А1 Македонија (VIP)

Член од
2 март 2024
Мислења
3
Поени од реакции
2
А1 се пред затворање / продавање или нешто друго се спрема? Понудите им се многу слаби и ретко има промоција освен некој симболичен попуст за уред, апликацијата и општо софтверот им е запуштен и проблематичен, страната неажурирана... Шо е причината за ваква заспаност?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.193
Поени од реакции
3.577
А1 се пред затворање / продавање или нешто друго се спрема? Понудите им се многу слаби и ретко има промоција освен некој симболичен попуст за уред, апликацијата и општо софтверот им е запуштен и проблематичен, страната неажурирана... Шо е причината за ваква заспаност?
A1 odamna se zakoceni poslednive 3god,nisto novo ...
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.403
Поени од реакции
2.747
А1 се пред затворање / продавање или нешто друго се спрема? Понудите им се многу слаби и ретко има промоција освен некој симболичен попуст за уред, апликацијата и општо софтверот им е запуштен и проблематичен, страната неажурирана... Шо е причината за ваква заспаност?
А зошто да имаат подобри понуди? Зошто промоција? Зошто да подобрат софтвер? Ризик имаат некој, за конкурентноста, за загуба на корисниците кои би преминале во друг оператор? Зошто да се трошиме кога може во џеб да си ставиме се?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
А зошто да имаат подобри понуди? Зошто промоција? Зошто да подобрат софтвер? Ризик имаат некој, за конкурентноста, за загуба на корисниците кои би преминале во друг оператор? Зошто да се трошиме кога може во џеб да си ставиме се?
Точно, ако нема водовод, ќе има пари за сопствениците на бунарите.

Ако нема моторни возила, ќе има пари за кочијашите.

И така натаму, се` додека нема вистинска конкуренција.

Да се потсетиме чија е заслугата, за никогаш да не се заборави и никогаш да не се повтори.

A1 Towers ima nov direktor, Ivo Ivanovski... Makedonec.
Овој изрод, истата гнаса која го истурка нелегалното спојување на Вип и Оне ?Богато го наградија за нелегалното спојување на Вип и Оне, прво директорска позиција во Софија, балкански татарстан, па потоа директорска позиција во Австрија, а сега повторно директорска позиција во А1 Кули.

Пример од учебник за тоа како корумпираноста се исплати ако знаеш на кого да се продадеш себеси во замена за нешто што не е твое.

Ако некогаш во Македонија се појави барем 1 (ЕДЕН) јавен обвинител со здрав ум и разум, оваа гнаса експресно ќе заврши во притвор, а ако истовремено во Македонија се појави барем 1 (ЕДЕН) судија со здрав ум и разум, истата оваа гнаса нема да го види светот од надворешната страна на затворските решетки до крајот на веков.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
787
Поени од реакции
452
А1 се пред затворање / продавање или нешто друго се спрема? Понудите им се многу слаби и ретко има промоција освен некој симболичен попуст за уред, апликацијата и општо софтверот им е запуштен и проблематичен, страната неажурирана... Шо е причината за ваква заспаност?
nema konkurencija, slobodno moze da si spijat, 50% se kaj Telekom, 50% se kaj niv... zosto da im e gajle
Автоматски споено мислење:

Dur cekame bolje ponudi, fix net i tv preku 4G i 5G, vo svetot vekje se voveduva 5.5G so brzini do 5,132Mbps download.

Screenshot_20240401_172341_Chrome.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
А1 се пред затворање / продавање или нешто друго се спрема? Понудите им се многу слаби и ретко има промоција освен некој симболичен попуст за уред, апликацијата и општо софтверот им е запуштен и проблематичен, страната неажурирана... Шо е причината за ваква заспаност?

Да не се заебе некој друг, ви ја пишувам мојата авантура со А1.

Пред повеќе од два месеци, со јавување на агент започнав миграција на кориснички пакет од Телеком во А1.
Главна мотивција за префрлање ми беше ветувањето на агентите за побрз интернет. Наводно за ова ќе плаќам малку повеќе односно поскап пакет, за брзини до 50 Mbps со безжичен рутер. Нема опција за оптика, а бакарната линија била стара. Уште првиот пат, курирот што ги донесе договорите, наместо да донесе два Тв ресивери и рутер, по грешка ми донесе еден Тв ресивер и стар (користен рутер). Се јавувам - аааа ова ке биде проблем, пишува два ресивера ми викаат, абе дали сте нормални ???. Ми прават налог за замена на стариот рутер за нов (btw брзина со стариов рутер 12 Mbps). Тв уред донесоа по неколку дена, но за рутер, морав да го свртам пола Скопје (бидејќи наводно никој не може да провери кај има или нема рутер), најдов на крај во Ист Гејт. Два дена им требаше да го активираат (нормално дома без интернет ке се потепаме), а откако го активираа по Х пати јавувања, брзината измерена беше околу 3 Mbps. Се жалам на бројот од тех. поддршка, добивам одговор дека брзината е варијабилна и најдобро е да го ставам рутерот на прозор. Мислам во ред е да варира и да биде 20, 40, 30 Mbps за пакет од 50 ама не 3 Mbps. Youtube - не функционира , кочи на секои 10 сек, за др. да не праиме муабет. Тв ресиверите не ги ни приклучив, да не се нервирам барем со нив. Поминаа повеќе од два месеци, фиксниот број сеуште не ми го префрлиле од Телеком. И таму си течеше претплатата. Ми кажаа да не ја враќам опремата пошто после нема да можат да го земат бројот. На почетокот, наводно, процедурата траела, за после 3 недели да ми се јават да прашаат дали сум од Скопје, пошто го утнале префиксот на фиксниот (ваљда од Прилеп пробале да земат број) и многу нормално од Телеком не дозволиле миграција. После, наводно, било проблем кога се префрла фиксен број, без да прецизираат што е проблемот и како да го решиме. Прашувам во Телеком, луѓето ми кажуваат никакво барање не е стигнато до нив од А1 во поглед на фиксната линија. Сметки си продолжија да си идат - си плаќам дупло и вчера од немај-каде, бев им ја вратив опремата и го раскинав договорот со Телеком.
Брука невидена, трансплатација на бубрег ќе направевме за два месеци, број не можат да префрлат.

Им вртев на 1234, на агентите, пишував мејлови на kontakt@A1.mk - ништо. К** не ги боли, потпишеш ли договор, ќе те заебавааат како сакаат. Каква грижа за корисници, мува не ги лазе, се смеат на тел. кога им кажувам. Не знам како биле претходно, ама сега навистина се пред распаѓање изгледа. Нека не ве лажат со тоа што ќе ви понудат 100-200 ден поевтин пакет од другиве, ќе кинете живци како мене после.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
Да не се заебе некој друг, ви ја пишувам мојата авантура со А1.

Пред повеќе од два месеци, со јавување на агент започнав миграција на кориснички пакет од Телеком во А1.
Главна мотивција за префрлање ми беше ветувањето на агентите за побрз интернет. Наводно за ова ќе плаќам малку повеќе односно поскап пакет, за брзини до 50 Mbps со безжичен рутер. Нема опција за оптика, а бакарната линија била стара. Уште првиот пат, курирот што ги донесе договорите, наместо да донесе два Тв ресивери и рутер, по грешка ми донесе еден Тв ресивер и стар (користен рутер). Се јавувам - аааа ова ке биде проблем, пишува два ресивера ми викаат, абе дали сте нормални ???. Ми прават налог за замена на стариот рутер за нов (btw брзина со стариов рутер 12 Mbps). Тв уред донесоа по неколку дена, но за рутер, морав да го свртам пола Скопје (бидејќи наводно никој не може да провери кај има или нема рутер), најдов на крај во Ист Гејт. Два дена им требаше да го активираат (нормално дома без интернет ке се потепаме), а откако го активираа по Х пати јавувања, брзината измерена беше околу 3 Mbps. Се жалам на бројот од тех. поддршка, добивам одговор дека брзината е варијабилна и најдобро е да го ставам рутерот на прозор. Мислам во ред е да варира и да биде 20, 40, 30 Mbps за пакет од 50 ама не 3 Mbps. Youtube - не функционира , кочи на секои 10 сек, за др. да не праиме муабет. Тв ресиверите не ги ни приклучив, да не се нервирам барем со нив. Поминаа повеќе од два месеци, фиксниот број сеуште не ми го префрлиле од Телеком. И таму си течеше претплатата. Ми кажаа да не ја враќам опремата пошто после нема да можат да го земат бројот. На почетокот, наводно, процедурата траела, за после 3 недели да ми се јават да прашаат дали сум од Скопје, пошто го утнале префиксот на фиксниот (ваљда од Прилеп пробале да земат број) и многу нормално од Телеком не дозволиле миграција. После, наводно, било проблем кога се префрла фиксен број, без да прецизираат што е проблемот и како да го решиме. Прашувам во Телеком, луѓето ми кажуваат никакво барање не е стигнато до нив од А1 во поглед на фиксната линија. Сметки си продолжија да си идат - си плаќам дупло и вчера од немај-каде, бев им ја вратив опремата и го раскинав договорот со Телеком.
Брука невидена, трансплатација на бубрег ќе направевме за два месеци, број не можат да префрлат.

Им вртев на 1234, на агентите, пишував мејлови на kontakt@A1.mk - ништо. К** не ги боли, потпишеш ли договор, ќе те заебавааат како сакаат. Каква грижа за корисници, мува не ги лазе, се смеат на тел. кога им кажувам. Не знам како биле претходно, ама сега навистина се пред распаѓање изгледа. Нека не ве лажат со тоа што ќе ви понудат 100-200 ден поевтин пакет од другиве, ќе кинете живци како мене после.
А1 познати се за вакви глупости, лично имам поминато слични ситуации. Предпоставувам имаш комбо бокс...океј е ама лотарија за секој корисник. Јас го зедов и не беше лошо ама брзината варираше преку цел ден. Го вратив после 10 дена (има тест период)..
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
787
Поени од реакции
452
Да не се заебе некој друг, ви ја пишувам мојата авантура со А1.

Пред повеќе од два месеци, со јавување на агент започнав миграција на кориснички пакет од Телеком во А1.
Главна мотивција за префрлање ми беше ветувањето на агентите за побрз интернет. Наводно за ова ќе плаќам малку повеќе односно поскап пакет, за брзини до 50 Mbps со безжичен рутер. Нема опција за оптика, а бакарната линија била стара. Уште првиот пат, курирот што ги донесе договорите, наместо да донесе два Тв ресивери и рутер, по грешка ми донесе еден Тв ресивер и стар (користен рутер). Се јавувам - аааа ова ке биде проблем, пишува два ресивера ми викаат, абе дали сте нормални ???. Ми прават налог за замена на стариот рутер за нов (btw брзина со стариов рутер 12 Mbps). Тв уред донесоа по неколку дена, но за рутер, морав да го свртам пола Скопје (бидејќи наводно никој не може да провери кај има или нема рутер), најдов на крај во Ист Гејт. Два дена им требаше да го активираат (нормално дома без интернет ке се потепаме), а откако го активираа по Х пати јавувања, брзината измерена беше околу 3 Mbps. Се жалам на бројот од тех. поддршка, добивам одговор дека брзината е варијабилна и најдобро е да го ставам рутерот на прозор. Мислам во ред е да варира и да биде 20, 40, 30 Mbps за пакет од 50 ама не 3 Mbps. Youtube - не функционира , кочи на секои 10 сек, за др. да не праиме муабет. Тв ресиверите не ги ни приклучив, да не се нервирам барем со нив. Поминаа повеќе од два месеци, фиксниот број сеуште не ми го префрлиле од Телеком. И таму си течеше претплатата. Ми кажаа да не ја враќам опремата пошто после нема да можат да го земат бројот. На почетокот, наводно, процедурата траела, за после 3 недели да ми се јават да прашаат дали сум од Скопје, пошто го утнале префиксот на фиксниот (ваљда од Прилеп пробале да земат број) и многу нормално од Телеком не дозволиле миграција. После, наводно, било проблем кога се префрла фиксен број, без да прецизираат што е проблемот и како да го решиме. Прашувам во Телеком, луѓето ми кажуваат никакво барање не е стигнато до нив од А1 во поглед на фиксната линија. Сметки си продолжија да си идат - си плаќам дупло и вчера од немај-каде, бев им ја вратив опремата и го раскинав договорот со Телеком.
Брука невидена, трансплатација на бубрег ќе направевме за два месеци, број не можат да префрлат.

Им вртев на 1234, на агентите, пишував мејлови на kontakt@A1.mk - ништо. К** не ги боли, потпишеш ли договор, ќе те заебавааат како сакаат. Каква грижа за корисници, мува не ги лазе, се смеат на тел. кога им кажувам. Не знам како биле претходно, ама сега навистина се пред распаѓање изгледа. Нека не ве лажат со тоа што ќе ви понудат 100-200 ден поевтин пакет од другиве, ќе кинете живци како мене после.
Drugar ne e tocno deka vo Skopje na Combo Box moze da imas brzina 3mbps. Ne e mozno toa, vidi da ne e izmestena kartickata vnatre vo ruterot, probaj stavi go na visoko (taka ke imas i bolje wifi doma)
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
Drugar ne e tocno deka vo Skopje na Combo Box moze da imas brzina 3mbps. Ne e mozno toa, vidi da ne e izmestena kartickata vnatre vo ruterot, probaj stavi go na visoko (taka ke imas i bolje wifi doma)
Се зависи на која локација е и дали во близина има антена. Јас пример сред град сум ама антени нема во близина и повеќе од 35-40мб не вадев. Пуштив погоре и слика пред неколку дена од спид тест
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Drugar ne e tocno deka vo Skopje na Combo Box moze da imas brzina 3mbps. Ne e mozno toa, vidi da ne e izmestena kartickata vnatre vo ruterot, probaj stavi go na visoko (taka ke imas i bolje wifi doma)
Го шетав низ дома со продужен ко идиот, џабе. Живеам на 5 km од строг центар. Базната станица им е на 800 м од мене. На работа го пробував, на 3 km од центар (на спрат во зграда 12 м висина мах. 10 Mbps). Ќе пробам денес да ја извадам картицата, дај боже да е тоа ќе те частам гајба пиво :)
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
Го шетав низ дома со продужен ко идиот, џабе. Живеам на 5 km од строг центар. Базната станица им е на 800 м од мене. На работа го пробував, на 3 km од центар (на спрат во зграда 12 м висина мах. 10 Mbps). Ќе пробам денес да ја извадам картицата, дај боже да е тоа ќе те частам гајба пиво :)
Прво пробај со картицата, ако не функционира барај им друг рутер. Јас имав среќа и добив нов неотоврен рутер. ништо чудно тој што ги го дале да е дефектен, знаат ама глумат лудило
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
787
Поени од реакции
452
abe nema sansi takva brzina, vo nieden slucaj... sijalickata sveti plavo? Vidi vo setings namesti Only 4G, da ne povrzuva na 3G ili slicno. Tehnicka poddrska sto ti rekoa?
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
982
Поени од реакции
409
Idi vo salon promeni go ruterot, moite baba i dedo so onie najstarite ruteri imaat 25 mbps koristat skype i move tv, ti so ovie sega so gi davaat nemozes ne e mozno mora da ima nesto ke te opravat
 
Член од
24 август 2008
Мислења
287
Поени од реакции
237
Го шетав низ дома со продужен ко идиот, џабе. Живеам на 5 km од строг центар. Базната станица им е на 800 м од мене. На работа го пробував, на 3 km од центар (на спрат во зграда 12 м висина мах. 10 Mbps). Ќе пробам денес да ја извадам картицата, дај боже да е тоа ќе те частам гајба пиво :)
Пиши што направи? Дали го среди проблемот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom