Афти и други проблеми со слузницата на устата

  • Креатор на темата NightFuneral
  • Време на започнување
Член од
7 април 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Somatologot mi go preporaca denes. Go zemav od naj bliskata apteka. Stvarno neverojatno do sega :helou:
 
Член од
7 април 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Probajte ORALMEDIC, nov americki lek. Mi go preporaca eden prijatel stomatolog.Nov preparat go ima vo aptekite.Pozdrav
 

Dr.Zizou

Extra-Maximum
Член од
27 октомври 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Ќе појдете во аптека и ке побарате раствор што содржи Поликрезулен.Со тампон за уво ке ги туширате за 2-3 дена.Само тоа му е мајката
 
R

Roten 96

Гостин
Е еве уште еден проблем кој верувам сите сте го имале...значи афтите се улцерација,со правилен кружен или овален облик,со жолетеникаво-бела боја,добро ограничена со црвен прстен и се јавува на усната шуплина.е сега ме интересира бидејќи ова се јавува скоро кај сите..што користете против ова болно нешто...само сино мастило или...
мене ми се има повеќе пати појавувано и не само на усната шуплина..може дасе јави и на јазикот а тогаш уште повеќе боли..јас не можев ни да ставам залак в уста..
значи кое е лекувањето за ова...и дали храната и не миење редовно на забите некако влијае за појавувањето на овие бели болни точки во устата...
PS.имам слушнато дека ако сте здобиете еднаш со овие..веќе ке ви се појавуваат нон стоп односно ке ги имате и понатаму во животот...
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ауууу, не да болат(бар кај мене).Јас им ставам сода,сега јебига малце боли ама тоа е.

П.с Уште некоја тема во здавје да отвореше.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
прополис му е лекот :)) обично ми се појавуваат кога јадам сончоглед :cautious:
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
175
Поени од реакции
53
Вака значи има и друга тема на оваа болест, небитно, јас имав афти 23 години од мојот живот и пред 3-4 месеци го најдов лекот, колегата од работа му кажа дека на негова братучетка доктор и кажал цигари да пуши по 2-3 дима. Пробав нормално пошто коа имам афта се би пробал само да ми помине и работава за мене е неверојатна зимам секоја вечер од сопругата по 2-3 дима од цигарата само пред спиење бидејќи не сум пушач и не ги поднесувам добро цигарите али афта више не сум видел, така да пробајте ништо страшно ако помогне супер ако не друго не знам сум пробал милион лекови и џабе беше.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Bratce, kupisi metilenski plavo go ima vo sekoja apteka. Malo sisence e od 10 ml no pravi cuda. Za 3 minuti ima site afti sto gi imas vo ustata da ti gi izleci.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
NBF Gingival Гел-Биофузионален
Не сте свесни колку помага
Види по аптеките дали го има, во случај ако го нема по аптеките побарај го во некоја стоматолошка ординација.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
decki,
ova netov e tolku dobra ama i tolku losa rabota.
se reklamiraat sekakvi raboti.
mojot brat od raganje ima problemi so aftite i znam i gi razbiraram site koi imaat maki so niv.
aftite mu se pojavuvaat sekoj mesec i se dosta golemi.
znaci za razlika od site drugi afti negovite se vrodeno zaboluvanje.
sme citale mnogu i neznam kolku stomatolozi sme prosle.
bevme i vo Bugarija za niv.
gi znaeme skoro site sredstva za afti vo svetot.
deckoto koj go spomnuva oralmedic e vo pravo - lekot deluva mnogu brzo.
go stavas - vo prvite 10 sekundi imas pojaka bolka i posle bolkata ja nema.
no, kade lezi problemot ?
kako i se vo zivotot ne mozes da veruvas vo cuda.
posle mnogu citanja i konsulatacii so poveke doktori - a najuverliv bese eden profesor od drzavna bolnica toj lek pravi isusuvanje vo ustata- ja vlece vodata.
i koga ke ja izvlece togas ne ni mozes da imas bolka.
e, sega zamislete- brat mi da stava od oralmedic na sekoja afta - toa bi bilo ziva katastrofa.
toj deluva samo na simptomite, a ne leci.
ima eden lek vo amerika - nov e - koj deluva taka sto go zajaknuva imunitetot - toj e prav lek za aftite.pomaga vo 60 posto od slucaite.
no, isto taka toj ima i mnogu stetni efekti.
zatoa koga nekoj ke kaze - lekot e predobar-se zemete so rezerva.ne veruvajte tolku brgu.
najiskreno ke kazam - za prvpat nesto sto mu pomogna na brat mi - bese nbf gelot.
ni go preporaca eden stomatolog-student - drugar na brat mi - koj slucajno slusnal za nego.
ni trebase deset dena da ja najdeme firmata.
gelot ne e skap - 350 denari za razlika na primer od oralmedic koj e 400 denari za 2 stavanja-gelot ima 30 grama i trae dolgo.
ona sto tamu ni go objasnija - mi se ciniea kako fini luge - deka ne vetuvaat deka gelot ke napravi cudo, no deka ke sigurno ke pomogne.
i - POMOGNA.
Za tri dena brat mi se osekase za prvat po dolgo vreme dobro i mozese lesno da zboruva, da jade kisela hrana, jabolka na primer.
Pa, ke vidime ponataka kako ke bide.Go koristi skoro mesec dena.

Gelot nema niedna stetna sostojka-samo Vitamin C i vitamin E. Ama tehnologijata so koja e napraven e nova.Nano tehnologija - poznata mi e - od kompjuterite.

Pisuvav poveke od voobcaeno, no mislam deka barem malku ke pomognam na lugeto koi imaat vakov problem-bidejki aftite se gadno zaboluvanje.

sega primetiv deka pisuvam na latinica-se nadevam deka nema da mi zamerite-ama se od ponovo na kirilica da pisuvam ne mozam/
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Јас имав проблем со афтите, и речиси израснав со нив, но фала богу веќе од поодамна немам таков проблем. кога ќе ми се појавеа ги лекував со Бетадин (правејќи чести испирања на устата)и чај од жалфија.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Афтата може да се добие од нехигиена или од недоволно внесување на витаминот Б, уште од мал ги имам, и кога ќе ми испадне една а понекогаш и две ми иде со ножот да ја исечам, многу гадна болка.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
Е еве уште еден проблем кој верувам сите сте го имале...значи афтите се улцерација,со правилен кружен или овален облик,со жолетеникаво-бела боја,добро ограничена со црвен прстен и се јавува на усната шуплина.е сега ме интересира бидејќи ова се јавува скоро кај сите..што користете против ова болно нешто...само сино мастило или...
мене ми се има повеќе пати појавувано и не само на усната шуплина..може дасе јави и на јазикот а тогаш уште повеќе боли..јас не можев ни да ставам залак в уста..
значи кое е лекувањето за ова...и дали храната и не миење редовно на забите некако влијае за појавувањето на овие бели болни точки во устата...
PS.имам слушнато дека ако сте здобиете еднаш со овие..веќе ке ви се појавуваат нон стоп односно ке ги имате и понатаму во животот...

Вака, ако ги лечиш афтите ќе ти требат 7 дена да ти поминат , ако не ги лечиш-една недела....значи исто ти се фаќа

Али можеш да ги лечиш со некое средство за да ја ублажиш болката


Метиленското плаво е најстар лек кој се користел и се користи и мн добро делува, али ако имаш мн болка побарј во аптека некој лек кој се нанесува фиректно на афтата и кој содржи анестетик

Афта може да се јави од стрес, напнатост,паднат имунитет или ако имате проблем со желудникот....поз
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: H96

Kajgana Shop

На врв Bottom