Атлетика, Рио 2016

  • Креатор на темата Џонтра Волта
  • Време на започнување

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Оу јеа:love::love::love::love::love:

И жити се, која рече Милковски дека трча у втора замена за Американките? Оти ако не можеш Хестингс да ја препознаеш значи дека никогаш у живот не си гледал атлетика досеа.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.426
Поени од реакции
5.546
Уште машкава штафета остана у 3:35, дотогаш се гледа финалето кај жените во одбојка :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Послаба штафета Јенкиве не памтам кога имале...барем на имиња.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.957
Пу овој од Боцвана задњиов, да ми е у тим и вака да ми сјебе медаљ, би го одрал од ќутек на стаза. Од можност за злато, заврши 5то, мизерија.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.547
Поени од реакции
9.218
Кој се овие спринтери? Браќата Борлее беа најзвучни имиња. :D
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Кој се овие спринтери? Браќата Борлее беа најзвучни имиња. :D
Борле останаа надежта на Европа...само надеж, копија на Леметр се.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
3.450
Поени од реакции
3.588
Уште машкава штафета остана у 3:35, дотогаш се гледа финалето кај жените во одбојка :)
Realno, kolku i da zvuci sovinisticki, ako gledam zenska odbojka, toa e poradi izgledot na odbojkarkite. Finalevo dosta slabo stoi na toj plan...
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Заврши и атлетикава, секогаш кога се пренесува некое атлетско првенство, дали е тоа светско, европско или Олимписки игри окапувам пред тв и по цели денови гледам поготово кога преносите се на пладне, нема боље, сред лето надвор 50 степени ти си глеаш атлетика, уште Калински коментатор, порно.
Увек коа ќе завршат тие 10тина дена пренос, ми фали после, што не случај со европско и светско првенство у фудбал.

Летово видовме некои нови лица, нови шампиони, нови рекорди.
Aмериканците имаа највеќе медали, 31 од кои 13 злата, па следува Јамајка со 11/6 и Кенија 12/5.
Не памтам кога последен пат Етиопија завршила само со 1 злато.
Хрватска има 2 злата од вкупно 3 медали, ист учинок има и Германија и заедно со Велика Британија која собра 7 медали од кои 2 злата ги прави најдобри 3 европски земји.
Србија има 1 бронза.

Атлетиката заврши со вкупно 8 нови рекорди од кои 5 олимписки и 3 светски.
Нови олимписки рекордери се:
Тијаго Браз да Силва во скок со стап, 6.03 е височината која ја прескокна новата бразилска надеж и можеби нов владетел на оваа дисциплина.
Консеслус Кипруто од Кенија за 8:03,28 минути ја заврши трката на 3.000м стиплчес.
Рајан Краузер од САД во фрлање ѓуле, 22.52 метри.
Ештон Итон од САД со вкупно 8893 поени го заврши десетобојот.
Вивијан Шерио од Кенија за 14:26,17 минути истрча 5.000 метри.

Светски рекордери:
Алмаз Ајана од Етиопија на трката на 10.000 метри, 29:17,45 мин.
Вејд Ван Никерд од ЈАР за 43:03 секунди истрча 400 метри.
Анита Влодарчук од Полска во фрлање кладиво, 82.29 метри.

За мене најголемо изненадување на Олимпијадава е Елејн Томпсон златната на 100 и 200 метри кај жените, Тијаго Браз да Силва во скокот со стап и Сандра Колак во фрлање копје.

Еј да, и да не се заборави златниот медал на Шона Милер на трката на 400 метри кај жените кој го заработи со голманска парада, ко Ноер на утакмицата Интер-Шалке коа Деки Станковиќ му дае гол од центар. :D

Се глеаме следното лето во Лондон на Светско првенство бајовци. :smirce:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.804
Дечки цел нет го пребарав, има ли шанси некаде да се најдат трките на Болт од Рио? Дури и од NBC Sports каналот на youtube се тргнати видеата со Болт ради копирајт :eek:.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.957
Заврши и атлетикава, секогаш кога се пренесува некое атлетско првенство, дали е тоа светско, европско или Олимписки игри окапувам пред тв и по цели денови гледам поготово кога преносите се на пладне, нема боље, сред лето надвор 50 степени ти си глеаш атлетика, уште Калински коментатор, порно.
Почни да работиш, стоко, 29 години имаш.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Дечки цел нет го пребарав, има ли шанси некаде да се најдат трките на Болт од Рио? Дури и од NBC Sports каналот на youtube се тргнати видеата со Болт ради копирајт :eek:.
Мислам дека ИОК забранија секакви видеа од олимпијадата да се објавуваат по интернет, ама има нешо на фејсбук фан пејџот на Шели Ен Фрејзер Прајс ако случајно не се тргнати досега
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Оти нема посебна тема за Атлетика (здравје нека почне новава сезона на Дијамантска Лига, ако не заборавам ќе направам) ова ќе го споделам тука оти е жално да остане невидено од сите...


*кој не ја препознае нека не се кажува дека гледа атлетика
 
На врв Bottom