Ајвар

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
Како мала многу јадев ајвар,едвај чекав да дојде есен и да почнат моите да лупат,мелат пиперки и да ги мешаат на ќумбето у двор.Ме опиваше мирисот и кога ќе беше се готово,јас бев таа што ја отвараше првата тегла и јадев како ненаситна.Е сега....еееееее.......сега не можам ни да го замислам,па камоли да го ставам во уста:toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Хм..кај нас дома ретко се прави ајвар,порано секоја година,но сепак го сакам ајварот.

Крцкаво,тазе лепче + ајвар + сиренце = задоволство :vozbud::vozbud::vozbud:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Иииии ајвар,мене ми е тапа незнам :pov:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па не го многу обожавам, што знам, ќе пробам така и толку:toe:
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Ех...да имав 100-тина тегли домашно ајварче...ич лошо не ќе ми беше.Еднаш со сиренце,еднаш пржено со јајце...ќе му го најдев крајот!Ама нема...само словенечки ајвар со пол кило вода во супермаркет :(
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Моите се мрзи, еднаш у деценија се нафаќаат да направат ајвар, а годинава нажалост нема да ми се посреќи. :(

Ама затоа викендов баба ќе ми направи, ја предупредив дека ако го направи лут, муабет нема да и правам! :vozbud: :icon_lol:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Ајвар. Значи ова јадење е нешто што не се пропушта да се прави секоја есен (октомври). Кај нас се прави на две места: кај нас дома и кај баба ми. Процедурата е: не го ставаме во тегли и не го пржиме (од искуство ви го кажувам ова :pos: ) туку се печат пиперките, се лупат, се мелат и ги замрзнуваме. После зимаме една тура (околу една кутија за сладолед од оние големите) и го ставаме на оган да крчка. Потоа се конзумира една до две недели (во зависност на квантитетот на членови кои моментално живеат дома). И се така до последната кутија со замрзнат ајвар кој кога ќе се изеде следуваат примедбите на мајка ми за тоа дека ептен брзо е иззеден ајварот. Инаку ајварот кај нас не преживејува до Божиќ (освен ако мајка ми не сокрие одредена количина на друго место).
Најчесто го конзумираме со сирење (исклучок е брат ми кој мрази секаков вид сирење) и како гарнир со ручек.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Ко мала осет немав за ајвар, и после почна да ми се гади од него - многу нормално, го одјадов на едно 3-4 години, од летово па почнав да јадам :) на одмор фрижидерот ни беше empty space само ајвар се наоѓаше и ааајде дај шо даш :pos2:
Лут ајвар, топол леб, тони сирење у близина мммммх!
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Листам низ форумот, гледам нема тема за Ајвар!
Добро на никој не му текнало да отвори тема за најдобриот специјалитет на македонските домаќинки или ве потплатиле словенците па молчите?:raz:




И ти велам така, шетам јас низ маало гледам комшијата цепи дрва. Од позадина гледам чад... и одеднаш ете го тој препознатлив мирис на пиперки. Ајвар да ти правеле комшиите....

Знаеш со тек на времето полека ја исфрлуваме оваа традиција. Се откажуваме од еден од најстарите и најпрочуени балкански специјалитети. Прво не претркаа словенците па сеа сме должни да употребуваме (Е) АјвЕр наместо Ајвар, па после пиперките ги поскапеа па дрвата, па домаќинките немале време да прават ајвЕр пошто биле на презентација на новата крема на Авон. Ми недостига мирисот на свежо печени пиперки, на палењето на ќумбето, на чистењето семки... на теглите ''Хелманс'':pos:

И шо сеа?
Со шо ќе го мачкам јас лепчето оваа зима... а?:(
Не знам за кај тебе,ама тука кај мене на секој чекор по 2 ќумбиња има и колуди праат ајвЕр :)!! Сеа ке ги натерам и моиве да праеме :eek:jea: ајвар РУллз
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
pred edna nedela praevme 20 tegli, nema vise za lek da ti treba ...... za vikend druga tura ke se pravi. koj ke ljupe piperki :nesvest:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Ние го напрајвме ајварот, ама не ве викам оти цел ќе ми го изедите :pos::pos:

Инаку, да си го пофалам ајварчето, оваа година поубав од претходните...
 
Член од
27 февруари 2007
Мислења
195
Поени од реакции
3
Ајвар сакам ама пиперките да бидат излупени убо ич лушпи да нема. Семка минимум и да не се многу црвени пиперките, на портокалево да мава бојата. Убо да е испржен салам и мала работа да љути. Е таков сакам!

Којма дома ваков нека кажи му ом на гости и Фета нека спрема сирење за отстрана. Ќе јам ко будала!

башка шо пребирваш ваков таков онаков па дури и бараш од најубото сирење...хахахахахаххах....јас немам ајвар имам фета,јеци има ајвар нема фета,јас мислам пак да се собериме и да се начукаме ајвар:pos2:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Маја ти ако имаш Фета ако треба јас ќе го донесам ајварот. :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom