Screenshot_20240420_084956_Chrome.jpg Screenshot_20240420_084956_Chrome.jpg Screenshot_20240420_084833_Chrome.jpg
А ова е 5G во Скопје...
tmp_7f670f7f-28bb-48e7-9334-dc58eb4ce5ec.jpeg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.218
Поени од реакции
3.608
Решив да измерам 5G vs 4G брзини во центарот на Велес и не знам како но 4G во Велес е со побрз download. Како е кај вашата моментална локација?Прегледај го приврзокот 413697Прегледај го приврзокот 413697Прегледај го приврзокот 413698
А ова е 5G во Скопје...
Прегледај го приврзокот 413699
Mnogu korisnici spodeluvaat za istoto 4g pobrz od 5g, dali e limitiran 5g dodeka go gradat ili e rasteretena 4g/za smetka na 5g, iako e mn,pomal % na 5g telefoni vs 4g ...
Vo momentov nemam 5g tel, koga imav eden honor 5g bese 100/50 4g bese 180/60 isto mesto/lokacija/server...
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
415
Поени од реакции
171
Mnogu korisnici spodeluvaat za istoto 4g pobrz od 5g, dali e limitiran 5g dodeka go gradat ili e rasteretena 4g/za smetka na 5g, iako e mn,pomal % na 5g telefoni vs 4g ...
Vo momentov nemam 5g tel, koga imav eden honor 5g bese 100/50 4g bese 180/60 isto mesto/lokacija/server...
5г во сите градови освен Скопје работи на 700мхз толку можат со таа фреквенција.Во Скопје имаат 3.ХГхз затоа брзините се во склоп на 5г 1gbps
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
825
Поени од реакции
485
A1 ja gasi 3G do krajot na godinata, neoficijalno info.
Автоматски споено мислење:

5г во сите градови освен Скопје работи на 700мхз толку можат со таа фреквенција.Во Скопје имаат 3.ХГхз затоа брзините се во склоп на 5г 1gbps
Ama ne bese vaka pred nekoe vreme, na 5G idese i 500, sega ne kreva nad 100. Ista lokacija isto mesto. Mozebi idat na celta da pokrijat sto poveke so tie frekvencii, ili pa ja bustiraat 4G mrezata
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2021
Мислења
709
Поени од реакции
728
A1 ja gasi 3G do krajot na godinata, neoficijalno info.
Автоматски споено мислење:


Ama ne bese vaka pred nekoe vreme, na 5G idese i 500, sega ne kreva nad 100. Ista lokacija isto mesto. Mozebi idat na celta da pokrijat sto poveke so tie frekvencii, ili pa ja bustiraat 4G mrezata
Дали тоа ќе значи ако не воведат VoLTE на припејд дека ќе морам да земам едно припејд бројче од Телеком или привремено од Телекабел? Значи не треба А1 да ја исклучи, оти квалитетот на повици ќе биди од 1 до 10: -1 според мене, оти ќе не враќаат назад во времето на Оне кога бев мало дете ко го користев и интернетот тогаш беше спор.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.218
Поени од реакции
3.608
Дали тоа ќе значи ако не воведат VoLTE на припејд дека ќе морам да земам едно припејд бројче од Телеком или привремено од Телекабел? Значи не треба А1 да ја исклучи, оти квалитетот на повици ќе биди од 1 до 10: -1 според мене, оти ќе не враќаат назад во времето на Оне кога бев мало дете ко го користев и интернетот тогаш беше спор.
Ne sum siguren i telekom na pripejd deka pustil Volte...
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
709
Поени од реакции
728
Ne sum siguren i telekom na pripejd deka pustil Volte...
Пишува дека е достапно за сите корисници на Македонски Телеком, па сега би требало и на припејд да биди. Ако стасам другава недела ќе поминам ќе прашам, ама и А1 треба ако го има Телеком да го воведува VoLTE за припејд.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom