Ах да си имам тезга, за мене закони да не важат...

Член од
1 февруари 2007
Мислења
92
Поени од реакции
9
Добро, до кога државава за едни ќе биде мајка, за други маќеа? Зошто повторно се направи отстапка на пазарџиите да не им се воведе фискализација (најново - ќе им била задолжителна кога ќе сме влезеле во ЕУ)? Јас и иљадници други трговци кои работиме будали ли сме што плаќаме даноци и полниме буџет, што имаме сметковидители, што се замараме со папирологии, што правиме пресметки, што полниме буџет?

И јас сакам бе да плаќам данок откако ќе влеземе во ЕУ, не само тие. Сериозно, зошто шверцерите по пазарите кои продаваат роба на црно и со сомнително потекло (не зборам за земјоделците, кои на пазарите се само неколку проценти, се друго е прекупци) наместо да се доведат во ред, се ставаат во повластена позиција над чесните трговци?

Прашање до оние кои имаат сопствени бизниси - како се чувствувате? Некој кој не плаќа давачки, е во повластена позиција над вас. Вие давате на државата, а што државата ви дава на вас?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
изгледа будали сте...сите заедно и ние,шо си ќутиме заради тоа
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Добро, до кога државава за едни ќе биде мајка, за други маќеа? Зошто повторно се направи отстапка на пазарџиите да не им се воведе фискализација (најново - ќе им била задолжителна кога ќе сме влезеле во ЕУ)? Јас и иљадници други трговци кои работиме будали ли сме што плаќаме даноци и полниме буџет, што имаме сметковидители, што се замараме со папирологии, што правиме пресметки, што полниме буџет?

И јас сакам бе да плаќам данок откако ќе влеземе во ЕУ, не само тие. Сериозно, зошто шверцерите по пазарите кои продаваат роба на црно и со сомнително потекло (не зборам за земјоделците, кои на пазарите се само неколку проценти, се друго е прекупци) наместо да се доведат во ред, се ставаат во повластена позиција над чесните трговци?

Прашање до оние кои имаат сопствени бизниси - како се чувствувате? Некој кој не плаќа давачки, е во повластена позиција над вас. Вие давате на државата, а што државата ви дава на вас?
Владата не државата.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
92
Поени од реакции
9
Сме ја изгласале владата да раководи со државата. А владата не дупчи. Создава нелојална конкуренција. Едни толерира да не работат според закони, а други ги камшикува со глоби и им собира даноци.

Па дај сите на пазари да продаваме тогаш, кој кур дуќани, фискални, пријавување вработени, плаќање придонеси...
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Сме ја изгласале владата да раководи со државата. А владата не дупчи. Создава нелојална конкуренција. Едни толерира да не работат според закони, а други ги камшикува со глоби и им собира даноци.

Па дај сите на пазари да продаваме тогаш, кој кур дуќани, фискални, пријавување вработени, плаќање придонеси...
И ја сум за рамноправност. Тогаш зашто да не се протестира?
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
92
Поени од реакции
9
Има и друго чаре. Доаѓаат избори.

Ќе толерирате тезгароши, а ќе наплаќате даноци само од оние кои работат по пропис? Доообро, еве ви шипак, на што ќе гласам пак за вас.

Производот кој го продавам јас, со даноци и други давачки автоматски е 30% поскап отколку кај некој копук на пазар. Лојална конкуренција, исти услови за сите. Гзов ми.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Луѓето во македонија се на survivor mode, а ти си запнал со правни регулативи, закони,акти и сл.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Tuka kade sto ziveam vo edna od zemjite na EU, zelenite pazari se oslobodeni od plakjanje DDV na zemjodelski proizvodi vo maloprodazba.
Zakonot za danok na zelenite pazari, ne e vo EU zakonskata regulativa(osven ako za Makedonija ne go stavile zakonot dodatno kako uslov)
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
92
Поени од реакции
9
Луѓето во македонија се на survivor mode, а ти си запнал со правни регулативи, закони,акти и сл.
Луѓето во Македонија од сите гранки се во survivor mode. Зошто само трговците кои се по пазарите да бидат во tax free mode?

Tuka kade sto ziveam vo edna od zemjite na EU, zelenite pazari se oslobodeni od plakjanje DDV na zemjodelski proizvodi vo maloprodazba.
Zakonot za danok na zelenite pazari, ne e vo EU zakonskata regulativa(osven ako za Makedonija ne go stavile zakonot dodatno kako uslov)
Не збориме за земјоделските производи. На пазарите се продава се и сешто, земјоделските производи се само мал дел од понудата, а вистински земјоделци скоро и да нема по пазарите.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Добро, до кога државава за едни ќе биде мајка, за други маќеа? Зошто повторно се направи отстапка на пазарџиите да не им се воведе фискализација (најново - ќе им била задолжителна кога ќе сме влезеле во ЕУ)? Јас и иљадници други трговци кои работиме будали ли сме што плаќаме даноци и полниме буџет, што имаме сметковидители, што се замараме со папирологии, што правиме пресметки, што полниме буџет?

И јас сакам бе да плаќам данок откако ќе влеземе во ЕУ, не само тие. Сериозно, зошто шверцерите по пазарите кои продаваат роба на црно и со сомнително потекло (не зборам за земјоделците, кои на пазарите се само неколку проценти, се друго е прекупци) наместо да се доведат во ред, се ставаат во повластена позиција над чесните трговци?

Прашање до оние кои имаат сопствени бизниси - како се чувствувате? Некој кој не плаќа давачки, е во повластена позиција над вас. Вие давате на државата, а што државата ви дава на вас?
Тоа е тешка одлука. За да им воведе фискализација потребно е да има општ политички консензус, поддршка од медиумите и слично. Можеби би имало демонстрации, судири со полиција, штрајкови со глад и тоа сега пред избори. Изгледа не им се исплати.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Никој нема да штрајкува од оние кој имаат дуќан и плаќаат кирија како и даночни обврски со придонеси.Штрајкувал или не,секој кој работи по прописите мора да си ги плаќа давачките кон државата.Токму затоа дуќанџиите ќе си молчат и ќе си плаќаат дури и за нивните “лути противници“,тезгаџиите.
Интересно е сега кога дуќанџијата нема сини картони,затоа што не собрал довочно пари да помине плата и придонеси до 5ти во месецот,за себе и својата фамилија,а тезгаџијата ќе му ги собере лековите пред нос со сини картони од заводот за вработување издадени три месеци понапред.:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom