Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Прво излезе во одбрана на лагата која ја изјави актуелниот претседател на Република Македонија пред американски студенти, според која младите Македонци се повеќе остануваат во родната татковина, наместо да заминуваат во странство во потрага по подобар живот. Ја бранеше неговата лага велејќи дека ни западот не е ништо поарен, па затоа и ние имаме право да бидеме лицемери.

Откако ги изгуби сите аргументи во одбрана на лагата на актуелниот претседател на Република Македонија, избега од дискусијата во друга дискусија на тема - како да се подобрат условите за живот во Македонија за младите да не заминуваат во странство во потрага по подобар живот. Јас ти дадов некои предлог решенија кои би требало барем минимално да го подобар животот на малите и средните македонски приватни фирми и општо на македонските работодавачи и на македонските работници.

Откако ги изгуби и тие аргументи со прашањето што понатаму, сега го браниш сопственото незнаење со аргументи од типот "народот е таков".

Постојано бегаш од една во друга дискусија, свесен дека ниту еден од аргументите кои ги потенцираш не ти држи ни малку вода, а тоа слободно може да се дефинира како мрчење.

Поточно, ти прво ги обвини останатите членови на форумов дека за жалење и за кукање секогаш се тука, но никогаш не ги има за да излезат со предлог решенија за подобар живот, но кога јас ти изнесов некои предлог решенија, се стиша одеднаш и играш на старата карта "народот е таков".

Да, ваквото бегање од една во друга дискусија со неиздржани аргументи слободно може да се дефинира како мрчење, а судејќи според твоите коментари на оваа тема на форумов, ти дефинитивно си мрчатор.
Sea kje ti objasni deka ti kako I site drugi ne si Ja sfatil poentata. I taka do beskraj :)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
1.абе па да успееш и во државно да се вработиш е успех, и тоа е некава борба. Кој победува, Подобриот!
2.Што одма цвикате тој има врски, тој работел у партија, што не се тие кој ќе се борите и таму, па ќе успеете.
3.Што ги деградирате луѓето кои работат државно, тие од улица ли се собрани, а вие пошто сте паметни неможете место да си најдете во државава.
4.Што не покажете дека сте попаметни, па влезете и успејте, станете директори, министри, пратеници, па да видам вие како ќе ја водите државата.
1. :facepalm:
2. Ебем ти таква борба и таква победа
3. Од улица се собрани, буквално, и тоа добар дел
4. Кој од тие директорите се попаметни, по кои мерила и каде се докажале?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.787
Поени од реакции
21.192
Прво излезе во одбрана на лагата која ја изјави актуелниот претседател на Република Македонија пред американски студенти, според која младите Македонци се повеќе остануваат во родната татковина, наместо да заминуваат во странство во потрага по подобар живот. Ја бранеше неговата лага велејќи дека ни западот не е ништо поарен, па затоа и ние имаме право да бидеме лицемери.

Откако ги изгуби сите аргументи во одбрана на лагата на актуелниот претседател на Република Македонија, избега од дискусијата во друга дискусија на тема - како да се подобрат условите за живот во Македонија за младите да не заминуваат во странство во потрага по подобар живот. Јас ти дадов некои предлог решенија кои би требало барем минимално да го подобар животот на малите и средните македонски приватни фирми и општо на македонските работодавачи и на македонските работници.

Откако ги изгуби и тие аргументи со прашањето што понатаму, сега го браниш сопственото незнаење со аргументи од типот "народот е таков".

Постојано бегаш од една во друга дискусија, свесен дека ниту еден од аргументите кои ги потенцираш не ти држи ни малку вода, а тоа слободно може да се дефинира како мрчење.

Поточно, ти прво ги обвини останатите членови на форумов дека за жалење и за кукање секогаш се тука, но никогаш не ги има за да излезат со предлог решенија за подобар живот, но кога јас ти изнесов некои предлог решенија, се стиша одеднаш и играш на старата карта "народот е таков".

Да, ваквото бегање од една во друга дискусија со неиздржани аргументи слободно може да се дефинира како мрчење, а судејќи според твоите коментари на оваа тема на форумов, ти дефинитивно си мрчатор.
Напротив, ми се смачи да ти цртам дека не ја бранев лагата туку ја поддржав изјавата од сосем друга причина која ти очигледно неможеш да ја видиш а неколку пати ја напоменав. Па си реков ајде да не го тупиме секако не е за тоа темата. Така да незнам каде виде и со какви ти мене аргументи ме тепа. Со аргументите дека ако САД, ЕУ и сите останати лажат немора и ние да лажиме. Ептен јаки аргументи. Признавам ме отепа со аргументот.
За понатамошниот дел од твојот пост каде ме доотепуваш со твоите економски мерки и каде јас ја виткам опашката , баш ти напишав дека имаш една фалинка голема. Убаво те прашав кој тоа ке го реализира? Тоа така овде напишано многу убаво звучи, ама ти исто така напиша дека нити позицијата нити опозицијата не чини и дека треба да се смени. Па треба да се сменат уште еден куп работи, за на крај да испадни ( моја забелешка ) од толку работи што по твое треба да се сменат дека треба народот да се смени комплет. Јас сеуште чекам да ми кажеш кој ке ги реализира твоите економски мерки ако тие што треба да ги реализираат нечинат. Ни едните ни другите. Тоа се твои зборови и заклучоци, јас само прашувам. Како ти заклучи дека бегам од темата и дека ја виткам опашката, кога само те прашувам да дообјасниш кој тоа ке го реализира. И сеуште чекам одговор. Јас исто како тебе како економска мерка можам да речам на сите да им се најде работа, на секој по струката и сите да земаат плата минимум 5000 евра, па да се чукам по гради како смислив економска мерка со која народот ке остани тука, а притоа појма да немам од каде да се најдат тие 5000 евра и работа за сите, посебно по струката. Е таква е твојата економска мерка. Даваш половично решение или решение кое нема кој и како да се реализира( твој заклучок).
И пред да се истрчаш со дообјаснување на твоите економски мерки прво можеби треба да смислиш како да се створи клима за тие мерки воопшто да профункционираат, како да му го смениш менталниот склоп на населението тука кое е научено на нешто од типот абе ај што го ебиш државно е, оти се доттоогаш нити една економска мерка нема да функционира пошто тие кои се задолжени за тоа едноставно пет пари не даваат дали ке се имплеметира правилно или само на хартија.
Друга работа која очигледно ја имаш промашено е дека јас пет пари не давам дали народот останал или емигирирал. Ни млади ни стари. Многу пати имам баш тука кажано дека кој сака, можи и смета дека ке успее прав му е патот. Нити држам некој со сила, нити пак зависи од мене дали ке остани. Напротив да е до мене на секој еден ке му платам патни трошоци и нека си ја проба среќата, па ако успее успее , ако не нека се врати и нека не мрчи.
И на крај се вративме кај мрчењето за кое исто си се збунил.
Мрчење ако буквално го преведиме би значело нешто како некој е незадоволен од нешто па се жали. Кај ме виде тука ти мене да се жалам или мрчам. Најди ми еден пост каде јас велам тука не ми чини, да бев некаде на друго место сега ке бев којзнае што и дека да можев или првата можна прилика ке заминам. Е тоа е мрчење инаку.
Сега ако си уште на став и мислење дека бегам од темата и дека ме уби со аргументите па уште и мрчам така нека биди.
Ете не ви мрчам повеќе. Гледам филмот ви го расипав за ауфидерзен. Којзнае можи некој и попишманив да остани, што се вели со куферите враце од врата го вратив;)[DOUBLEPOST=1412019743][/DOUBLEPOST]
Sea kje ti objasni deka ti kako I site drugi ne si Ja sfatil poentata. I taka do beskraj :)
Нормално.
Знаеш треба некако и времето да се тепа. Како ке ти поминат инаку 8 сати на работа. Ке се отруеме од кафиња пиење;)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Напротив, ми се смачи да ти цртам дека не ја бранев лагата туку ја поддржав изјавата од сосем друга причина која ти очигледно неможеш да ја видиш а неколку пати ја напоменав. Па си реков ајде да не го тупиме секако не е за тоа темата. Така да незнам каде виде и со какви ти мене аргументи ме тепа. Со аргументите дека ако САД, ЕУ и сите останати лажат немора и ние да лажиме. Ептен јаки аргументи. Признавам ме отепа со аргументот.
За понатамошниот дел од твојот пост каде ме доотепуваш со твоите економски мерки и каде јас ја виткам опашката , баш ти напишав дека имаш една фалинка голема. Убаво те прашав кој тоа ке го реализира? Тоа така овде напишано многу убаво звучи, ама ти исто така напиша дека нити позицијата нити опозицијата не чини и дека треба да се смени. Па треба да се сменат уште еден куп работи, за на крај да испадни ( моја забелешка ) од толку работи што по твое треба да се сменат дека треба народот да се смени комплет. Јас сеуште чекам да ми кажеш кој ке ги реализира твоите економски мерки ако тие што треба да ги реализираат нечинат. Ни едните ни другите. Тоа се твои зборови и заклучоци, јас само прашувам. Како ти заклучи дека бегам од темата и дека ја виткам опашката, кога само те прашувам да дообјасниш кој тоа ке го реализира. И сеуште чекам одговор. Јас исто како тебе како економска мерка можам да речам на сите да им се најде работа, на секој по струката и сите да земаат плата минимум 5000 евра, па да се чукам по гради како смислив економска мерка со која народот ке остани тука, а притоа појма да немам од каде да се најдат тие 5000 евра и работа за сите, посебно по струката. Е таква е твојата економска мерка. Даваш половично решение или решение кое нема кој и како да се реализира( твој заклучок).
И пред да се истрчаш со дообјаснување на твоите економски мерки прво можеби треба да смислиш како да се створи клима за тие мерки воопшто да профункционираат, како да му го смениш менталниот склоп на населението тука кое е научено на нешто од типот абе ај што го ебиш државно е, оти се доттоогаш нити една економска мерка нема да функционира пошто тие кои се задолжени за тоа едноставно пет пари не даваат дали ке се имплеметира правилно или само на хартија.
Друга работа која очигледно ја имаш промашено е дека јас пет пари не давам дали народот останал или емигирирал. Ни млади ни стари. Многу пати имам баш тука кажано дека кој сака, можи и смета дека ке успее прав му е патот. Нити држам некој со сила, нити пак зависи од мене дали ке остани. Напротив да е до мене на секој еден ке му платам патни трошоци и нека си ја проба среќата, па ако успее успее , ако не нека се врати и нека не мрчи.
И на крај се вративме кај мрчењето за кое исто си се збунил.
Мрчење ако буквално го преведиме би значело нешто како некој е незадоволен од нешто па се жали. Кај ме виде тука ти мене да се жалам или мрчам. Најди ми еден пост каде јас велам тука не ми чини, да бев некаде на друго место сега ке бев којзнае што и дека да можев или првата можна прилика ке заминам. Е тоа е мрчење инаку.
Сега ако си уште на став и мислење дека бегам од темата и дека ме уби со аргументите па уште и мрчам така нека биди.
Ете не ви мрчам повеќе. Гледам филмот ви го расипав за ауфидерзен. Којзнае можи некој и попишманив да остани, што се вели со куферите враце од врата го вратив;)
Ne si laskaj deka si premislil nekoj.ti Moze samo da ubedis nekoj neodlucen da zamine so tvoeto tropanje zeleni. Da si rece coek...so ovoj li da delam idnina?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Значи на темава какви плачковци има тоа чудо, абе па да успееш и во државно да се вработиш е успех, и тоа е некава борба. Кој победува, Подобриот! Што одма цвикате тој има врски, тој работел у партија, што не се тие кој ќе се борите и таму, па ќе успеете. Што ги деградирате луѓето кои работат државно, тие од улица ли се собрани, а вие пошто сте паметни неможете место да си најдете во државава. Што не покажете дека сте попаметни, па влезете и успејте, станете директори, министри, пратеници, па да видам вие како ќе ја водите државата. Мое искрено мислење е дека многу зборите и не ви се работи, и се сакате да ви е сервирано, тоа важи само кога сте во Македонија, а надвор кога сте, е тогаш сте 'рмбачи прва класа, затоа сите се фалат од вас. И по 100 години, нема да се промените, како и за Илиденското востание, и тогаш имало македонцикои викале, абе убаво ни е и вака, кој ќе иде сеа по планини, ќе мрзне, ќе треба да се пука, да се убаива или да те убијат, ај да си седам домче и да си берам житото и да си плаќам арач, и силовање па и нее сапун тоа што еднаш ко ниеднаш. Тоа нас не убива, немате свест за идни генерации, немате свест да оставите и да создаете нешто, мислите само на сегашното време и на вас да ви е најубаво, а не мислите да му направите да му биде поубаво на вашето дете, тука е маката. Џабе ќе се фаќате за политички партии, и кој е крив, кога не поаѓате од иднивидуалното ти да бидеш државата и да бидеш пример за останатите, а не само си плачете дека тука нечини, ама тоа покажува за вас дека и за други работи сте такви.
Право да ти кажам, од улица се и благе везе немаат.
Да беа паметни тие на државно, луѓето нема да доплаќаат за струја иако се грејат на парно, нема да им пливаат колите од пола саат дожд, нема да одат да се лечат на приватно иако плаќаат здравствено, нема да ги кршат колите на така наречениот автопат иако плаќаат патарина, нема да имаат проблеми со новите автомобили иако плаќаат како да возат на најскапиот и најквалитетниот бензин во светот, нема да гледаат како некој пат се прави секои избори, затоа што не додржува асфалтот и ред други ситни работи што животот го прават полесен за живеење.
Да беа паметни нема да се вадат на патриотизам, туку ќе работеа за доброто на сите
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Тоа нас не убива, немате свест за идни генерации, немате свест да оставите и да создаете нешто, мислите само на сегашното време и на вас да ви е најубаво, а не мислите да му направите да му биде поубаво на вашето дете, тука е маката. Џабе ќе се фаќате за политички партии, и кој е крив, кога не поаѓате од иднивидуалното ти да бидеш државата и да бидеш пример за останатите, а не само си плачете дека тука нечини, ама тоа покажува за вас дека и за други работи сте такви.
Да се разбереме, Македонија е рај за газолижачи, а пекол за секој оној кој размислува со своја глава.
Секој си го бира својот пат.

Болдираново во твојот пост се однесува на сите апашки паразити напикани сосила во државна администрација, кои мислат само за себе и својот газ, а гајле им е што ќе биде со државава. Што создава државната администрација, можеш да ми кажеш...? Или само јаде туѓи, народни пари слеани во буџетот?

Секој нормален човек кој размислува долгорочно за својата и иднината на своите деца, ги има спакувано куферите и се иселува одовде, со карта во еден правец за себе и фамилијата. Остануваат само пензионерите и полтроните.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.787
Поени од реакции
21.192
Ne si laskaj deka si premislil nekoj.ti Moze samo da ubedis nekoj neodlucen da zamine so tvoeto tropanje zeleni. Da si rece coek...so ovoj li da delam idnina?
Да оти таква ми беше намерата, да премислам некој:facepalm:
Си чул за иронија така?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Напротив, ми се смачи да ти цртам дека не ја бранев лагата туку ја поддржав изјавата од сосем друга причина која ти очигледно неможеш да ја видиш а неколку пати ја напоменав. Па си реков ајде да не го тупиме секако не е за тоа темата. Така да незнам каде виде и со какви ти мене аргументи ме тепа. Со аргументите дека ако САД, ЕУ и сите останати лажат немора и ние да лажиме. Ептен јаки аргументи. Признавам ме отепа со аргументот.
За понатамошниот дел од твојот пост каде ме доотепуваш со твоите економски мерки и каде јас ја виткам опашката , баш ти напишав дека имаш една фалинка голема. Убаво те прашав кој тоа ке го реализира? Тоа така овде напишано многу убаво звучи, ама ти исто така напиша дека нити позицијата нити опозицијата не чини и дека треба да се смени. Па треба да се сменат уште еден куп работи, за на крај да испадни ( моја забелешка ) од толку работи што по твое треба да се сменат дека треба народот да се смени комплет. Јас сеуште чекам да ми кажеш кој ке ги реализира твоите економски мерки ако тие што треба да ги реализираат нечинат. Ни едните ни другите. Тоа се твои зборови и заклучоци, јас само прашувам. Како ти заклучи дека бегам од темата и дека ја виткам опашката, кога само те прашувам да дообјасниш кој тоа ке го реализира. И сеуште чекам одговор. Јас исто како тебе како економска мерка можам да речам на сите да им се најде работа, на секој по струката и сите да земаат плата минимум 5000 евра, па да се чукам по гради како смислив економска мерка со која народот ке остани тука, а притоа појма да немам од каде да се најдат тие 5000 евра и работа за сите, посебно по струката. Е таква е твојата економска мерка. Даваш половично решение или решение кое нема кој и како да се реализира( твој заклучок).
И пред да се истрчаш со дообјаснување на твоите економски мерки прво можеби треба да смислиш како да се створи клима за тие мерки воопшто да профункционираат, како да му го смениш менталниот склоп на населението тука кое е научено на нешто од типот абе ај што го ебиш државно е, оти се доттоогаш нити една економска мерка нема да функционира пошто тие кои се задолжени за тоа едноставно пет пари не даваат дали ке се имплеметира правилно или само на хартија.
Друга работа која очигледно ја имаш промашено е дека јас пет пари не давам дали народот останал или емигирирал. Ни млади ни стари. Многу пати имам баш тука кажано дека кој сака, можи и смета дека ке успее прав му е патот. Нити држам некој со сила, нити пак зависи од мене дали ке остани. Напротив да е до мене на секој еден ке му платам патни трошоци и нека си ја проба среќата, па ако успее успее , ако не нека се врати и нека не мрчи.
И на крај се вративме кај мрчењето за кое исто си се збунил.
Мрчење ако буквално го преведиме би значело нешто како некој е незадоволен од нешто па се жали. Кај ме виде тука ти мене да се жалам или мрчам. Најди ми еден пост каде јас велам тука не ми чини, да бев некаде на друго место сега ке бев којзнае што и дека да можев или првата можна прилика ке заминам. Е тоа е мрчење инаку.
Сега ако си уште на став и мислење дека бегам од темата и дека ме уби со аргументите па уште и мрчам така нека биди.
Ете не ви мрчам повеќе. Гледам филмот ви го расипав за ауфидерзен. Којзнае можи некој и попишманив да остани, што се вели со куферите враце од врата го вратив;)
Продолжуваш со мрчењето и затоа е бесмислено човек да одговара на твоите прашања, кога целта на твоите прашања е од одговорите кои ќе ги добиеш да извадиш нова тема на дискусија кон која ќе избегаш бидејќи си свесен дека аргументите не ти држат вода.

Нема ништо да ти дообјаснам бидејќи целта воопшто не ти е подобрување на економската и социјалната состојба во Македонија, ниту целта ти е изнаоѓање на решенија за проблемите со кои се соочуваат секојдневниот Македонец и македонското општество, туку продолжување на мрчењето кое го тераш веќе неколку страници поназад на оваа тема на форумов.

Или со други зборови кажано, како што актуелната влада и актуелниот претседател на Република Македонија немаат ниту најосновни познавања од кредибилитет и достоинство, така и ти немаш ниту најосновни познавања од објективна дискусија и од разбирање на туѓите одговори на твоите прашања, па затоа дискутирање со тебе, барем на оваа тема на форумов, е необјективно и непотребно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.787
Поени од реакции
21.192
Продолжуваш со мрчењето и затоа е бесмислено човек да одговара на твоите прашања, кога целта на твоите прашања е од одговорите кои ќе ги добиеш да извадиш нова тема на дискусија кон која ќе избегаш бидејќи си свесен дека аргументите не ти држат вода.

Нема ништо да ти дообјаснам бидејќи целта воопшто не ти е подобрување на економската и социјалната состојба во Македонија, ниту целта ти е изнаоѓање на решенија за проблемите со кои се соочуваат секојдневниот Македонец и македонското општество, туку продолжување на мрчењето кое го тераш веќе неколку страници поназад на оваа тема на форумов.

Или со други зборови кажано, како што актуелната влада и актуелниот претседател на Република Македонија немаат ниту најосновни познавања од кредибилитет и достоинство, така и ти немаш ниту најосновни познавања од објективна дискусија и од разбирање на туѓите одговори на твоите прашања, па затоа дискутирање со тебе, барем на оваа тема на форумов, е необјективно и непотребно.
Е сега и ти што ти требаше ова, јас си реков сега Јас и Ти ќе ја оправиме работата во државата ,ама ништо ми откажваш:(
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Е сега и ти што ти требаше ова, јас си реков сега Јас и Ти ќе ја оправиме работата во државата ,ама ништо ми откажваш:(
Не ти стои добро сарказмот, бидејќи немаш ни најосновни познавања за оправање на работата во државата. ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.787
Поени од реакции
21.192
Не ти стои добро сарказмот, бидејќи немаш ни најосновни познавања за оправање на работата во државата. ;)
Што ти требаше ова да го напишиш, сега како ке се оправдам во штабот, а ? Толку ме мразиш? Знаеш дека таму имаат компјутер и интернет и дека се читаат и пратат што сме сработиле по форуми и према сработеното не плаќаат или напредуваме во државно. Свесен си какво унапредување ми заеба со два збора.
Надуша ке ме носиш цел живот сега.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Што ти требаше ова да го напишиш, сега како ке се оправдам во штабот, а ? Толку ме мразиш? Знаеш дека таму имаат компјутер и интернет и дека се читаат и пратат што сме сработиле по форуми и према сработеното не плаќаат или напредуваме во државно. Свесен си какво унапредување ми заеба со два збора.
Надуша ке ме носиш цел живот сега.
Па не мора да значи.

Секогаш можеш да побараш вистинска работа и да заработуваш вистинска плата, наместо партиска работа со партиска плата.

Ако не најдеш во Македонија, повели надвор, целиот свет е пред тебе. ;)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
но што и како понатаму вака како економист јас од тебе немам прочитано.
Не си прочитал по другите теми, имам доста пишано што треба да се направи за да се спречи ова иселување. Еве ти го сижето
1. Пола државна администрација под итно на завод за вработување, на останатата половина намалување на платите за 30%.
2. Парите што ќе останат од горниве да се преусмерат во големи инфраструктурни проекти како ХЕЦ Чебрен, автопатишта, железница, соларна енергија, гасификација на државата
3. Стопирање на вртоглавото државно задолжување кај домашни и странски субјекти
4. Разнебитување на монополите, ЕВН, БЕГ, МЕПСО, Окта и остало
5. Стопирање на машината за перење СК2014, рестото пари преусмерување кон внатрешноста на Мкд, пред се Источна Мкд
6. Реформа на здравството со воведување на повеќе пактети на осигурување во зависност од уплатата
7. Реформа во образованието со укинување на проектот диплома за секое дете, субвенционирање на сите средни стручно-занаетчиски средношколци
8. Специјални програми за инвестиции од дијаспорците, особено во малите рурални места
9. Укинување на рамниот данок, скалесто оданочување според годишните приходи
10. Специјални даночни олеснувања за бизнис ангели кои ќе инвестираат во стартапи од млади и надежни луѓе
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.787
Поени од реакции
21.192
Па не мора да значи.

Секогаш можеш да побараш вистинска работа и да заработуваш вистинска плата, наместо партиска работа со партиска плата.

Ако не најдеш во Македонија, повели надвор, целиот свет е пред тебе. ;)
Да ама така ќе треба да работам, а не сум учен јас така со пот и труд да ги вадам парите:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom