Ајмо народе у лов на бесни лисици

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ПО ПРЕПОРАКА НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО
Кисела Вода ќе лови бесни лисици:pos:

Општината апелира до сите граѓани што ќе забележат на улица сом­ни­тел­на лисица, куче, маче да пријават на бесплатниот телефонски број 0800-32222 или во стационарот Вардариште, со цел да се спречи ширење на беснило



Од страв жителите да не добијат беснило, Општина Кисела Вода ќе лови ди­ви животни. Заштитата од беснило Општината ја прави преку апел до гра­ѓа­ни­те да ги пријават сите животни на улица кои се сомнителни случаи. При­ја­ва­та можат да ја направат на бесплатниот телефонски број 0800-32222 или во стационарот Вардариште, доколку се работи за бесно куче.
За полесно препознавање на бесни животни Кисела Вода објави неколку при­ме­ри на општинската веб страница .http://www.vest.com.mk/?ItemID=AC4BA8A4899BAE468C94A58324144EA2
Како потенцијални носители на бес­ни­ло се наведени следниве животни:
-Ноќ­но животно (лисица) да талка преку ден, да се однесува агресивно и да напаѓа луѓе или животни. Лисиците, обично, се движат и ловат само пре­ку ноќ и избегнуваат контакти со луѓе или животни
-Ли­си­ца најдена мртва или прегазена од возило на пат
-Не­ис­про­во­ци­ран напад на луѓе од куче или од мачка
-Не­во­о­би­ча­е­но лаење или завивање на кучињата
-Вид­но вознемирено, хиперактивно и чувствително животно на звуци и свет­ли­на
- Зго­ле­ме­на агресивност, плашливост, дезориентираност или отежнато ди­ше­ње и голтање
Вак­ва активност на претпазливост Кисела Вода започна по препорака од Аген­ци­ја­та за храна и ветеринарство, испровоцирани од неодамнешната по­ја­ва на прв официјален позитивен случај на беснило кај лисица во Велес во изминатите десет години.
"Апе­ли­ра­ме до граѓаните што ќе забележат сомнителен случај, да го пријават во која било ветеринарна станица, а за секое несоодветно од­не­су­ва­ње на уличните кучиња, да го известат стационарот Вардариште. На ва­ков начин граѓаните ќе бидат заштитени од евентуално пренесување на бес­ни­ло од заразени животни", изјави Марјан Спасески, портпарол на Ки­се­ла Вода.
Спа­се­ски апелира до сите жители задолжително да ги вакцинираат про­тив беснило нивните домашни миленици.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=AC4BA8A4899BAE468C94A58324144EA2
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.787
Една бесна лисица во Велес, и одма лов на лисици во Скопје.
--- надополнето: Aug 24, 2011 4:50 PM ---
А бе има некој од Кисела Вода дали има некакви информации за лисици низ населба?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Jas sum od Kisela Voda, ovaa godina nemam videno , ama prethodnite godini, vo tekot na letoto mi se ima slucuvano da vidam lisici vo docnite casovi, vo par, po dve odea, i sto e najtragicno, lugeto ne mi veruvaa, mi vikaa demek mackite mi se gledale kako lisici .:pos:
Za sreka, podocna lisicite bea zabelezani i od drugi lica, pa taka bese utvrdeno deka jas sepak ne sum halucinirala.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Jas sum od Kisela Voda, ovaa godina nemam videno , ama prethodnite godini, vo tekot na letoto mi se ima slucuvano da vidam lisici vo docnite casovi, vo par, po dve odea, i sto e najtragicno, lugeto ne mi veruvaa, mi vikaa demek mackite mi se gledale kako lisici .:pos:
Za sreka, podocna lisicite bea zabelezani i od drugi lica, pa taka bese utvrdeno deka jas sepak ne sum halucinirala.
more salete se vie ama i kaj nas vo ohrid zimata vo kanalot sleze volk pa eden budala ni pet ni 6 sekirata i go otepa na mesto :), ni sinter sluzba ni butur
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ова Скопјево испадна бетер од рускине села :mad:- стаорци по куќи, лисици по улици, волци по дворови(Радишани)....

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.708
Поени од реакции
12.127
Иам 2-3 прашања до надлежните, па ако читаат...
секое несоодветно од­не­су­ва­ње на уличните кучиња,
какво е тоа несоодветно однесување на улично куче, дали ако, стои насреден булевар или лае, рже или дреме...дали да чекам ако скокне на мене...
да го известат стационарот Вардариште.
на кој тел. да го известиме вардариште пошто еден цел ден сум ги барал, никој немаше (ова по стоти пат :)). Дали можда имаат некој телефон за контакт да остави у весникот, дали има некој вработен таму или свите се на терен?
-Не­во­о­би­ча­е­но лаење или завивање на кучињата
едно улично стално навечер лае, дали да го пријавам? има стаено менѓуша
-Не­ис­про­во­ци­ран напад на луѓе од куче или од мачка
што значи неиспровоциран, дали ова важи зиме и лете? Зимно време сите глутници напаѓаат...дали сите треба да се пријават.

И побогу пуштете екипи на терен. Јави за дупка, јави за куче...можеби да јавиме утре и ако заврне. бесплатните импулси не мислам да ги трошам за доброто на градот кога веќе има некој (ваљда има) платено да врши надзор и интервенција.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Иам 2-3 прашања до надлежните, па ако читаат...
какво е тоа несоодветно однесување на улично куче, дали ако, стои насреден булевар или лае, рже или дреме...дали да чекам ако скокне на мене...
на кој тел. да го известиме вардариште пошто еден цел ден сум ги барал, никој немаше (ова по стоти пат :)). Дали можда имаат некој телефон за контакт да остави у весникот, дали има некој вработен таму или свите се на терен?
едно улично стално навечер лае, дали да го пријавам? има стаено менѓуша
што значи неиспровоциран, дали ова важи зиме и лете? Зимно време сите глутници напаѓаат...дали сите треба да се пријават.

И побогу пуштете екипи на терен. Јави за дупка, јави за куче...да јавиме утре и ако заврне? бесплатните импулси не мислам да ги трошам за доброто на градот кога веќе има некој (ваљда има) платено да врши надзор и интервенција.
посебно ми се допадна овој дел И побогу пуштете екипи на терен. Јави за дупка, јави за куче...да јавиме утре и ако заврне?
кога веќе има некој (ваљда има) платено да врши надзор и интервенција
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.708
Поени од реакции
12.127
посебно ми се допадна овој дел И побогу пуштете екипи на терен. Јави за дупка, јави за куче...да јавиме утре и ако заврне?
кога веќе има некој (ваљда има) платено да врши надзор и интервенција
повеќе као апел :) до надлежните раководни кадри (по хиерархија нагоре) оти од нив зависи дали ќе пуштат екипи. Оно граѓаните ионака се јавуваат за проблеми, добро е да постои соработка, но ако се ослонат исклучиво на овие јавувања, а да нема блиц проверки и набљудувања на терен...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
да предложам маршута?
Влада - Собрание - Партиски Штабови - Невладини Организации - Телевизии ......
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
[quote="Lurtz, post: 4350653"]повеќе као апел :) до надлежните раководни кадри (по хиерархија нагоре) оти од нив зависи дали ќе пуштат екипи. Оно граѓаните ионака се јавуваат за проблеми, добро е да постои соработка, но ако се ослонат исклучиво на овие јавувања, а да нема блиц проверки и набљудувања на терен...[/quote]
работава - потурни ме да кинисам (до надлежните):icon_lol:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И побогу пуштете екипи на терен. Јави за дупка, јави за куче...можеби да јавиме утре и ако заврне. бесплатните импулси не мислам да ги трошам за доброто на градот кога веќе има некој (ваљда има) платено да врши надзор и интервенција.
Ало? Се јавив да пријавам дупка. Да, дупка. Дупка во законот. И тоа не во едниот. Во многуте. Фала. Пријатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom